Данія та Нідерланди підтвердили, що США схвалили надання Україні F-16

Віцепрем'єр Нідерландів Вопке Хукстра підтвердив, що 17 серпня Сполучені Штати Америки схвалили відправку в Україну багатоцільових винищувачів F-16

Про це він повідомив у Twitter.

"Ми вітаємо рішення Вашингтона прокласти шлях для відправки винищувачів F16 в Україну. Велика подяка Ентоні Блінкену за плідну та оперативну співпрацю. Зараз ми будемо далі обговорювати цю тему з нашими європейськими партнерами", - написав віцепрем'єр-міністр.

Раніше міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен підтвердив TV 2, що його країна отримала дозвіл на відправку Україні винищувачів.

За його словами, Данія направила Сполученим Штатам запит щодо постачання літаків Україні й отримала від Вашингтона "дружню відповідь".

"Я можу підтвердити, що між мною та Ентоні Блінкеном відбувся обмін листами, який базується на тому факті, що ми з міністром оборони звернулися до Сполучених Штатів, щоб вивчити наші варіанти", - заявив очільник МЗС.

Проте рішення про постачання винищувачів F-16 для України поки не прийняте. Це питання обговорюють із союзниками.

"Жодного рішення щодо цього не прийнято. Ми започаткували міжнародну коаліцію з навчальними заходами під керівництвом Данії та Нідерландів, і ми добре йдемо. І потім мова йтиме про можливу передачу літаків, це питання ми обговорюємо з нашими союзниками", - додав міністр.

Раніше Reuters писало, що у четвер, 17 серпня, Сполучені Штати Америки схвалили відправку в Україну винищувачів F-16 з Данії та Нідерландів.

За інформацією джерела, F-16 відправлять, як тільки завершиться підготовка пілотів. США надали Данії та Нідерландам офіційні запевнення. Відповідні листи в Амстердам та Копенгаген відправив держсекретар Ентоні Блінкен.

"Я пишу, щоб висловити повну підтримку Сполученими Штатами як передачі Україні винищувачів F-16, так і підготовки українських пілотів кваліфікованими інструкторами F-16", - йдеться у документі, пише Reuters.

За словами Блінкена, рішення дозволить Україні "повною мірою скористатися своїми новими можливостями, щойно перший набір пілотів завершить навчання".

Що відомо про винищувачі F-16 для України

21 травня президент США Джо Байден схвалив навчання українців на F-16. Володимир Зеленський запевнив, що Україна не використовуватиме ці літаки, аби бити по території РФ. Також радник Міноборони Юрій Сак заявив, що Україна сподівається отримати перші сучасні американські винищувачі F-16 восени 2023 року.

У липні голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що перші винищувачі F-16, ймовірно, будуть літати в небі України до кінця березня 2024 року.

16 липня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Штати не відкладатимуть навчання українських пілотів на винищувачах F-16, Байден дозволив європейським країнам розпочати тренування.

22 липня Салліван також сказав, що українські пілоти розпочнуть навчання на винищувачах F-16 у найближчі кілька тижнів.

11 серпня повідомлялося, що перша група українських пілотів завершить навчання на винищувачах F-16 не раніше наступного літа. Початку бойової підготовки передуватимуть 4-місячні мовні курси.

Згодом головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний зустрівся в Україні з начальником генштабу ЗС Словаччини. Серед тем обговорення було навчання пілотів на винищувачах F-16.

12 серпня у Білому домі заявили, що Сполучені Штати Америки можуть долучитися до тренувань українських пілотів на винищувачах F-16 на своїй території, якщо "буде досягнуто потенціалу для навчання в Європі".

Згодом речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі Еспресо розповів, що робота щодо передачі F-16 Україні ведеться щодня: процес перемовин складний - всі країни, які входять до складу "авіакоалції" ухвалюють колегіальне рішення.

А президент Румунії Клаус Йоганніс підтвердив, що країна навчатиме українських пілотів на винищувачах F-16: там відкриють регіональний навчальний центр.

17 серпня речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що Україна не зможе отримати від західних партнерів винищувачі F-16 найближчої осені чи зими, тож необхідно посилити ППО. Водночас генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що партнери стали ближче до надання F-16 Україні, а очільник МЗС Дмитро Кулеба натякнув на хороші новини незабаром.