
Виробники, які раніше не виконували зобов'язання, знову отримали велике замовлення на 120-мм міни, – Громадська антикорупційна рада при Міноборони
Громадській антикорупційній раді при Міноборони стало відомо про рішення замовити великий обсяг 120-мм мінометних мін у державних виробників, які раніше не виконували свої зобов'язання
Про це повідомили на Facebook-сторонці ГАР МО.
"Через умови необхідності збереження режиму секретності ми не можемо публічно і прямо назвати заводи-виробники й обсяг замовлення. Але ми вимушені вийти у публічний простір, бо проблема, на яку члени ГАР МО неодноразово звертали увагу чиновників і політиків непублічно, не була вирішена, а системне і безперебійне постачання боєприпасів на фронт є нашим головним пріоритетом", – йдеться в повідомленні.
В антикорупційній раді зазначили, що проблемою є надмірна концентрація замовлень на постачання боєприпасів одному виробнику або постачальнику.
У ГАР МО вважають, що "саме наявність декількох гравців на ринку дозволить одночасно розвивати ОПК України та мінімізувати ризики щодо наявності/якості боєприпасів".
Там також наголосили, що рішення про додаткову закупівлю значної кількості мінометних мін у заводів, які "не змогли виконати навіть 50% від попередніх контрактів по аналогічному виду боєприпасів", створює суттєві ризики для постачання на фронт.
Крім того, в антикорупційній раді зауважили, що попри суттєві порушення графіків постачання 120-мм мінометних мін, скарги на раніше поставлені міни й публічний скандал – "ніхто не поніс відповідальності в жодній формі, а ситуація навколо мін не була в достатній формі прокомунікована з суспільством".
Так, ГАР МО звернулося до Ставки Верховного Головнокомандувача з тим, щоб:
- розглянути пропозицію щодо зобов'язання закупівельників провадити практику диверсифікації закупівель по боєприпасах від різних виробників, для того, аби уникнути ситуації, в якій недобросовісний виробник або постачальник, або ж інші форс-мажорні обставини можуть повністю зірвати постачання боєприпасів на фронт;
- запросити у правоохоронних органів і Міністерства оборони результати розслідування щодо постачання державними заводами неякісних 120-мм мін;
- зобов'язати відповідальних осіб озвучити публічно кількість рекламацій і боєприпасів, які були повернуті виробнику.
Окрім окреслених проблем, ГАР МО також подає заяву про злочин до правоохоронців щодо неналежних дій посадовців навколо питання взаємодії з постачальниками, з усіма наявними назвами, цифрами й іншими даними, які не можуть бути наведені публічно.
Що відомо про постачання бракованих мін
Про надходження до ЗСУ вироблених Укроборонпромом бракованих мін вперше повідомив у листопаді 2024 року журналіст Юрій Бутусов.
Після цього в Міністерстві оборони України заявили, що розслідують постачання неякісних 120-міліметрових мін українському війську. Водночас ДБР розпочало кримінальне провадження.
Член оборонного комітету Верховної Ради нардеп від "Слуги Народу" Федір Веніславський заявив, що всю партію неякісних мін, які потрапили в українське військо, вже повернули на склади виробників, які за власний кошт мають виготовити нові боєприпаси. Загалом обсяг бракованої продукції депутат оцінив як не критичний.
Водночас у січні 2025 року Бутусов заявив, що на озброєння окремих бригад ЗСУ й надалі надходять не придатні для використання артилерійські міни.
Пізніше заступник начальника центрального управління забезпечення засобами ураження озброєння командування Сил логістики ЗСУ Володимир Гребенюк заявив, що військові 151-ї окремої механізованої бригади не отримували неякісних мін, про що раніше повідомляли ЗМІ.
Згодом стало відомо, що Міністерство оборони України отримало 32 400 мін 120 мм калібру на заміну 54 000 вилучених бракованих – усі недоліки були усунуті коштом виробника.



- Актуальне
- Важливе













