OPINION

Очистити політичну систему під час війни можна й без виборів

Ірина Федорів
7 листопада, 2023 вiвторок
16:04

Після заяви Зеленського: “Не треба вкидів… зараз вибори не на часі”, несеться...

Ще ми морально не відійшли від листа на бланку із підписом заступника голови фракції "Слуга Народу" у Верховній Раді Андрія Мотовиловця, який дав наказ фракції партії влади в місцевій раді голосувати в місцевій раді за секретаря "Нових облич", як знову черговий камінгаут…

Військова адміністрація Київщини дала завдання районним військовим адміністраціям зробити політичні паспорти громад. Це роблять, як правило, перед виборами.

Приготуйтеся усвідомлювати дуже дивні речі. Це лонгрід, але він буде того вартий.

Що таке політичний паспорт?

Це неофіційний документ, який дає розуміння, скільки виборців у громаді, який їхній вік, де вони працюють, скільки ВПО, яка з ними є взаємодія і т. д. Але найцікавіший компонент - це хто мер, хто депутати, в кого більшість. Хто може бути кандидатом від опозиції, хто - від влади. Хто неформальні лідери думок, які можуть формувати поле.

Цікаво, я в цих паспортах Київщини є? Як нема, даю підказку: можна додати. (Поки не приєднаєте Коцюбинське до Києва, я дуже інтенсивно присвячуватиму час тому, що відбувається в моєму регіоні, бо це зона моєї відповідальності як громадянина України. Тут сформована мною і моєю громадою влада = наша зона відповідальності.)

Повертаючись до політичного паспорта. Треба максимум даних, щоб політтехнологи перед виборами спланували, з ким і як працюють, які слогани для населення готують тощо. Інформацію оновлюють перед виборами, бо застаріла інформація не працює так якісно.

Найабсурдніше питання з таблички, яку розіслали військові адміністрації місцевим радам: чи лояльний мер до влади? Це конкретна штанга.

Читайте також: З ОПЗЖ у місцевих радах - та ж історія, що і з забороною ФСБ у рясах

Методології, як визначити лояльність, нема. Ну, принаймні я її не бачила. Пробую пофантазувати, як це маємо рахувати:

 • Портрет зеленського на столі + 1 бал;
 • портрет Зеленського на стіні + 1 бал;
 • якщо приїхав голова ВЦА, зібрані всі бюджетники (+1 бонусний бал за кожен збір під час приїзду);
 • якщо під час виступу мер згадав Зеленського позитивно +1 бал;
 • є новини на сайті позитивні про роботу центральної влади та ВЦА + 1 бал.

Як мають визначити цю лояльність? Яка методологія? Облизати палець і підняти вгору і чекати вітру? Абсурд.

Це при тому, що поки влада є — мери поводяться одним чином, влада змінюється — і поведінка мерів змінюється. Дивіться на мера Бучі Федорука — так він, як Лукашенко, править і пережив вже по суті всіх президентів і змінив не один політичний проєкт. А зараз ексриг Толя - "Слуга Народу"! Міряєте лояльність? Наївні.

Мери це найсерйозніші довгожителі політичної системи. Вони переграють будь-яку центральну владу. Доведено даними. Чому? Бо вони сіли на ресурси громад і вибудовують команди, щоб ці ресурси не втратити, а не ліплять якісь беззмістовні документи... Звісно, що вибудуватися в громаді - це не вибудуватися в державі...

Але ж і ресурси різні на місцях і в центру? Просто, коли ти маєш владу в країні, ти думаєш, що це назавжди... І так думає кожен, хто прийшов... І це розслабляє.

Той, хто не займається партійним будівництвом, не має лояльних команд. Такі паспорти, де дані зі стелі намальовані за добу, — це фікція і самодурство.

Нереально створити політичний паспорт за такий час. Усвідомлюємо це. Цей паспорт може формуватися кілька місяців - це якщо дуже якісно працювати команді штабу і збирати дані, щоб далі планувати кампанії. Тобто, по суті, в області по вертикалі відбувається якийсь "стаханівський рух". Від такого збору даних навіть технологам не буде жодної користі, а репутаційні ризики вже є.

І тут треба розглянути ще один паралельний процес — законодавчий. Народний депутат Павліш подав проєкт, який може вплинути на незалежність Великої палати Верховного Суду. А саме цей Суд вирішував, чи призначати "третій" тур виборів 2004 року, аби держзрадник Янукович не захопив владу.

І от ці два процеси у нас - спроба впливати на Велику палату і збір даних для політичних паспортів - раптово ідуть паралельно... Збіг? Збіг. Про небезпеку цього впливу на Велику палату не лише я пишу, а вже це не раз говорив Михайло Жернаков та Фундація DEJURE.

Читайте також: "Рейдер з мандатом" у Верховній Раді

Вища рада правосуддя наразі ще не надала свої висновки щодо законопроєкту нардепа Павліша, який перед тим знайшов підтримку пленуму Верховного Суду, хоча і тут дали свої зауваження.

Якщо після рішення пленуму ВС буде ще й позитивний висновок ВРП, то шанси законодавчої ініціативи Павліша знайти підтримку в Верховній Раді можуть зрости. Хоча ці два висновки мають консультативний характер.

"Фінальної позиції немає. На мою думку, проєкт не вирішує жодних проблем в роботі Великої палати Верховного Суду і не оптимізує її. Натомість він створює ризики. Зокрема навколо безумовного відкликання обраних у Велику палату суддів чи обрання секретаря пленумом однозначно послаблює незалежність Великої палати. Інші пропозиції є дискусійними. Я не бачу особливої потреби у таких змінах", — наголошує Роман Маселко, член Вищої ради правосуддя.

І от за цих умов формують політичні паспорти по вертикалі влади.

Чи має право ВЦА давати такі завдання?

Не має. Тут діє просте правило: "В межах і в спосіб". ВЦА заперечує, що були вказівки. Телефонограма свідчить: вказівки були, усні. Що і де пішло не так? Районні військові адміністрації відзначилися завзятістю і меншою далекоглядністю, ніж ВЦА, і підготували… письмові листи. 

Чому вони це зробили? Все просто. Військова адміністрація в районі, яка отримала таку глобальну задачу і такі нереальні строки, не має поняття, як робити політичний паспорт громад і задовольнити обласну ВЦА, яка дала вказівку. І тому вони порозсилали всі ці таблички… органам місцевого самоврядування. "Мудро". "Далекоглядно". "Візійно".

Звісно, що органи місцевого самоврядування, де є різні політичні сили, тільки й чекають, як попрацювати на "Слугу Народу". Вони кажуть, що це все, як в часи Януковича, і питають мене, що з цим робити.

Зараз розкажу.

Колись, коли я тільки починала свій шлях на Київщині, і були часи, коли не знав, як прийняти рішення правильно, один з топів у прокуратурі сказав мені так: "Коли не знаєш, як і що робити, — роби за законом. Ніколи не помилишся". Така проста й очевидна порада. А яка цінна - понад 15 років пройшло, і знаєте, працює... Рекомендую всім.

А хто ж має робити ці політичні паспорти? Це мають робити політичні штаби партій. Але, як слушно зазначає Георгій Могильний, голова партії Олена Шуляк дуже зайнята лобіюванням своєї скандальної містобудівної "реформи" чи іншого проєкту про водні ресурси (9664). Якби вона так розвивала політичні осередки, то вони були б у кожному селі й мали б політичні паспорти на кожну вулицю, не те що громаду. І от якщо не виконує функцію голови партії Шуляк, не будує партію, не розвиває, кому передали цей функціонал? Вертикалі президента, а ті — органам місцевого самоврядування. М — менеджмент.

Читайте також: Шуляк іде в обхід з "містобудівним законом"

І я вам скажу, як людина, яка їздить в регіони та спілкується з різними партійними осередками під час тренінгів, що нових політичних паспортів майже ні в кого зараз немає. Політичні партії над цим не працюють. Більшість каже: війна, фронт, ВПО, волонтерка, але відчувають, що справа може йти до виборів. Ну і нюх і їх не підводить. Конкуренти вже оно складають політичні паспорти.

Зараз бачимо, як президентська вертикаль працює замість політичного штабу, а на незалежність Верховного Суду намагаються вплинути. І це паралельно з тим, як ми читаємо, що до виборів ніхто не готується під час війни, та лунає заява Зеленського. Як це все оцінять наші міжнародні партнери?

Фактично партія "Слуга Народу" взяла як держфінансування наші податки й кудись їх спустила, а ми ще раз заплатили ВЦА зарплату, і вони роблять роботу штабів, а не свою. Ще й неякісно.

Чи вперше використовують вертикаль для політичних цілей?

Не вперше. Це було за всіх президентів. З тими ж "Новими обличчями" працював штаб Порошенка у 2019 році. Тобто співпраця налагоджувалася між політичним проєктами перед виборами. Згадуємо листа Мотовиловця і зіставляємо це з політичними паспортами, які зараз роблять...

Те, що вертикаль залучали завжди під вибори, не означає, що так має бути й що це норма. І хто має цьому протидіяти? Всі ми. Про це треба казати в тому числі західним партнерам.

Чому мені не все одно, що таке відбувається?

Мене питають: навіщо це тобі? По-перше, я громадянка України. По-друге, я живу на Київщині останні кілька десятків років. Це дуже складний і важливий регіон, і жодна влада не змогла тут поставити якісні кадри, щоб побудувати якісний менеджмент і взаємодіяти без кричущого перетину червоних ліній. Провалена не лише якість менеджменту. Кризові комунікації провалені.

"Слуги" найважчу і стратегічно важливу область віддали на місцевих виборах… Дубінському. Що не кадровий крок у нас — то штанга. А Дубінський разом з нардепом Артемом Культенком віддав франшизу у Приірпінні партії "Слуг" забудовнику ексмера Ірпеня Володимиру Карплюку. Тому самому, з чиєю політсилою зараз працює нардеп Мотовиловець.

Читайте також: Про обшуки у зрадника Дубінського

Активістів у нашому регіоні били, їм палили машини, погрожували, а регіон злили… Злили по суті топові парламентські партії. Це не забувається і не забудеться ніколи. Коли Дубінського виключили через санкції з фракції, то нам дали на область… Андрія Мотовиловця. І я мала хоч якісь надії, що ось буде ж Мотовиловець працювати. Має ж колись щось змінюватися.

Як працює? Та краще б уже нічого не робив. То він протягне через облраду рішення по дерибану Біличанського лісу, і ми маємо в судах бігати роками разом з прокурорами, то підписує офіційний лист, за кого депутати мають голосувати на секретаря. Знаєте, є атрибути там у влади — бланк, печатка, право підпису… А є ж атрибути розуму… І біда, коли атрибути влади є, а атрибути розуму відсутні… 

"Золотий" кадровий фонд Київщини…Без цінностей і критичного мислення…

Що ж робити?

Як комусь дуже хочеться під час війни очистити політичну систему — можливість є і без виборів! Політрада партії може викинути консерви Дубінського. Треба просто політична воля. І ради оновляться. Скажу більше, рейтинг може піти вгору!

Далі парламент має очистити ради від представників заборонених партій. Треба голосувати за урядовий законопроєкт 7476. За невинесення його в зал особисто відповідає Руслан Стефанчук. Він отримав звернення ще в січні. Понад 150 нардепів звернулося. Ініціював звернення нардеп Олег Дунда. Винесіть в зал і проголосуйте — має піднятися довіра до парламенту. Зал тепліший, ніж був, "ФСБ в рясах" відбиває, і це відіб'є. Зараз важливо мати довіру людей.

Ну і ще підтримую пропозицію, яку озвучила Інна Ведернікова, чиєю мудрістю я захоплююсь. Вона написала, що в країні, де не можна провести вибори, у нас є змінна — це уряд. Шмигалі, Кубракови, Васькови та "іже с німі" - це метастази, які давно треба прибирати. Тому, що має бути сильний коаліційний уряд і складатися він має не лише з представників політичних сил, але й з фахівців, які знають, як працювати якісно і професійно…

Джерело

Про авторку. Ірина Федорів, журналістка та викладачка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38
  Купівля 38
  Продаж 38.55
 • EUR
  Купівля 41.09
  Продаж 41.93
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
3 березня
21:04
сектор Гази
США та Йорданія скинули з літаків вантажі допомоги для жителів Гази
21:02
Наслідки воєнних злочинів російських окупантів у місті Бородянка
Бородянку бомбили за наказом російських генералів Чайка та Кравченка: СБУ оголосила їм підозри
20:59
школа
У Запоріжжі відкриють дві підземні школи
20:51
Фінляндія НАТО
Фінляндія вперше візьме участь у військових навчаннях НАТО як член Альянсу
20:33
Дніпропетровщина. Обстріл
Ворог протягом дня 11 разів атакував Нікопольщину: поранена жінка, є руйнування
20:13
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
"Частина інформаційної війни Путіна": міністр оборони Німеччини про витік розмови офіцерів ВПС
20:08
ЗСУ, міномет, міна
Протягом доби росіяни 27 разів намагались прорвати оборону ЗСУ на Новопавлівському напрямку. На Херсонському - штурмів не зафіксовано
20:06
Ексклюзив
Вірменія
Вірменія відвертається від Росії й ОДКБ до Франції та ЄС, - дипломат Божко
20:02
OPINION
Галина Пагутяк
Чи навчилися українці дбати про своє ментальне і психічне здоров’я?
19:42
Оновлено
Удар по 9-поверхівці в Одесі
Удар по 9-поверхівці в Одесі в ніч на 2 березня: кількість загиблих зросла до 12, серед них п'ятеро дітей
19:39
Огляд
Вибух на підстанції
Вибухи у Єкатеринбурзі та Санкт-Петербурзі, атака БПЛА низки російських областей і прильоти у тимчасово окупованому Криму: де у росіян вибухало та палало цього тижня
19:30
Оновлено
Загиблі в Одесі 2 березня Олег та Тетяна Кравець
Удар по Одесі 2 березня: знайшли тіла подружжя військових та їхніх трьох дітей
19:23
Ексклюзив
вибори у Європарламент
Політтехнолог Загородній прокоментував інформацію щодо "антиєвропейського" майбутнього Європарламенту
19:21
Ексклюзив
блокування кордону поляками
Польща веде проти України повномасштабну торговельну війну, - польський політик Чех
19:00
Найкращі детективні фільми
Захоплюючі детективні фільми, від яких ви не зможете відірватися
18:59
ДТП з дитиною
У польському Щецині водій легковика збивав людей на "зебрі" і тротуарі: серед постраждалих є 6 українців
18:37
президентка Словаччини Зузана Чапутова
Фіцо не подобається, що президентка Словаччини Чапутова віддає ППО армії України
18:37
Інтерв’ю
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
На фронті критичний момент не тільки для України, але й для РФ, - полковник Грант
18:15
Ексклюзив
Литва солдат
Литва готова підтримати ідею щодо відправлення військ в Україну, - ексголова литовського Конституційного суду Жалімас
18:07
OPINION
Олексій Голобуцький
Макрон і Шольц-"Хохлаф": чия візьме гору
18:03
Прикордонники Ізмаїльського загону затримали на державному кордоні у Болградському районі Одеської області двох чоловіків
Спустились у захисний рів, а вилізти не змогли: на Одещині прикордонники затримали двох молодиків
18:01
Інтерв’ю
Антон Дробович
Ми переходимо у нову культуру пам'ятань: Дробович про створення Національного військового меморіального кладовища та концепцію Національного Пантеону
17:58
Вашингтон каже, що угода про перемир'я в Газі вже "на столі", але Ізраїль відмовляється розглядати її доки ХАМАС не надасть список заручників
17:37
Оновлено
"Ворскла" - "Верес" 2:1
"Динамо" здолало "Чорноморець", а "Ворскла" вирвала перемогу у "Вереса": результати та розклад матчів 19-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
Зеленський Путін
Час для справжніх переговорів ще не настав, - Фейгін
17:25
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 3 березня скільки коштують долар, євро та злотий
17:24
Оновлено
Курахове
Росіяни скинули авіабомбу на Курахове: поранено 16 людей
17:22
евакуація
Батьки 225 дітей з громади Куп'янська відмовляються їх евакуйовувати
17:02
реанімація
Внаслідок атаки дронами по Одесі 23 лютого в лікарні померла ще одна постраждала
16:59
Огляд
Демографічна криза в Україні: мільйони біженців, воєнні втрати та як покращити ситуацію
16:51
Арешт
15-річний підліток напав з ножем на віруючого юдея у Швейцарії
16:32
Інфографіка
САУ "Піон"
Найпотужніші гаубиці у світі: що таке САУ "Піон" і яка її роль в російсько-українській війні
16:27
Ексклюзив
грузія
РФ вважає Грузію своїм регіоном, - майор запасу НГУ Гетьман про нову ймовірну загрозу
16:07
Путін_Росгвардія
На ТОТ прибувають нові загони спецпризначенців, щоб посилити пошук українського підпілля, - Спротив
16:06
OPINION
Андрій Бондар
Про живучість геноциду
15:55
акція на підтримку полонених
Третя весна в полоні: на Львівській площі у Києві родичі бранців вийшли на акцію Free Azov
15:38
дрон, БПЛА
Роботизовані платформи та БПЛА: Федоров розповів, за якими напрямами найбільше виділяють гранти
15:20
Київ автобус, транспорт, зупинка
У Чернігові здорожчає громадський транспорт
14:55
немовля
Австралійські вчені з'ясували, що зміна клімату збільшує ризик передчасних пологів
14:52
Валерій Тарасюк
Головою НКРЕКП вдруге став Валерій Тарасюк
Більше новин