Армія перемоги: кому потрібен контракт?

Володимир Кухар
8 липня, 2015 середа
10:36
Зміст

Поки держава тримає дулю у кишені, не наважуючись будувати рівноправні відносини з громадянами під час війни, кадровий ресурс армії вичерпується

Українська армія кількісно росте. Але поки не настільки, щоб почати перемагати. За більше року війни чисельність угрупування у так званій зоні АТО вдалося довести лише до 60 тисяч бійців. Це при тому, що східні кордони навіть на нам підконтрольних ділянках охороняються недостатньо, а резервів, необхідних для ведення наступальних дій нема.

Кожна наступна хвиля мобілізації йде з усе більшими труднощами. Кількість добровольців знизилася у 2015 році до 9 відсотків.Під час поточної 6 хвилі уже оголосили, що планують набрати половину мобілізованих з числа людей, які раніше не служили у армії. Дивний план, зважаючи на те, що лише ветеранів війни в Афганістані та миротворчих операцій в Україні 300 тисяч. Хвиля за хвилею звільняються минулорічні призовники. І залишається у війську, підписуючи контракт, малий відсоток.

На початок квітня лише 2 тисячі демобілізованих учасників АТО пішли на контракт, хоча у першій хвилі звільнялося 35 тисяч. У минулому році держава спробувала піти військовим назустріч. Запровадили так звані «короткотермінові контракти». Раніше мінімальний термін контракту у ЗСУ відповідним Положенням визначався: для солдатів – 3 роки, для сержантів і старшин – 3-5 років, для офіцерів – 5 років.

Від листопада минулого року короткотерміновість стала означати до кінця особливого періоду або указу президента про демобілізацію. І що це за короткотерміновість, якщо «особливий період», себто війна, може тривати ще і два роки, і взагалі – не відомо скільки? Невизначеність строку, на який підписується контракт – знову непевність, яка розохочує потенційних контрактників.

І знову питання щодо юридичної коректності. Армія США пропонує контракти на 8 років. Правда, сюди включається і перебування в резерві, і участь у бойових операціях. Такий тривалий термін має під собою економічну основу, а також – вимоги освоєння складних технологій.

В умовах України економічний аргумент не працює. Військовий бюджет США у майже сотню разів більший за аналогічний бюджет України. Відтак і коштів на підготовку та екіпірування бійців тратиться там у багато разів більше. А ще, США не ведуть війну на своїй території. Не ведуть оборонну війну, від результатів якої залежить саме виживання держави. І не ведуть цю війну вже – тут і сьогодні.

Так що у наших умовах дійсно короткотерміновий контракт був би – це контракт на один рік! Менше нема сенсу, а більше – за домовленістю сторін.

Поки «короткостроковий контракт» буде пропонуватися до завершення невизначеного «особливого періоду», підписувати його будуть або відчайдушні патріоти, або люди у безвиході. І ефект від такого підходу війську буде мізерний.

У нашому батальйоні контракт за час війни підписали одиниці. І то більшість – новоприбульці, вчорашні волонтери, для яких це спосіб добровільно приєднатися до війська. Звільнилися ж сотні бійців, які набули дорогоцінний бойовий досвід і стійкість до випробувань війни. По парі-трійці десятків бійців на роту розглядали підписання контракту як варіант. Але чим більше служили, тим менше ставало ентузіазму. Хто ж буде підписувати контракт, у якому конкретно нічого не прописано?

Зараз військові частини пропонують контракт на чотирьох сторінках, який складається, переважно, з посилань на положення загальнонаціонального законодавства. Жодних гарантій, жодних деталей про обов’язки і права сторін, що підписують контракт (_двосторонню_ угоду!) у тексті контракту нема. Нема навіть самої форми контракту, офіційно затвердженої на рівні уряду держави – є лиш додаток до указу президента. Те, що пропонують у військових частинах, не надто відрізняється від куцого додатка до Положення про проходження військової служби.

Чому нема єдиного, чітко прописаного взірця контракту для мобілізованих у особливий період, затвердженого постановою Кабміну? Якщо не можна вписати усі важливі моменти у основний формуляр контракту, чому б не запровадити додатки до контракту? Зі всіма умовами страхування, медичної допомоги, освіти, соціального захисту.

Окреме питання – перспективи просування по службі. Позитив – відкрито можливість командирам частин підвищувати у званнях солдатів і сержантів. Мінус – через складну бюрократію у веденні штатних розписів цю можливість мало де реалізовано. Треба це питання опустити ще ближче до солдата. Командири рот разом з радою офіцерів роти повинні мати право підвищувати солдатів до сержантів, а сержантів понижувати у званні. Важливо зберегти для армії військовослужбовців, які зарекомендували себе відповідним чином та готові отримувати офіцерське звання.

Соціальні ліфти в армії – окреме велике питання. Хоча і були певні спроби привернути увагу до теми, спростити отримання первинних офіцерських звань, питання і досі залишається заплутаним і по суті своїй не вирішеним. Всього на всього, «особливий період» треба прирівняти до «воєнного стану». Тоді багато що стане по своїх місцях. І тоді присвоєння офіцерських звань спроститься. Зараз присвоєння первинного офіцерського звання відбувається через багатомісячну документальну волокиту. Звання молодшого лейтенанта присвоюється міністром оборони. 

Скажіть, яким чином міністр може розгледіти з висоти свого положення моральні та ділові якості тисяч кандидатів? Право присвоювати первинні офіцерські звання варто опустити на кілька інстанцій нижче - до рівня, наступного за військову частину.

Контракт повинен містити і випробувальний період, і чіткий перелік умов, за яких сторони мають право розірвати контракт. І для військовослужбовця, і для ЗСУ в особі командира військової частини, який підписує від імені держави і армії контракт. Державний службовець має право звільнитися через принципову незгоду з рішенням державного органу чи посадової особи, а також етичні перешкоди для перебування на державній службі; примушування державного службовця до виконання рішення державного органу чи посадової особи, яке суперечить чинному законодавству, що може заподіяти значної матеріальної або моральної шкоди. Так і військовослужбовець повинен мати право звільнятися з причин виникнення етичних перешкод для проходження служби або заперечень щодо законності наказів.

Щоб уникнути волюнтаризму, відповідні рішення мають прийматися на підставі рапортів військовослужбовців, розглянутих колегіальними органами – атестаційними комісіями та/або радами офіцерів. І армійські начальники, і бійці, які підписують контракт, повинні підписатися під умовами розірвання контракту, у тому числі як у Статті 26 Закону Про військовий обов’язок і військову службу:

г) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі; е) через службову невідповідність;

ж) у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;

з) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням (за бажанням військовослужбовця);

и) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

На час «особливого періоду» можливість звільнення за власним бажанням у офіцерів-контрактників забрали. Цю можливість слід повернути. Також повинні бути спрощена бюрократія та умови переведення як всередині однієї військової частини так і до інших військових частин. У контракті мають відображатися умови надання статусу Учасника бойових дій. Статус має надаватися не автоматично на підставі наказу про перебування у зоні АТО, а на підставі цього наказу та рішення атестаційної комісії військової частини.

Ви скажете, що це якісь надто вільні умови як на армію? А які мають бути умови для людей, які беруть на себе обов’язки служби добровільно? І як іще спонукати офіцерів та вище військове начальство дорожити ввіреними у їхнє управління кадрами?

Усі наведені пропозиції – запрошення до обговорення. І вони стосуються не стільки питання дисципліни в армії, скільки організації служби. Ми ж хочемо підвищення професіоналізму в армії. А що, можливо досягти підвищення професіоналізму з-під палки і обгороджуючи військо колючим дротом, аби не розбіглося?

Поки держава тримає дулю у кишені, не наважуючись будувати рівноправні відносини з громадянами під час війни, кадровий ресурс армії вичерпується. Хіба не краще зацікавити у службі вже призваних і досвідчених, ніж заманювати чи заганяти нових? Ще мобілізацію у 2015 році якось вдасться відбути. А чи не станеться так, що для заміни військовослужбовців, призваних у 4-6 хвилях мобілізації, доведеться повторно викликати бійців з 1-3 хвиль?

Якісний контракт – ще не все, що потрібне армії для того, щоб вона стала цікавою, привабливою для потенційних військовослужбовців. Ще б менше бюрократії, швидші і якісніші комунікації між армійськими структурами, зрозуміліша система заохочень та стягнень. І більше поваги до людей. Армія щоб перемагати або хоча б відтворювати досягнуті результати мусить ставати мобільнішою, ефективнішою, сучаснішою. Але це - окрема тема.

Володимир Кухар, військовослужбовець

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.31
    Купівля 39.31
    Продаж 39.82
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
12:34
Росіяни прагнуть мобілізувати понад 150 тис. мешканців ТОТ Запорізької області, - Федоров
12:30
Філіппіни, ВМС
Як засіб стримування Китаю: Філіппіни та США розпочали спільні військові навчання
12:26
Ексклюзив
Експериментував у польоті над "сірою" зоною: авіаексперт Криволап про збиття російського Су-25 на Донеччині
12:15
цвітіння сакур у Львові, погода
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україні очікується похолодання
12:15
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 6 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
12:11
На фото: представник Німеччини на Євробаченні-2024 Isaak
"Ми музиканти, а не політики": представник Німеччини на Євробаченні-2024 пропонує повернути Росію на конкурс
12:06
OPINION
Валерій Пекар
Імперія лусне внаслідок накопичення розривів
11:59
Інтерв’ю
На фото: Богдан Бенюк
Богдан Бенюк: Росіянам не можна простити, вони літературою прикривають своє "миле" серце, а насправді вони - сатаністи
11:58
Авдіївська, коксохімічний завод, коксохім
Росіяни вивозять Авдіївський коксохімічний завод на металолом, - Нацспротив
11:43
росія ядерна зброя
"У відповідь на погрози Заходу": РФ готує ядерні навчання з підрозділами прикордонного з Україною військового округу
11:15
Готували масовані авіаудари по Україні напередодні Великодня: агентам РФ оголосили підозри
11:13
Огляд
світ, міжнародний огляд
Впевнена у перемозі Росія виставляє західні військові трофеї, а тисячі українців залишаються розмінною монетою у російських тюрмах. Акценти світових ЗМІ 6 травня
11:00
Ексклюзив
"Вимоги боїв призводять до таких ситуацій": військовослужбовець ЗСУ Тимочко про знищення мосту через канал біля Часового Яру
10:59
Огляд
Реал, Андрій Лунін, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Реал" виграв Ла Лігу, Сауль Альварес захистив титул, а Норріс переміг Ферстаппена. Головні новини світового спорту за тиждень
10:53
На фото: Кадр з серіалу "Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія"
В Україні вийшов серіал про культуру спілкування з ветеранами війни
10:39
морський дрон Magura V5
ГУР знищило швидкісний катер росіян українським морським дроном Magura V5
10:37
військовий, Естонія
В Естонії розпочались військові навчання за участю 15 країн
10:32
безпілотник, дрон
У РФ заявили про атаку БПЛА на Білгородську область: нібито є жертви
10:23
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
Удари РФ по Харкову на Великдень: кількість постраждалих зросла
10:07
OPINION
Юрій Богданов
Китайські шпигунські мережі у Європі: зв'язки з Росією і кішки-дружини
10:00
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль розпочав евакуацію цивільного населення Рафаху
09:54
На фото: Мадонна під час The Celebration Tour
Безкоштовний концерт Мадонни в Ріо-де-Жанейро побив рекорд: його відвідали 1,6 млн людей
09:53
Оновлено
Вибух у Чернігові
У Чернігові вранці стався вибух у приміщенні банку: зайнялася пожежа
09:48
Україна - США, конгрес
"Якщо Україна впаде": у Конгресі США припустили відправку військ на війну проти РФ
09:33
Ексклюзив
Сергій Згурець
Це абсолютно новий зразок: Згурець про постачання Rheinmetall артснарядів дальністю 100 км для ЗСУ
09:29
МКС
Космічний корабель Starliner компанії Boeing готується здійснити перший політ з екіпажем NASA
09:18
Фінляндія
Фінляндія планує терміново збудувати завод з виробництва тротилу на тлі дефіциту через війну в Україні, - ЗМІ
09:18
Оновлено
Сумщина
Росія вдарила по енергооб'єктах Сумщини
09:10
Радослав Сікорський
Тема вступу України до НАТО, зміцнення безпеки, - глава МЗС Польщі Сікорський про очікування від саміту Альянсу
09:00
PR
Ноутбук MacBook Pro M3 від iSpace.ua: максимум задоволення
08:47
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
У Туреччині можуть закрити 3 тисячі готельних об'єктів: причина
08:37
терористи ХАМАС
ХАМАС завдав ракетного удару по КПП на півдні Гази поблизу бази ЦАХАЛ: загинули троє військових
08:03
OPINION
Ростислав Павленко
Чому у популістів все просто?
08:01
Ексклюзив
Українська дитина рятується від російської агресії, фото на вокзалі Перемишля, Польща, 27.02.2022
Німеччина. Як живе табір з українськими біженцями
08:00
Інтерв’ю
Вальдемар Скшипчак
Вальдемар Скшипчак: Зброя із Заходу і мобілізація допоможуть Україні лише в обороні, повернення територій є нереальним, а війна може закінчитися вже до кінця року
07:59
На фото: Мішель Обама
Байден у серпні може знятися з виборів президента і запропонувати кандидатуру Мішель Обами, - ЗМІ
07:41
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 38 артсистем і 5 танків: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:31
Львівський вокзал, евакуація, вимушені переселенці, біженці
Австрія розглядає запровадження ДНК-тестів для шукачів притулку за статтею "возз'єднання родини"
07:31
На ТОТ українець, примусово мобілізований до армії РФ, розстріляв шістьох окупантів і втік, - Нацспротив
07:20
На фото: система ППО
Нічна атака БПЛА: українська ППО знищила 12 з 13 ворожих "шахедів"
Більше новин