Дулю вам, а не “один народ”. Що не так із соціологією, де 41% українців возлюбило Путіна?

Марина Данилюк-Ярмолаєва
28 липня, 2021 середа
13:32

“Капець, як безнадійно”, “немає нації — одні хохли”, “все, емігрую подалі” — десь такими реакціями ряснів Інтернет, коли вийшла нова соціологія

“Рейтинг” змішав в одну купу довіру до президента, ставлення до ПЦУ і о, боги, статтю Путіна про “один народ”. І вийшли там дивні цифри, що 41% громадян наче як підтримує цю тезу, що українці, росіяни і білоруси — це один і той же куліш.

Поясню,  що тут не так, і чому такі цифри — скоріше свідома маніпуляція. Таке собі ювелірне підривання національного психічного здоров’я із середини. По-перше, одна справа, якби “мама рідна, який жах” — поширювали проросійські рупори всередині України. З оцією традиційною зверхністю і відчуттям безкарності: “ну, мы же вам говорили”. Інше — коли участь у несвідомому розповсюдженні наративів Кремля беруть поважні редактори і журналісти. А хто вигрібатиме наші авгієві конюшні, якщо проукраїнські ЗМІ начисто повторюватимуть головну тезу Кремля? Ті самі наративи зі статті Путіна, які віднедавна офіційно введені в курс навчання армії РФ.

Що не так із цим опитуванням? 

Так і незрозуміло, хто його замовник. Яка мета цього дослідження? Бо підтримка партій і влади — це зовсім не про правонаступництво Київської Русі і статті окупантів. Мені написала мешканка Запорізької області, яка стала учасником цього опитування. Не буду нічого стверджувати, але враження, що це замовляв хтось із проросійського табору чітко висне у повітрі. 

Останнім часом у мене викликають питання опитування, де в позиції “Кому із політиків ви симпатизуєте?” є Зеленський, Шмигаль, Медведчук, Мураєв, але кудись ділись Разумков, Гройсман, Кличко, які навесні уже або переганяли Зеленського, або серйозно наступали йому на п’яти. Врешті — де хтось із регіональних лідерів — може, там є цікаві люди? Бо, вибачте, на тлі Медведчука і Зеленський - пиріжок. І намальовані 45% довіри. І тут з’являється легка підозра, що в ОПУ бояться реальних конкурентів і зробили вигляд, що їх не існує в природі. Другий пункт —  антирейтинг — тут за добрим звичаєм лідером антисимпатій чомусь виявився знову Петро Порошенко. Про що буквально в унісон не забули згадати усі дружні до Банкової блогери. Типу, що б там не було — а Порошенко уже ніколи не прийде у владу.


Цікаво також співпала дата оголошення цього рейтингу із хресною ходою РПЦ в Україні, коли тисячі людей без масок вештались Києвом і наражали себе та киян на швидку епідемію коронавірусу “Дельта”. Десь поруч один православний олігарх Вадим Новинський влаштував карнавал із перевдяганням у диякона. Що ще більше додавало фарсу дійству навколо. 
 

Так от видавати подібні опитування “41% один народ” — дуже дивно. Це - щедро розмазувати ворожий наратив як смалець на хліб. Їжте, щоб по православній бороді текло. 

І нарешті: як з’явились ті самі 41% латентних однонародовців. Питання звучало так: “Недавно Путін заявив, що українці та росіяни, це один народ, який належить до одного історичного і духовного простору. Чи згодні ви з цим?” Відкрию секрет Полішинеля: я не думаю, що 41% населення читали цю статтю. Поза соціальними мережами людей цікавлять тарифи, зміни в оподаткуванні, COVID-19 і свобода пересування, якісь топові загальнополітичні новини. Та й усе. Ні в кого, крім журналістів та політологів, немає часу читати опуси Путіна на десятки сторінок. Саме питання дуже складне і, думаю, більшість почула другу частину його і кивнула головою. Власне, політичний психолог Світлана Чуніхіна теж підводить до думки, що кожен через незнання — почув у формулюванні щось своє.


Щодо цифр по прихильникам партій — традиційно “аднінародовці” це ОПЗЖ, мураєвці, шаріята. Тут нічого дивного нема, ці категорії виправить хіба могила. Але далі пішли абсолютно аномальні цифри. Здивували однакові цифри підтримки московського наративу у БЮТ і “Голосу”: 45 і 40% відповідно. А далі в соціології “Рейтингу” пішла ще більша жара. І виявляється росіян і українців одним народом вважають 12% “Свободи” і 10% “Європейської солідарності”. Якісь відверто аномальні наукові підходи у соціологів.
 

Я - не шалений оптиміст, але для мене більш важливі 55%, які кажуть, шо ми уже не один народ. Це важливий показник, бо поступово вилюднюємо. Нагадати, які шалені цифри підтримки отримувала КПУ ще 2012-го? Чи, може, нагадати, що буквально цього року Миколаїв і Одеса через суд нарешті відмінили статус регіональної мови для російської (!!!) До слова, якщо глянути цю свіжоспечену соціологію — то з тезами Путіна про єдиний спільний простір і тотально російські землі згодні переважно прихожани УПЦ МП —  понад 60%. І мешканці Сходу. Але і тут нема нічого дивного, саме ці аудиторії найбільше обробляли російською дезою до 2014 року. Та і зараз гроші вкидають немалі — бо як не буде цього, то православний олігарх Новинський може влаштовувати показ церковної моди хіба у своєму маєтку. 

Читайте також: Віталій Портников: “Один народ” для 41 відсотка

Країна у нас складна, подекуди клаптикова і хаотична, а чимало наших громадян так і лишились ментально у спільному просторі чи ранніх 90-х, коли не було особливої різниці між тим — з України ти чи із Ульяновська. Є відсоток тримачів українського паспорта, які поводять себе десь так із Мурік із Green Gray. Коли тобі п’ятдесят років і час стати респектабельним чоловіком, а тебе вистачає лише на те, щоб імітувати блювоту і показати фак в інстаграмі. Бо тебе дуже бентежить закон про мову. Або ти маленька і амбітна дівчинка, як я Юля Мендель, яка трошки попрацювала на Банковій. А зараз хочеш стати зіркою спільного культурного простору. Даєш інтерв’ю про переваги СРСР і називаєш Дмітрія Пєскова “колегою”. Так, люди у нас складні — і за багатьма плаче або кабінет психіатра, або батіг по сраці. Але іншого народу у нас нема. І те, що останні роки він активно займається власною справою і самоосвітою — це клас. І з роками пара Мурік і Мендель викликає хіба шок, а не бажання повторити шлях до успіху. Боже збав від такої слави! 

Читайте також: Мендель, Зеленський і “лісапєт”

Чому новинні заголовки в стилі “41% українців вважають себе одним народом із росіянами” я вважаю небезпечними? Таку маніпуляцію можуть використати наші безсоромні зелені ділки ватного спрямування, щоби протягнути якусь зраду через Верховну Раду. І нікого кращого немає ніж прикрити її “так народ же вимагає зробити саме так”. Подібну тезу може використати російська пропаганда. Мовляв, 41% українців каже, що ми - один народ. Тому, давайте відчепимо 41% території, бо це “історично російські землі”. Страшна перспектива, але реальна. Адже росіяни ніколи не відмовляться від ідеї гризти Україну до стану маслаків. Два уже є — Крим і ОРДЛО. А стаття Путіна, яку так прагнули популяризувати замовники соціології “Рейтингу” — це якраз інструкція по Новоросії на тілі України для наступних поколінь росіян. 

Що робити, запитаєте ви? Я твердо знаю, що наше ходіння по пустелі — як і в Мойсея, не завершено. І сам Мойсей може не побачити нового вільного життя в Землі Обітованій. Але ті 55% твердих українців мають гуртувати тіло і дух у своїй пустелі. І дбати, щоб на зміну Мойсею прийшов Ісус Навин, а не Василь Голобородько, Іван Будько чи Толя Шарій із Барселони. Навин був полководцем і втілив те, що намітив натхненник звільнення від рабства Мойсей. І це наш шлях теж. Ми не одні у світі в цьому випробуванні. Є Литва, Латвія і Естонія — Росія теж вважає їх частиною свого світу. В їхніх Apple Music молодь теж слухає російське реп-лайно. Їхні російськомовні теж активно протестують проти “естонізації”, закриття локальних офісів RT чи обов’язкового переходу шкіл на державні мови. Але і наші сусіди по радянському нещастю, і ми — з часом асимілюємо всіх цих завезених нахаб. Незалежність це не про крутий літній вайб. Це робота до порепаних рук. І ми нарешті знаємо ціну справжній свободі…

Читайте також:
мзс Росії
17 вересня, 2021 п'ятниця
МЗС Росії у Twitter назвало вторгнення на захід України та до Польщі у 1939 році "визвольним походом"
18 вересня, 2021 субота
Лукашенко оголосив територіальні претензії Литві та Польщі
Валентин Наливайченко
17 вересня, 2021 п'ятниця
Вбивство Гонгадзе: Наливайченко розкрив деталі спецоперації із затримання Пукача
Київ
+12
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.59
  Купівля 26.59
  Продаж 26.83
 • EUR
  Купівля 31.19
  Продаж 31.58
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
18 вересня
22:49
Прометей - Парма
Українці перемогли росіян у битві за путівку в баскетбольну Лігу чемпіонів
22:29
Ексклюзив
вакцинація
Антипропаганда вакцинації з Росії – причина недовіри українців. Спецсюжет
22:20
У Києві мотоцикліст влетів у відбійник та загинув на місці
22:15
ЗСУ
Зе-влада заборгувала перед Збройним силам України 5,8 млрд грн, - розслідування телеканалу "Еспресо"
22:05
таліби
У Афганістані таліби не дозволили дівчатам повернутися у школи
21:50
Зневірені у Путіні та Пушиліні бойовики "ДНР" палять російські паспорти замість "голосування". Оприлюднено відео
21:46
Петро Бурковський
"Низький рівень вакцинації в Україні – це повний інформаційний провал влади", – аналітик Петро Бурковський
21:35
Віталій Буяльський (ліворуч)
"Динамо" у компенсований час вирвало перемогу над "Олександрією" в УПЛ
21:01
Костянтин Щегоцький
Як НКВС-КДБ знущався з легендарного "динамівця" Костянтина Щегоцького. Розсекречено документи
20:46
Вибори у Росії
У Ростовській області жителям ОРДЛО роздають паспорти РФ безпосередньо перед голосуванням
20:22
Кримські партизани узяли відповідальність за підрив газогону в Перевальному й почали виставляти особисті дані колаборантів
20:05
дощ
Синоптик Наталка Діденко попередила про суттєве похолодання
19:47
Затока
У Затоці, в барі на узбережжі, розстріляли чоловіка
19:30
Артем Довбик (в центрі)
"Дніпро-1" у більшості здолав "Верес" в чемпіонаті України
19:15
Родина Волтонів
Заможніші за Маска та Безоса: Bloomberg оприлюднив рейтинг найбагатших родин світу
18:52
Михайло Мудрик (в центрі)
"Шахтар" розтрощив "Маріуполь" та наздогнав "Динамо" в УПЛ
18:49
Порошенко
Борги із зарплат перевищили 4 млрд грн, 1,5 млрд грн заборгували військовим – Петро Порошенко
18:27
Володимир Путін
Путіна заскочили на невідповідності дати на його годиннику, дню коли він голосував на "виборах"
18:08
Річард Коммі
Менеджер назвав ім'я наступного суперника Ломаченка
17:48
ООС
18 вересня на фронті: окупанти 1 раз порушили "режим тиші"
17:27
Матеуш Моравецький
Лукашенко сконцентрував понад 10 тис. мігрантів для гібридної атаки на ЄС, - Моравецький
17:07
Ентоні Джошуа - Олександр Усик
Ломаченко назвав ключову перевагу Усика у бою з Джошуа
16:49
Ексклюзив
Путін
Спроба відкритого військового вторгнення в Україну може закінчитись великим хаосом і поразкою для Росії, - Усов
16:35
Андрій Смолій
"Разумков є незручною фігурою для Зеленського", − політолог Андрій Смолій
16:25
вакцина Pfizer
У США не дозволили масові щеплення третьою дозою Pfizer
16:02
Колос
"Колос" переміг "Інгулець" в чемпіонаті України
15:47
Розумне голосування
Google вимагає від соратників Навального видалити з Google Docs документи зі списками кандидатів "Розумного голосування"
15:26
Водоканал
У Кривому Розі загинули троє працівників водоканалу
15:05
Анастасія Четверикова та Людмила Лузан (праворуч)
Олімпійські медалістки принесли Україні історичне золото чемпіонату світу
14:55
проєкт "Хранителі кодів"
"Гуцульська сецесія". На  Lviv Fashion Week презентували унікальний проєкт "Хранителі кодів"
14:50
Начальника охорони Разумкова поміняли за наказом Зеленського, - політолог Березовець
14:31
22-річний мешканець Чернівців стріляв з пістолета по "Ланосу" з трьома дітьми
14:27
Дмитро Крапивенко
Шум навколо переходу на латинку відволікає від важливих тем, як-от розслідування щодо "вагнергейту", − публіцист Дмитро Крапивенко
14:16
Арахамія відкрито погрожує відставкою Разумкову. Через гальмування закону про "правильних" і "неправильних" олігархів
13:47
Аби заощадити, громада на Полтавщині опалюватиме лікарню дровами
13:28
Тихановська у Франції: зустрічі з відомим політиками, більше 10 інтерв'ю
13:07
В Черкасах мітингують проти арешту голови осередку "Нацкорпусу". Наживо
12:35
Андрій Смолій
Українська влада часто намагається успадкувати досвід цензури Білорусі та Росії, − політолог Андрій Смолій
12:19
120 тис. грн хабаря для судді-землевласника з Вінниччини. Є перші подробиці
12:00
Завтрашній Київпрайд. Прихильники ЛГБТ збиратимуться біля опери, противники - на вході до університету ім. Шевченка
Більше новин