Чому українки судять футбол крутіше за чоловіків
Українським футбольним арбітрам-чоловікам довіряють лише пересічні матчі, в той час як наша Катерина Монзуль судила фінал чемпіонату світу
Тотальна недовіра
Цього тижня матчами плей-офф поновився розіграш футбольних єврокубків. З українських клубів груповий раунд зміг подолати лише донецький "Шахтар", який виступає у Лізі Європи. Немає представників України і серед суддів, які обслуговують вирішальні матчі континентальних турнірів.
Власне у нас взагалі небагато арбітрів зі статусом ФІФА. Їх лише семеро - Анатолій Абдула, Євген Арановський, Микола Балакін, Сергій Бойко, Олександр Дердо, Анатолій Жабченко та Юрій Можаровський.
Українські судді рідко отримують призначення на важливі матчі, а ігри фінальної частини таких великих турнірів, як чемпіонат світу та Європи взагалі ніколи не судили.
Євген Арановський
Приміром, цього сезону найбільшою довірою УЄФА користувався Арановський, якому довірили три матчі групового раунду Ліги Європи. Але матчі між румунською "Стяуа" та іспанським "Вільярреалом", австрійським "Зальцбургом" та французькою "Ніцою", азербайджанською "Габалою" та бельгійським "Андрелехтом" статусними, аж ніяк не назвеш. Крім того, український рефері обслуговував відбірковий матч чемпіонату світу між Мальтою та Шотландію і гру кваліфікації Ліги чемпіонів між білоруським БАТЕ та ірландським "Дандолком".
У решти наших суддів досягнення ще скромніші. Бойку віддали одну гру групової стадії Ліги Європи, а Абдулі – матч кваліфікації цього турніру.
Кращі у світі
На цьому тлі українські жінки, які судять футбольні матчі, виглядають гостями з іншої планети. Наша Катерина Монзуль працювала на Олімпіаді-2016, була арбітром фіналу жіночої Ліги чемпіонів-2014, судила чотири матчі жіночого чемпіонату світу 2015, серед яких - фінал між США та Японією.
Понад те – у 2015 році Катерину Монзуль визнали найкращою жінкою-суддею світу. Разом з нею на всіх великих міжнародних турнірах роль асистентки на боковій лінії виконувала наша Наталія Рачинська, яка на початку 2017 року завершила свою блискучу кар'єру. Адже саме Рачинська була першою жінкою, яка судила матч чоловічого чемпіонату України, коли у 2011 році зустрічалися запорізький "Металург" та сімферопольська "Таврія".
Естафету у Рачинської впевнено перехопила Монзуль, яка зараз постійно працює на матчах Прем'єр-ліги. Лише цього сезону вона судила шість матчів, у тому числі й ігри за участю донецького "Шахтаря" та київського "Динамо".
Окрім Монзуль, статус арбітрів ФІФА мають ще три українки - Христина Козорог, Анастасія Романюк та Катерина Усова.
Безпорадний Колліна
П'єрлуїджі Колліна
Тим часом українські судді-чоловіки більше відомі у світі через підозри у нечесній грі та корупційні скандали. Так нашого відомого арбітра Олега Орєхова у 2010 році УЄФА дискваліфікував довічно, через звинувачення у махінаціях під час матчу Ліги Європи між швейцарським "Базелем" та болгарським ЦСКА.
Не має довіри до вітчизняних суддів навіть в українських клубів. Через це тривалий час центральні матчі чемпіонату України, як-то протистояння "Динамо" та "Шахтаря", судили іноземці. Врешті Федерація футболу України поставила у 2010 році керувати нашими суддями славетного італійця П'єрлуїджі Колліну – в минулому найкращого рефері світу, який з того ж року очолював комітет арбітрів УЄФА, а зараз став головним у цьому питанні у ФІФА.
Колліна відмовився від запрошення іноземних суддів на матчі чемпіонату України, але скандалів пов'язаних з суддівством після цього не поменшало, а авторитету на міжнародній арені в українців не побільшало. Нашим арбітрам й надалі лише зрідка довіряють пересічні, нікому не цікаві матчі. Інша справа – українські жінки. Такі, як Катерина Монзуль та Наталя Рачинська.
- Актуальне
- Важливе