У Києві відкрили доступ до "Батьківщини-матері": фоторепортаж Еспресо

Фотографиня Еспресо Карина Рева побувала на території меморіального комплексу Національного музею історії України у Другій світовій війні та показала зблизька "Батьківщину-мати"

У п'ятницю, 20 жовтня, Музей історії відкрив територію до "Батьківщини-матері".

Тетяна разом із подругою прийшла на оглядовий майданчик, зізнається, що оновлений монумент їй подобається більше, аніж його радянська версія. Інформацію, яка ширилася соцмережами щодо знесення "матері", вважає недоречною.

"Це зміни, як війна почалася - у нас почався новий етап, як перший крок до нових змін - це тризуб. Навіщо зносити цю красу. Це символ Києва, це символ України, навіщо його прибирати, цей оновлений із тризубцем", - розповідає Тетяна.

На думку Олександра, монумент виглядає по-новому після заміни герба.

"З приводу знесення, я рахую це безглуздо, бо вже зняли цей герб радянський. Це символ перемоги, це символ незламності, вона встояла - та й ми встоїмо. Це просто безглуздя і витрачати кошти на її знесення - це також немає сенсу ніякого. Щодо встановлення нашого герба, то це круто, показує те, що ми незламні й нас не перемогти. Усе буде Україна!" - наголосив Олександр.


Головна площа запрацювала разом із корпусом музею.

Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну територія поблизу "Батьківщини-Матері", як і головний корпус музею були зачинені для відвідування, а частину експонатів евакуювали. Кияни та гості столиці могли прогулятися лише до майданчика військової техніки.

Крім того, відвідувачі зможуть подивитися відразу декілька виставок, зокрема й експозицію робіт вуличного художника з Франції Крістіана Ґемі, відомого як С215, а також найдовший стяг України.

З жовтня музей працює за новим графіком. У будні його можна відвідати з 10:00 до 18:00, а у вихідні до 19:00. Водночас сьогодні вхід у музей вільний.

А з 21 жовтня планують відновити підйом на оглядовий майданчик на щиті "Батьківщини-Матері". Проте пропозиція обмежена - не більше 10 підйомів на день.

Довідково. "Батьківщина-Мати" - монументальна скульптура в Києві, заввишки 102 метри. Автором якої є народний художник УРСР, українець Василь Бородай. Вона розташована на високому правому березі річки Дніпро, на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Відкрита 9 травня 1981 року. Вона входить до переліку найвищих пам'ятників світу, випереджаючи американську статую Свободи.

Читайте також: Чому "Батьківщина-Мати" у Києві повернута на схід?

Монумент спочатку планували зробити символом Перемоги, а не Батьківщини, але після того, як його збудували, назва "Батьківщина-мати" стала популярною.

Передісторія

Минулого року в застосунку "Дія" запустили голосування, яке мало вирішити долю герба СРСР на щиті Батьківщини-матері. Згідно з результатами опитування, більшість українців проголосували за заміну герба СРСР на державний герб.

Фото до реконструкції
Konstantin Brizhnichenko/uk.wikipedia.org

Водночас народний депутат Володимир В'ятрович висловився проти заміни герба СРСР на тризуб, заявивши, що монумент є повністю радянською скульптурою й українізувати його неможливо.

Натомість Мінкульт заявив, що демонтувати монумент неправильно.

"Зносити пам'ятку, яка є однією з візитівок України, що дивиться на схід, яка величезна сама по собі, та є атракцією для багатьох туристів, мені здається абсурдом у цей час. У нас є на що витрачати кошти… Займатися демонтажем "Батьківщини-матері", думаю, це можна робити лише у хворобливій уяві затятих патріотів", - сказав тодішній очільник відомства Ткаченко.

26 липня у Мінкульті заявили, що тризуб виготовлятимуть з європейського металу, оскільки сталь, надана металургійним комбінатом "Запоріжсталь", не відповідає технічним вимогам. Запоріжсталь назвала відмову міністерства від безплатно наданої української сталі для "Батьківщини-матері" через невідповідність технічним вимогам безпідставною. 

29 липня повідомлялося, що монумент "Батьківщина-мати" в Києві хотіли перейменувати на "Україну-мати", проте це рішення не затвердити в Міністерстві культури та інформаційної політики.

30 липня на монументі розпочалися роботи з демонтажу. У Мінкульті зазначали, що заміна герба СРСР на тризуб здійснюється коштом меценатів без залучення грошей із держбюджету.

6 серпня у столиці України підняли тризуб на монумент "Батьківщина-мати".

Згодом стало відомо, що 20 жовтня нададуть вільний доступ до території Національного музею історії України у Другій світовій війні.