Аналітика

Новий щит і меч: як Україна та Європа можуть вистояти разом без США. Аналітика Консорціуму оборонної інформації

5 березня, 2025 середа
07:00

У черговому номері тижневого аналітичного огляду журналу "Рефлексії" експерти пишуть про те, як Україна та Європа можуть спільно протистояти агресії РФ в умовах послаблення ролі США, зміцнюючи взаємну стійкість через оборонну співпрацю, інновації та стратегічні альянси

Зміст

Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (CDI). Це об’єднаний проєкт українських аналітичних та дослідницьких організацій, спрямований на посилення інформаційної підтримки та аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики.

Еспресо стисло перекаже аналітику щодо нових викликів, перед якими стикнулася Україна та Європа.

Зміни у міжнародних відносинах: Європа та Україна опинилися на одинці через зближення Трампа й Путіна 

Фото: Офіс президента. Саміт у Лондоні

Прихід Дональда Трампа до Білого дому у 2025 році серйозно похитнув традиційну єдність західного світу. Його неоднозначна позиція щодо НАТО, відновлення діалогу з Росією та скандальні перемовини з президентом Зеленським змусили європейських лідерів переосмислити залежність від США у питаннях безпеки. 

Особливо тривожним стало те, що деякі аналітики заговорили про можливий кінець західного Альянсу, коли Росія, попри статус агресора з ордером на арешт Путіна, знову отримала місце за столом переговорів як ядерна держава. Це не лише підірвало довіру до Вашингтона, а й посилило відчуття вразливості Європи перед кремлівською загрозою.

Після 28 лютого (зустрічі Зеленського та Трампа у Вашингтоні) ситуація ускладнилася ще більше: з’явилися ознаки того, що США можуть припинити військову допомогу Україні, включно з розвідкою та вже підготовленим обладнанням. А вже 4 березня про це заговорили як про доконаний факт, який підвередили у Білому домі - військові постачання в Україну поставлені на паузу за розпорядженням Дональда Трампа, який таким чином змушує президента Зеленського погодитися на американські чи то російські умови для завершення війни. Раніше Білий дім також зробив символічний крок назустріч Кремлю, наказавши Кібернетичному командуванню США зупинити будь-які операції проти Росії. 

Однак, як відзначать аналітики Консорціуму оборонної інформації, всі ці дії не лише послабили позиції України, а й створили нові виклики для європейської безпеки, змушуючи континент шукати шляхи самозахисту в умовах, коли традиційний союзник відступає.

Читайте також: Зупинка допомоги США може послабити ППО України та підвищити загрозу масованих обстрілів, - Згурець

Чим Україна важлива для Європи та як Європа може підтримати Україну

війна з Росією

війна з Росією, ілюстрація, Фото: Генштаб

Україна попри три роки повномасштабної війни не лише вистояла, а й стала ключовим гравцем на міжнародній арені, фактично захищаючи східний фланг НАТО. 

Українська армія, хоч і з проблемами в управлінні та резервах, є найсильнішою та найбільш боєздатною в Європі, демонструючи разючу ефективність на полі бою. Наприклад, українські сили відсунули танки ворога на 20 км від лінії фронту, змусили Росію відмовитися від штурмової авіації та розробили інноваційні рішення, як-от дрони-перехоплювачі чи адаптація радянських ракет Р-73 для морських безпілотників. Це доводить, що Україна – не тягар, а цінний актив для Альянсу.

Водночас Європа без США виявилася неготовою до протистояння Росії. У 2024 році провідні країни НАТО визнали брак власних балістичних і крилатих ракет, слабкість протиракетної оборони та ядерного стримування. Франція має певні ядерні потужності, але загалом континент критично залежить від американських технологій, компонентів та військ. 

Натомість Україна стрімко нарощує оборонно-промисловий потенціал: уже чверть її озброєнь – власного виробництва, а інновації, як-от дрони з оптоволокном чи гібридні системи, часто випереджають європейські розробки за швидкістю та вартістю. Це робить Україну не лише військовим щитом від росіян, а й джерелом нових можливостей для Європи.

Аналітики Консорціуму оборонної інформації наголошують, щоб зупинити агресію Москви, Європа має замінити підтримку США, подвоївши власні зусилля. Економісти вважають, що це реально: нинішня допомога становить 0,2–1% ВВП країн ЄС, а конфіскація 210 млрд євро заморожених активів РФ (що знаходяться в Європі) могла б значно підсилити фінансування української армії. 

Додатковий ресурс – випуск оборонних облігацій ЄС на 500 млрд євро, ідея яких після зміни уряду в Німеччині (очікується, що канцлером оберуть Фрідріха Мерца в якого чітка проукраїнська позиція) отримала новий поштовх. 

Такі кроки дозволили б закупити для України критично важливу зброю: системи ППО типу Patriot, ракети PrSM (потужніші за ATACMS з дальністю 500 км) для HIMARS, крилаті AGM-158 для F-16 та балістичні ракети Tayfun у Туреччині (дальність польоту яких понад 500 км). Загалом Україні варто посилити довжину "ракетного кулака". Щодо ракет ATACMS, якщо не у США, їх можна придбати в інших країнах, наприклад, найбільше їх має Південна Корея (понад 200).  

Окрім закупівель, Європа могла б передати Україні власні активи: ППО в лізинг, німецькі ракети Taurus, шведські винищувачі Gripen (12–14 одиниць) і берегові комплекси NSM. Спільне виробництво ракет, як-от українських "Нептун", та фінансування інновацій (наприклад, дронів чи РЕБ) посилило б обидві сторони.  У цьому контексті важливим є розвиток "данської" моделі – з фінансуванням виробництв найбільш ефективних ракет і безпілотних систем, а також артилерії, радарів, систем ближнього бою.

Та найскладніше питання залишається досі актуальним – закриття Європою неба над Україною, що потребує прямої конфронтації з РФ. Але без цього у 2025 році стримати наступ Кремля буде важко, особливо якщо Путін, за прогнозами Макрона та розвідки, спочатку атакує Молдову, а потім – Румунію, яка є членом НАТО. 

Спільні дії зараз та гарантії після завершення війни

На початку березня 2025 року Британія та Франція домовилися з Україною розробити мирний план із гарантіями безпеки, який представлять США. Британський прем’єр Стармер наголосив на важливості цих гарантій, хоча без Вашингтона вони залишаються хиткими. 

Утім, це шанс прискорити ідею до створення Сил оборони Європи, запропоновану Консорціумом оборонної інформації: об’єднане командування, ядерне стримування (Франція та Британія вже готові до дискусії) та далекобійні ракети. Україна могла б долучитися до розробки ядерних технологій четвертого покоління та виробництва ракет, як-от французьких ELSA (1000 км) чи власних балістичних зразків, обіцяних на 2025 рік.

Ще одна проблема – розвідка: Європа має лише 49 військових супутників проти 246, які є в розпорядженні США. Натомість Україна компенсує це дешевими дронами та комплексами на кшталт Gekata (моніторинг на 450 км). Як космічна держава, Київ також міг би допомогти створити європейське супутникове угруповання. А українська 300-тисячна армія з унікальним досвідом здатна закрити дефіцит Європи в механізованих і бронетанкових силах, зробивши континент сильнішим перед лицем російської загрози.

Якщо США заблокують членство України в НАТО на догоду Кремлю, проміжним рішенням могло б стати розміщення в Україні американських систем Typhon із крилатими ракетами Tomahawk (дальність до 2500 км) і зенітними ракетами SM-6 (дальність до 370 км). Це стало б альтернативою їх розгортанню в Німеччині, створивши щит проти 12 ключових ракетних заводів РФ, розташованих за 500–1500 км від кордону. Спільні підприємства ОПК України та Заходу, а також миротворчі сили чи патрулювання неба літаками НАТО посилили б безпеку обох сторін.

Проте справжня стабільність можлива лише за умови технологічної та військової переваги України над РФ. Поки путінський режим існує, Україна залишатиметься головним захисником демократичних цінностей і сили Альянсу. Її внесок – від інновацій до бойового досвіду – заслуговує на реальні гарантії, які Європа спільно з партнерами має забезпечити, інтегруючи Україну в нову архітектуру безпеки континенту.

Читайте також: Європа без США: якою може бути безпека континенту та України. Аналітика Консорціуму оборонної інформації

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.32
    Купівля 41.32
    Продаж 41.82
  • EUR
    Купівля 45.01
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
20 березня
03:07
Запорізька АЕС
Зеленський обговорював з Трампом відновлення Запорізької АЕС
02:42
Оновлено
атака РФ на Кропивницький, 20.03.25
РФ запустила "шахеди": Кропивницький зазнав найбільшої атаки від початку повномасштабного вторгнення
02:19
Оновлено
Куп'янськ
Росіяни впродовж кількох годин скинули на Куп'янськ щонайменше 20 КАБів: є пошкодження критичної інфраструктури
01:48
Kyivstar, Київстар
Київстар підписав угоду про купівлю сервісу з замовлення таксі та доставки Uklon
01:07
Кріштіану Роналду
Ліга націй: розклад матчів та трансляцій 20 березня
01:07
винищувач F-16
Україна отримала додаткові літаки F-16
00:24
Володимир Зеленський
Зеленський: Україна дзеркально реагуватиме на російські удари по енергооб'єктах
2025, середа
19 березня
23:50
Олександр Маркушин, Печерський суд
Суд продовжив запобіжний захід меру Ірпеня Маркушину
22:58
Оновлено
Екрем Імамоглу
У Туреччині затримали опозиційного мера Стамбула Імамоглу. В ЄС відреагували
22:34
Оновлено
За добу на фронті відбулося 127 боїв: на Покровському напрямку українські захисники відбили 39 штурмів
22:24
Ексклюзив
Путін дає інтерв'ю в салоні авто
Путін буде продавати припинення вогню, - дипломат Клімкін
22:16
Джорджія Мелоні
"Допоможе розкрити блеф Путіна": Мелоні пояснила, чому наполягає на поширенні 5-ї статті НАТО на Україну
21:51
Зеленський і Кошта обговорили участь України в ініціативі щодо переозброєння Європи
21:46
Ексклюзив
Дональд Трамп
Через місяць-два, коли Трамп розчарується в Путіні, треба буде щось міняти у підходах до врегулювання війни, - політолог Таран
21:35
Жінки в ЗСУ
В Україні створили онлайн-курс, спрямований на гендерну рівність в ЗСУ
20:53
Дональд Трамп
Трамп закликав Іран негайно припинити постачання зброї хуситам
20:51
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Унікальна ударна робота ГУР у Криму, план ЄС із переозброєння, знищення ворогів з використанням технологічних рішень. Колонка Сергія Згурця
20:21
Оновлено
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва відбулося засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
20:05
OPINION
блог Микола Томенко
Трамп і Нобелівка
20:02
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Зеленський провів телефонну розмову з Трампом
20:00
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Україна має використати можливу мирну угоду для зміцнення обороноздатності, - нардепка Фріз
19:59
діти, злочини росії
З населених пунктів Донеччини, які підлягають примусовій евакуації, вивезли всіх дітей, – ОВА
19:48
Ракетний удар по Сумщині 3 квітня
"Ворог фактично знищує прикордоння": у ЗСУ заявили про посилення обстрілів Сумщини
19:40
Ексклюзив
Саудівська Аравія
Наливайченко пояснив, чому саме Саудівську Аравію вибрано для перемовин США з РФ
19:30
соцмережа Х (Твіттер)
"Не відповідає цінностям": транспортні компанії Бельгії оголосили протест соцмережі Маска Х
19:30
Олаф Шольц
Уряд Шольца перед відставкою виділить Україні додаткові 3 млрд євро
19:20
Оновлено
Юрій Галушкін
У Києві відбулося засідання у справі Юрія Галушкіна: військовому продовжили тримання під вартою
19:14
безпілотник казахстан
У Казахстані впав безпілотник, схожий на російський "шахед", - ЗМІ
19:09
Україна НАТО
Україна поінформувала НАТО, що потрібно для забезпечення стійкого миру
19:00
Ексклюзив
ядерна зброя
Франція та Велика Британія створюють потужну ядерну парасольку для ЄС та України, - дипломат Джиджора
18:52
Оновлено
Стів Віткофф
США і РФ 23 березня проведуть переговори щодо припинення ударів по енергетиці у війні росіян з Україною, - Віткофф
18:42
Оновлено
ракета
РФ завдала ракетного удару по залізничній інфраструктурі Дніпропетровщині: є поранені
18:28
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські та американські компанії розглядають можливість ремонту деяких систем ППО
18:27
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Коштує близько $5 тис.: Сили безпілотних систем знищують "шахеди" за допомогою новітнього засобу
18:16
на фото боксер Олександр Усик
Усик провів тренування на зруйнованій росіянами ТЕС
18:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
США розглядають технічні перемовини як змістовний крок до справжнього припинення вогню, - ексголова СБУ Наливайченко
18:02
OPINION
блог Олександр Антонюк
Стратегія Путіна залишається незмінною
18:00
Ексклюзив
Україна НАТО
Співпраця України з НАТО буде поглиблюватися, - нардепка Фріз
18:00
Огляд
Тінь переговорів чи військова невдача: чому Україна виходить з Курщини. Пояснюємо
17:37
Михайло Подоляк
Україна не братиме участі в перемовинах між США та Росією в Саудівській Аравії, – Подоляк
Більше новин