
Війна з Росією може набути нового формату: на боці агресора воюють громадяни Китаю. Колонка Сергія Згурця
Президент України Володимир Зеленський 8 квітня повідомив, що наші військові взяли в полон двох громадян КНР, які воювали в складі армії РФ на українській території в Донецькій області
Поява громадян КНР на фронті
Війна з Росією може набути нового формату, оскільки на боці агресора, крім північнокорейських військових, воюють і громадяни Китаю. Про це сьогодні, 8 квітня, повідомив Володимир Зеленський. Президент зазначив, що наші військові взяли в полон двох громадян КНР, які воювали в складі російської армії на українській території в Донецькій області. В наявності є документи полонених, банківські картки та особисті дані.
Зеленський також сказав, що є дані щодо таких громадян Китаю, яких в рядах окупантів значно більше, ніж двоє. Наразі ведеться перевірка всіх фактів, працюють розвідка, СБУ та відповідні підрозділи Збройних Сил України. Згідно з повідомленням, цих китайських військових взяли в полон поблизу Тарасівки та Білогорівки, що на Донеччині. Був бій з 6 китайськими військовими, однак доля ще 4 невідома. Також залишається незрозумілим, чи це окремі підрозділи китайської армії, чи просто китайці, які уклали контракти з російською армією.
Один із полонених китайців знятий на відео. Також ще раніше було опубліковано відео, яке допомагає ідентифікувати, чи це китайські військові, чи ні. Відеоматеріал був зроблений на території РФ або на полігоні, або в населеному пункті, де ці два військових китайською мовою спілкуються між собою.
Зеленський наголосив, що ситуація вимагає пояснень від КНР. Це ще одна країна, за словами президента, яка військово підтримує вторгнення Росії в Україну разом з Іраном та Північною Кореєю. Однак, як зазначив президент, є важлива різниця - північнокорейці воюють у Курській області, а китайці - на території України. Очікується, що найближчим часом буде реакція з боку КНР.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга викликав повіреного у справах Китаю в Україні для надання роз'яснень. Цю тему, ймовірно, буде піднято й на "Рамштайні", у перемовинах України з європейськими партнерами. Але ця ситуація виглядає дуже тривожною, тому варто дочекатися офіційної реакції КНР.
Знищення ворожого розвідувального БПЛА
Переходячи до технічних аспектів війни, ОСУВ "Хортиця" опублікувало відео знищення російського безпілотника-розвідника "Мерлин-ВР" на Лиманському напрямку. Від початку бойових дій у 2022 році було знищено понад 20 таких розвідників, в уламках яких знаходили французьку та ізраїльську оптику та закордонні компоненти.
Відео цікаве тим, що два українських підрозділи, 63-тя механізована бригада і 45-та бригада артрозвідки, своїми антидронами полювали за "Мерлин-ВР". Це демонструє високий потенціал Збройних Сил України у знищенні ворожих безпілотників, які можуть проникати на територію України на відстань до 200 км, перебуваючи на висоті 3-5 км та мають дальність польоту до 600 км.
Нагадаю, система побудована таким чином, що українські підрозділи отримують дані про ворожі безпілотники шляхом роботи наших радіолокаційних систем. Це імпортовані закордонні РЛС, які спроможні виявляти ворожі дрони. Такі дані передаються на наші бригади, де є такі засоби ураження. Бачимо, що результат достатньо ефективний щодо того, аби позбавляти противника "очей" на полі бою, що демонструють знищені і "Мерлин", і "Орлан", і ZALA.
Однак ситуація змінюється, коли мова йде про потенціал противника у використанні балістичних ракет. Останнім часом ворог частіше застосовує балістичні ракети замість крилатих. Нещодавно був завданий удар по Кривому Рогу, де ракета "Іскандер" влучила у дитячий майданчик, внаслідок чого загинуло 20 людей, серед яких діти.
Командування Повітряних сил повідомило, що Росія модернізує як "шахеди", так і балістичні ракети, що ускладнює їх збиття. Однак одним зі шляхів розв'язання цієї проблеми є посилення систем ППО, зокрема через отримання від партнерів систем Patriot. Це питання, ймовірно, буде обговорюватися на наступному засіданні у форматі "Рамштайн", де країни, які обіцяли передати Patriot, мають виконати свої зобов'язання. Думаю, що це буде важливим елементом посилення нашої системи протиповітряної оборони.
Розробка українських КАБів
Водночас Україна продовжує розробляти власні засоби ураження противника. А далі поговоримо про кориговані авіаційні бомби. Варто зазначити, що Росія активно використовує такі бомби на полі бою. Наразі низка українських компаній працює над створенням власних систем авіаційного озброєння, які зможуть значно посилити потенціал Повітряних сил України. Йдеться як про кориговані, так і планерні бомби з українськими модулями управління, що дозволить покращити ефективність авіаційних ударів по противнику.
Олег Вострих, представник БФ "Передові технології" та КБ з розробки українських КАБів, розповів, що розробляти вітчизняну планерну бомбу почали тільки в серпні минулого року. Водночас росіяни працюють над таким озброєнням понад 15 років. На сьогодні проєкт українського КАБу на етапі випробувань, результати якого свідчать, що наші розробники йдуть правильним шляхом: бомба летить, планерує – все відбувається як треба. Слід сказати, що 90% елементів виробу виготовлені в Україні. Єдине, що необхідно допрацювати можливості щодо точності, також щоб КАБ летів більш непомітно та правильно знаходив ціль, не підпадаючи під вплив ворожого РЕБу. Для таких доопрацювань, звісно, потрібне фінансування. Адже в нашій державі є проблема щодо фінансування таких колективів, які мають гарні розробки в різних видах озброєння, бо кошти надаються не під час розробки, а коли виріб отримав сертифікацію та пішов в експлуатацію.
Представник КБ зауважив, що зараз не можуть показати свої вироби, адже ворог відстежує інформаційний простір України. Звісно, противник шукає подібні виробництва, тому не можна ризикувати таким потенціалом, бо бомба вагою у 500 кг є серйозною силою, яка знищує окупантів та допомагає українському війську йти вперед. Головне, що в Україні є близько 8 компаній, які працюють у цьому напрямі, тому справа активно рухається. Якщо буде фінансова допомога, то свій КАБ вже готові застосувати на полі бою через 2-3 місяці. І тоді читачі побачать, куди донатили свої гроші.
Український розробник додав щодо протидії ворожим "шахедам", зазначивши, що в Україні є станції ГНСС (Системи координатно-часового і навігаційного забезпечення), які надають точні дані для наших сільгоспвиробників. Свого часу президент розпорядився їх відключити, але чомусь вже рік вони й далі працюють. Відповідно, у тривимірному доступі є точки, які можна взяти й застосувати в розробці маршруту. По-друге, є мобільні оператори, картки яких противник встановлює у свої безпілотники. Крім того, вони надають РКТ-частоти, що мають на сьогодні похибки приблизно 2,5 см. Якщо модем, який є в "шахеді", може читати РКТ-частоти, то тоді ворожий дрон буде летіти на низьких висотах, як тролейбус по Києву. Відомо, що такий безпілотник важко збити. Дивно, що наші спецслужби не реагують на ці моменти. Звісно, сільське господарство потребує таких технологій, але який трактор чи комбайн їздить вночі? Тому в нічний час можна було б виключати ці частоти, щоб наш ворог цим не користувався. Виходить, що ми самі надаємо можливість противнику мати чіткі виміри для польоту "шахедів".
Вострих резюмував, що КБ відстежує останні розробки, шукає уламки ворожих КАБів та дронів, щоб більш удосконалювати вітчизняне озброєння і щоб українське військо мало у своєму арсеналі передові технології. Тому для вітчизняних розробників необхідно фінансування, а також "світлі голови", багато з яких зараз перебувають на передовій. І дуже тяжко їх звідти витягнути, щоб вони все-таки розробляли необхідну техніку та матеріали, які допоможуть Україні перемогти ворога.
Підсумовуючи пана Олега, скажу, що перші випробування українських планерних бомб пройшли успішно, а далі потрібні гроші для завершення процесу випробувань та початку серійного виробництва.



- Актуальне
- Важливе













