live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені виростили клітини мозку з неандертальською мутацією. Навіщо

Перші результати експерименту з вирощування органоїдів кори головного мозку з клітин, які мають характерну для неандертальців мутацію, свідчать, що лише один ген сильно змінив форму і характер зв'язків між нейронами

Про це йдеться в доповіді вчених на конференції Imagination and Human Evolution.

У травні група вчених під керівництвом антрополога Сванте Паабо розпочала експеримент з вирощування органоїдів кори головного мозку з мутацією, виявленою в ДНК неандертальців. Таку ж роботу ведуть дослідники з деяких інших інститутів, і минулого тижня група під керівництвом Еліссона Мюотрі з Каліфорнійського університету з Сан-Дієго розповіла про перші результати.

Науковці працювали з однією мутацією в гені NOVA1, який експресується в нейронах і "мовчить" у всіх інших клітинах організму. Її внесли в ДНК людських клітин-фібробластів за допомогою технології редагування генома CRISPR / Cas9. Потім останні повернули до стану плюрипотентних стовбурових клітин і направили їх по шляху розвитку нейрона - клітини кори головного мозку.

Культура нейронів-мутантів, ділячись і утворюючи одне з одним зв'язки, утворила органелу мозку - тобто, невелику частину, агрегат клітин, структура якого, як прийнято вважати, повторює структуру цілого органу.

Від білка, який кодується геном NOVA1 залежить, які білки вийдуть в результаті експресії інших генів. У людини сучасного типу мутації в NOVA1 пов'язані з деякими видами раку.

Неандертальський варіант цього гена раку не викликав, але абсолютно змінив форму і характер зв'язків між нейронами органели. Нейронні агрегати з контрольної групи, без неандертальського варіанта, мали сферичну форму, геометрія "неандертальських" органел виявилася складнішою.

Крім того, мутація змінила швидкість міграції зрілих нейронів і кількість синаптичних зв'язків, утворених між клітинами - їх виявилося менше.

Дана робота наразі є лише першим кроком до розуміння того, як був влаштований і як працював мозок неандертальця.

 За допомогою органоїдів з нейронами, що несуть "неандертальські" мутації, вчені - Мюотрі, Паабо і їх колеги - розраховують зрозуміти, чим неандерталський мозок відрізнявся від мозку Homo sapiens, і, можливо, зрозуміти, чому зараз на Землі живе тільки наш вид.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку

новини партнерів

23 січня, 2020 четвер

23 січня, 2020 четвер

22 січня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати