
Контррозвідник Червінський припустив, чому Залужний не давав свідчень у його справі
Контррозвідник, полковник СБУ Роман Червінський вважає, що на колишнього головнокомандувача ЗСУ Залужного здійснювався тиск, тому він не давав свідчень у його справі
Про це він розповів в етері Еспресо.
"Я впевнений в тому, що на Залужного здійснювався величезний вплив з боку правоохоронних органів, Служби безпеки України. Він проявлявся як в шахрайських діях з їхнього боку, так і, я думаю, в особистих зустрічах і в особистих переконаннях його, щоб він цього не робив. Я бачив лист, який був направлений Залужному. По-перше, Залужний відмовився давати свідчення, бути допитаним як свідок, він не допитаний. Він не виступав жодного разу у суді. Проте Служба безпеки України направила йому лист, прохання і запит, чи була погоджена ця операція. Однак в цьому листі Служба безпеки України внесла задокументовану недостовірну інформацію. Вони написали, що ними встановлено, що: "Червінський під час проведення цієї операції повідомив росіянам про зосередження техніки, зброї і особового складу на аеродромі Канатове, що і стало причиною обстрілу аеродрому. Чи санкціонував Залужний таку операцію?" Тобто я вважаю, що це завідома неправдива інформація, яка була надана Залужному", - розповів він.
Читайте також: Червінський "зробив" Банкову! Як полковник СБУ обʼєднав суспільство та опозицію
Роман Червінський вважає, що Валерій Залужний не давав свідчень через неправдиву інформацію, яку надали вже колишньому головнокомандувачу ЗСУ.
"Так як це не було доведено і це просто вигадано було слідством, саме тому, я вважаю, що Залужний не міг чітко розуміти, що відбулося в цій справі, і тому він не надавав покази. Однак зараз уже, коли час пройшов, і мій безпосередній керівник генерал Ганущак прийшов в суд, дав свідчення під присягою про те, що операція була санкціонована Залужним, що саме він доповідав Залужному про цю операцію. І це підтверджує також той лист, який Залужний написав на Баканова для того, щоб Баканов відрядив оперативного співробітника Служби безпеки України для участі в цій операції спільно зі Збройними Силами України. Тобто все це підтверджується іншими доказами по справі, які приховувало свого часу слідство, однак зараз вони вже нами доказуються і показуються в суді. Тому я вважаю, що Залужний все-таки уже усвідомив, що відбулося, розуміючи позицію своїх керівників, своїх підлеглих, таких як мій генерал колишній", - вважає контррозвідник.
Водночас він наголосив на тому, що слідство навмисно приховує інші докази. Зокрема щодо того, що росіяни за допомогою власних супутників мали необхідні розвіддані для того, щоб завдати удару по аеродрому "Канатове".
"Однак ми бачимо, як слідство умисно і нахабно переховує інші докази. Коли слідство має розслідувати справу всебічно, повністю і неупереджено, то вони приховують ті факти, що російські супутники весь час розвідували цей аеропорт, що вони збирали інформацію, яка необхідна була для цього обстрілу, як до того, так і після того, перевіряючи наслідки цього обстрілу. Тобто такі докази слідство взагалі приховує від суду, не надало їм їх. І тому ці докази, які наявні зараз у сторони захисту і будуть отримані ще судом, вони доведуть і покажуть Залужному, що чим був зумовлений цей обстріл аеродрому. Що цей обстріл був зумовлений саме тим, що цей аеродром обстрілювався неодноразово і до того, після того обстрілювався російськими загарбниками, що аеродром - це є стратегічна ціль. Це один з особливих інфраструктурних об'єктів, які несе величезну загрозу для ворога", - зауважив Роман Червінський.
Що відомо про справу Романа Червінського
Роман Червінський - офіцер Сил спецоперацій і колишній співробітник Головного управління розвідки. За матеріалами справи, Червінський разом з іншими особами самовільно вирішили провести спецоперацію - заволодіти літаком повітряно-космічних сил РФ. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України. Натомість влітку 2022 року Росія обстріляла аеродром "Канатове" на Кіровоградщині. Унаслідок ракетного удару загинув командир військової частини та зазнали поранень 17 військовослужбовців. Також було повністю знищено 2 бойових винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітну смугу, техніку та будівлі пошкоджено.
Романа Червінського затримали, 25 квітня 2023 року йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб без можливості внесення застави.
СБУ наполягає, що виступала проти проведення цієї операції і її проводили попри заперечення спецслужби та без згоди відповідних державних органів. Червінський натомість заявив, що всі заходи в межах операції санкціонували голова СБУ (на той момент - Іван Баканов) і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
У липні Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити без зміни запобіжний захід Червінському - обвинуваченого залишили під вартою до 21 липня. На засіданні 18 липня суд продовжив термін тримання під вартою ще на два місяці без права на заставу. 30 серпня засідання у справі Червінського у Шевченківському суді Києва тривало близько п'яти годин. Суд постановив залишити під вартою колишнього розвідника ще на два тижні, до 15 вересня.
У вересні прокурори намагалися провести закрите засідання Шевченківського суду, але суддя відмовив. Наступного дня суд відхилив апеляцію на продовження терміну тримання під вартою розвідника й не дозволив депутатам взяти його на поруки. 20 вересня суд переніс засідання щодо розгляду справи Червінського, а 5 жовтня не розглянув апеляцію щодо терміну тримання його під вартою. Судді Київського апеляційного суду заявили самовідвід. 10 жовтня суддя відмовив адвокатам у задоволенні скарги на необґрунтованість підозри полковнику.
20 листопада відбулося засідання у справі, проте суд так і не розглянув апеляційні скарги. Вже 7 грудня Апеляційний суд Києва залишив Романа Червінського під вартою.
Пізніше, 20 грудня, відбулося чергове засідання апеляційного суду. Захисники підозрюваного подали клопотання до суду викликати як свідків Валерія Залужного та низку командирів ЗСУ. Крім того, адвокати просили пом'якшити або й скасувати Роману Червінському запобіжний захід. Проте всі клопотання були відхилені, на що захисник Романа Червінського Віктор Василюк сказав, що судді порушили присягу, мають упереджене ставлення і порушують усі конституційні права.
У січні 2024 року Шевченківський райсуд Києва відмовив колишньому розвіднику Роману Червінському у скарзі на Державне бюро розслідувань. 7 березня повідомлялося, що Шевченківський суд Києва продовжить розгляд клопотання по справі розвідника Романа Червінського 11 березня.
12 березня Шевченківський районний суд Києва заслухав клопотання адвокатів колишнього розвідника Романа Червінського про відвід судді. Після цього справу розглядала нова суддя, Інна Міхєєва, але вона відмовила в клопотанні захисників ексрозвідника, і справу знову розглядає попередній суддя Андрій Осаулов.
15 липня після розгляду, який тривав 7 годин, суд погодився випустити Червінського під заставу 9 млн грн. 17 липня, після того, як благодійний фонд лідера партії "Європейська солідарність" Петра Порошенка вніс заставу, Червінський вийшов під заставу зі слідчого ізолятора.
Уже 18 липня Роману Червінському обрали запобіжний захід в іншій справі - про хабар у $100 тис. - цілодобовий домашній арешт.
4 квітня 2025 року адвокат ексрозвідника Романа Червінського Костянтин Глоба на своїй facebook-сторінці повідомив, що суд відповідним рішенням надав дозвіл повернути паспорт для виїзду за кордон його підзахисному.
- Актуальне
- Важливе










