
"Це можливо": авіаційний експерт Криволап про ініціативу "Небесний щит" для України
Аналітик, авіаційний експерт Костянтин Криволап розповів про ініціативу "Небесний щит" із захисту українського неба та чи вірить у її реалізацію
Свою думку він висловив в етері "Еспресо".
"Ніколи не було такої ситуації, коли країна, яка стала жертвою агресії, запрошує якусь іншу країну захистити повітряний простір і та країна має такі можливості й у неї немає жодних пересторог з точки зору міжнародного права це робити. Це перше. Вся ця концепція "повітряного щита" була розроблена фахівцями Королівських повітряних сил Великої Британії ще у 2022 році. І ці фахівці вважаються найкращими планувальниками взагалі у всьому Альянсі НАТО. Вони вирахували кількість літаків, які необхідні для того, щоб забезпечити патрулювання. Вони зобразили всі ризики, які можливі, в цьому питанні, які можливі ризики в майбутньому. І вони запропонували цю концепцію. Концепція в чому? Що повітряний простір України можна закрити 120 літаками тактичної авіації країн не НАТО, а окремих країн Європи, які входять до НАТО, але це буде окремо кожна країна приймати рішення", - сказав він.
Костянтин Криволап нагадав, що ця ініціатива не реалізується на рівні НАТО, аби це не було сприйнято як ескалація з боку Альянсу.
Експерт зауважив, що в разі реалізації програми "Небесний щит" під захист підпадають усі українські атомні електростанції.
"Зараз Європа починає трохи прокидатися, згадали про цей "Повітряний щит", згадали цю концепцію. Така ідея, що 120 літаків, не будуть підлітати жоден з них ближче ніж 200 кілометрів до лінії бойового зіткнення або до кордону з Росією. Тому що це вже вираховується як зона, де велика вірогідність нанесення ударів по літаках. І цими пілотами, і цими літаками ризикувати не можна, а там уже можуть дістати і російські ракети Р-37М, там можуть уже бути працездатними комплекси С-300, С-400. Ну тобто оце така зона.
Усе інше можна захищати. І під цю зону підпадають наші всі атомні електростанції, Львів, Одеса, Київ, ну й інші, якщо провести таку 200-кілометрову зону, то все це може бути захищено цими літаками. Що це дає нам? Це дає нам можливість ті засоби ППО, які зараз працюють по всій Україні, сконцентрувати їх ближче до оцієї зони і таким чином збільшити щільність нашої протиповітряної оборони саме в цій 200-кілометровій зоні", - розповів експерт.
Читайте також: "Небесний щит" для України: що відомо про ініціативу, яку знову обговорюють в Європі
На думку аналітика, реалізація цієї програми можлива, але припустив, що рішення може бути прийняте після ухвалення мирної угоди.
"Це можливо, реально це можливо. Але там є така засторога, що це все буде після того, як буде укладена мирна угода. А я до мирної угоди не дуже якось ставлюся. Розумію, що це політична боротьба, що це зовсім інші процеси. Вони не мають дуже серйозного стосунку до тих дій, які ми робимо в цій війні зараз", - вважає Костянтин Криволап.
- У ніч на 9 березня Сили оборони збили 73 зі 119 "шахедів", які РФ запустила по Україні. Ще 37 безпілотників-імітаторів були локаційно втрачені.
- Актуальне
- Важливе








