МЗС дев'яти країн викликали послів РФ через вбивство Навального

Міністерства закордонних справ Німеччини, Фінляндії, Швеції, Норвегії, Чехії, Канади, Польщі, Румунії та Британії викликали "на килим" російських послів через смерть російського опозиціонера Олексія Навального

Реакція МЗС Канади

Міністерство закордонник справ Канади викликало посла Росії Олега Степанова, щоб "найрішучішим чином засудити" смерть опозиційного лідера Олексія Навального, йдеться у соцмережі Х канадського відомства. Там наголосили, що покладають повну відповідальність за смерть Навального на Кремль. 

"Ми чітко дали зрозуміти, що очікуємо повного і прозорого розслідування його смерті", - додали в МЗС Канади.

Реакція МЗС Румунії 

МЗС Румунії викликало посла Росії в Бухаресті Валерія Кузьміна для обговорення шокуючої та раптової смерті Навального. 

"Влада РФ несе повну відповідальність. Необхідне ретельне, незалежне та прозоре розслідування. Румунія засуджує репресії проти громадянського суспільства та правозахисників РФ", - йдеться у повідомленні. 

Реакція МЗС Польщі

Водночас польське МЗС викликало посла Росії Сергія Андреєва і закликало РФ взяти на себе відповідальність за смерть Навального і провести повне й прозоре розслідування для встановлення обставин і причин того, що трапилось. 

"Смерть і попереднє нелюдське поводження з Навальним є симптомом того, як російська влада поводиться з політичними в'язнями, опозиціонерами та правозахисниками. Це несумісне з демократичними стандартами і є порушенням їхніх громадянських прав", - йдеться у повідомленні. 

У МЗС Польщі додали, що "разом з демократичною міжнародною спільнотою Польща із занепокоєнням спостерігає за зростанням кількості політичних в'язнів у Росії, багато з яких утримуються у виправних колоніях у суворих умовах, що загрожують їхньому здоров'ю та життю. Серед них залишаються провідні російські опозиційні активісти, зокрема Володимир Кара-Мурза та Ілля Яшин". 

Реакція МЗС Чехії

Як повідомляє Radio Prague International, міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський викликав посла Росії в Празі Олександра Змієвського через вбивство смерть опозиціонера Навального у в'язниці. 

"Я можу підтвердити, що міністр Ліпавський вирішив викликати російського посла через смерть Олексія Навального. Чехія закликала пояснити обставини смерті та пояснити причини невидачі його тіла сім'ї покійного", - сказав речник МЗС Чехії Даніел Дрейк.

Реакція МЗС Німеччини

Der Spiegel пише з посиланням на речника міністерства, що російська влада поки не робила детальних заяв про смерть критика Кремля Навального, тому МЗС Німеччини хоче з'ясувати більше. Дипломатичне відомство викликало російського посла в Берліні Сергія Нечаєва.

Німецьке відомство сприйняло смерть Навального, який перебував в ув'язненні вже три роки, як можливість закликати до звільнення всіх недавніх політичних в'язнів у Росії.

"Це шокує, коли в Росії заарештовують людей за покладання квітів", - заявив представник МЗС Німеччини.

Реакція МЗС Фінляндії 

19 лютого фінське дипломатичне відомство викликало російського посла Павла Кузнєцова у зв’язку зі смертю Олексія Навального, йдеться у повідомленні пресслужби МЗС у Х.

Зазначається, таким чином міністерство хоче підкреслити відповідальність Росії та вимагає повного та прозорого розслідування.

"Ми продовжуємо закликати до звільнення всіх політичних в'язнів у Росії", - наголосили у фінському МЗС.

Реакція МЗС Швеції

МЗС Швеції також викликало посла Росії Віктора Татаринцева у зв'язку зі смертю російського опозиціонера Олексія Навального, поінформувала пресслужба відомства. Швеція також виступила з ініціативою щодо дослідження ЄС щодо можливостей нового режиму санкцій проти внутрішніх репресій у Росії. 

"ЄС має вжити заходів проти політичного гноблення в Росії. Це особливо важливо з огляду на той факт, що 16 лютого Олексій Навальний помер у російському полоні", - заявив міністр закордонних справ Тобіас Більстрьом. 

Такий режим санкцій надасть додаткові можливості для вжиття заходів проти представників російського уряду та посадових осіб, причетних до порушень прав людини, вважають у відомстві.

Реакція МЗС Норвегії

До трьох країн приєдналось і МЗС Норвегії, яке викликало посла Росії Теймураза Рамішвілі, повідомила речниця норвезького МЗС Ане Йорем в коментарі NRK. За її словами, зовнішньополітичне відомство "найближчим часом" проведе розмову про смерть Навального з російським послом.

"У розмові буде викладено норвезьку позицію щодо відповідальності російської влади за смерть і сприяння відкритому розслідуванню. Норвезька влада повторить свій заклик до звільнення всіх політичних в'язнів", – додала речниця МЗС Норвегії.

Реакція МЗС Британії

Міністерство закордонних справ Великої Британії викликало представника російського посольства у зв’язку зі смертю опозиціонера Олексія Навального. Про це пише "Європейська правда" з посиланням на заяву речника британського МЗС.

Зазначається, що Кремль вважав Навального загрозою, "ув'язнив його за сфабрикованими звинуваченнями, отруїв забороненою нервово-паралітичною речовиною і відправив в колонію в Арктиці".

"Ніхто не повинен сумніватися в жорстокій природі російської системи. Його смерть має бути розслідувана повністю і прозоро", - йдеться у заяві.

Через це МЗС Великої Британії 16 лютого "викликало представника російського посольства, щоб чітко заявити, що ми покладаємо повну відповідальність на російську владу".

Смерть Навального: що відомо

У п'ятницю, 16 лютого, федеральна служба виконання покарань РФ заявила про смерть ув'язненого опозиціонера Олексія Навального.

Того ж дня сотні протестувальників вийшли на вулиці європейських міст, щоб висловити своє обурення смертю Навального, звинувачуючи в цьому Путіна. У Росії ж не дозволяють класти квіти в пам'ять про опозиціонера. 

При цьому близьким Навального відмовляються показувати та віддавати його тіло. За останніми офіційно не підтвердженими даними, воно у Салехарді.

Перед цим російська еміграційна "Нова газета. Європа" розповіла, що тіло Олексія Навального нібито вкрито синцями. Це може бути як після побоїв, так і внаслідок судом, викликаних дією отрути.

З посиланням на власні джерела у слідчому комітеті Росії та оточенні Навального російське опозиційне видання Sota повідомило, що він загинув від поступового отруєння малими дозами.

Очільниця комітету бундестагу з питань оборони Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн заявила, що смерть російського опозиціонера має підштовхнути канцлера Німеччини Олафа Шольца до відправки крилатих ракет Taurus в Україну, а сенатор-республіканець Ліндсі Грем закликав оголосити Росію державою-спонсором тероризму.

Станом на 19 лютого у 32 російських містах після смерті найзапеклішого опонента Путіна було затримано понад 400 активістів під час заходів з покладання квітів.

Міністри закордонних справ Литви та Німеччини Габріелюс Ландсбергіс й Анналена Бербок заявили, що після смерті Навального ЄС має щонайменше посилити санкції проти РФ. Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що члени Євросоюзу запропонують запровадити новий пакет проти Кремля.