
Чому Україна — не Афганістан
Вже трохи дістали оці порівняння України з Афганістаном у контексті ролі США
В Афганістані, по суті, йшла громадянська війна, де уряд програв не якомусь зовнішньому агресору, а іншій стороні внутрішнього конфлікту — Талібану. В Україні ж ні про яку громадянську війну мова не йде: відбувається цілком конкретний зовнішній напад Росії, що намагається знищити нашу державність.
На відміну від Афганістану, де Талібан мав достатню підтримку серед населення та збройну силу, щоб захопити владу, в Україні не існує якоїсь потужної внутрішньої організації, здатної зробити те саме.
США в Афганістані тримали антиталібський уряд буквально на своїх багнетах. Коли американці пішли, афганська влада впала дуже швидко. В Україні ж усі ці розмови про "ми підемо і тут буде, як в Афганістані" — типове перебільшення значення американської присутності. Таких масштабів військової підтримки з боку Штатів у нас не було й близько.
Читайте також: Уроки реалізму засвоюються на власному досвіді
В Афганістані після відходу американців реально не лишилося достатньо сил, щоб протистояти Талібану. Україна ж тримається насамперед на силі ЗСУ та людей, які їм допомагають.
Та й виходити, по суті, немає кому – всі ми тут, вдома, на своїй землі. Допомога партнерів важлива, але саме українці захищають свою країну і будуть це робити як у випадку продовження війни, так і у випадку заморозки чи завершення цього конфлікту (бо треба бути готовим завжди, як вчить нас життя).
Крім того, Україна в принципі демонструє інший рівень інституційної спроможності. Наші інституції в перші — найважчі — тижні та місяців війни продемонстрували виключну живучість і дієздатність. Чого в Афганістані ніколи не було.
До того ж Росія — не Талібан. Якщо Талібан є суто внутрішнім рухом, Росія — зовнішній агресор, що намагається захопити українські території й зруйнувати державність. Її дії тільки зміцнюють наше суспільство, роблять його згуртованішим. Це досі — головний фактор єдності.
Читайте також: Трамп хоче домовитися з Росією. Ці граблі б'ють дуже боляче
Тому коли хтось намагається порівняти українську ситуацію з афганською, він або просто не розбирається в темі, або свідомо маніпулює фактами. Україна — це інша історія, інша війна, абсолютно інший народ і інша зрілість державності. І це не зміниться навіть якщо США вирішать "вийти" без завершення бойових дій.
До речі, якщо хтось захоче порівняти Україну і Південний Вʼєтнам — буде все те саме, що з Афганістаном. Тому тим, хто дуже хоче рити помиральну яму і порівнювати непорівнянне — на здоровʼя. Але не працюють хибні аналогії, коли ігнорується контекст порівняння.
Про автора. Юрій Богданов, публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе









