
Reuters: Україна запропонує ЄС посилити санкції проти Росії, поки США вагаються
Наступного тижня Україна звернеться до Євросоюзу із проханням розглянути нові масштабні кроки для ізоляції Москви. Зокрема, це стосується арешту росактивів і запровадження санкцій проти окремих покупців російської нафти, оскільки президент США Дональд Трамп відмовився від посилення санкцій
Про це пише Reuters.
Зазначається, що так звана "біла книга", яка буде представлена ЄС, закликає блок зайняти більш жорстку та самостійну позицію щодо санкцій на тлі невизначеності щодо майбутньої ролі Вашингтона.
Що саме пропонуватимуть ЄС?
Серед 40 сторінок рекомендацій є пропозиції ухвалити закони, які пришвидшать процес арешту активів санкційних осіб у ЄС і передачу цих коштів Україні. Особи під санкціями зможуть вимагати компенсацію від Росії.
ЄС також радять розглянути низку заходів для більш жорсткого застосування санкцій за межами свого регіону, зокрема націлитися на іноземні компанії, які використовують європейські технології для допомоги Росії, а також запровадити "вторинні санкції" щодо покупців російської нафти.
Євросоюзу також запропонують розглянути заходи для посилення дії санкцій за межами власної території, зокрема спрямовані на іноземні компанії, які використовують європейські технології для підтримки Росії, а також "впровадження вторинних санкцій щодо покупців російської нафти".
Як зазначають у Reuters, вторинні санкції, можуть торкнутися таких великих покупців, як Індія та Китай, були б значним кроком, на який Європа поки що не наважується. Раніше про такі санкції публічно говорив Дональд Трамп, але згодом вирішив їх не вводити.
У документі також пропонується, щоб ЄС розглянув можливість ухвалення рішень щодо санкцій за принципом більшості, щоб окремі країни-члени не могли блокувати заходи, які зараз потребують одностайності.
Що передувало?
Як зазначають у Reuters, після розмови з Путіним у понеділок Трамп вирішив не вводити нові санкції проти Росії. Це засмутило європейських лідерів і Київ, які кілька тижнів просили посилити тиск на Москву. За словами джерела, близького до переговорів, після дзвінка Путіну Трамп поговорив з українськими та європейськими лідерами і сказав, що зараз не хоче вводити санкції, а хоче дати час для переговорів.
Попри це, у вівторок ЄС і Велика Британія все одно ввели додаткові санкції проти РФ і сподіваються, що США їх підтримає. Але європейці вже відкрито говорять про те, як тримати тиск на Москву, якщо США більше не будуть брати участь.
Щодо подальшої ролі ЄС
У санкційній "білій книзі" наголошується на "безпрецедентності" санкцій, запроваджених ЄС, однак зазначається, що блок може зробити більше. Констатується, що офіційний Вашингтон не хоче долучатися до розробки нових обмежень проти РФ.
"Наразі Вашингтон фактично припинив участь у більшості міжурядових платформ, спрямованих на санкції та контроль експорту", – йдеться у документі.
Як заявив Reuters високопоставлений український посадовець, вихід США з режиму санкцій проти РФ став би величезним ударом по європейській єдності.
Зазначається, що ЄС не може повністю замінити США у питанні економічного тиску на РФ через домінування долара. Водночас, як зазначив експерт з питань російської енергетики Гарвардського університету Крейг Кеннеді, пом’якшення санкцій США не спричинить значного повернення іноземних інвестицій, якщо Європа залишатиметься непохитною.
"У Європи більше важелів, ніж можна подумати", - резюмував він.
- Нагадаємо, 20 травня Європейський Союз ухвалив 17-й пакет антиросійських санкцій. Він стосується майже 200 кораблів тіньового флоту.
- Слідом за ЄС Велика Британія оголосила про розширення санкційного списку проти Росії. Зокрема, туди додали понад 100 нових санкційних цілей.
- Актуальне
- Важливе












