Окуповані території в нових схемах з краденими автівками

Тетяна Шустрова
9 лютого, 2018 п'ятниця
18:41

Розслідування програми «ШУСТРОВА LIVE» щодо використання окупованих територій як ринку збуту та транзиту крадених авто

Зміст

З початком неоголошеної війни на Сході на ринку нелегальних автомобілів з’явився новий гравець – транспортні засоби з непідконтрольних територій. Коштують вони значно менше, проте яким способом власники отримали ці автівки – можна лише здогадуватися. Про те, за якими схемами відбувається переоформлення сумнівних машин і які ризики стоять за таким придбанням – спробуємо з’ясувати.

Голова громадянської ініціативи «Права справа» Дмитро Снєгирьов вважає, що більшість машин, які фігурують в дешевих оголошеннях про продаж – це «віджаті» та крадені автомобілі.

"2014-2015 роки, саме в цей період була зафіксована найбільша кількість “віджимів” власного транспорту як індивідуального, так і колективного. Йшлося і про престижні іномарки, вартістю від 30 тисяч умовних одиниць, і відповідно, великі вантажні машини", - каже він.

null

Так на ринку вживаних авто з’явилася ціла низка дешевих, але сумнівних машин. Елітне авто вартістю від 40 і вище тисяч доларів вам запропонують за ціною чи не вдесятеро дешевше, але є один нюанс.

"Вас одразу попереджають, що ви пересуватися можете виключно в межах невизнаних республік, бо на території України, контрольованій ЗСУ, ці авто знаходяться в розшуку. Їх власники або фізично знищені, або ця техніка знаходиться в базі розшуку як конфіскована", - уточнює Дмитро Снєгірьов.

Так звані "авто для внутрішнього пересування" на сайтах оголошень можна зустріти із характерними номерами "ЛНР" та "ДНР". Усі продавці одразу запевняють: автомобіль безпроблемний та на постійній реєстрації. Для зв’язку зазвичай використовують популярні інтернет-меседжери. Ми поспілкувалися з десятками продавців, більшість з яких запевняли: проблем з оформленням немає, автомобіль повністю "чистий". Деякі пропонували авто на обмін, а хтось навіть був не проти вивезти автівку із зони АТО.

Перш за все, ми вирішили з’ясувати, чи можливо доставити такі машини на підконтрольну територію.

 

null

Юристи пояснюють: вивезти таку автівку просто неможливо.

Денис Писаний, юрист: "Ні в Україні, ні в Росії зазначені номери не визнаються. Якщо зазначена автівка буде проходити блокпост, її обов’язково, скоріш за все, поставлять на штрафмайданчик".

"Якщо говорити про терористичні псевдореспубліки, не визнані ні Україною, ні міжнародною спільнотою, то фактично такий номерний знак недійсний, а машина вважається такою, що просто їздить без номерів. До того ж власник автомобіля при перетині лінії розмежування повинен мати документ про реєстрацію транспортного засобу встановленого зразка. Якщо ж якимось чином вдалося вивезти таку автівку на підконтрольну територію – довго вона все одно не проїздить", - наголошує експерт організації «LEAD OFFICE» Тарас Гук.

"Якщо є будь-які там псевдореспубліки, які підконтрольні там чи Росії, чи іншим країнам, які не визнані Україною, і тут якимось чином їздять автомобілями з такими номерними знаками і документами, виданими такими державами псевдо чи квазі, то такі будуть автомобілі точно затримані, а такі випадки вже були в Україні, в тому числі і в Києві", - нагадує Тарас Гук.

Дослідивши оголошення, ми бачимо, що більшість автомобільних номерів з окупованих територій – це проста заміна іноземних знаків. Машини з-за кордону з мінімальними витратами залюбки перереєстровують на нових власників неоголошених республік.

Проте виїхати за межі окупованих районів Донецької і Луганської областей на такому транспортному засобі, а тим паче вирішити його правову долю – навряд чи вдасться. Це підтверджують і власники  автомобілів.

 

null

Але яким чином такі автівки потрапляють на непідконтрольні території? Машини з Європи мають чи не єдиний шлях – через Україну. Проте закон наразі лояльний до так званих «євроблях», а чіткого правового врегулювання чи хоча б визначення кордону між Україною і ОРДЛО немає,- говорить народний депутат, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики, Тетяна Острікова з фракції «Об’єднання «Самопоміч».

"В нас на сьогоднішній день, на четвертому році війни, немає закону, який би встановлював режим митного кордону між контрольованою територією України і Донецькою і Луганською областями. Рух товарів туди не вважається контрабандою. Так само, як і рух товарів звідти не вважається перетином митного кордону", - стверджує Острікова.

Натомість, причини отримання номерів ЛНР та ДНР не обмежуються так званим "розмитненням". Один із продавців погодився вивезти сумнівну автівку за територію проведення АТО за додаткову плату.

null

Річ у тім, що лінію розмежування на транспортному засобі може перетнути лише його власник. До того ж, якщо автомобіль був знятий з реєстрації в Україні та минув 10-денний термін, який дозволяє експлуатувати його на так званих червоних номерах, і ніде в межах нашої країни не поставлений на облік, подальші проблеми неминучі, - запевняють експерти.

Тарас Гук, експерт громадської організації «LEAD OFFICE»: "Для України він вважається такий, який або знищений автомобіль, втрачений, і далі які там були операції — чи вже змінився він-код, чи його перебили, чи вкрали, чи будь-які інші були з ним дії незрозумілі. Ми, як Україна, цього не знаємо, відповідно потім після цього, як він буде зареєстрований десь в умовній ЛДНР, зареєструвати його в Україні, мені здається, буде дуже важко з цими документами".

Дмитро Снєгирьов вважає, що такими номерами прикривають саме проблемні авто, досить часто із України на територію невизнаних республік переганяють машини, які знаходяться чи то під банківським арештом, чи в системі розшуку.

Окуповані райони Донецької і Луганської областей є фактично “чорною дірою”, де можна сховати автомобіль, розібрати його чи перегнати до Російської Федерації. А примусу до зміни номерів на цих територіях немає.

Дмитро Снєгірьов, голова ГІ “Права справа": "Це був один з елементів заробітку грошей, причому гроші це йшли не в касу фактично так званих самопроголошених республік, а безпосередньо в кишені самопризначених чи самопроголошених керівників місцевих МРЕО. Але ця послуга не набула такої популярності, бо ті ж самі мешканці окупованих територій прекрасно розуміють, що на тих номерах вони не можуть в'їхати на територію України".

Проте і українська реєстрація не рятує від проблем. Найпоширеніша схема незаконної торгівлі краденими чи "віджатими" автомобілями є створення так званих "подвійних машин" або "двійників".

Мешканці окупованих територій Луганської і Донецької областей та республіки Крим, користуючись моментом і певними юридичними колізіями, дають заяву про начебто втрату документів, чи то віджим самої техніки, і вони отримують дублікат документів та номерного знаку вже на контрольованій території. І відповідно, під цей дублікат вже на замовлення або викрадається автівка, або “віджимається” і переганяється на територію України з метою чи то розбору, чи то подальшої її експлуатації та продажу.

 

null

Дмитро Снєгірьов, голова ГІ “Права справа”: "Є продавці, які одразу попереджають: от автівка преміум-класу, вона коштує 60 тис, ми вам продаєм за 10, але попереджаємо вас, що це подвійні номери, тобто так звана “подвійна машина”.

І десь можна зустріти точнісіньку копію елітної автівки. Проте трапляюся випадки, коли, автівки класу "Люкс" вішали номери-двійники від Део та навіть простеньких Жигулів. Раніше за такою схемою в окупованому Донецьку стояло злочинне угрупування, відоме як батальйон “Пятнашка” -  етнічні вихідці з Північного Кавказу, республік Абхазії, Чечні та Дагестану. Саме ці озброєні бойовики контролювали момент “віджиму” з метою перегону авто до РФ для продажу.

Згодом ласий шматок бізнесу прибрав до рук місцевий криміналітет, але тема не втратила своєї актуальності і нині. Окрім подвійних номерів у пастку можна потрапити і з генеральною довіреністю. Адже зараз угода купівлі-продажу оформляється в нотаріуса або спеціалізованому центрі МВС, в останньому проводиться експертне дослідження, яке передбачає усі ризики: чи є там двійник, чи перебуває машина в розшуку, чи вона оформлена на зазначену особу, тому недобросовісні продавці намагаються продати авто за довіреністю.

Денис Писаний, юрист: "Довіреність можна завжди відізвати, вони застраховані від шахрайства, що ви їздите там рік, а потім вас терміни закінчуються, і власник буде вимагати повернення зазначеного автомобіля. Ви берете на себе усі ризики, пов’язані з зазначеною машиною".

До того ж, доступу до реєстрів самопроголошених республік в України немає, і невідомо, чи живий взагалі власник автомобіля і чи його спадкоємці просто в одну мить не заберуть машину. Натомість експерти наголошують на ще одній важливій проблемі: українські реєстри досить довгий період були відкриті на непідконтрольних територіях, і туди могли внести будь-які дані.

Дмитро Снєгірьов, голова ГІ “Права справа”: "Я би не рекомендував мешканцям контрольованих ЗСУ територій України мати справу з автомобілями з реєстрацією луганських і донецьких номерів, бо дуже великий ризик нарватися на певні неприємності, на сумну історію цих автівок, і немає гарантії того, що авто не "віджате" або не знаходиться в базі угону".

Наразі вирішити проблему «чорного ринку» автомобілів із непідконтрольних територій неможливо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин