Вільну економічну зону в Криму використовують для тіньових схем, — нардеп Умєров

Андрій Яніцький
27 травня, 2021 четвер
08:12

Рустем Умєров — депутат Верховної Ради України від фракції “Голос”, співголова міжфракційного об’єднання “Кримська платформа”, делегат Курултаю кримськотатарського народу і радник Лідера Кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва

Був головним виконавчим директором інвесткомпанії ASTEM і співзасновником Фонду ASTEM Fundation.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” Рустем Умєров розповів про законодавчу ініціативу скасувати вільну економічну зону в Криму, її причини та очікувані наслідки, а також висловив свою позицію щодо постачання води в тимчасово окупований Крим. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Для багатьох наших глядачів, я думаю, сюрприз, що у нас досі є вільна економічна зона в Криму. Як це рішення було прийнято, навіщо воно було прийнято, яка була мотивація?

У 2014-ому році ніхто не очікував окупацію, тому, мабуть, деякі наші підприємства прийшли і сказали: “У нас є підприємства, ми хочемо продовжити”. І цей закон прийняли.

У 2015-ому році, коли вже активісти вийшли і блокували всю офіційну торгівлю або де-факто торгівлю, Кабмін прийняв рішення і зупинив цю торгівлю. Тому на той час це були люди, зацікавлені продовжувати торгівлю. Ми вважали, що вони не мають це робити. І після прийняття цього рішення ми ще у зрозуміли, що він такий проти людяності; правозахисники назвали цей закон дискримінаційним. Чому? Тому що всіх мешканців Криму вважали нерезидентами.

І тому я особисто вважаю, як людина з Криму, що цей дискримінаційний закон треба скасувати. І запропонував комітету Верховної Ради з прав людини, де я є секретарем, очолити групу по скасуванню цього закону.

Тобто у 2014 році, коли ніхто не знав, як далі будуть розвиватися події навколо Криму, я так думаю, переважно великий бізнес пролобіював собі таку можливість продовжувати роботу на окупованому півострові і не нести за це жодної відповідальності, так?

Так.

Але це подавалося як тимчасове рішення, наскільки я пам’ятаю — до того, поки вони не продадуть свої активи, не вийдуть звідти, не переведуть своїх працівників на материкову Україну. Але вже минуло скільки років, і досі той закон продовжує діяти.

Як ви взагалі ставитеся до цього, і чи ви якось фіксуєте, який український бізнес лишається працювати на півострові, який за цей час встиг вийти?

На жаль, як я й казав, на той час ніхто не очікував, що буде робитися. Зараз ми вже де-факто не торгуємо з цією територією, але прогалини у законодавстві є. Чому? Тому що цей закон дозволяв надавати ліцензії, дозволи, спецдозволи для юридичних осіб, які працюють на тимчасово окупованій території. Тому, на жаль, якщо ми звертаємося до міжнародної спільноти, щоб скасувати або вводити санкції і наші підприємства використовують ці прогалини і торгують з нашою територією — це для нас мінус.

Плюс до того, ще просто мешканці, які зараз знаходяться на тимчасово окупованій території, стають нерезидентами. Це два величезних мінуса.

Можливо, не всі знають, що таке “нерезидент” — це значить, що людина просто так не може відкрити рахунок в банку?

Це іноземець.

Тобто фактично українських громадян прирівняли до іноземців.

Так. Якщо технічно сказати, то якщо ти іноземець, ти не можеш відкривати… ти можеш відкрити, але у тебе буде достатньо велика кількість документів, які треба запропонувати банку. Ти сплачуєш податки інакше, не як громадянин України.

Тому ці програлини використовувалися для юридичних осіб, а для людей, для громадян України, це був величезний мінус.

Зрозуміло: в інтересах олігархів був прийнятий закон, а звичайні люди, як завжди, постраждали. Але ви кажете про ліцензії і дозволи. Наскільки я пам’ятаю, саме в цьому полягає лінія захисту Віктора Медведчука, проти якого зараз застосовані санкції і якого звинувачують у державній зраді. Що він продовжував, чи мав намір видобувати корисні копалини на шельфі Чорного моря поблизу Кримських берегів.

І ось в його виправдання один із його соратників Нестор Шуфрич в одному з ток-шоу сказав: “Так дивіться, в нас же є вільна економічна зона, він мав право це робити”. Тобто виходить, що це може бути юридичним приводом для захисту в суді Медведчука.

Так, як я і казав. По-перше, цей закон дозволяє юридичним особам, які бажають працювати з тимчасово окупованою територією, працювати. Але ніхто де-факто не працює, просто використовують тіньові схеми, які не корисні для нас. Це дискредитує Україну. Тому будь-які бізнеси, які використовують юридичні програлини, і використовують це проти суверенітету України, вони повинні бути заборонені.

Тому зараз правоохоронні, спеціальні органи ведуть розслідування, це стосується цих прогалин, які використовували для тіньових схем.

Чи можемо ми дати сигнал українському бізнесу, який досі має якісь активи в Криму, наприклад, мережі супермаркетів, — я знаю, що деякі продовжують працювати і там, і тут, — що для них зміниться, якщо цей закон про вільну економічну зону буде скасований? Які санкції будуть застосовані проти них, чи можуть бути порушені якісь кримінальні справи?

Те, що ми зараз робимо — скасовуємо цей закон і кажемо, що по-перше ми піклуємося про громадян. Вони повинні бути громадянами України, не нерезидентами. Тому що правозахисний рух каже, що це неправильно, що громадян вважають іноземцями.

По-друге, ми кажемо, що той бізнес, який зараз знаходиться в окупованому Криму, ми не повинні там працювати, і цей закон ми скасовуємо. Якщо є такий бізнес, я не знаю, як в майбутньому, але ми почнемо, мабуть, дивитися, хто там працює, і потім будемо пропонувати нові закони, або закон про санкції.

Перед тим, як говорити на інші теми, ми запитали киян на вулицях, як вони ставляться до українського бізнесу, який продовжує працювати на окупованих територіях. Відповіді розділилися: хтось каже, що якщо Крим — це Україна, то хай працюють українські компанії, хтось каже “Треба якось виживати бізнесу” і так далі.

Як можна ці дві різні точки зору поєднати?

Я погоджуюся, що якщо людині треба там виживати, вона є українцем, живе в окупації, вона має право якось працювати і заробляти собі на життя. Але те, що ви кажете, що інтерес олігархів, які так використовують це все, це, справді треба обмежити.

Як ви пропонуєте, як ви це бачите?

Перше — це потрібно дивитися через державницькі окуляри. Як держава, ми повинні вважати, що це тимчасово окупована територія, яку Росія намагається анексувати. І, якщо подивитися, що наші люди вмирають, є політв’язні, вони катують їх, вбивають, — нам не потрібна ця територія для торгівлі.

Якщо ми піклуємося про людей, то нам потрібно закінчити цю тимчасову окупацію, нам потрібно підтримати той ненасильницький опір, який зараз там існує. Нам потрібно підтримувати наших громадянських журналістів, нам потрібно піклуватися про політв’язнів та їхні сім’ї.

А коли ми починаємо казати про бізнес — це вже окрема річ. Перше — ми скасовуємо цей закон. Росія намагається анексувати територію. На Донбасі вона її тільки тимчасово окупувала.

Пояснюю глядачам: анексувати територію — тобто зробити її юридично визнаною в усьому світі, не тільки згідно російському законодавству. Тобто Росія намагається її легалізувати як офіційну в різних країнах.

Тому я вважаю, що, по-перше, з Кримом ми не повинні торгувати.

По-друге, ми повинні вводити санкції проти компаній, які торгують, які ведуть будь-яку господарську діяльність там, і треба, щоб держава це забороняла. І закрити всі юридичні прогалини, щоб ніхто не використовував ці тіньові схеми. Тому що ми де-факто з 2015-го року не торгуємо.

Так, але окупаційна кримська статистика показує, що головний торговельний партнер там — досі Україна. Я не знаю, як вони це рахують, чи рахують постачання з окупованого Донбасу, наприклад, як українське, чи вони мають якусь іншу інформацію, яку не знають наші органи. Можливо, ви можете це пояснити.

Я просто не вірю їхній статистиці, тому я не можу використовувати цю статистику. Я знаю, що ми зараз де-факто не торгуємо, але тіньові схеми використовують задля того, щоб просувати свої інтереси. І ми повинні дати чіткий сигнал: жодних інтересів наших бізнесів не повинно бути в тимчасово окупованому Криму. У нас було 7 років для того, щоб це завершити. Після скасування закону про вільну економічну зону у нас не буде жодних торговельних або господарських взаємин.

Ще одне дражливе питання, яке ставлять навіть зараз — щодо постачання води в Крим. І один з відомих українських політиків, Сергій Куніцин нещодавно казав: “Давайте використовувати постачання води в Крим як політичний важель, будемо торгуватися, тиснути якось на росіян. Їм потрібна наша вода, будемо її якось продавати і міняти на якісь інші поступки”. Наскільки це правильна позиція?

Я б хотів, щоб наші глядачі розуміли: в Криму достатньо води для того, щоб використовувати для житлових потреб. Там десь 1 млрд куб. м. води. Якщо наші громадяни будуть використовувати, цього достатньо.

Цю воду Росія намагається показати світу — нібито Україна не постачає воду. Хоча окупацію робить Росія. І по Женевській конвенції Росія відповідає за те, щоб постачати цю воду.

Води достатньо.

Вони хочуть більше води, щоб збудувати військові бази.

Тому, перше — це питання держбезпеки. Ми не повинні постачати воду.

По-друге, це питання повинне коригуватися та втілюватися тільки після рішення РНБО. Зараз в законі про скасування вільної економічної зони ми поставили пункт, який буде забороняти постачання води до деокупації.

Тому наші політики, які використовують воду задля того, щоб підвищити свій рейтинг, вони не повинні цього робити. Це питання безпеки. Ми не будемо постачати воду. Це — не дискусія, це питання національної безпеки.

Води громадянам, а воду для російських військових частин постачати не будемо. Зрозуміла ваша позиція.

Давайте торкнемося питання інвестицій. До обрання у Верховну Раду ви керували інвестиційною компанією і знаєте, що робити в Україні для того, щоб інвестиційний клімат був кращий. Які головні перешкоди перед іноземними грошима, — або, може, внутрішніми інвестиціями?

Наша економіка зараз десь від 150 млрд до 180 млрд, трохи покращилось, але все одно маленька. Якщо у нас буде велика економіка, буде можливість себе захищати, платити по боргам і підвищити рівень благоустрою людей.

Тому у нас є проблематичні питання — це суди, правоохоронні органи. Вони змінюються, вони реформуються. Не так швидко, як ми бажали, але вони реформуються. Тому нам потрібно запропонувати нові інструменти — створення національних інвестиційних фондів, запрошення в Україну фондів прямого інвестування, — інфраструктурних фондів, соціальних фондів.

Тому нам треба відбудовувати інфраструктуру також і залучати іноземні інвестиції. Тому що іноземні інвестиції — це нові місця, це заробітні платні, це покращення інвестклімату. Тому я вважаю, що ми робимо правильно. Треба пришвидшити ці старання заводити іноземні інвестиції в Україну.
 


 
Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
09:48
Президент Фінляндії Александер Стубб
"Менше говорити і більше готуватися": президент Фінляндії про найкращий спосіб уникнення війни
09:29
"Федоров прагне одноосібно захопити владу в місті": очільник Запоріжжя Куртєв написав Зеленському про спробу політичного перевороту
09:21
Ексклюзив
В районі Очеретиного тривають бої, ситуація під контролем ЗСУ, - офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади Цехоцький
09:13
Олексій Навальний
У Росії відсторонили від виконання обов'язків священника, який очолив панахиду за Навальним
09:12
санкції проти Ірану
Багаторічна кіберкампанія проти компаній: США застосували санкції щодо Ірану
09:07
Трофейна техніка
РФ перекидає військову техніку через Маріуполь на північ Донеччини, - радник мера
08:46
вибори у Північній Македонії
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:46
Оновлено
безпілотник, дрон
Росіяни скаржаться на атаки БПЛА в 5 областях: є влучання по нафтобазі
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
07:31
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела на чергування в Азовське море один корабель
07:16
укриття
У Латвії закликали громадян очистити підвали для створення бомбосховищ
07:09
Радбез ООН
Більшість - чоловіки: ООН зафіксувала 85 випадків сексуального насилля в Україні через війну минулого року
06:59
Ілюстративне фото
В окупованому Маріуполі вночі пролунало щонайменше 12 вибухів, - Андрющенко
06:51
Бандера та Шухевич
У Росії відкрили кримінальну справу проти священника через ікони з Бандерою й Шухевичем
06:34
Сергій Шойгу
Шойгу заявив про посилення наступу РФ на сході України: в ISW оцінили заяви російського міністра
06:01
Хезболла вдарила ракетами по півночі Ізраїлю
05:42
Китай
Китай швидко стає агресивнішим у своїй риториці та діях по всій Азії, - індійсько-тихоокеанське командування США
04:53
Оновлено
Сенат США
Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
04:46
Пентагон
США й партнери створили потужну логістичну мережу, щоб доправити пакет допомоги в Україну якнайшвидше, - Пентагон
03:57
окупанти танк
ISW: РФ, імовірно, активізує наступ в найближчі тижні, напередодні очікуваного прибуття допомоги від США
03:34
Наслідки атаки на Запоріжжя 7 січня
"Наводив російські ракети на Запоріжжя": ексдепутата-комуніста Запорізької міськради засудили до 15 років тюрми
02:58
Typhoon
Велика Британія відправить до Польщі винищувачі Typhoon
01:52
Міноборони створює єдину систему надання медичної допомоги пораненим за стандартами НАТО
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
Більше новин