Суд у справі Коломойського: олігарху не змінили запобіжний захід

Київський апеляційний суд не задовольнив апеляцію на арешт олігарха Ігоря Коломойського та залишив без змін запобіжний захід - арешт та заставу в розмірі 509 млн грн

Про це повідомляє кореспондентка Еспресо Валерія Пашко.

У залі суду були присутні колишній міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, а також телеведучі каналу "1+1" Юрій Горбунов, Алла Мазур і Наталія Мосейчук.

За словами Мазур, вони разом з воєнним кореспондентом Олександром Загороднім й іншими журналістами збирались взяти на поруки Коломойського.

Водночас Коломойський заявив журналістам, що його тримають у нормальних умовах та нарікань на судовий процес у нього немає. За його словами, з президентом України Володимиром Зеленським востаннє він спілкувався 2019 року після виборів.

Також Коломойський заявив, що "тікати нікуди не збирається" і сподівається на відновлення справедливості. На його думку, справедливість була порушена ще за попереднього президента України - Петра Порошенка.

Пізніше Мосейчук у коментарі назвала список людей, що готові взяти на поруки олігарха. Це СЕО "1+1 медіа" Ярослав Пахольчук, директор департаменту новин Сергій Попов, ведуча Алла Мазур, журналісти Олександр Загородній, Ігор Циганик, Наталя Мосейчук, продюсер Юрій Горбунов, ексміністр культури Олександр Ткаченко.

"Це актив телеканалу, ми зібрались і проговорювали всі ці можливості", - сказала вона. Мосейчук додала, що Коломойський не прохав про поруки.

Після перерви депутат від "Слуги Народу" Сергій Демченко заявив, що теж хоче взяти Коломойського на поруки.

Суд не задовольнив апеляцію на арешт та залишив без змін запобіжний захід - тримання під вартою та заставу в розмірі 509 млн грн.

Фото: Валерія Пашко

Нагадаємо, що 15 вересня Шевченківський райсуд Києва частково задовольнив клопотання прокуратури й збільшив розмір застави Коломойському з майже 510 млн грн до 3 мільярдів 891 мільйона грн. У тексті рішення суду олігарха називають громадянином Ізраїлю.

Що відомо про справи, пов’язані з Коломойським

Наприкінці 2016 року уряд ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку, після чого фінустанову докапіталізували на понад 155 млрд грн. Раніше Мін'юст США звинуватив Ігоря Коломойського у розкраданні мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім нібито "відмивав" через компанії у США та інших країнах. Натомість сам олігарх відкинув звинувачення та зазначив, що всі інвестиції "робив з власних коштів".

В українських та іноземних судах розглядалося понад 240 проваджень щодо націоналізації ПриватБанку. Зокрема, у лондонському суді триває процес за позовом ПриватБанку до колишніх власників фінустанови Коломойського та Боголюбова й афілійованих до них компаній. Банк вимагає відшкодування у зв’язку зі схемами, які мають ознаки шахрайства і відмивання коштів та які, як вважає банк, реалізували його колишні власники.

5 березня 2021 року США запровадили санкції проти Ігоря Коломойського та членів його родини.

У вересні 2022 року українські антикорупційні органи повідомили вісьмом фігурантам кримінального розслідування підозру в заволодінні коштами ПАТ "Укрнафта", одним з акціонерів якої є пов’язана з Ігорем Коломойським група "Приват", на суму у понад 13 млрд грн. 

Пізніше, 7 листопада того ж року, держава вилучила майно п'яти стратегічно важливих підприємств, серед яких були "Укрнафта" та "Укртатнафта". При цьому у листопаді 2022-го у Росії бізнесменів Ігоря Коломойського та співвласника групи "Приват" Геннадія Боголюбова заочно заарештували за нібито привласнення 800 тисяч тонн російської нафти.

2 вересня 2023 року СБУ оголосила Ігорю Коломойському підозру в легалізації майна, отриманого шахрайським шляхом. Того ж дня Коломойський прибув до Шевченківського райсуду Києва, де йому обрали запобіжний захід у справі про шахрайство - арешт на 60 днів із можливістю внесення застави у 509 млн грн.

Позаштатний радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко заявляв, що в матеріалах справи про шахрайство Коломойський фігурує як громадянин Ізраїлю та Кіпру. Проте видання "Цензор.Нет" опублікувало відео обрання Коломойському запобіжного заходу, під час якого суддя назвав підозрюваного громадянином України.

Ігорю Коломойському інкримінують шахрайство та протиправне заволодіння чужим майном.

6 вересня розгляд апеляції на запобіжний захід Ігорю Коломойському відклали на 25 вересня, оскільки матеріали справи не встигли передати до суду. Наступного дня йому та ще 5 особам – колишнім працівникам банківської установи – детективи НАБУ повідомили про підозру у заволодінні понад 9,2 млрд грн коштів ПриватБанку.

8 вересня повідомили, що за матеріалами НАБУ активи Коломойського арештували на 48 годин. А згодом СБУ поінформувала, що олігарху повідомили про третю підозру щодо незаконного заволодіння 5,8 млрд грн.