live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: Кремлю потрібна вигідна історія


фото: youtube
Російські чиновники і пропагандисти розпочали черговий історичний конфлікт. Цього разу не з Польщею чи Україною, а з Естонією. Сторіччя підписання Тартуського мирного договору між Росією і Естонією стало приводом для протилежних оцінок

Якщо для Естонії підписання Тартуського мирного договору - подія, яка підтвердило початок її державності, так для Кремля цей документ - нічого не значущий папірець. "Тартуський мирний договір був, є і завжди буде залишатися свідоцтвом про народження Естонської держави. І він діє. Естонія не приєдналася добровільно до Радянського Союзу. Нас окупували",- стверджує президент Естонії Керсті Кальюлайд. "Фальсифікація історії з боку Росії, при запереченні анексії Естонії, означає виправдовування політики сфер впливу і політики насильства тоталітарних режимів, і Естонська Республіка засуджує це", - говорить міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.

"Мабуть, криза розвитку - нічим залучати електорат",- відповідає офіційний представник російського МЗС Марія Захарова.

Росія готова сприймати історію тільки тоді, коли вона їй вигідна. Тартуський мирний договір підписав навіть не Радянський Союз. Його підписала Радянська Росія - та сама республіка, яка 1922 року увійшла до СРСР, а 1991 року з нього вийшла. Естонію після окупації приєднали не до Росії, а до Радянського Союзу. 1991 року Держрада СРСР, одним з членів якої був і президент Росії Борис Єльцин, одноголосно визнала відновлення незалежності балтійських країн. Здавалося б, яка проблема сьогодні може бути з договором, який підписаний сто років тому - якщо Росія і Естонія продовжують існувати як незалежні держави?

Але у путінській Росії проблема є. По-перше, Кремль тепер не хоче визнавати самого факту окупації балтійських країн. Визнання цього факту зовсім інакше демонструє роль Радянського Союзу у Другій Світовій війні, нагадує про те, як Сталін і Гітлер ділили Європу. По-друге, вже після окупації Естонії частина території цієї країни була передана від Естонської РСР РРФСР - та так в складі Росії і залишилася.

Естонія на цю територію не претендує, але про сам факт передачі земель не забуває. І тут виявляється, що для російських чиновників, які так люблять поговорити про "сакральність"анексованого Криму така пам'ять - просто образа.

В результаті будь-який ювілей будь-якого історичної події, пов'язаної з державністю Естонії, обертається полемікою між Москвою і Таллінном і жоден з договорів про кордон між двома країнами - а вони за останні десятиліття підписувалися вже двічі - так досі і не ратифікований парламентами обох країн.

новини партнерів

3 липня, 2020 п'ятниця

3 липня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати