Лубінець заявив, що Ізраїль відкликав дозвіл на евакуацію іноземців з Гази через єгипетський пункт пропуску: серед них 243 українці

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прибув до столиці Єгипту Каїру, щоб допомогти українцям вибратись з сектора Гази: евакуації потребують 243 людини

У етері телемарафону Лубінець заявив, що ситуацію в Газі "вже треба називати гуманітарною катастрофою".

За його словами там не лише відсутнє світло, є проблеми з водою, їжею та ліками, а й відсутній зв'язок. Це не дозволяє представникам України сконтактувати зі своїми громадянами. Станом на 14 жовтня евакуації потребують 243 українці, йдеться про жінок та дітей, проте їхня кількість може зрости. 

Лубінець заявив, що вчора, 13 жовтня, Ізраїль офіційно дав дозвіл на евакуацію українських та іноземних громадян з Гази через єгипетський пункт перетину "Рафах". За його словами, це фактично єдиний пункт, через який могли евакуюватися цивільні на територію Єгипту.

"Сьогодні за дві години до цієї евакуації з незрозумілих причин МЗС Ізраїлю повідомило про те, що вони не гарантують безпеку і відкликають цей дозвіл. Уже є офіційна заява від нашого МЗС, наш посол надіслав офіційно ноту протесту. За нашою інформацією, так само зробили або планують зробити ще низка країн. Ми не розуміємо, чому не дозволяють евакуацію громадянам України, як і решті громадян іноземних держав. Тим більше що всі наполягають на тому, що в першу чергу евакуацію запросили жінки і діти", - розповів омбудсмен. 

Він додав, що за офіційними повідомленнями єгипетської влади, пункт пропуску "Рафах" відкритий з боку Єгипту. 

Лубінець також зустрівся з  колегою, яка очолює інституцію захисту прав у Єгипті. Вона запевнила у тому, що Ізраїль сприятиме евакуації українців з сектора Гази. Проте наразі не відомо як і коли це відбудеться. 

"Фактично від Ізраїлю ми просимо, щоб цей пункт перетину був безпечний і його просто не бомбили. Від палестинців і влади Палестини ми просимо, щоб просто дозволили вийти нашим громадянам, а єгипетська влада - просто їх пропустила, прийняла. Такий, знаєте, трикутник - три країни, між собою, ми розуміємо, вони зараз не спілкуються - Палестина, сектор Гази та Ізраїль. Тут свої відносини", - підсумував омбудсмен. 

Читайте також: Що таке сектор Гази та чому палестинці вже майже століття воюють з ізраїльтянами

Про візит до Каїру Лубінець написав у facebook

"Прибув в Каїр (Єгипет) для того, щоб допомогти з налаштуванням механізму евакуації наших громадян із сектора Гази. Внаслідок нападу терористів ХАМАС на Ізраїль, у секторі Гази залишаються заблокованими цивільні громадяни України. Ситуація там критична. Люди без світла, комунікацій, у небезпеці. Тому наразі термінової евакуації потребують 243 українці, а саме жінки та діти", - зазначив він. 

Лубінець нагадав, що прикордонний пункт перетину "Рафах" між Єгиптом і сектором Гази наразі заблокований. Тож президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення, відправити омбудсмена для зустрічей з відповідними органами, які допоможуть з розв'язанням цього питання. 

Наразі Лубінець співпрацює з Національною комісією з прав людини Єгипту та провів зустріч із президенткою комісії Муширою Хаттаб. Вони обговорили механізм повернення додому українців.

"Також в активному режимі працюють українські дипломати та інші компетентні органи держвлади України", - додав Лубінець. 

Події в Ізраїлі: що відомо про українців

Уранці в суботу, 7 жовтня 2023 року, палестинські збройні формування ХАМАС та "Ісламський джихад" відразу в кількох місцях з повітря та на суходолі розпочали масовану атаку на державу Ізраїль. Очільник збройного крила ХАМАСу Мухаммед ад-Дейфа заявив, що його бойовики розпочали операцію "Повінь Аль-Акси". За його словами, ці дії покликані захистити мечеть Аль-Акса у Єрусалимі. Палестинці випустили по території Ізраїлю 2-3 тис. ракет й одночасно захопили 7 громад на півдні.

Прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу виступив з заявою щодо вторгнення бойовиків ХАМАСу в Ізраїль та заявив, що країна перебуває "у стані війни". Уряд країни застосував так званий пункт 40-алеф, офіційно оголосивши про стан війни від 06:00 7 жовтня. Востаннє це ставалося 50 років тому, під час Війни Судного дня 1973-го.

Тоді речник МЗС України заявив про створення оперативного штабу задля допомоги українцям в Ізраїлі. Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук сказав, що посольство отримує звернення від громадян України як з ізраїльського, так і з палестинського боку. 

Увечері суботи президент України Володимир Зеленський повідомляв, що у результаті бойових дій в Ізраїлі могла загинути громадянка України. Тоді ж стало відомо, що оперативний штаб МЗС України розшукав одного українця, який напередодні зник на півдні Ізраїлю. Водночас у секторі Гази зараз перебувало до 200 громадян України.

Вже 8 жовтня стало відомо про двох загиблих під час подій в Ізраїлі громадянок України. Дипломати вживали заходів для репатріації їхніх тіл.

Днем пізніше дипломати евакуювали з ізраїльського міста Сдерот українського хлопчика, який отримав поранення під час нападу бойовиків. Зокрема, вдалось розшукати п‘ятьох громадян, які вважалися зниклими на півдні Ізраїлю.

У вівторок, 10 жовтня, дипломати розшукали в Ізраїлі ще сімох громадян України. Посольство також допомогло шести родинам знайти тимчасове житло в Ізраїлі.

Уранці середи, 11 жовтня, речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко повідомив про загибель в Ізраїлі ще одного українця, а станом на 12 жовтня було відомо про сімох загиблих. Пізніше стало відомо, що Ізраїлі загинули ще четверо українців. Таким чином кількість загиблих зросла до 11. Ще 9 громадян України вважаються зниклими безвісти. 

Згодом посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук повідомив, що інформація про те, що зниклі в Ізраїлі громадяни України можуть перебувати в полоні терористів ХАМАС, не підтвердилась.