OPINION

Нацизм як криве дзеркало путінізму

3 липня, 2024 середа
20:01

Москва доклала чимало зусиль для того, щоб зробити з нацизму еталон Абсолютного Зла

Зміст

Попри всі зусилля "путінферштейнерів" у західній науці (особливо прикро за Шейлу Фіцпатрік, з якою деякі українці носилися, як з писаною торбою), розуміння фашистської природи путінської Росії взяло гору в публічному дискурсі (дякую, Тімоті Снайдер!). А ототожнення путінізму/рашизму з нацизмом/фашизмом надто болісне для Кремля, щоб можна було його дозволити.

Сучасну Росію мало турбують порівняння путінізму зі сталінізмом, ба більше, в очах багатьох росіян це беззаперечний плюс. Як і порівняння з Китаєм. Чи з Московією доби Івана Грозного. Тут усяке лико в строку, аби про імперію чи сильну руку.

А от з нацизмом зась! Москва доклала чимало зусиль для того, щоб зробити з нацизму еталон Абсолютного Зла. Не в останню чергу для того, щоб її власні злочини мали менш масштабний вигляд. А якщо добре розібратися, то Сталін убив більше своїх підданих, ніж Гітлер. Як наслідок — закон Годвіна: раніше чи пізніше всяка дискусія закінчиться argumentum ad Hitlerum. Не до Сталіна — до Гітлера. Зрештою тому, що це не Сталін і не комунізм були засуджені міжнародним трибуналом. А шкода: якби в 1991 році про це подбали, сучасний путінізм був би неможливим.

Читайте також: Росія може програти цю війну

У підсумку Росія так боїться побачити власне відображення у дзеркалі нацизму, що просто заборонила в нього зазирати.

Але це ще не все. Порівняння з Рейхом так довго тяжіє над Росією, що просто не могло не породити ефекту психологічного переносу. "Що це таке?" — питає Чебурашка в Гени. "Це, — відповідає той, — коли ти дивишся на мене й кажеш: ну і велетенські ж у тебе вуха, крокодиле!". Не маючи можливості дискутувати про паралелі нацизму й путінізму, росіяни охоче переносять нацистські риси на своїх ворогів. У нашому випадку — на Україну.

Про те, як Росія вигадувала "український нацизм", написали цілі томи, тож не стану навіть коротко повторюватися. Просто зверну вашу увагу на найсвіжіший факт. 19 червня цього року на засіданні Ради Федерації розглянули доповідь т. зв. Парламентської комісії з розслідування злочинних дій щодо неповнолітніх із боку київського режиму. Якщо у вас дуже міцні нерви й високий поріг гидування, можете зазирнути до неї самі. Я ж процитую лише один абзац із висновків.

24. Рекомендувати Міністерству просвіти РФ і Міністерству науки та вищої освіти РФ включити до навчальних посібників з історії та суспільних наук інформацію про аналогії злочинів київського режиму зі структурами нацистів середини XX століття.

Написано, що не дивно, криво, але суть зрозуміла. Хтось має бути нацистом, і якщо росіяни не можуть бути нацистами (бо закон забороняє), то, значить, нацистами будуть українці.

Читайте також: Росіяни були і є майстрами у творенні пекла

Можна було б байдуже відмахнутися від цієї доповіді, та, на жаль, не вийде. По-перше, вона свідчить, що справа "єдиного підручника" не завершена. Хай яким жахливим не було "творіння" Мединського й Торкунова 2023 року, воно може виявитися ще терпимим порівняно з тим, що на нас чекає в перевиданні. На цей навчальний рік вони, певно, не встигнуть, а от у 2025 році точно щось "доповнене й уточнене" видадуть. Якраз із нацистськими аналогіями "київського режиму".

А по-друге, за рекомендаціями доповіді будуть жити українські діти на окупованих територіях. І судячи з її обсягу — 182 сторінки, російська влада візьметься за них ще щільніше.

Чи готова Україна стикнутися з наслідками дій справжнього нацистського режиму?

Чи це питання так і залишиться риторичним?

Джерело

Про автора: Сергій Громенко, журналіст, експерт з безпекових питань

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.18
    Купівля 41.18
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.91
    Продаж 46.61
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
13 травня
19:16
Rheinmetall
Укроборонпром і Rheinmetall створять спільне підприємство для виготовлення артснарядів
19:03
Андрій Сибіга
Сибіга закликав Бразилію переконати Путіна особисто сісти за стіл переговорів з Україною
19:00
Огляд
Народжувати чи ні: танцювальний перформанс "Дрімота" про відкладене материнство під час війни
18:56
Віктор Орбан
Орбан звинуватив Київ у "кампанії наклепу", аби не допустити опитування в Угорщині про вступ України в ЄС
18:40
ЗСУ
В Україні автоматизували зберігання біоматеріалу військових
18:30
Ексклюзив
Окремого літнього наступу російської армії не буде, - Центр глобалістики Стратегія ХХІ
18:29
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому Україна пропонує РФ перемир'я саме на 30 днів
18:26
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підписав у Саудівській Аравії рекордну угоду про продаж американської оборонної продукції на $142 млрд
18:18
Ексклюзив
Сергій Таран
Задача мінімум для Трампа - посадити за один стіл перемовин Зеленського і Путіна, - політолог Таран
18:08
Володимир Зеленський
Зеленський сказав, чого очікує від партнерів у разі відсутності Путіна на переговорах у Стамбулі
18:05
OPINION
блог Тімоті Снайдер
У Європі причиною Другої світової війни була саме боротьба за Україну
18:00
Огляд
військовий парад в Москві
Путін на парад у Москві вивів воєнних злочинців, які вбивали українців: що про них відомо
17:54
"Колискова. В обіймах війни": в Національній опереті України до Дня матері відкрили аудіовізуальний проєкт
17:54
Оновлено
Нацполіція провела масштабну операцію з ліквідації наркоосередків: у 15 регіонах затримали 66 ділків на чолі з організатором
17:51
на фото Володимир Зеленський
Китай надсилав Україні сигнали, аби під час візиту Сі до Москви 8-10 травня в регіоні зберігалася безпека, - Зеленський
17:25
Аналітика
ЗРК "Raven "
Raven - ефективний вбивця безпілотників: вантажівка, що стріляє ракетами класу "повітря - повітря"
17:18
Олександр Будько (позивний "Терен")
Ветеран Олександр Будько (Терен) звернувся до СБУ й Офісу генпрокурора з заявою проти Алхім
17:15
Іван Крулько
"Краще наповнити бюджет гарантовано і з прозорими механізмами, ніж не отримати нічого": нардеп Крулько про зміни до Бюджетного кодексу в межах угоди зі США
17:01
PR
Рейтинг Опендатабота – 2025: АТБ у трійці лідерів ТОП найбільших роботодавців України
17:00
Ексклюзив
Сергій Жадан і Бернар-Анрі Леві
"Я не на бойовій посаді": Жадан про службу в бригаді НГУ "Хартія"
16:55
Ярослав Железняк
Уряду може не вистачити коштів на фінансування армії: нардеп Железняк відповів, наскільки це критично і де взяти гроші
16:50
Володимир Зеленський
Зеленський підтвердив, що 15 травня відвідає Туреччину і готовий там зустрітися з Путіним
16:50
СБУ затримала підпалювачів
СБУ і Нацполіція затримали пʼятьох підпалювачів, один із них хотів знищити синагогу в Кривому Розі на замовлення РФ
16:49
Від початку доби на фронті зафіксували 84 бої: найактивніше росіяни атакують на Покровському напрямку
16:41
сховище газу
"Не дозволимо перетворювати енергію на зброю проти нас": в ЄС заявили, що не бажають імпортувати "жодної молекули" газу чи нафти з РФ
16:39
На фото: Мадонна під час The Celebration Tour
Режисер фільму "Дедпул і Росомаха" Шон Леві створить для Netflix мінісеріал про Мадонну
16:38
Микола Княжицький
"Не потрібно руйнувати місцеве самоврядування": Княжицький про законопроєкт щодо розвитку співробітництва громад
16:27
Оновлено
Сергій Рябков
У Москві заявили, що на перемовинах у Стамбулі вимагатимуть визнати реалії "входження нових територій" до складу РФ
16:06
OPINION
Антиамериканізм як нова політична реальність. Чому це загроза?
16:03
Дональд Трамп
Трамп прилетить на перемовини до Стамбулу, якщо на них буде присутній Путін, - CNN
15:51
Кая Каллас
"Росія грає в ігри, намагаючись виграти час": Каллас вважає, що Москва не зацікавлена у перемир'ї
15:41
Оновлено
"Квартал 95" використав музику гурту ZWYNTAR попри заборону. Після розголосу студія видалила її зі свого відео
15:39
Стів Віткофф
Віткофф і Келлог будуть присутні на можливих перемовинах між РФ та Україною у Стамбулі, - Reuters
15:37
Майя Санду
Санду припускає, що Молдова до 2027 року може завершити переговори щодо вступу в ЄС
14:46
"Лев XIV, Апостол миру": менш ніж за тиждень після обрання нового Папи Римського вийшла книжка про Роберта Превоста
14:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:24
український уряд
Україна залучить €35 млн від ЄІБ на підтримку малого й середнього бізнесу, - Шмигаль
14:01
OPINION
Чому Путін так вперто не погоджується на тридцятиденне перемир'я?
13:59
Чехія
Президент Чехії призначив дату парламентських виборів
13:56
Оновлено
Кір Стармер
У будинку Стармера у Лондоні сталася пожежа: поліція затримала підозрюваного у підпалі
Більше новин