
Український "сталевий дикобраз" вимагає зусиль всієї Європи
Питання гарантій безпеки в нових реаліях обговорюється дедалі активніше, проте чітких відповідей поки немає
Очевидно, що до завершення війни вступ України в НАТО неможливий, а на розміщення миротворчих контингентів європейських країн Кремль ніколи не погодиться. Тож які варіанти залишаються?
Загальну концепцію нещодавно озвучила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн: "Україну треба перетворити на сталевого дикобраза, неперетравного для ворогів".
Ці слова прозвучали одразу після зустрічі союзників у Лондоні, що дозволяє припустити: конкретні механізми ще уточнюватимуть. Багато залежить від ролі США в цьому процесі й від того, як довго Вашингтон намагатиметься "затягнути" Путіна до переговорів.
Очевидно, що Україна вже не є пріоритетом для нової американської адміністрації. І це не лише тому, що президент Трамп згадав про війну в Україні лише наприкінці свого звернення до Конгресу. Він неодноразово заявляв, що війна в Європі — це проблема самої Європи. США "втомилися" від ролі світового поліціянта і тепер вимагають, щоб європейці самостійно розв'язували власні безпекові питання. Це означає, що навіть якщо нові постачання зброї від США і будуть, то, найімовірніше, не скоро — і точно не безплатно.
Оптимістичний сценарій для України має такий вигляд: США офіційно припиняють пряму військову допомогу (що вже сталося), але дозволяють Європі закуповувати американську зброю для України.
Чи зможе Європа взяти на себе цю роль? Очевидно, що ресурси для цього є: європейські країни можуть домовитися з Вашингтоном про закупівлі озброєння, а також розгорнути власні виробничі потужності для випуску військової техніки та боєприпасів. І, схоже, вони нарешті усвідомили власну вразливість перед неминучою загрозою нової військової агресії.
Читайте також: США услід за Європою мають припинити умиротворення Кремля
Це підтверджують останні події:
- Урсула фон дер Ляєн анонсувала європейську програму переозброєння на 800 мільярдів євро.
- Наступного понеділка в Німеччині відбудеться екстрене засідання парламенту, на якому можуть скасувати конституційні обмеження на фінансування оборонних програм.
- Європейські країни вперше всерйоз обговорюють питання власного оборонного потенціалу, а не просто декларативну підтримку України.
Україна має стати ключовим елементом цієї нової системи безпеки.
Фактично, це і є найбільш реалістичний формат гарантій безпеки для України:
- Повна інтеграція в європейську оборонну систему.
- Зміцнення армії, яка на сьогодні залишається єдиною боєздатною силою на континенті з реальним досвідом сучасної війни.
- Розбудова багаторівневого оборонного комплексу: десятикілометрові мінні поля вздовж лінії розмежування, сучасні фортифікаційні укріплення, масштабна система ППО для захисту міст і критичної інфраструктури, розширення виробництва далекобійних ракет і боєприпасів.
Читайте також: Про європейську єдність та єдність українську
Це і буде та сама модель "сталевого дикобраза", про яку говорить президентка Єврокомісії. Це реалістичне завдання, яке можуть виконати як Україна, так і її європейські союзники.
"Черкаси будуть чинити опір", — каже капітан українського корабля у відомому однойменному фільмі.
Схоже, що Європа нарешті долучається до цього опору разом із Черкасами.
Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.



- Актуальне
- Важливе













