live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Що означають назви країн світу. Атлас, який розповість де знаходиться "земля лютих людей" і не тільки

Де знайти "вогняну землю" та дракона, яка країна гордо носить звання "землі найчесніших людей" та чому французи - не ті, ким здаються на перший погляд

Цей матеріал є адаптованим перекладом статті "Карта світу: літературний переклад назв країн".

Ми живемо в час авіаперевезень і глобальних досліджень. Ми вільні бродити по планеті і відкривати для себе нові країни і культури. Але як сприймали світ люди, що жили задого до нас?

Вивчення етимології (походження слів) країн світу дозволяє зрозуміти первинну сутність земель, які люди обрали для життя.

Європа

У Європі досить багато назв сучасних держав сягають корінням до назв племен, які їх колись обживали.

Так, назва Франції походить від союзу германських племен, франків, а їх назва - від старого німецького слова "franka", що означає "лютий". Отже, в ті часи згадуючи Францію мали на увазі "землю лютих людей" (the Land of the Fierce).

А от деякі назви свідчать про шляхи,  за якими люди відкривали нові землі. Наприклад, Норвегія означає "шлях на північ", або "північний шлях", відсилаючись до шляху, по якому вікінги заселяли цю територію.

Україна

На цій карті, Україна буквально перекладається як "земля на краю". Близька версія була поширена в українській та радянській історіографії: Україну перекладали як "пограничну територію". Такої думки зокрема дотримувався М. Грушевський. У літописах згадується, що в давнину слово "україна" визначало якусь землю, сторону, край.

За другою версією, що набула поширення у сучасний час, "Україна" має значення "рідний край, країна, земля".

Африка

Африка відома як колиска цивілізації - місце,  з якого бере початок вся людська раса. Назви країн на африканському континенті розкривають історію як корінних народів, так і колонізації земель.

Так, Малаві -  держава в східній Африці, в перекладі означає "вогняна земля" (Land of Flames). Така назва пішла від місцевої традиції спалювання висохлої трави для удобрення грунту перед обробітком.

А от Камерун отримав назву завдяки португальському мореплавцеві і досліднику узбережжя Західної Африки Фернана ду По. У 1472-му році він досліджував гирло річки Вурі, якій дав назву Rio dos Camarões – "річка креветок" (River of Prawns), що пізніше трансформувалося в назву держави.

Ще одна африканська країна - Буркіна-Фасо, назва якої в буквальному перекладі означає "землю чесних людей" (Land of Honest Men), виявилася найменш корумпованою на континенті, займаючи в 2018 році 74-те місце з 175 держав.

Азія

Азія займає третю частину загальної площі земної кулі та є найбільш заселеним континентом на планеті. ЇЇ багате різноманіття культури та історії відображається і в назвах її країн.

Наприклад, держави, розташовані на Корейському півострові, прийнято називати Кореями (Північною і Південною відповідно). З 935 по 1392 роки там правила династія Корьо, що врешті і стало похідним для назв держав. "Корьо" можна перекласти як "високий і красивий" (High and Beautiful).

До речі, з назв деяких країн можна одразу ж зрозуміти їхнє географічне положення. Зокрема, назва Іраку відсилає до його розташування в верхів'ях річок Тигру і Євфрату, воно походить від арабського "al-'irāq", що в перекладі означає "у води" (Beside The Water).

А найкрутішою з буквальних назв країн, на думку авторів, можна назвати "землю громового дракона" (The Land of the Thunder Dragon) - історична назва Бутану.

Північна Америка

Північноамериканські назви країн розповідають історію європейської колонізації. Сама назва "Америка" може походити від імені італійського дослідника Амеріго Веспуччі, який ймовірно був першим, хто зрозумів, що цей континент є окремим масивом, а не східним узбережжям Азії.

Автори зазначають, що серед вчених і дослідників не завжди існує єдина точка зору про походження тих чи інших назв; в таких випадках для роботи бралася за основу  лише одна з версій.

Наприклад, Мексика, колонізована Іспанією, за версією, покладеною в основу карти, є спрощеним перекладом на іспанську з мови науатль назви столиці ацтеків - місця, де розташовувалася "пуповина Місяця" (In the Navel of the Moon).

Втім, існують і інші версії походження даної назви: зокрема, від імені ацтекського бога Мексітлі. Згідно з однією з легенд, Мексітлі - це таємне ім'я бога війни Уїцилопочтлі, а слово "Мексика" означає "земля Мексітлі". Мексикою спочатку називалося лише місто, потім провінція у складі Нової Іспанії, а з XIX століття назву отримала і країна, яка здобула  незалежність.

Південна Америка

На цьому континенті – одна з найрізноманітніших екосистем на планеті. Тут багато води, а по території протікає одна з найбільших річок світу - Амазонка. Саме тому тут назви багатьох країн пов'язані з водою.

Наприклад, назва держави Гайана походить від мови корінних індіанців, які населяли цю територію, і означає "земля великої води" (Land of Many Waters): в країні багато річок, озер, водоспадів, найбільший з яких - водоспад Кайетур - в 5 разів вище Ніагарського.

А сусідня Венесуела названа "Маленької Венецією" (Little Venice) в честь розташованого на каналах європейського міста Венеції.

Через території трьох держав Південної Америки проходить екватор, що знайшло відображення в назві одного з них - Еквадору. Іспанською екватор так і буде – "ecuador".

Австралія та Океанія  

Нехай це й найменш населена частина світу, але тутешні різноманітні ландшафти - від тропічного лісу до вулканів та пасовищ  захоплювали людей протягом століть. Це позначилося і на назвах. Наприклад, вухо приваблює назва Науру, що дослівно перекладається як "я йду на пляж" (I Go to The Beach).

Ще греки, припускаючи існування невідомих в той час земель в Південній півкулі, почали вживати назву "невідома південна земля" (Terra Australis Incognita). А згідно полінезійської і, зокрема, самоанської міфології, ці землі і взагалі породили весь Всесвіт: власне Самоа перекладається як "священний центр" (Sacred Centre) - місце, де місцевий бог Тагалоалагі створив світ.

 

 

 

новини партнерів

28 травня, 2020 четвер

28 травня, 2020 четвер

27 травня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати