438 солдатів

Володимир Кухар
5 серпня, 2014 вiвторок
11:21

Інформація про перехід українських військових на територію Росії почала з'являтися ще два дні тому.

Зміст

За останніми даними, перейшли кордон 438 солдатів і прикордонників.

Бійці не здалися ворогу (сепаратистським бойовикам). Вийшли хоч і без зброї, але й зброю не залишили ворогу. Солдати, переходячи на територію сусідньої держави, вірогідно, діяли всупереч наказу стояти і покинули бойові позиції. Майже непомітно зі своїх позицій під обстрілами відійшли і експерти ОБСЄ, які мали засвідчувати... Я вже й не знаю, що вони мали засвідчувати там у Гуковому — відсутність війни при явній присутності війни?

Ми усі давно зрозуміли, що без перекриття східного кордону для доступу нової зброї та бойовиків, перемогти сили АТО не зможуть. Тому ми вимагали перекрити кордон, що цілком логічно. На виконання цього завдання генерали кинули у рейд вздовж українсько-російського кордону українські військові підрозділи і оновили сили прикордонників.

Міністр Гелетей, як це водиться, за день до фактичного взяття Червонопартизанська (навпроти Гукового) прорапортував президенту про його взяття. Але довести задум до завершення не вдалося. Сили з півдня не змогли прорубати коридор і з'єднатися з північними. Коридор виявився надто вузьким і зі слабкими флангами. А тут ще з боку Росії почали бомбити.

У цих обставинах можна винуватити генералів і політиків за те,що вони не розрахували сили і поспішили послати хлопців рубати коридор і замінювати недостатні за кількістю та недостатньо вмотивовані сили прикордонників. Піддалися тиску громадськості чи вдалися популізму, не спромоглися на професійний розрахунок - як хочете це назвіть.

У підсумку кілька військових підрозділів опинилися у оточенні без можливості забирати поранених, доставляти боєприпаси, їжу, воду. Можна було б пробувати з повітря, що і частково використовувалося. Але зважаючи на те, яких втрат зазнавали наші війська і який це мало резонанс у результаті збивання бойовиками кожного літака чи вертольота, з цим командування вирішило бути обережним. Не виключено, що для бойових вильотів просто бракує бензину.

Тепер кілька моментів для тих, хто любить вказувати: а от Росія любить своїх солдатів, а от Путін забезпечує!.. Грубо кажучи, економіка Росії в десять разів більша за українську. У 8-12 разів там місткіший кожен зі споживчих ринків, а також - доходи держбюджету. Військовий бюджет Росії у доларовому еквіваленті у 2012 році продовжував зростати і становив 90 мільярдів доларів або 4,4% ВВП. Це - третій у світі за обсягом військовий бюджет після США і Китаю.

Відкрийте щорічний звіт Міноборони та Генштабу України, так звану Білу книгу і побачите, що видатки на оборону номінально також зростали в Україні впродовж правління Януковича (падіння реальних видатків спостерігалося якраз перед його приходом). Але ці видатки коливаються навколо 1% від ВВП. На 2013 рік вони становили 15,2 млрд грн або ж у доларах за тодішнім курсом більше 1,7 мільярда. За даними ЦРУ у 2013 році військові видатки Росії становили 71,2 млрд доларів, України — 2,4 млрд дол. Росія продовжує збільшувати частку військових видатків у бюджеті за рахунок освіти і медицини.

Ті, хто вимагають радикального поліпшення ситуації у армії повинні погодитися як мінімум на зростання військового бюджету України за рахунок гуманітарних і соціальних видатків. У тій же Білій книзі Міноборони видно, що структура оборонних видатків в Україні не відповідає оптимальному світовому стандарту. Якщо у світі половина видатків здійснюється на розвиток озброєння і підготовку збройних сил, то в Україні — лише 18%. Решта йде на утримання збройних сил, тобто на елементарне виживання персоналу.

В армії розікрали все. Здавалося, пострадянські склади зброї бездонні. Але не тільки зброї у нормальному стані щоб видати новобранцям немає, але навіть саперні лоптаки доводиться споряджати для війська. Проте навіть якби система була не заскорузлою і корумпованою, нам було б у бойових умовах непросто.

Ситуацію виправляє і може ще більше виправити залучення потужно вмотивованих добровольців. Проте і тут непонятка. З власного досвіду знаю, що формування добровольчих батальйонів у підпорядкуванні МВС здійснюється мінімально. Більше того, після формування таких батальйонів передача зброї їм від Міноборони йде з великими затримками. Влада, система, боїться організовувати і озброювати активний елемент і, у певному сенсі, це можна зрозуміти.

Проте, найбільші відчайдухи однаково знаходять дорогу на фронт у складі напівформальних формувань. Наскільки злагодженими будуть дії таких частин і війська — питання відповідальності їхніх провідників і командирів. Піар і відвага, авантюрність і вишкіл - все тут перемішалося.

Ця війна триває від збройного захоплення Луганського СБУ 4 квітня. Вже тоді було ясно, що без збройної протидії відновити законність буде неможливо. Війна, на жаль, триватиме довше, ніж обіцяє керівництво. Війна бере свою ціну. Україна продовжує народжуватися. Україна оцінить героїв.

 
 
Теги:
Читайте також:
Київ
+24.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
25 червня
20:01
OPINION
Інформаційний вимір демократії
19:35
Ексклюзив
податки
ЄС не вимагає підвищення податків для ФОПів, головною проблемою є тіньова економіка, - радниця віцепрем'єр-міністра з питань євроінтеграції Лобунь
19:31
Дмитро Козюра та Василь Малюк
Справа "Щур": екскерівник штабу АТЦ СБУ Дмитро Козюра отримав довічне ув'язнення
19:27
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
У Лукашенка два шляхи: роль Муссоліні при Путіні або сценарій Франциско Франко, - Саакян
19:08
морський дрон Magura V5
США вперше випробували українські ударні морські дрони Magura на таємних навчаннях на Філіппінах, — Bloomberg
19:07
OPINION
Динамічний рух у залаштунках міжнародної політики повинен мати чіткі і непорушні кордони національної гідності
19:00
Білорусь розбудовує військову інфраструктуру біля кордону з Україною, а в Криму поглиблюється криза: дані розвідки
18:49
Командир штурмового полку "Скеля" Юрій Гаркавий
Командира полку "Скеля" Гаркавого відсторонили на час розслідування
18:46
Огляд
Дно для Трампа: як забаганка президента США перефарбувати Дзеркальний басейн перетворилася на національний скандал
18:22
Оновлено
Конференція з відбудови України у Римі
Перший день конференції з відбудови України в Гданську: яких результатів вдалося досягти і через що сперечались
18:11
Оновлено
ДБР
Резонанс довкола штурмового полку "Скеля": ДБР почало розслідування, омбудсмен – перевірку. Позиція Сухопутних військ
18:09
Світовий банк
Україна підписала зі Світовим банком угоду на $3,39 млрд на полях конференції у Гданську
17:43
Марко Рубіо
"На Алясці не було жодної угоди щодо України": Рубіо відкинув претензії Кремля щодо саміту Трампа і Путіна
17:31
Оновлено
Кінбурнська коса
На Кінбурнській косі підняли прапор України, тривають бойові дії. На фронті від початку доби відбулося вже понад 80 зіткнень
17:17
Ексклюзив
У Києві вперше провели військовий K9-забіг DRYLAND CANICROSS
У Києві вперше провели військовий K9-забіг із службовими собаками — встановлено рекорд України
17:02
OPINION
Чому кінець світу — це тільки початок
16:55
Олександр Лукашенко
Лукашенко заявив, що зустрічався з представниками Зеленського, й наголосив, що Білорусь проти втягування у війну
16:50
Франція затримала другий танкер "тіньового флоту" Росії за місяць
Франція затримала другий танкер "тіньового флоту" Росії за місяць
16:18
Україна НАТО
У НАТО заявили, що Україна переломила хід війни, й закликали партнерів скористатися відкритим вікном можливостей
16:09
Ексклюзив
Вимоги ЄС не призведуть до зникнення українських товарів з полиць, - радниця віцепрем'єр-міністра з питань євроінтеграції Лобунь
15:52
Уряд передав в управління Укрзалізниці три арештовані тепловози Білорусі
Уряд передав в управління Укрзалізниці три арештовані тепловози Білорусі. Вони вийдуть на українські колії
15:41
Оновлено
фахівець з розмінування
Після того, як на Херсонщині РФ убила двох фахівців NPA, організація призупинила всі програми з розмінування в Україні
15:34
Дмитро Пєсков
Apple видалила всі додатки VK з App Store — Пєсков порадив росіянам "переходити на Android"
15:29
спека у Європі
Що їсти, пити та носити під час спеки: поради сімейної лікарки
14:30
ЧС-2026, чемпіонат світу 2026 з футболу, ФІФА
Момент істини Швеції та прощання з американською мрією Туреччини: розклад матчів та трансляцій вирішального туру на 25-26 червня
14:24
Оновлено
землетрус
У Венесуелі сталися два найпотужніших за понад сто років землетруси: 164 загиблих, ще близько тисячі постраждали
14:02
Ексклюзив
Економічна серцевина переговорного процесу: що принесуть Україні 2-й та 3-й кластери євроінтеграції
14:01
OPINION
Є ризик програти перемогу...
13:59
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
Україна отримала 3,2 млрд євро від Євросоюзу
13:58
Ексклюзив
Наріман Джелял
Росіяни почувають себе у Криму дуже дискомфортно, - Наріман Джелял
13:48
видобуток нафти, нафта
Ціна на нафту повернулася до довоєнного в Ірані рівня
13:46
PR
Як повернутися з СЗЧ - поради Азову
Повернення з СЗЧ 2026: як знову стати до лав війська
13:37
цензура
У Росії вирішили зібрати в закритий архів всю "деструктивну літературу"
13:19
Огляд
Україна ЄС
У першому транші допомоги від ЄС не буде грошей на дрони: на що можна використати виділені €3,2 млрд
13:16
Олександр Сирський
Білорусь спрощує пропуск українців до лісів, Сирський анонсував нові бригади на півночі
13:00
Чемпіонат світу 2026 з футболу, ЧС-2026 з футболу
У трьох групах визначились переможці: який вигляд мають турнірні таблиці ЧС-2026 після 3-го туру
12:49
Ексклюзив
Конференція Гданськ
Основне призначення конференції у Гданську не розрулювати двосторонні суперечки, а вести глобальну дискусію на тему розвитку України, - політолог Сушко
12:47
Інтерв’ю
Священик Олександр Більський про побудову церкви на Херсонщині
Збудувати греко-католицьку церкву на Херсонщині та допомагати людям під час окупації: як це вдалося священнику Олександру Більскому
12:37
НПЗ Уфа
В Уфі палають і димлять два з трьох НПЗ
12:32
Ексклюзив
Іван Тимочко
Ні росіяни, ні білоруси не впевнені, що зможуть ефективно захистити ретранслятори на території РБ, - військовий експерт Тимочко
Більше новин