Огляд

"Циркони" на Київ: що відомо про "гіперзвукові" ракети, якими росіяни вкотре обстріляли столицю

Роман Яворський
26 березня, 2024 вiвторок
06:58

Російська армія 25 березня вкотре запустила нові експериментальні ракети "Циркон", обстрілюючи Київ. Еспресо розповідає про гіперзвукову зброю, яку РФ подавала як чергову "вундерваффе", її ймовірні технічні характеристики та що вдалося з'ясувати про неї після обстрілів у 2024-му

Про що у тексті:

 • Обстріл Києва ракетами "Циркон"
 • Що таке Циркон
 • Ймовірні технічні характеристики "Циркона"
 • "Циркон": суперзброя чи черговий аналоговнет
 • Не такий страшний "Циркон", як його малюють

Обстріл Києва ракетами "Циркон"

25 березня по столиці були запущені дві ракети "Циркон". За словами директора з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерія Рябих, вихід цієї ракети не можна спрогнозувати завчасно, на відміну від тих же "кинджалів". Він каже: якщо вимірювати їхній ймовірний запуск із Криму, то до Києва вони долітають за 7-10 хвилин.

"Оскільки, з "кинджалами" все зрозуміло, коли з аеродромів злітають Міг-31 - носії цих ракет. З "Цирконами" інша ситуація. Ці ракети можуть бути зафіксовані лише після пусків", - розповів він у коментарі Еспресо.

Як зазначив у своїй колонці на Еспресо директор Defense Express Сергій Згурець, це був щонайменше 5-й випадок використання "Циркону" по Україні.

Читайте також: Ракетна атака на Київ та розвінчання надмірних характеристик ракет "Циркон". Колонка Сергія Згурця

Раніше це були удари по Запоріжжю і на початку лютого - по столиці.

На одному з фото, які з'явилися в інтернеті після обстрілу 7 лютого 2024 року, було помітно маркування "3М22", що належить саме цій ракеті. Втім в офіційному зведенні Повітряних сил серед перехоплених ракет фігурували тільки Х-555/101 та "Калібр". Тому в перші дні після обстрілу медіа обережно повідомляли про ймовірні обстріли "цирконами". 

"Фрагментація ракети достатньо сильна і це значно ускладнює її ідентифікацію, як і, власне, ускладнює ідентифікацію обмаль інформації щодо ЗМ22 "Циркон", яка не демонструвалась Росією публічно", – писали оглядачі видання Defense Express. А речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, зазначив, що уламки верифікують фахівці та робиться експертиза.

Про остаточну ідентифікацію "Циркону" експерти повідомили лише через 5 днів. 12 лютого Олександр Рувін, директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, проінформував, що РФ атакувала столицю саме протикорабельною гіперзвуковою крилатою ракетою 3М22 "Циркон".

Про застосування саме цієї ракети свідчить маркування на частинах та уламках, ідентифікація вузлів і деталей та особливості відповідного типу зброї.
"Загалом у російських ракетах є деталі, які можуть застосовуватися одразу в кількох типах виробів, інші вузли – лише для конкретних зразків. У цьому випадку бачимо елементи, які характерні саме для ракети типу 3М22 "Циркон". Специфічне маркування мають частини та уламки реактивного двигуна і рульових механізмів", – зазначив Рувін.

За його словами, "Циркон" складається з комплектуючих вузлів, що позначаються відповідним маркуванням: 3Л22, 3В22 тощо, тобто літера може відрізнятися, але загальне маркування для ракет – 3М22.

"На кількох уламках шляхом лазерного гравіювання та методом тиснення виконано надпис 3Л22, що свідчить про конкретний вузол з конкретного виробу. Крім того, болти на рульових механізмах мають маркування у вигляді цифр 26, що є особливістю "Циркону", - пояснив директор КНІДІСЕ.

Defense Express зазначали, що уламки відповідають уламкам ще однієї неідентифікованої ракети, яку ворог використав на початку 2024 року. Тому можливо, що 7 лютого рашисти використали цю ракету не вперше.

Що таке "Циркон"

3М22 "Циркон" – перспективна протикорабельна крилата ракета, заявлена як гіперзвукова, що здатна маневрувати. При розробці головним призначенням ракети вказувалось ураження надводних кораблів противника, оснащених системами протиповітряної та протиракетної оборони.

Розробку "Цирконів" розпочали з 2011 року. Льотні випробування боєприпасу проводяться з 2015-го. 1 березня 2018 року президент Росії Путін оголосив про успішне випробування і прийняття на озброєння гіперзвукової зброї та випробування нової ракети з ядерним двигуном. У грудні 2018-го про випробування цієї зброї повідомляв CNBC. За інформацією телеканалу, це вже було п'яте випробування "цирконів". Ракета нібито розвинула максимальну швидкість у 8 Маха, тобто у вісім разів більшу за швидкість звуку (бл. 9800 км/год). на той час серійне виробництво планували почати у 2021-му.

Ракета створювалася для пуску з кораблів та підводних човнів. Серед носіїв ракети відомі лише фрегат "Адмирал Горшков" та атомний підводний човен К-560 "Северодвинск" (проєкт 885 "Ясень"). Обидва базуються на Північному флоті РФ, тому для пуску "Циркона" в напрямку Києва очевидно використали адаптований комплекс "Бастіон". Це шахтний підземний комплекс берегової оборони в Криму, призначений для запуску протикорабельних ракет. Він розташований неподалік Балаклави, введений в експлуатацію ще в 1970-их, а у 2016 році росіяни повідомили про відновлення його роботи. Якщо про загрозу Х-47 "Кинджал" відомо заздалегідь через зліт носія МиГ-31К, то щодо "Циркона" такої інформації Сили оборони не матимуть.

ракета "Циркон"

Шахтний підземний комплекс берегової оборони окупантів у Балаклаві, призначений для запуску протикорабельних ракет. Фото: https://defence-ua.com/


Обмаль інформації і про сам "Циркон". Головний редактор Defence Express в етері телеканалу "Еспресо" наголосив, що достеменно невідомо навіть як виглядає ця ракета. 

"Вона не демонструвалася на виставках, немає ніде її фото. Якщо "Кинджал" показували на парадах, є величезна кількість фото, то у випадку ракети "Циркон" нічого об'єктивно не відомо, крім того, що продукує сама РФ. Немає інформації який там двигун стоїть, а габарити ракети припущені, тому що вона запускається зі стандартних пускових установок", - зазначив Олег Катков.

Ймовірні технічні характеристики "Циркону"

ракета "Циркон"

Фото: росЗМІ


Ракета 3М22 "Циркон" ніколи не демонструвалась, немає її фото, а відео з випробувань знімали на низькоякісні камери. Тому можна говорити лише про дані, які оприлюднюють про свою ракету самі росіяни. За ними параметри "цирконів" виглядають так:
 • Дальність стрільби – 600-1000 км
 • Висота польоту – 30-40 км,
 • Швидкість польоту – 8-9 Мах (до 2700 м/с)
 • Маса бойової частини – 300-400 кг,
 • Довжина – 8-10 м,
 • Глибина пуску (для субмарин) – 40 м

"Циркон": суперзброя чи черговий аналоговнет

ракета "Циркон"

Фото: nationalinterest.org


Разом із тим, експерти скептично ставляться до даних про "Циркон", що їх розповсюджує російська пропаганда. Так на етапі випробувань російські військові заявляли, що "Циркон" має дальність пуску до 400 кілометрів при швидкості польоту до 6 Мах. Масу бойової частини оцінювали в 300 кілограмів. Але варто було Путіну заявити, що 3М22 нібито має дальність стрільби 1000 кілометрів, а швидкість польоту становить 9 Мах, ці характеристики відразу стали "канонічними" для всіх російських пропагандистів.

Директор КНДІСЕ, що вивчав уламки київського "Циркона", Олександр Рувін зазначив, що ракета не відповідає заявленим ворогом тактико-технічним характеристикам. Так "Циркон" не летить зі швидкістю 8-9 Махів (близько 10 тис. км/год). На прикінцевій ділянці польоту зафіксовано вчетверо нижчу швидкість – 2500 км/год. Крім того, дослідники не побачили тієї руйнівної сили, яка має бути у протикорабельної ракети з майже 400 кілограмами вибухової речовини.. 

Скептично правдивість офіційних характеристик "цирконів" оцінює і Королівський інститут стратегічних досліджень. Британці взагалі припускають, що інколи під відео начебто успішних випробувальних пусків ракет 3М22 росіяни демонстрували іншу ракету, П-800. Тим паче, що в обох цих ракет ідентичні габарити.

Оглядачі Defence Express наголошують, що, як і "Кинджал", "Циркон" є "гіперзвуковим" лише на маршовій ділянці, а під час атаки на ціль він вже має значно меншу швидкість. Авіаційний експерт Костянтин Криволап також вважає, що "Циркон" не відповідає параметрам гіперзвукової зброї. 

"Не такою страшною" назвав 3М22 капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Андрій Риженко. У етері телеканалу "Еспресо" він зазначив, що "Циркон" є менш загрозливим, ніж про це розповідає російська пропаганда.

"Циркон" - це така собі ракета-привид: дуже багато розмов, рекламні ролики крутять своїм. А насправді ніхто не знає скільки таких ракет взагалі та наскільки вони ефективні", – зазначив Риженко.

ракета "Циркон"

Фото: росЗМІ

 

Не такий страшний "Циркон", як його малюють

Зараз росіяни продовжують розповідати про свою зброю, якій нема аналогів і лякати нею потенційних противників. Так напередодні саміту G7 у лютому 2023-го, на який запросили Володимира Зеленського, Росія вивела в море фрегат із ракетою "Циркон".

Крім залякування, обстріли "Цирконами" мають на меті випробування зброї в польових умовах, вважає військовий експерт Роман Світан.

"Такої зброї у росіян небагато, промислове виробництво не налагоджено. Швидше за все, ракета досі проходить випробування, на полі бою в тому числі", – зазначив Світан. 

Як і "Кинджал", 3М22 є доволі дорогою ракетою, виробництво якої лише розгортається. Так у листопаді 2022 року повідомляли про замовлення на "кілька десятків" цих ракет з виготовленням у 2023 році.

У будь-якому випадку лютневий обстріл Києва продемонстрував, що українська ППО може впоратися з "цирконами". Це підтвердив і речник командування Повітряних Сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат. 

"Не важливо, чи це ракета "Іскандер-М", "Кинджал" або "Циркон", адже вони однаково летять по балістичній траєкторії, і їх можуть збивати засоби протиповітряної оборони, такі як Patriot", – зазначив Ігнат.

Директор Defense Express Сергій Згурець вважає, що враження 3М22 над Києвом є руйнуванням чергового міфу про найсучаснішу російську зброю.
"Фактично йдеться про найновішу гіперзвукову ракету, яка створювалась противником для подолання систем протиповітряної протиракетної оборони, і (...) ракета була збита. Це означає, що під час цієї атаки засоби протиповітряної оборони, які прикривають Київ, справилися з новою, найбільш сучасною черговою гіперзвуковою ракетою противника під назвою "Циркон", – наголосив Згурець

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.28
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 квітня
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:18
Оновлено
Вночі двоє чоловіків розстріляли поліцейських на Вінниччині: один правоохоронець загинув, другий поранений
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви щодо доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
Більше новин