Згурець пояснив, чому Україна не наполягала на отриманні F/A-18 HORNET

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що коли F-16 виконуватимуть бойові функції на полі бою, тоді можна думати й про інші зразки техніки

Про це він сказав у етері телеканалу "Еспресо".

"Навколо публікації в австралійському виданні, де фігурувала фраза, що якийсь український представник на пропозицію іншого представника Австралії щодо F/A-18 HORNET сказав, що нам такі застаріли системи не потрібні, розгорнулася експертна дискусія. Насправді Україна не наполягала на отриманні літаків F/A-18 HORNET тому, що ці винищувачі вже зняті з виробництва компанією Boeing. Теоретично вони гарні, але потребують створення власної логістики й підготовки пілотів. І з огляду на перспективи того, що вони вже не виготовляються, ми розуміємо, які складнощі накладаються на Україну в перспективі", - зауважив Згурець.

За словами військового експерта, вже другий рік Командування Повітряних сил наполягає на тому, щоб пришвидшити процеси, які пов'язані з отриманням F-16, підготовкою пілотів, забезпечення логістики.

"І бачимо, як складно все це просувається. Якби були ще інші варіанти, то це лише ускладнило б роботу щодо підготовки отримання винищувачів, але не підняло бойову готовність української армії. Я розумію логіку Командування Повітряних сил, що треба домагатися одного рішення, яке пов'язано з F-16. Коли ці літаки будуть виконувати бойові функції, тоді думати й про інші зразки техніки", - додав Згурець.

Винищувачі F-16 для України: що відомо

21 травня 2023 року президент США Джо Байден схвалив навчання українців на F-16. Володимир Зеленський запевнив, що Україна не використовуватиме ці літаки, аби бити по території РФ. 

У липні голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що перші винищувачі F-16, ймовірно, будуть літати в небі України до кінця березня 2024 року. 

У Данії зазначили, що поставлять Україні 19 літаків за умови невикористання їх на території РФ. Відомо, що перша група пілотів уже розпочала навчання на F-16 у Данії. Нідерланди нададуть нашій країні 42 винищувачі. Водночас Норвегія надасть Україні F-16, але точна їхня кількість невідома.

15 вересня Бельгія долучилася до навчання українських пілотів на F-16. Попередньо у міноборони країни заявили, що не нададуть Україні винищувачі F-16, проте згодом в уряді припустили передачу Україні кількох F-16 наступного року. У 2024 році Нідерланди планують передати Україні першу партію винищувачів F-16.

11 жовтня міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен заявив, що країна зможе передати Україні перші F-16 вже у березні-квітні 2024 року.

12 жовтня стало відомо, що Нідерланди відправлять F-16 до Румунії, де тренуватимуться українські пілоти.

26 жовтня українські пілоти розпочали льотну підготовку на винищувачах F-16 на авіабазі в штаті Аризона у США.

На початку січня 2024 року речник Пентагону бригадний генерал Патрик Райдер заявив, що українські льотчики завершать навчання на винищувачах F-16 у цьому році.