Україні варто орієнтуватись не на 1 млн FPV дронів, а на 2 млн протягом року. Колонка Сергія Згурця

Коли йдеться про виробництво FVP дронів, то варто орієнтуватись не на 1 млн, а на 2 млн таких дронів аби мінімізувати розрив у темпах виробництва дронів у РФ. Коли ж говоримо про далекобійні дрони з дальністю понад 1000 км, то тут темпи виготовлення повинні бути не менші, ніж темпи постачання та використання "шахедів" росіянами

Україна планує виготовити понад 1 млн FPV дронів протягом 2024 року

Володимир Зеленський пообіцяв, що Україна наступного року виготовить 1 млн дронів. Сьогодні додались нові подробиці, бо міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин деталізував, що йдеться лише про FPV дрони та що в грудні цього року буде вироблено понад 50 тисяч таких дронів. Як я розумію, йдеться про всі наші державні та приватні потужності, які виготовляють ударні одноразові дрони. При цьому частка приватних команд та компаній тут є більшою, ніж державних. Також Україна поставила за мету виготовляти ударні дрони середньої та великої дальності. За словами Камишина, наступного року планується виготовити понад 10 тис. ударних дронів середньої дальності з дією до 100 км та 1 тис. дронів з дальністю в межах 1000 км. Камишин каже, що всі промислові спроможності готові й контрактація на наступний рік вже розпочалась. Ці заяви є дуже оптимістичними, але коли йдеться про виробництво FPV дронів, то варто орієнтуватись не на 1 млн, а на 2 млн таких дронів аби мінімізувати розрив у темпах виробництва дронів з РФ. Коли ж говоримо про далекобійні дрони з дальністю понад 1000 км, то тут темпи виготовлення повинні бути не менші, ніж темпи постачання та використання "шахедів" росіянами. Зокрема, від 200 до 400 одиниць на місяць. Саме такі цілі потрібно ставити перед нашою промисловістю. Також варто розуміти, що дрони не компенсують брак снарядів та боєприпасів на фронті. Оскільки ця складова критично визначає характер бойових дій на всій лінії фронту.

Оперативна ситуація на Купʼянському та Бахмутському напрямках

Командувач Сухопутних військ Олександр Сирський днями повідомив, що по всій лінії фронту Силам оборони доводиться воювати в умовах переваги противника в озброєнні та особовому складі. Втім, за інформацією міноборони Великої Британії, прорив лінії фронту російськими військами є малоймовірним, не зважаючи на те, що росіяни продовжують наступальні дії. Фронт залишається статичним й Україна переходить до більш оборонної стратегії ведення війни. Коли ж ми говоримо про ділянку від Бахмута до Купʼянська, то тут варто зазначити, що російські війська намагаються наступати по всіх цих ділянках фронту, аби вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Є мінімальні просування противника. Біля Бахмута ворог намагається просуватись у напрямку Часового Яру, здійснюючи тиск на наші позиції в районі Богданівки, Хромового та Іванівського. Ситуація там залишається дуже непростою. Наші підрозділи стримують противника артилерією й тим, що перекидають на цей напрямок підрозділи з інших ділянок фронту.


Карта бойових дій на Донеччині за період 13-20 грудня.

Ворог продовжує тиснути на лінію оборони ЗСУ на Лиманському напрямку

Начальник служби зв'язків з громадськістю 21-ої окремої механізованої бригади Сергій Дібров розповів, що на Лиманському напрямку противник не полишає спроб прорвати оборону ЗСУ. За його словами, підрозділи Сил оборони стримують противника, але досить часто для цього не вистачає боєприпасів. Він зауважив, що така ситуація є досить частою на війні. Адже за умов інтенсивних бойових дій боєприпасів ніколи не буває забагато.

Сергій Дібров також розповів, що у складі бригади є рота безпілотних ударних літальних апаратів. Пілоти щодня дуже активно працюють і мають хороші результати. Дібров наголосив, що зараз дрони є найбільш ефективним озброєнням на передньому краї фронту. Оскільки наповнення першої лінії фронту засобами РЕБ противника не достатнє для того, щоб протистояти дронам. Тому ефективність роботи дронів дуже висока.

Сергій Дібров повідомив, що росіяни застосовують на їхньому напрямку новий різновид дронів. За його словами, за уламками важко деталізувати, як саме змінились дрони, втім схоже на те, що росіяни переробляють побутові дрони на ударну версію. Він наголосив, що за останній час кількість атак російських дронів по наших позиціях збільшилась. Українські підрозділи мають антидронові засоби, зокрема окопний РЕБ та антидронові рушниці. Однак, за словами Діброва, завжди такого обладнання не вистачає для того, щоб повністю мінімізувати атаки противника. Дібров наголосив, що наступним етапом боротьби в повітрі стане боротьба РЕБ. Тому військовослужбовці сподіваються, що засоби РЕБ стануть нагальним питанням для виготовлення та закупок для потреб ЗСУ.

Чи має Україна можливості для виготовлення 1 млн FPV дронів за рік?

Президент Асоціації виробників дронів "Технологічні сили України", голова наглядової ради оборонно-технічної компанії FRDM Вадим Юник розповів, що точну цифру необхідних дронів можуть назвати лише військові. Є різні експерти, які називають різні цифри, втім це лише здогадки. Кількість дронів визначають військові відповідно до завдань на полі бою. Сьогодні Україна, за словами Юника, не має можливостей для виготовлення великої кількості дронів. Однак цифри, які озвучив президент, цілком реальні за умов підтримки підприємств та збільшення обсягів виготовлення. Існує проблема, яка полягає в тому, що приватні виробники дронів часто не мають чітких замовлень від Міноборони. Тобто даних про те, що необхідно прямо зараз на лінії фронту. Юник зауважив, що слова президента є хорошим сигналом. Адже це свідчить, що політичне керівництво чує запити військових. Тепер важливо, щоб військове керівництво чітко сформувало запит до виробників.


FPV дрони (фото: Олександр Симчишин).

Вадим Юник також наголосив на важливості участі держави у виготовленні дронів на приватних підприємствах. Крім чітко сформованого замовлення, за словами Юника, держава має бронювати людей, залучених до виробництва. Адже кожен підприємець, який виготовляє дрони для потреб Сил оборони, має бути впевнений, що у нього буде для цього ресурс. Тобто люди. Приватні підприємства, які виготовляють дрони, відносяться до стратегічних і тому держава має забезпечити бронь для цих людей. Також до можливих труднощів виготовлення можна віднести й логістику компонентів. Утім, за його словами, сьогодні більшість виробників адаптувалися до умов і вже не залежать від одного постачальника. До того ж сьогодні ряд українських компаній самі почали виробляти окремі компоненти до дронів. Це досить правильний напрямок, який дозволить масштабувати виробництво.

Вадим Юник повідомив, що понад 200 компаній в Україні виготовляють дрони різного типу. Що стосується компаній, які виробляють FPV дрони, то їх понад 60. Однак, є компанії, які виготовляють більш як 2 тис. FPV дронів щомісяця, а є й такі, що можуть виробляти десятки тисяч таких дронів. Ці компанії вже майже повністю автоматизовані.