OPINION

Ярослав Качинський повертає орден Ярослава Мудрого, а яким буде майбутнє його польських нагород?

26 червня, 2026 п'ятниця
08:00

Ярослав Качинський оголосив про готовність повернути Українській державі орден Ярослава Мудрого ІІ ступеня — на знак солідарності з польським президентом Каролем Навроцьким, висунутим на цю посаду партією Качинського "Право і справедливість"

Зміст
Ярослав Качинський оголосив про готовність повернути Українській державі орден Ярослава Мудрого ІІ ступеня — на знак солідарності з польським президентом Каролем Навроцьким, висунутим на цю посаду партією Качинського "Право і справедливість".
 
Залишається тільки висловити сум з приводу цього рішення. Ярослав Качинський, попри його анахронічне ставлення до питань історичної пам’яті та її ролі в майбутніх стосунках українського і польського народів, має беззаперечні заслуги перед Україною.
 
Він був одним із перших іноземних політиків, який з’явився на зимовому київському Майдані у 2013 році, — і жоден портрет Бандери його не зупинив. Він був тією людиною, яка роками одноосібно добирала керівників Польщі, що згодом підтримали Україну у 2022 році: без його рішення Анджей Дуда ніколи не став би президентом Польщі, а Матеуш Моравецький не очолив би польський уряд.
 
Сам вибір кандидатури Навроцького на посаду президента Польщі продемонстрував, що багаторічний очільник "Права і справедливості" усвідомлює: його електорат починає зміщуватися в бік радикальних правих поглядів, — і хоче, щоб його партія відповідала цій тенденції. Але намагання відповідати запиту електорату, а не змінювати його настрій, має свою ціну. Те, що ми спостерігаємо сьогодні, і є ця ціна.
Тому таким важливим є діалог українських політиків і громадських діячів із представниками правого табору Польщі. Ці люди мають усвідомити, що питання пов’язане не з українсько-польськими стосунками, не з політичною перспективою польських правих і навіть не з рейтингами президента.
 
Питання пов’язане зі спадщиною Ярослава Качинського — якщо він вважає подальше існування Польщі на політичній мапі світу своєю спадщиною. Адже вся система союзів, яку Варшава вибудовувала після краху Радянського Союзу, зруйнована й існує лише у фантазіях західних політиків.
 
Америка йде з Європи — навіть якщо сьогодні вона перекидає до Польщі війська, які стояли в Німеччині. У найбільших європейських країнах наростають ультраправі тенденції, а з ними і уявлення про такі країни, як Польща, — як про географічну вигадку.
 
Якщо Росії вдасться досягти успіху в російсько-українській війні, східний кордон Польщі стане кордоном тиску. Якщо до влади в Німеччині прийде якась «Альтернатива», так само виглядатиме й західний кордон. Ну, а далі ви знаєте.
 
Тому питання зовсім не в тому, чи буде в Ярослава Качинського орден Ярослава Мудрого. Питання в тому, яким буде майбутнє його польських нагород.
 
І відповідь на це питання — не в союзах, які в недавньому минулому створювали польські політики, а у фіналі російсько-української війни.
 

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів

Теги:
Читайте також:
Київ
+23.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
17 липня
20:34
Ексклюзив
Апеляцію на заборону розслідування про квартири брата очільника ДБР розглянуть у понеділок, - журналіст "Слідства.Інфо" Савчук
20:30
Посол ЄС в Україні Матернова привітала Ченцова і Качку з новими посадами після перезавантаження уряду
Посол ЄС в Україні Матернова привітала Ченцова і Качку з новими посадами після перезавантаження уряду
20:30
Замах на Єрмолаєва
СБУ відновила відеозапис із замахом на Єрмолаєва у Монако
20:10
Марта Костюк (зліва) та Еліна Світоліна після чвертьфінального матчу Роман Гаррос 2026 року
Костюк очолила світовий рейтинг форми сезону yElo, який враховує силу суперниць, Світоліна на 6-й позиції
20:10
Ексклюзив
Ліндсі Грем
Ліндсі Грем був ціллю та об'єктом ненависті Кремля, – Фейгін
20:01
OPINION
Не "Поверніть Федорова" на картонках, а "Поверніть конституційний лад"
19:54
Зеленський анонсував нову політику на "польському напрямку": відкриють архіви про Волинь
19:42
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Сирського поставили на місце Залужного лише для того, щоб збити довіру до бренду ЗСУ, - Данилюк-Ярмолаєва
19:34
Оновлено
Суд обрав запобіжний захід обом керівникам підприємства Укроборонпрому у справі про вибухи у Вишневому
Суд обрав запобіжний захід обом керівникам підприємства Укроборонпрому у справі про вибухи у Вишневому
19:14
Сандра Аудкірк
Тимчасовою повіреною у справах США в Україні призначено Сандру Аудкірк
18:59
Ормузька протока
Іран не контролює Ормузьку протоку: США знищили вежу спостереження в порту Чабахар шостої ночі ударів
18:53
пальне росія
Через удари України по НПЗ Росія купуватиме дизель за кордоном
18:34
Оновлено
У Росатомі заявили, що від удару БПЛА загинув головний інженер окупованої ЗАЕС. У МЗС України та Енергоатомі відповіли
18:31
Оновлено
Володимир Зеленський
"Фронт – це основа": Зеленський заслухав доповіді п'яти командирів про ситуацію на передовій та оборонні технології
18:22
Кабмін
Кабмін офіційно затвердив Хмару і Сибігу в.о. міністрів оборони та закордонних справ
18:00
Євгена Коновальця перепоховають в Україні, — рішення Кабміну
17:35
МН17
"Правда сильніша за брехню": Україна і ЄС у 12-ту річницю вшанували жертв MH17 і нагадали Росії про відповідальність
17:34
Оновлено
Атаки РФ 17 липня: Суми, Херсоні, Ізюм. У Миколаєві через удар по порту двоє загиблих
17:25
прапори Україна Польща
Сейм Польщі ухвалив резолюцію про "волинський геноцид". У МЗС України відреагували
17:10
Оновлено
Командування намагалося з'ясувати, де служить ветеран, який ініціював мітинг на підтримку Федорова: ситуацію прокоментували в ОП і армії
17:01
OPINION
Цей липневий Майдан — завдання із зірочкою. Дорослі не допоможуть…
16:42
БПЛА FP-1
Українські дрони FP-1 і FP-2 отримали систему автоматичного донаведення на ціль, а на фронті — 100 боїв з початку доби
16:16
Україна Польща
У Польщі за півроку зафіксували 180 злочинів на ґрунті ненависті проти українців — на третину більше, ніж торік
15:49
Міністр внутрішніх справ Естонії Ігор Таро
"Українці гинуть, а росіяни їдуть на шопінг": голова МВС Естонії закликав ЄС посилити візову політику щодо громадян РФ
15:25
санкції проти Росії
Рада ЄС наклала санкції на п'ять компаній та їхню керівницю за масовані удари по Києву 1 і 5 липня
15:00
OPINION
Ельмаз Асан
Голос Криму з архівних полиць: чому ми повертаємо історію Валерія Возгріна
14:53
У Великій Британії змінився прем'єр: лейбористи зробили ставку на Енді Бернема
14:47
Андерсон Тейлор - наймолодший у світі куратор музею
Дев'ятирічний американець став наймолодшим у світі куратором музею й увійшов до Книга рекордів Гіннеса
14:26
Ігор Клименко
Зеленський запропонував Клименку посаду секретаря РНБО
14:23
Dassault Rafale
Повітряні сили Німеччини та Франції провели навчання за участю винищувачів, які здатні нести ядерну зброю
14:21
Оновлено
Maxar опублікувала знімки авіабази в Енгельсі
Українські дрони подолали 800 км і знищили стратегічний бомбардувальник Ту-95 на аеродромі "Енгельс", - СБУ
14:12
Нафтогаз
Тимчасовим керівником Нафтогазу став Сергій Федоренко
14:03
OPINION
Правова вакханалія президентських призначень
13:55
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін кинув виклик США в боротьбі за світове лідерство у сфері ШІ, - Reuters
13:27
ГУР
ГУР перехопило наказ РФ: окупанти мають посилити дронове полювання на цивільних у прифронтових районах
12:56
Путін під час "прямої лінії" наприкінці 2025 року
У РФ на тлі паливної кризи фіксують рекордні темпи падіння рейтингу Путіна від початку війни 
12:55
Ексклюзив
Михайло Гончар, експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ"
Удари по нафтовій логістиці даються взнаки: РФ почала зупиняти свердловини, - Гончар
12:32
"Атеш" викрив великий логістичний вузол Чорноморського флоту РФ у Криму
12:16
ФСБ
ФСБ провалила секретний ШІ-проєкт "Павук", який мав аналізувати ЗМІ, протести та збирати досьє на людей
12:15
на фото Тарас Качка
Ексвіцепремʼєр з питань євроінтеграції Качка стане постпредом при ЄС
Більше новин