Людство дурнішає? Рівень IQ у населення Землі поступово падає, - дослідження
Майже все 20 сторіччя рівень IQ у людей повільно зростав, піднімаючись кожні десять років у середньому на 3 бали. А тепер показники пішли на спад
Дослідження опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Такий підйом рівня IQ отримав офіційну назву – "ефект Флінна". Наразі ж аналітики з Центру економічних досліджень імені Рагнара Фріша в Норвегії провели аналіз бази призовників з 1970 по 2009 роки, результат якого виявився неочікуваним - нові дані показали, що запаморочливий бум зростання давно минув.
Виявляється, ефект Флінна досяг свого піку в людей, що народилися в середині 1970-х років, і відтоді значно скоротився.
"На сьогодні це один із найбільш переконливих доказів деградації ефекту Флінна. Якщо припустити, що модель повністю достовірна, то результати вражають і досить сильно турбують ", - каже психолог Стюарт Річі з Університету Единбурга, який не брав участі в дослідженні.
Дослідники зібрали дані з тестів IQ у норвежців 18-19 років, які проходили ці тести при вступі на обов'язкову військову службу. У період з 1979 по 2009 роки до військової служби було призвано близько 730 000 осіб, і стільки ж було отримано тестів IQ. В результаті вчені з'ясували, що за цей період середній результат тестів знижувався на 7 балів кожне покоління.
Середній показник IQ за роком народження (A) і розподіл балів IQ (B)
Це не перше дослідження, що показує настільки неприємні результати, але одне з наймасовіших. Ще в середині 2000-х сам Флінн виявив таку ж тенденцію серед британських підлітків.
Але в новому дослідженні вчені зафіксували зниження IQ всередині реальних сімей, а отже, цей ефект відбувається не через демографічні чинники, на зразок генетичної небезпечної акумуляції несприятливих генів у різних шарах суспільства.
Також однією з можливих причин таких результатів є зміна способу життя, можливо, методів навчання і виховання дітей, а також того, як вони проводять вільний час.
Внутрішньосімейні оцінки ефекту Флінна
Є і інші версії. Основна говорить, що тести IQ недостатньо точні для підрахунку інтелекту сучасних людей, адже вони зосереджені на формах мислення, яким не приділяється такої великої уваги в сучасній освіті і способі життя сучасних молодих людей.
Наприклад, відповідно до теорії психолога Реймонда Кеттелла, інтелект можна розділити на рухомий і кристалізований. Рухомий інтелект відповідає за логічне мислення, знаходження нових патернів і рішення нових завдань.
Кристалізований інтелект являє суму знань і навичок, набутих людиною, а також здатність утримувати їх довготривало в пам'яті, коли не потрібен рухомий інтелект.
Звідси розвинулася думка, що IQ вимірює рівень кристалізованого інтелекту, тоді як в сучасних людей сильніше розвинений рухомий.
Згідно з тією ж теорії Кеттелла, хоча по суті ці два види інтелекту - абсолютно різні процеси, рівень кристалізованого інтелекту залежить від рівня рухомого, тому що люди з високим рухомим інтелектом, навчаючись швидше, відповідно швидше накопичують і кристалізований інтелект, що підтверджують IQ-тести.
Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку
- Раніше біологи з Університету Солка в Каліфорнії вживили в голову миші людські мозкові органели розміром з сочевицю.
- Фахівці Інституту Уайтхед (США) застосували технологію генного редагування CRISPR, щоб знайти і усунути найпоширеніші причини розумової відсталості у чоловіків - синдрому Мартіна - Белл.
- Вченим вперше вдалося повернути розвиток хвороби Альцгеймера в зворотньому напрямку. Група вчених з клініки Клівленда при Дослідницькому інституті Лернера (США) виявила, що поступове зниження концентрації певного ферменту здатне запобігти утворенню амілоїдних бляшок при хворобі Альцгеймера
- Дослідники виявили, що роль спадковості в ранньому розвитку інтелекту часто перебільшують, а на формування IQ значно більше впливають середовище й освіта на початку життя
- Актуальне
- Важливе