OPINION

Як заарештовані активи росіян та колаборантів продавати вигідно

Марія Захаренко
15 грудня, 2023 п'ятниця
07:59

Риболовецьке судно "Бухта Соколовская", що належить підсанкційному російському олігарху, понад 600 кубів деревини дуба, земельні ділянки та нерухомість ексмера Святогірська — здавалося б, що спільного мають ці активи? Насправді це приклади арештованих активів, що перебувають в управлінні Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Зміст

Наприкінці листопада набула чинності постанова Кабміну (№1250). Відповідно до неї відтепер арештовані активи в управлінні АРМА, що знаходяться в Україні, реалізовуватимуться виключно через онлайн-аукціони в державній системі Прозорро.Продажі. Система торгів є дворівневою — організатор торгів, із яким АРМА укладатиме договір про проведення торгів, оголошуватиме аукціони в системі Прозорро.Продажі, а обслуговувати учасників будуть окремі аукціон-майданчики (яких існує понад 40), через які учасники подаватимуть заявки на участь в аукціоні. Така зміна процедури має підвищити прозорість та ефективність розпорядження арештованим майном. Крім того, постанова створює можливості продавати арештоване майно, яке знаходиться за кордоном.

Що ще передбачає новий механізм? Чи матиме від нього вигоду держава? Чи зможуть підсанкційні особи й надалі ховати свої активи за кордоном та чи допоможе прийнята постанова використовувати майно ворога на користь України?

Прозорі правила реалізації активів

Влітку 2023 року АРМА відкрила реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Станом на кінець серпня 2023 року в базі міститься близько 36 тисяч записів про активи, передані в управління АРМА. Таке майно може бути реалізоване, якщо є відповідне рішення суду  про його продаж. Однак у реєстрі немає фільтра чи зведеної інформації про виставлене на продаж і продане майно. Щоб знайти інформацію про це, потрібно було або заздалегідь знати назву такого об’єкта, або «вручну» переглядати записи про кожен об'єкт. Такий доступ до інформації не можна вважати рівним. Це створювало додаткове поле для зловживань та потенційне обмеження доступу до купівлі арештованого АРМА майна. Про подібні зловживання повідомляли члени парламентської ТСК, які розглянули окремі випадки продажів таких активів. 

Крім того, донедавна зберігач майна мав організовувати та проводити його продаж на власній аукціонній системі. Отже, він мав доступ до інформації про тих, хто подає заявки на участь, і теоретично міг їх дискваліфікувати на свій розсуд. Серед інших мінусів попереднього регулювання була відсутність вимог до порядку проведення торгів, що дозволяло проводити їх у довільному порядку, а також те, що інформація про реалізацію майна, що перебуває у віданні АРМА, була недоступною для громадськості. 

Перенесення продажу арештованого майна на електронні торги в державній системі Прозорро.Продажі мінімізує ризик втручання в хід аукціонів і забезпечить їхню прозорість. Адже вся інформація про те, хто та за скільки придбав актив, скільки учасників за нього змагалося тощо буде відкритою. Це відкриває ринок таких активів для бізнесу та всіх охочих за них змагатися.  

Прозорро.Продажі вже має успішні приклади реалізації майна росіян через е-торги. Так, з липня минулого року Фонд гарантування вкладів продав через платформу майна колишніх «дочок» російських банків АТ «МР Банк» та ПАТ «Промінвестбанк» на понад 4.7 млрд гривень. В середньому на такі аукціони приходять понад три учасники, а ціна активів за результатами онлайн-торгів зростає на чверть. 

Аби уникнути ситуацій, коли до організації аукціонів залучатимуться компанії без належного досвіду, постанова визначає низку вимог до організаторів торгів. Так, реалізовувати арештовані активи в управлінні АРМА можуть лише авторизовані майданчики Прозорро.Продажі, через які переможці приватизаційних онлайн-аукціонів уклали договорів на певну суму та мають тривалий досвід роботи в системі: щонайменше 1 рік для того, щоб мати право на участь у відборі, та від 2 років, щоб мати можливість отримати додаткові бали у відборі. 

Постанова також запобігає продажу арештованих активів неналежним особам. Наприклад, відповідно до Порядку, покупцями не можуть бути особи, пов'язані з державою-агресором, та підсанкційні особи. 

Продати яхту Медведчука або як реалізувати арештовані за кордоном активи

Високий суспільний інтерес становить арештоване майно, яке належать особам, пов’язаним із державою-агресором. Частина його знаходиться в Україні, але значна частка — поза її межами. Корпоративні права, цілісні майнові комплекси, елітна нерухомість, земельні ділянки, автомобілі, що належать підсанкційним особам, щодо яких відкрито кримінальне провадження, — це все може працювати на користь України, якщо ефективно управляти такими активами.

У березні цього року Личаківський райсуд Львова передав в управління АРМА арештовану в Хорватії 92-метрову яхту, що належить Віктору Медведчуку. Її орієнтовна вартість становить 200 млн євро. Управління арештованим майном, яке перебуває в межах іноземної юрисдикції, — це прецедент. Для того, аби його реалізувати та стягнути кошти до держбюджету, українське законодавство потребувало адаптації. 

Оновлена постанова розблокувала продаж закордонних арештованих активів. Для цього АРМА обиратиме іноземного організатора аукціону, який повинен мати не менше трьох років досвіду організації продажу таких активів на міжнародному рівні. 

Кабінет Міністрів також встановив запобіжники для контролю за реалізацією арештованих активів за кордоном, закріпивши вимоги не лише до організатора торгів, а й до покупців (ними не можуть бути особи, пов'язані з державою-агресором, підсанкційні особи, особи, зареєстровані в офшорних зонах, тощо) та базових принципів аукціонів, серед яких — публічність інформації про проведені торги. 

АРМА заявляє про готовність десятків іноземних компаній організовувати продаж таких активів. Найімовірніше першим реалізованим арештованим активом за кордоном стане вищезгадана яхта Медведчука. Її продаж дозволить оцінити ефективність встановлених механізмів та інтерес закордонних інвесторів до майна підсанкційних осіб. 

Висновки

Продаж арештованого майна, зокрема «підсанкційних» активів, на е-аукціонах — це спосіб через конкуренцію отримати за активи ворога ринкову вартість у дохід держави. 

Нині в системі Прозорро.Продажі реалізуються активи на понад 20 ринках, серед них ринок оренди державного та комунального майна, ринок землі, ринок спецдозволів на видобуток надр, продажу брухту та інші. Тому рішення Уряду про продаж арештованого майна, яким управляє АРМА, через державні електронні торги, є більш ніж логічним. Поширення прозорих та зрозумілих правил на продаж арештованих активів допоможе підвищити надходження до бюджету та ефективність управління цими активами.

Джерело

Про автора. Марія Захаренко, керівниця відділу взаємодії з органами влади АТ "Прозорро.Продажі"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин