Аналітика

Мобілізація та наступ ворога: як працює пропаганда та які є перспективи в України. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
4 квітня, 2024 четвер
21:12
Зміст

У нашій рубриці ми будемо говорити про технології, які використовують українські війська на полі бою, про ситуацію на лінії фронту і про динаміку змін

Передача ЗРК Patriot для України

Зросли загрози для України з використанням КАБів, інших засобів ураження, збільшення балістики з боку противника - це якраз підвищило актуальність пошуку систем протиповітряної оборони. Якщо на першому місці стоїть Patriot, то є щонайменше 11 країн, які мають значні запаси цих систем, зокрема Сполучені Штати аж 80 батарей, ми маємо три батареї, Німеччина - 12 батарей, Польща - 4, Румунія - 7. У будь-якому разі, скоріш за все, треба звертатися до Сполучених Штатів або до самої Німеччини. Яке рішення буде ухвалено в підсумку - побачимо. 

Також є питання щодо ракет, бо зараз з цим є певні нюанси. Умовно кажучи, Японія виготовляє й постачає ракети для Patriot до Сполучених Штатів, а вже потім Штати перепасовують ці ракети нам. Така динаміка пов'язана з використанням Patriot.

Впровадження нових технологій на фронті

Ми вже звикли до використання повітряних та морських дронів нашими Збройними Силами та Силами оборони проти ворога, але все більше цікавих і показових прикладів пов'язаних з вдалим використанням і наземних роботизованих систем.

Є два цікавих відеопідтвердження. Перше від 63-ї окремої механізованої  бригади на Лиманському напрямку. Там демонструється, як дрон "Динамо" доставляє міни на позицію противника і потім вони дистанційно підриваються - це для ворога є повною несподіванкою. Зрозуміло, що таку місію виконати наземним способом за допомогою людей було б складно та небезпечно. Бачимо, що з наземним дроном такі речі вже виходять і цілком вдало. 63-тя бригада говорила про те, що такі місії вони виконували вже неодноразово.

Другий приклад - це вже інший напрямок - Бахмутський. Там було показано використання робота-камікадзе Ratel S поблизу мосту, яким користувався противник. Тож бачимо, що напрямок технологічний в українському війську стає дедалі актуальнішим.

Динаміка на лінії зіткнення

Сьогодні була Ставка верховного головнокомандувача, за підсумками якої Володимир Зеленський сказав, що мав зустріч з усіма військовими керівниками. Серед іншого була заслухана доповідь Олександра Сирського про мобілізацію на певних напрямках лінії фронту. Ми розуміємо, що питання стабілізації фронту - це ті речі, які робляться українською армією у вкрай непростих умовах, але президент говорить про те, що противника вдається стримувати.

Коли ми говоримо про Іванівське, то, нагадаю, що цей напрямок залишається зараз найскладнішим, де ворог намагається продовжувати наступальні дії, сьогодні такі атаки продовжувалися.

Карта бойових дій: Бахмут

На фото карта бойових дій:
Бахмутський напрямок

Щодо ситуації на захід від Авдіївки, поблизу Новомихайлівки та Лиману, директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь сказав: "Якщо говорити про оперативну ситуацію, то росіяни насправді діють досить нестандартно, не так, як ми очікували після такої виснажливої зимової кампанії, коли росіяни зазнали величезних втрат. Було очікування, що вони зупиняться і зроблять певну оперативну паузу для того, щоб відвести виснажені війська, зробити перегрупування відновлення, можливо, ввести в бій нові створені частини, але такого не відбулося. Я можу для себе пояснити цю ситуацію тим, що росіяни по інерції продовжують наступати, причому реально вони виснажені, їм зараз треба вводити вже оперативні резерви на якихось напрямках, а на деяких навіть стратегічні. Причому вкидається м'ясо непідготовлене і це означає, що вони намагаються цю інерцію наступу зберегти будь-що, будь-якими втратами, будь-якими ресурсами".

Карта бойових дій: Кремінна-Лиман

На фото карта бойових дій: 
Кремінна-Лиман
Військовий експерт вважає, що на стратегічному рівні в Кремлі було ухвалено рішення про таке собі вікно можливостей, коли в України є нестача боєприпасів артилерії та інших військових запасів, які б дозволяли оборонятися.

Карта бойових дій: Авдіївка

На фото карта бойових дій:
Авдіївський напрямок

"Якщо прогнозувати й планувати 2024-2025 роки, то зараз найкращий момент оцієї турбулентності Сполучених Штатів для того, щоб використати це для продовження наступу, бо спрогнозувати, що буде в другій половині 2024 року для росіян важко, а тим більше у 2025 році - там взагалі ніхто не може спрогнозувати що буде. І тому на всіх можливих напрямках - і на Роботиному, і на Авдіївському, і на Бахмутському, і на Вугледарському - вони намагаються рухатися і проривати українську оборону", - пояснює експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

Карта бойових дій: Роботине

На фото карта бойових дій: Роботине

Карта бойових дій: Красногорівка-Вугледар

На фото карта бойових дій:
Красногорівка - Вугледар

Поповнення російського війська новобранцями

Тоді цілком логічно в цю концепцію вписується вчорашнє твердження президента України Володимира Зеленського, що Росія з 1 червня готує мобілізацію 300 тисяч особового складу. Але це не зовсім вписується в російські реалії, бо фактично зараз у росіян оголошено призов і минулого разу було так, що вони цей призов посували аби провести мобілізацію. Зараз, якщо інформація вірна, то у росіян можуть бути певні накладки з цими заходами.

Самусь нагадав також про заяву прессекретаря президента Російської Федерації Дмитра Пєскова про нібито 16 тисяч охочих підписати контракт з росармією: "Офіційно російська пропаганда намагається прив'язати це до того, що: "Бачите, Україна підірвала "Крокус", - бо вони вважають українців головними замовниками цього теракту. - І росіяни кинулися всі підписувати контракти".

Водночас дуже цікава новина в кількох регіонах Росії - Краснодарському краї та Ростовській області - де підіймають одноразову виплату при підписанні контракту від 750 тисяч рублів до мільйона, а це близько 10 тисяч євро.

"Можна уявити, якщо такі виплати будуть у депресивних районах Росії, де про такі гроші взагалі не могли навіть мріяти, в основному алкоголізовані елементи, я думаю, що набрати 100 чи 200 тисяч взагалі немає жодної проблеми. Тим більше, що проста арифметика: 10 тисяч євро на 100 тисяч військових - це всього-на-всього мільярд євро. Для Росії мільярд євро - це абсолютно підйомна сума. Вони заробляють десятки, сотні мільярдів євро на продажах нафти", - розповів директор New Geopolitics Research Network.

Як сказав Самусь, про якісну підготовку новобранців там взагалі не йдеться: "Більшість експертів вважає, що нові дивізії будуть в Росії готові близько кінця осені й, можливо, до кінця року, а швидко - травень-червень, щоб створити якийсь запас людських ресурсів. Я думаю, такий підхід з підвищенням першої виплати дасть можливість і 100, і 200 тисяч набрати досить легко".

Робота пропаганди щодо наступу

Експерт зазначив, що постійні вкиди про наступ на Харків тиснуть не лише на світову спільноту, але й на українське суспільство. Це підкріплюється постійними обстрілами цивільної інфраструктури.

"Там така логіка: якщо вони б'ють по Харкову, значить щось готують, значить вони будуть проводити наступ. Причому це ж підтверджується потім пропагандою, а потім в політикумі та по всьому інформаційному, політичному простору Європи, Сполучених Штатів: Україна має дефіцит у війську, у росіян такого немає, вони готують новий наступ; Штати не можуть ніяк ухвалити рішення про допомогу, можна робити висновок, що фронт може колапсувати. Насправді це лише припущення і, звісно, ми говоримо про те, що у росіян насправді немає можливості зараз навіть операцію провести, вони діють на тактичному рівні, намагаються на різних напрямках взяти одну вулицю, потім накатами іншу вулицю", - пояснив експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

Ворог не даремно маленькими наступами випробовує фронт на різних ділянках, таким чином він шукає слабкі місця, аби прорватися. Проте це не дає можливість просунутися на Краматорському, Слов'янському, Вугледарському напрямках, вважає Самусь.

Очікування щодо війни в Україні

"Головне, що Європа все-таки прокинулася. Європа говорить про стратегічну автономність і з'явилась ідея генсека НАТО про 100 мільярдів доларів Фонду для допомоги України. Звісно, це буде складне питання, наприклад, якщо це питання запустять через процедуру НАТО, то вона може вічно там обговорюватися, тому що той же самий Орбан чи Фіцо будуть проти", - підсумував Самусь.

Директор New Geopolitics Research Network розповів про свої очікування у найближчі місяці: "Все ж таки, якщо ми отримаємо F-16 з достатньою номенклатурою озброєння, якщо у нас буде можливість все-таки накопичити певні далекобійні ресурси, тоді можна говорити про сюрпризи на фронті. Все ж таки, я зберігаю надію, що українському командуванню вдасться здивувати противника на деяких напрямках. Але, звісно, Донбас треба цементувати, будувати фортифікаційні лінії й намагатися стабілізувати фронт максимально не допускаючи прориву росіян".

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.37
  Купівля 39.37
  Продаж 39.91
 • EUR
  Купівля 42.65
  Продаж 43.36
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
06:02
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія запустила "шахеди" по Україні: на Львівщині працювала ППО
01:00
Оновлено
Президент Ірану Ебрагім Раїсі
В Ірані зник гелікоптер з президентом Раїсі
00:30
На Київщині чоловік вдарив ножем поліцейського через виклик про домашнє насильство: нападнику вистрелили в ногу
2024, неділя
19 травня
23:46
Ворожий бомбардувальник Ту-95МС з крилатими ракетами Х-101
РФ тримає на базі "Оленья" третину боєздатних Ту-95МС і Ту-22М3, - Defense Express
23:16
Ексклюзив
Яценюк
Яценюк переконаний, що 30 млрд заморожених активів не можуть змінити хід війни
23:15
ЗСУ
Росія активізувалася на Сіверському напрямку: ворог зазнав значних втрат
22:59
Ексклюзив
відключення електроенергії
Експерт Харченко прогнозує ситуацію з електроенергією для українців та підприємців
22:53
РФ протягом дня обстріляла 13 громад Сумщини: є постраждалий
22:29
Вимушені обмеження світла триватимуть влітку, восени та взимку, - голова Укренерго
22:09
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Одразу після бою Ф'юрі запропонував Усику разом провести відпустку в Україні
21:48
Байба Браже (ліворуч)
Очільниця МЗС Латвії пробігла напівмарафон та зібрала майже €10 тис. на дрони для ЗСУ
21:48
Підполковник армії РФ Олександр Кулаков
Знищений на Ай-Петрі підполковник Кулаков у 2014 році зрадив Україну, - ЗМІ
21:22
напад на Фіцо
Замах на Фіцо: у Словаччині припускають, що нападник мав спільників
21:12
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 травня: долар тримається на рівні 40 грн
20:56
Таміла Ташева
Представниця президента Ташева: в Криму окупанти утримують 218 політв’язнів, більшість - кримські татари
20:41
Бєлгород
У Росії заявили про обстріл Білгородщини: нібито 13 постраждалих
20:38
Оновлено
обстріл Харківщини
Росія вдарила ракетами по базі відпочинку на околиці Харкова: 6 загиблих, 27 поранених. У регіоні оголосили день жалоби
20:29
Росіяни поцілили в дитячу залізницю на Харківщині
Вдень 19 травня Росія випустила 2 ракети по центру Харкова: пошкоджено дитячу залізницю, кінотеатр та цвинтар
20:29
сектор Газа
ЦАХАЛ обстріляв усю територію Гази під час зустрічі Нетаньягу та Саллівана, - Reuters
20:25
Тімоті Снайдер в українській вишиванці у студії Polsat News
Тімоті Снайдер: війна триває досі, тому що Захід надто повільно і надто мало допомагає Україні
20:23
Зеленський: результат тижня - у нас міцніші позиції на Харківщині
20:16
ЗСУ
РФ веде активні наступальні дії на 6 напрямках: з початку доби на фронті відбулося 105 боєзіткнень
20:12
Оновлено
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
"Ворскла" розбила "Оболонь", "Шахтар" не подужав "Дніпро-1". Результати і розклад 29-го туру УПЛ
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Повернення до зірок
19:59
Огляд
Крим, Севастополь, Бельбек
Удар по оборонному підприємству в Тулі, атака на військові аеродроми у Краснодарському краї та "Бельбек" у тимчасово окупованому Криму: де в росіян вибухало та палало цього тижня
19:47
вуличне освітлення
Коли 20 травня по усій Україні відключатимуть світло: що каже "Укренерго"
19:15
Інтерв’ю
Макрон Путін
Макрон переміг Путіна, коли відкинув його ядерний шантаж, - Піонтковський
19:08
Ексклюзив
Теракт у Брюсселі
Європа має готуватись до низки терактів, які можуть бути в найближчі півроку, - політолог Саакян
18:45
Огляд
FPV-дрони Shrike
Прості, швидкі й вбивчі: що таке FPV-дрони Shrike, які українці виготовляють тисячами
18:39
Ексклюзив
Сергій Шойгу
"Шойгу намагався зберегти посаду": експерт Притула пояснив поспіх росіян у наступі на Харківщині
18:22
президент Демократичної Республіки Конго Фелікс Чісекеді
Армія Демократичної Республіки Конго каже, що зірвала спробу держперевороту
18:20
Огляд
Олександр Усик
Усик - абсолютний чемпіон світу, Ребров обрав футболістів для Євро-2024: огляд українського спорту за тиждень
18:03
OPINION
Ольга Духнич
Монополія на деконструкцію та деструкцію в Росії давно у влади
17:43
Інтерв’ю
Олексій Гетьман
Чим краще фортифікації, тим менше потрібно людей, щоб тримати оборону, - військовий експерт Гетьман
17:05
Саломе Зурабішвілі
Чекають з 2018 року: президентка Грузії Зурабішвілі запросила Макрона відвідати країну на День незалежності
16:04
OPINION
Митрополит Епіфаній
Чому в окопах не буває атеїстів
15:34
Грац (Австрія)
Приготувала ножа та сокиру: 14-річна прихильниця ІДІЛ готувала теракт в австрійському Граці
15:27
Patriot
Два Patriot для Харкова принципово змінять ситуацію, - Зеленський
15:23
Ексклюзив
Китай сигналізує, щоб буде підтримувати Росію, - дипломат Харченко
15:20
ЗСУ
Хочуть прорвати оборону: від початку доби росіяни найактивніші на Сіверському напрямку
Більше новин