Тенденція щодо виїзду представників Росатому та колаборантів з Енергодара не має масового характеру, - депутат облради Ашурбеков

Велика частина працівників залишається на Запорізькій атомній електростанції, також немає евакуації російських військових. Це може бути частково позитивним сигналом

Про це в ефірі Еспресо розповів депутат Запорізької обласної ради Аскад Ашурбеков.

"Перше - живлення станції перебуває в нормі, хоч і підключення до резервної лінії, проте все в порядку. Рівень води в ставках-охолоджувачах нормальний. Якщо казати про інформацію, що начебто окупанти евакуйовувалися з ЗАЕС (представники Росатому та інші колаборанти) - це тенденція не має масового характеру", - сказав він.

За даними депутата, велика частина працівників залишається на атомній станції, також немає евакуації російських військових.

"Це може бути частково позитивним сигналом, що вони поки не готові йти на крайні сценарії. Для нас подібні сигнали є ключовими, що ситуацію можна сприймати оптимістично", - підсумував Ашурбеков.

Ситуація на ЗАЕС

Росіяни окупували Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року. Відтоді там постійно перебуває особовий склад і військова техніка, яку загарбники зберігають у машинних залах і час від часу виводять на позиції для обстрілу територій Нікопольського району Дніпропетровської області, розташованих по той бік Каховського водосховища.

На станції працює моніторингова місія МАГАТЕ, яка має стежити за тим, аби АЕС не використовували як військову базу, не атакували станцію та не вели вогонь з неї, а також не переривали зовнішні джерела електропостачання. Однак знеструмлення на АЕС відбуваються постійно. Ще з минулого року окупанти почали завозити на ЗАЕС вибухівку.

Про те, що росіяни розмістили в приміщенні турбінного відділення четвертого енергоблока окупованої Запорізької АЕС вибухівку, стало відомо в травні 2023 року. Також окупанти майже повністю знищили систему аварійної готовності й реагування на атомній станції.

22 червня гендиректор МАГАТЕ Гроссі після відвідин ЗАЕС сказав, що ситуація там є вкрай нестабільною. Цього ж дня президент Володимир Зеленський заявив, що розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на тимчасово окупованій ЗАЕС, який спричинить викид радіації.

Начальник ГУР Кирило Буданов заявив, що Росія завершила підготовку до теракту на Запорізькій атомній електростанції. У чотирьох областях України провели масштабні навчання на випадок теракту на ЗАЕС.

30 червня ГУР повідомило, що окупанти поступово покидають ЗАЕС, рекомендації про евакуацію отримали також українські працівники, які підписали контракт з Росатомом. Окрім того, персонал станції отримав наказ у будь-якій аварійній ситуації звинувачувати Україну.

Своєю чергою головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що контрнаступ ЗСУ та процес повернення Україною контролю над ЗАЕС триватиме навіть попри ядерний шантаж росіян.

2 липня мер тимчасово окупованого Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що частина працівників Росатому та колаборантів, що підписали з компанією контракт, виїхала з ЗАЕС.

4 липня ЗСУ офіційно повідомили про можливу підготовку окупантами провокації на ЗАЕС - на крівлі 3 та 4 енергоблоків росіяни розмістили підозрілі пристрої, схожі на вибухові. 

Президент України Володимир Зеленський провів розмову з лідером Франції Емманюелем Макроном та попередив його, що РФ готує провокації на Запорізькій АЕС.

Очільник Запорізької ОВА Юрій Малашко повідомив, що станом на 5 липня радіаційний фон біля Запорізької атомної електростанції та у межах 50 кілометрів перебуває у нормі, станція живиться від резервної електромережі.

Представник пресслужби Головного управління розвідки Андрій Юсов сказав в ефірі Еспресо, що Захід вживає непублічні кроки щодо недопущення аварії на ЗАЕС