//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Таємниця тиранозаврів: вчені знайшли міні-предка гігантського хижака

Американські вчені виявили останки представника раніше невідомого виду карликових тиранозаврів, що жили на території сучасного штату Юта близько 95 мільйонів років тому

Як йдеться в журналі Nature, знахідка частково заповнює прогалини в наших уявленнях про те, як ці рептилії - найбільші хижаки в історії Землі - еволюціонували з дрібних форм своїх предків

Команда палеонтологів з Університету Північної Кароліни на чолі з Ліндсей Занно (Lindsay Zanno) дала новому виду назву Moros intrepidus, що можна перекласти як "провісник долі".

У дослідженні вчені описують M. intrepidus зі знайдених фрагментів: стегнової кістки і кількох зубів. За їхніми оцінками, в висоту ящір досягав метра, масу мав близько 90 кілограмів, був спритним хижаком, якому задні ноги дозволяли і наздоганяти жертву, і тікати від переслідувачів.

Для тієї епохи він був не так вже й малий: більшу частину зі 100 мільйонів своєї еволюційної історії родичі тиранозаврів не відрізнялися колосальними розмірами.

У юрському періоді, між 200 і 145 мільйонами років тому, цим предкам "справжніх" тиранозаврів доводилося з обережністю обходити куди більших і небезпечних аллозаврів.

Лише глобальне вимирання, де визначено перехід до крейдяного періоду і згубило попередніх головних хижаків, розчистивши простір для тираннозаврів, якими ми їх зазвичай уявляємо. До моменту наступного вимирання вони досягали дев'яти тонн ваги і 12 метрів довжини.

Це збільшення і його хід багато в чому залишаються загадкою, стимулюючи пошуки нових предків і родинних форм тиранозаврів. "Перед нами - пустеля даних між дрібними тиранозаврами, що жили в Північній Америці в юрському періоді, і раптовою появою великих тут же, в пізньому крейдяному періоді, - говорить Ліндсей Занно. - Немає свідчень того, як відбувався цей перехід".

Протяжність цієї прогалини в еволюції тиранозаврів, про який у нас немає ніяких свідоцтв, досягала 70 мільйонів років. Однак з виявленням M. intrepidus він скоротився відразу на 15 мільйонів. Проведений палеонтологами аналіз показав, що їх карликові предки могли прийти на територію Америки з Азії протягом одного з локальних похолодань клімату, яке створило сухопутний міст між двома континентами.

Можливо, хижаки слідували за своєю здобиччю, предками трицератопсів, які тоді теж ще не здобули знайомі нам великі форми.

Судячи з усього, опинившись на Американському континенті, вони довгий час залишалися не дуже великими і не могли змагатися з найбільш потужними конкурентами. Однак, щойно цей напрям розчистився в ході вимирання, вони швидко зайняли вільний простір в екосистемі.

За оцінками вчених, всього за 16 мільйонів років предки тиранозаврів збільшилися і стали тими страхітливими машинами вбивства, якими ми звикли їх бачити.

новини партнерів

‡агрузка...

19 березня, 2019 вівторок

18 березня, 2019 понеділок

19 березня, 2019 вівторок

18 березня, 2019 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати