
США відправили топпосадовця для моніторингу виборів у Румунії
Адміністрація президента США Дональда Трампа надіслала високопоставленого посадовця до Румунії для спостереження за президентськими виборами, що заплановані на 4 травня
Про це пише Bloomberg.
Як зазначається, заступник голови Федеральної виборчої комісії США (FEC) Джеймс Трейнор прибув до Румунії та зустрінеться з прем'єр-міністром країни Марчелем Чолаку 3 травня у межах місії зі спостереження за виборами.
Bloomberg додає, що цей візит не є безпрецедентним, оскільки комісари FEC уже їздили за кордон для спостереження за виборами в інших країнах. Також чиновників запрошували для консультацій з іноземними урядами щодо демократичних процесів.
Румунія проведе повторні президентські вибори після того, як торік перемогу у першому турі здобув ультраправий проросійський кандидат Келлін Джорджеску, що спричинило звинувачення у втручанні Кремля та скасування голосування.
Що відомо про перший тур виборів у Румунії та його переможця Георгеску
24 листопада 2024 року в Румунії відбувся перший тур голосування на президентських виборах. Перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску. Раніше він називав румунських фашистських політиків 1930-х років національними героями й мучениками, критикував НАТО і позицію Румунії щодо України та заявляв, що країна повинна співпрацювати з Росією, а не кидати їй виклик. А днями заявив: якщо стане очільником держави, припинить допомогу Україні.
Верховний суд Румунії 28 листопада ухвалив рішення про перерахунок голосів після першого туру президентських виборів. ЦВК Румунії припустила повторне проведення 1-го туру виборів президента, якщо Верховний суд анулює голосування. Зрештою Конституційний суд Румунії 2 грудня визнав результати першого туру виборів дійсними.
Європейська Комісія звернулась до TikTok через підозри у впливі на вибори в Румунії. Згодом Вища рада національної оборони Румунії розсекретила документи, пов'язані з передвиборчою кампанією Георгеску. Відповідно до цих даних, для підвищення популярності Георгеску в його виборчій кампанії використали 25 тисяч облікових записів TikTok. Можливо, для цього залучали ботоферми. Спецслужби Румунії припускають, що на таку операцію витрачено значні кошти, а її масштаби й географія "вказують на державного оператора".
6 грудня Конституційний суд Румунії анулював результати першого туру виборів президента, у якому переміг проросійський кандидат Калін Георгеску.
Вже наприкінці квітня 2025 року апеляційний суд Плоєшті постановив скасувати рішення про ануляцію результатів першого туру президентських виборів, ухвалене Конституційним судом, яке, як стверджують у ЦВК Румунії та правозахисники, є остаточним.



- Актуальне
- Важливе












