Оновлено

Столтенберг і Науседа підтвердили, що в НАТО шукають консенсусу щодо скасування ПДЧ для України

10 липня, 2023 понедiлок
14:40

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і президент Литви Ґітанас Науседа підтвердили, що в Альянсі шукають консенсусу щодо скасування Плану дій щодо членства для майбутнього вступу України до НАТО

Зміст

Про це вони повідомили на спільній пресконференції напередодні Вільнюського саміту.

За словами генсекретаря НАТО, усунення ПДЧ прискорить вступ України до Альянсу.

"Країни-члени розглянуть прагнення України бути членом у НАТО і майбутнє місце України, звичайно, в НАТО. Я очікую, що ми узгодимо, що просування відбудеться навіть без аспектів ПДЧ", - сказав Столтенберг.

Водночас він наголосив, що Україна отримає відповідне запрошення на приєднання до Альянсу, коли члени НАТО узгодять, що умови відповідають необхідним потребам. Наразі фінального рішення не було прийнято.

Президент Литви Ґітанас Науседа назвав рішення про скасування Плану дій "чітким кроком, який Україна омине" на шляху до НАТО. Він наголосив, що таким чином процес вступу України стане простішим.

"Ми підкреслюємо, що за конкретних умов Україна дійсно має всі шанси стани членом НАТО. Ми просуваємося крок за кроком. Тому Україні зараз справді потрібні конкретні сигнали, щоб країна розуміла, що все це є реальним не лише на папері", - зазначив лідер Литви.

Раніше Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у Twitter, що в НАТО домовилися скасувати План дій щодо членства для майбутнього вступу України до Альянсу.

"Після інтенсивних переговорів союзники по НАТО досягли консенсусу щодо усунення ПДЧ зі шляху України до членства. Я вітаю це довгоочікуване рішення, яке скорочує наш шлях до НАТО", - написав Кулеба.

Міністр закордонних справ наголосив, що це також найкращий момент, щоб прояснити запрошення Україні стати членом. 

Довідково: План дій щодо членства (ПДЧ) - це програма НАТО, до якої приймають країни-кандидати на вступ. Її схвалили в 1999 році і відтоді через неї пройшли 11 країн Європи. Але минулого року Альянс запросив Фінляндію та Швецію до НАТО без ПДЧ — тому Україна теж наполягала, щоб обійти цю програму. Тож нашій країні план може не знадобитися за прикладом Фінляндії та Швеції.

Що відомо про саміт НАТО та вступ України до Альянсу

11-12 липня відбудеться саміт країн НАТО у Вільнюсі. На ньому Україна очікує конкретних рішень щодо свого шляху до вступу в Альянс. 23 травня посол України в НАТО Наталія Галібаренко розповіла, що в контексті майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі Україна готує два пакети співпраці - політичний та практичний, які запропонує для обговорення.

Своєю чергою очільник МЗС Дмитро Кулеба 30 травня озвучив три кроки для успіху Вільнюського саміту: "Посилити інституційні зв'язки та допомогу між Україною та НАТО. Зробити крок до членства України в НАТО. Надати гарантії безпеки на шляху України до НАТО". 

10 червня заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов висловив переконання, що липневий саміт НАТО у Вільнюсі зафіксує алгоритм вступу країни до НАТО. Згодом генсек НАТО Столтенберг заявив, що Україна однозначно стане членом Альянсу, але точні дати вступу назвати неможливо, поки країна перебуває в стані війни.

15 червня Європарламент 425 голосами за ухвалив резолюцію із закликом запросити Україну до НАТО. Наступного дня Кулеба закликав Столтенберга відмовитися від ПДЧ при вступі України до НАТО.

Натомість президент США Джо Байден повідомив, що він не проти прибрати етап ПДЧ для вступу України до НАТО. Це означатиме певне полегшення процедури приєднання.

Пізніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна є ключовою частиною оборони Європи, й закликав союзників запросити країну до НАТО. Вже 27 червня він зауважив, що Україна має всі підстави, щоб отримати політичне запрошення до НАТО на саміті у Вільнюсі.

А міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі запевнив, що країна надасть підтримку Україні для вступу до Альянсу за спрощеною процедурою.

28 червня Зеленський під час виступу в парламенті з нагоди Дня Конституції запропонував на обговорення п'ять пунктів Української доктрини, яка передбачає, що майбутнє України в Європейському Союзі та НАТО.

Згодом посол США в НАТО Джуліанна Сміт заявила, що країни-члени Північноатлантичного альянсу близькі до консенсусу щодо вступу України до НАТО без ПДЧ.

4 липня президент Литви Гітанас Науседа закликав союзників по НАТО запропонувати Україні спрощений вступ до Альянсу на саміті у Вільнюсі, щоб підвищити ефективність українців на полі бою. Також міністри закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі та його польський колега Збігнєв Рау висловили сподівання, що Україну приймуть до НАТО за пришвидшеною процедурою.

Пізніше президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Україна заслуговує на членство у НАТО, а від настання справедливого миру виграють усі. Натомість американський президент сказав, що вважає, що питання стосовно вступу України до НАТО може бути розглянуте лише після закінчення війни проти РФ.

У неділю, 9 липня, стало відомо, що США, Велика Британія, Франція і Німеччина ведуть переговори з метою завершити роботу над декларацією про гарантії безпеки для України напередодні саміту НАТО.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
16 липня
13:00
Ігор Клименко
Командири "Азову" та "Хартії" підтримали кандидатуру Клименка на посаду міністра оборони
12:58
Михайло Федоров
Очільник Міноборони Федоров заявив, що відмовився від посади радника президента
12:47
Михайло Федоров
"Він придумав, як розколоти країну": Федоров розповів про ультиматум Сирського
12:39
ілюстративне фото
Велика Британія розробляє власну балістику та планує передати ракети Україні у 2027 році, - Bloomberg
12:32
Новий прем'єр Корецький високо оцінив очільника МВС Клименка та назвав головні завдання уряду
12:17
Оновлено
Сергій Корецький
Рада підтримала призначення Сергія Корецького прем’єр-міністром
12:13
Стрілянина на Дніпровщині
Стрілянина на Дніпровщині: військовий у СЗЧ відкрив вогонь по бійцях КОРД
12:09
Огляд
Володимир Зеленський та Михайло Федоров
"Реформатора прибрала стара гвардія через бізнес": як західні медіа описують звільнення Михайла Федорова
11:48
У Росатомі заявили, що від удару БПЛА загинув головний інженер окупованої ЗАЕС
11:36
OPINION
Відставка Федорова: влада поводиться так, наче на календарі досі весна 2019 року
11:34
валюта
Курс валют на 16 липня: скільки коштує євро й долар в обмінниках
11:29
Микита Потураєв
Нардеп Микита Потураєв подав заяву на складання повноважень народного депутата
11:25
мобільні мережі телефон андроид
У Джанкої в Криму мобільний звʼязок дають погодинно через проблеми з електрикою
11:25
Оновлено
Морський дрон "Мамай"
Сили оборони уразили шість танкерів, два буксири, мости та нафтобазу РФ
11:10
Ексклюзив
Досвід із Залужним Зеленського нічого не навчив: Рибачук про відставку Федорова
11:00
OPINION
Федорова зніс не тільки Зеленський. Дуже сильно до цього доклалися всі ви
10:51
Ексклюзив
обстріл, ППО
Перехопити реактивний дрон - дорого, як і крилату ракету, але рішення вже є, - командир ОСБпА УДА Арутюнян
10:50
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
"Ми дуже тісно співпрацювали у сфері оборони, заміна Федорова викличе запитання", - Кубілюс
10:20
Ярослав Железняк
"Вважаю, що Федорова звільняють через політичні ревнощі Зеленського", – нардеп Железняк на мітингу в Києві
10:05
Зеленський обговорив на засіданні фракції "Слуга народу" відставку Федорова та Сирського
09:53
Ексклюзив
вибух на авіабазі в російському Енгельсі
Є привід для ударів: у "Енгельсі" росіяни будують щонайменше 17 захищених ангарів для стратегічних бомбардувальників, - Киричевський
09:49
Оновлено
РФ атакувала Київ балістикою: загинули дві людини, є постраждалі
09:37
"Не хочу, аби закінчувалися діпстрайки по РФ": у Києві зібрався мітинг на підтримку Федорова
09:30
Кір Стармер
Прем’єр Великої Британії Кір Стармер відвідує Україну перед тим, як піти у відставку
09:22
Павло Єлізаров
Заступник командувача Повітряних сил ЗСУ Єлізаров подав у відставку через звільнення Федорова
09:17
Ексклюзив
Після змін в уряді найближчим часом побачимо призначення нового керівника Київської ВА, - політолог Котов
09:01
Maxar опублікувала знімки авіабази в Енгельсі
У РФ спалахнула пожежа на стратегічному аеродромі "Енгельс" після атаки дронів
08:31
Оновлено
війна з росією
Бійці "Омеги" знищили ЗРК РФ за $25 млн, ССО підтвердили ураження Балаклавської ТЕС, а на фронті – 279 боїв. Підсумки роботи Сил оборони за добу 15 липня
08:27
Віталій Портников
Портников: Це політичне диво, що "система управління за Зеленським", яка не мала б існувати, досі функціонує
08:24
Ексклюзив
Ворог накопичує в повітрі рої БПЛА: командир ОСБпА УДА Арутюнян про масовані атаки на Одещину
08:05
Ексклюзив
винищувачі Gripen
Україна з Gripen і ракетами Meteor зможе відтіснити російську авіацію від лінії фронту, - генерал-майор у запасі Гаврилов
08:02
OPINION
Відставка Федорова: Потроху стає традицією, що в липні влада починає творити дичину
08:01
Оновлено
Стерненко і Флеш оголосили, що більше не є радниками міністра оборони
07:49
Греція
Одна країна ЄС заблокувала 21-й пакет санкцій проти РФ, – FT
07:44
Інфографіка
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
ЧС-2026: Аргентина здолала Англію й вийшла у фінал
2026, середа
15 липня
23:16
Пресреліз
"Дні Ідей" у Харкові
Від логіки виживання до логіки розвитку: як пройшли "Дні Ідей" у Харкові
23:01
Александар Вучич
Вучич єдиний з лідерів не підписав Київську декларацію саміту "Україна – Південно-Східна Європа"
22:56
Оновлено
безпілотник, дрон, шахед
Через атаку РФ 15 липня в Одесі, Сумах, Краматорську, Запоріжжі та Чернігові загинули 14 людей, постраждалі є в інших регіонах
22:46
Хав'єр Мілей
Росія втратила доступ до атомних і літієвих проєктів в Аргентині
22:32
Наслідки атаки на НПЗ. Башкортостан, РФ
Українські удари зупинили роботу одного з найбільших нафтохімічних комплексів РФ у Башкортостані, - Reuters
Більше новин