live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені виростили клітини мозку з неандертальською мутацією. Навіщо

Перші результати експерименту з вирощування органоїдів кори головного мозку з клітин, які мають характерну для неандертальців мутацію, свідчать, що лише один ген сильно змінив форму і характер зв'язків між нейронами

Про це йдеться в доповіді вчених на конференції Imagination and Human Evolution.

У травні група вчених під керівництвом антрополога Сванте Паабо розпочала експеримент з вирощування органоїдів кори головного мозку з мутацією, виявленою в ДНК неандертальців. Таку ж роботу ведуть дослідники з деяких інших інститутів, і минулого тижня група під керівництвом Еліссона Мюотрі з Каліфорнійського університету з Сан-Дієго розповіла про перші результати.

Науковці працювали з однією мутацією в гені NOVA1, який експресується в нейронах і "мовчить" у всіх інших клітинах організму. Її внесли в ДНК людських клітин-фібробластів за допомогою технології редагування генома CRISPR / Cas9. Потім останні повернули до стану плюрипотентних стовбурових клітин і направили їх по шляху розвитку нейрона - клітини кори головного мозку.

Культура нейронів-мутантів, ділячись і утворюючи одне з одним зв'язки, утворила органелу мозку - тобто, невелику частину, агрегат клітин, структура якого, як прийнято вважати, повторює структуру цілого органу.

Від білка, який кодується геном NOVA1 залежить, які білки вийдуть в результаті експресії інших генів. У людини сучасного типу мутації в NOVA1 пов'язані з деякими видами раку.

Неандертальський варіант цього гена раку не викликав, але абсолютно змінив форму і характер зв'язків між нейронами органели. Нейронні агрегати з контрольної групи, без неандертальського варіанта, мали сферичну форму, геометрія "неандертальських" органел виявилася складнішою.

Крім того, мутація змінила швидкість міграції зрілих нейронів і кількість синаптичних зв'язків, утворених між клітинами - їх виявилося менше.

Дана робота наразі є лише першим кроком до розуміння того, як був влаштований і як працював мозок неандертальця.

 За допомогою органоїдів з нейронами, що несуть "неандертальські" мутації, вчені - Мюотрі, Паабо і їх колеги - розраховують зрозуміти, чим неандерталський мозок відрізнявся від мозку Homo sapiens, і, можливо, зрозуміти, чому зараз на Землі живе тільки наш вид.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку

новини партнерів

‡агрузка...

18 лютого, 2019 понеділок

18 лютого, 2019 понеділок

17 лютого, 2019 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати