Аналітика

Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня

Сергій Згурець
19 квітня, 2024 п'ятниця
21:50

Поговоримо про найбільш показові події на лінії зіткнення та про те, як українські Збройні Сили знищували російські літаки й у небі над Росією, й на землі в Джанкої

Зміст

Ліквідація російських літаків

Сьогодні ми знаємо, що ворог здійснював комбіновану ракетну атаку по наших цивільних містах, зокрема по Дніпру та Одесі. Використовувалися якраз і крилаті ракети "Іскандер", і "шахеди", і стратегічні бомбардувальники Ту-22М3, які ворог використовує для запуску ракет Х-22. Ці ракети швидкі, мають дальність до 600 км і якраз після цих пусків стало відомо, що один з російських літаків Ту-22М3 було збито. Спочатку Російська Федерація заявила, що це була технічна несправність, через ці проблеми літак зазнав катастрофи, але потім уже Головне управління розвідки й командувач Повітряних сил заявили, що вперше було збито саме такий російський стратегічний літак.

Опубліковане відео кабіни управління одного із зенітно-ракетних комплексів з якого здійснювався удар по російському стратегічному літаку. Головне управління розвідки не називає цей зразок ЗРК, але говорить, що це та ж система і ті ж підходи, як і знищення А-50. Пам'ятаємо цю історію, коли було збито цей літак дальнього радіолокаційного виявлення і зараз ГУР достатньо прозоро натякає, що це був той самий комплекс. Дійсно, на відстані в межах 300 км єдиний зразок, який може мати подібну дальність, - це система С-200, яка за паспортними даними має відстань до цілі 284 км, але напевно були ділянки, де російські літаки наближалися, розверталися й в цей момент засідки (є такий практичний прийом у протиповітряної оборони) були запущені ракети по російському літаку, який зазнав пошкоджень, а потім, напевно, дотягувався до російської території, де і розбився. У літаку було чотири пілоти, двох, здається, знайшли, одного шукають, один загинув. 

Загалом в Радянському Союзі було виготовлено приблизно 60 таких літаків, у боєздатному стані у противника було 27. Зараз Головне управління розвідки каже, тепер РФ буде побоюватися заходити Ту-22 до тієї ж Одеської області. Тому що цей літак якраз використовувався на цих ділянках.

Крім цього повідомлення про збиття Ту-22М3 було сказано, що вперше збито ракету Х-22. Я думаю, що поблизу Дніпра чи Одеси збивали іншими ЗРК, не знаю поки якими. Ми розуміємо, що Х-22 можуть бути збиті сучасними комплексами, чи то американським Patriot, чи SAMP/T - це так само припущення. У будь-якому разі ми маємо сьогодні гарний день з погляду демонстрації ефективності нашої протиповітряної оборони, яка вміє комбінувати ті зразки, які є в розпорядженні, й ця комбінація є абсолютною несподіванкою для противників, як то було свого часу з А-50, а зараз зі знищенням стратегічним бомбардувальника Ту-22М3.

Закупівля української зброї західними партнерами для ЗСУ

Динаміка є такою, що кількість компаній, яка почала виробляти зброю, суттєво збільшилася, а от фінансові можливості на закупівлю - ні. Проєкт ZBROYARI, де Данія закупить озброєння українського виробництва для ЗСУ, ґрунтується на тому, що спроможності нашого ОПК, затверджені міністром стратегічних галузей промисловості Олександром Камишіним, становлять 20 млрд доларів на рік, при цьому Україна має цього року на закупівлю лише 6 млрд доларів, тобто фактично є така невідповідність потужності й фінансових можливостей. Якраз ця ідея, яку намагається реалізувати Мінтехпром, - це аби закордонні компанії чи іноземні держави виділяли кошти, щоб Україна могла купувати зброю і техніку свого виробництва. Це перший такий кейс, Данія виділила 28 млн доларів на цю ініціативу, і міністр розраховує на те, що будуть й інші держави. Сподіваємося, що так і буде.

Зараз така ще історія, яка може, як на мене, непокоїти. Сьогодні робив інтерв'ю з представником одного виробника дронів, який говорив, що насправді виготовляв БПЛА, але зараз не має замовлень на наступний рік, так само і низка українських компаній не мають можливостей мати гарантії на зиму, бо грошей у державі не вистачає. Водночас ми маємо історії, коли ми закуповуємо безпілотні комплекси закордонного виробництва саме через те, що держави готові фінансувати постачання зброї до України від власних виробників. Ми розуміємо, що так чи інакше, але військовий бізнес має різні прояви, існує конкуренція за українські гроші й за гроші закордонних компаній. Я б волів, щоб уряд знаходив баланс, аби більше завантажень було саме на українські підприємства, тим паче як ми говоримо про безпілотні комплекси, то я певен, що вони за своєю якістю можуть конкурувати з тими зразками, що нам пропонують закордонні компанії.

Ситуація на фронті Донеччини

Два напрямки, один стосується захисту Часового Яру, інший - ситуація на певних ділянках навколо Авдіївки, - це взаємопов'язані елементи. Зараз ворог на всі ці два напрямки скеровує основні свої зусилля. Навіть якщо ми подивимося по динаміці бойових зіткнень, то більш ніж половина припадає на них.

Часів Яр. Останніми днями там ситуація динамічна, але таке враження, що ворог зараз почав відтягувати час і накопичувати сили для того, аби найближчим часом активізувати наступальні дії. Зараз він, як і раніше, намагається діяти так, аби із півночі та півдня - Богданівки та Іванівського забезпечувати просування по лісосмугах, аби наблизитись до каналу Сіверський Донець - Донбас. Так само намагається готуватися до фронтальних атак по самій трасі від Бахмута до самого Часового Яру. Якраз три напрямки залишаються активними й складними з погляду дій противника.

Ситуація на лінії фронту - Бахмутський напрямок

Фото: Еспресо

Ворог, як і раніше використовує авіацію, КАБи й перевагу в артилерії. Якщо ми подивимося на динаміку змін з просування на цих двох напрямках на захід від Бахмута та Іванівського, то там особливого просування не відбувається. Я сподіваюсь, що якраз це дозволяє нам з певним оптимізмом дивитись на те, що ворог зазнаватиме втрат і просування противника буде мінімальним.

Коли ж ми говоримо про інший напрямок, те, що відбувається навколо Авдіївки, то там є нюанси, які виглядають більш тривожними, тому що за тиждень там відбулися просування противника в бік Очеретиного і бойові дії в Новокалиновому. Задум противника, як визнають більшість експертів, - аби якимось чином просуватися в бік Очеретиного, Новокалинового і далі створити нависання з півночі над тією лінією бойових дій, яка зараз утримується нашими військами.

Ситуація на лінії фронту Донеччини

Фото: Еспресо

Пам'ятаємо, що після відходу на захід від Авдіївки наші війська утримали оборону, яка проходить неподалік населених пунктів Бердичі, Семенівка, Орлівка, Уманське, Нетайлове і ця лінія відділяє нашу армію від противника річкою чи іншими водними перешкодами, які ускладнюють проведення російського наступу, якщо ми не беремо до уваги традиційне використання КАБів, авіації й переваги в повітрі.

Нині задум противника полягає в тому, аби забезпечити прорив в бік Очеретного і потім з півночі створити нависання на цій лінії оборони й примусити наші війська відійти далі на захід до ще одного підготовленого рубежу оборони. Тому дуже багато відео щодо боїв і в Очеретиному, і Новокалиновому - цей напрямок зараз вкрай складний. Були відео, де противних заходить до енергостанції в Очеретиному, потім з панікою відступає, але вчора ввечері він так само штурмував, і таке враження, що на певних ділянках намагається закріпитися.

У будь-якому разі ці напрямки, пов'язані з Часовим Яром та Авдіївкою, вкладаються в політичні завдання противника створити передумови на вихід на кордони Донецької та Луганської областей і так само мають політичний присмак з огляду на інавгурацію російського головного злодія - вони хочуть мати хоча б якісь ознаки просування.

Зміни на Запорізькому напрямку

Вугледар - там особливих змін не відбувається, але по Роботиному, Вербовому противник, як і раніше намагається проводити флангові атаки. Заходить в Роботине, його там знищують, вибивають, ця ділянка залишається, як інші, вкрай складною. Ми розуміємо, що противник орієнтований на те, аби вирівняти лінію фронту й витіснить наші війська з того плацдарму, який був завойований бійцями під час наступу минулого року.

Я дуже сподіваюсь на те, що будуть ухвалені рішення щодо американської допомоги, а з іншого боку на пришвидшення постачання боєприпасів за чеською ініціативою, бо поки що на лінії фронту постачання цих боєприпасів не відчувається. Це означає що процедури з купівлею, постачанням вкрай дефіцитних снарядів впливає на те, що зараз лінія фронту тримається внаслідок мужності особового складу, але не внаслідок тих речей, які зазвичай і тримають оборони, - це артилерія в першу чергу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.33
  Купівля 40.33
  Продаж 40.97
 • EUR
  Купівля 43.72
  Продаж 44.56
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
30 травня
00:54
Снаряди 155 мм калібру
Пентагон відкрив завод, який вироблятиме артилерійські снаряди для України, - NYT
00:42
Олімпіакос
"Олімпіакос" забив на 116-й хвилині і переміг "Фіорентину" у фіналі Ліги конференцій
00:22
Оновлено
ЗСУ
Впродовж доби на фронті відбулось 102 боєзіткнення, найгарячіша ситуація на Покровському і Куп'янському напрямках
2024, середа
29 травня
23:38
на фото Олександр Сирський (зліва) і Рустем Умєров (справа)
В уряді працюють над виділенням 370 млрд грн на закупівлю зброї
23:25
Сауль Альварес та Джон Райдер (на задньому плані)
Найбагатший боксер світу позбудеться титулу абсолютного чемпіона світу
23:20
ЗСУ
Умєров, Сирський і Остін обговорили право України завдавати ударів по території РФ американською зброєю
22:33
Ексклюзив
Виступ Володимира Зеленського на саміті глав держав та урядів Ради Європи в травні 2023 р. в Рейк'явіку
Саміт миру може стати першим етапом підготовки до заморозки війни, - політичний експерт Розумний
22:28
Володимир Зеленський
"Зеленський поза законом, а мобілізація буде з 17 років": російські фейки і маніпуляції за 29 травня
22:27
Оновлено
на фото Андрій Смирнов
За ексзаступника голови Офісу президента Смирнова внесли заставу 10 млн грн
22:05
міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус виступив проти навчання українських військових німецькими на території України
21:47
Арне Фрідріх і Олександр Зінченко
Ексфутболіст збірної Німеччини і амбасадор Євро-2024 відвідав Україну
21:32
Ексклюзив
Микола Княжицький
У парламенті є впливова група симпатиків російської церкви: Княжицький про затягування голосування закону щодо заборони УПЦ МП
21:07
розмінування
ЄС передав Україні системи розмінування DOK-ING MV-10
20:56
Футболісти збірної
Футболісти збірної України вирушили на Євро-2024 до Німеччини
20:48
Володимир Зеленський
Україна готує дипломатичні відповіді на зусилля РФ послабити Саміт миру, - Зеленський
20:47
Ганс-Дітер Флік
"Барселону" очолив тренер, який виграв ЛЧ та провалився у збірній Німеччини
20:35
Окупанти, кримінал, росіяни
У Санкт-Петербурзі "герой СВО" намагався зґвалтувати 71-річну жінку
20:28
Литва затвердила заборону на ввезення 2,8 тис. видів російської та білоруської агропродукції
20:25
Оновлено
Верес, УПЛ
УПЛ: результати стикових матчів 29 травня
20:21
"Є цікаві пропозиції": США заявили про "нову мову" щодо вступу України в НАТО на тлі наближення саміту Альянсу
20:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Літаки AWACS від Швеції можуть повністю змінити правила гри на полі бою. Колонка Сергія Згурця
20:06
OPINION
Митрополит Епіфаній
Відмінність добра і зла набагато глибша, ніж відмінність білого і чорного
20:04
тарифи на електроенергію, лічильник
"До кінця тижня рішення ухвалять": у Міненерго розповіли, якими будуть тарифи на світло
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 826-го дня війни: 10 країн дозволили Україні бити їхньою зброєю по РФ, 3-тя штурмова захопила полонених у Тернах
19:49
захисні ангари для авіації на аеродромі Маринівка
РФ розбудовує захисні ангари для авіації за 300 км від кордону з Україною, - ЗМІ
19:49
Денис Малюська
Малюська: 650 колишніх в'язнів уже приєдналися до ЗСУ
19:27
Ексклюзив
Карта. Часів Яр_2905
Ворог посилив артилерійські й мінометні обстріли: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков про ситуацію біля Часового Яру
19:27
Венсан Компані
"Баварія" призначила новим головним тренером легенду "Манчестер Сіті"
19:15
Презентація фільму 10 років війни
В Києві презентували документальний фільм Еспресо "10 років війни"
19:10
Верховний суд України
Верховний Суд підтвердив чинність і обов'язковість застосування правопису 2019 року
19:01
HSBC
Найбільший у Європі британський банк HSBC пішов із РФ
19:00
Огляд
фільм з Двейном Джонсоном і Олександром Усиком
Найкращий боксер світу в Голлівуді: що відомо про фільм "Розгромна машина" з Олександром Усиком і Двейном Джонсоном
18:51
Ексклюзив
Літак ASC 890 Швеції
Шалене підсилення можливостей авіації: Defence Express про надання Швецією літаків типу ASC 890
18:45
вимкнення електроенергії
Укренерго не прогнозує відключень світла для споживачів 30 травня
18:42
Андрій Лунін
Лунін заразився грипом і не поїде на фінал ЛЧ, - ЗМІ
18:37
США Україна
У США заявили, що й надалі не дозволяють Україні бити американською зброєю по території РФ
18:33
OPINION
Микола Княжицький
Bloomberg публікує розслідування про те, як Росія надзвичайно широко використовує Telegram для системних інформаційних диверсій в країнах ЄС
18:10
Оновлено
Росіяни поцілили КАБами в "Епіцентр" у Харкові
Удар РФ по Епіцентру в Харкові: загинули 19 людей, пошуково-рятувальні роботи завершено
18:05
медична евакуація
Україна випробувала 9 нових зразків техніки для евакуації з поля бою
18:01
OPINION
Сергій Фурса
Чи є мобілізація проблемою для бізнесу?
Більше новин