Інтерв’ю

Орбан не пропонує мирного плану, він пропонує узаконити зґвалтування, - депутат польського Сейму Павел Коваль

Марія Гурська
5 липня, 2024 п'ятниця
01:59

Всі ті, хто сьогодні закликає до припинення вогню, якогось перемир'я, повинні зрозуміти, що Путін цього не хоче. Цього хочуть радники Трампа або Віктор Орбан, який їде до Києва і щось там пропонує, але не очільник Кремля. Це дуже погана тактика, тому що вона послаблює Захід і розмиває проблему війни, - вважає Голова Ради з питань співпраці з Україною, депутат польського Сейму Павел Коваль

Зміст

Про це йдеться у його інтерв'ю виданню Sestry.ua.

2 липня вперше за 12 років прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відвідав Київ. В українській столиці він запропонував Україні домовитись з Росією про припинення вогню, а після того сісти за стіл перемовин. Що ви думаєте про це? Навіщо Орбан приїхав до Києва і що означають ці слова в його планах і політичній грі?

Орбан приїхав, бо хоче показати себе серйозним європейським політиком на початку президентства Угорщини в Раді ЄС. Однак те, що він говорить, розконцентровує Захід, і не є в інтересах таких країн, як Польща.

Орбан не пропонує справжнього мирного плану. Він пропонує узаконити зґвалтування

Дії Орбана — це узгоджений з Путіним сценарій?

Я не думаю, що йому потрібно домовлятися з Путіним. Він просто думає так само. Тільки він перебуває всередині ЄС — і через це ми повинні підходити до нього інакше.

У чому полягає політична візія Орбана? Чи зможе він змінити політичні погляди після візиту в Україну, героїзмом якої захоплюється вся Європа?

Орбан — це провідний ревізіоніст ЄС. Якщо він справді щось змінить у своїй політичній лінії, я буду першим, хто цьому радітиме, але поки цього не сталося. Він поїхав в Київ, адже хотів показати, що відкритий до різних тем і здатний до головування в ЄС. 2 липня він також написав неправдивий текст у Financial Times, де розповідає про економічний успіх Угорщини, який спирається на німецько-французький план зростання.  Але здалеку видно, що це все — політичне лукавство. Чому ми повинні цьому вірити? І коли зараз Орбан пропонує припинити вогонь в Україні, це не мир, це заохочення безкарності насильства.

За кілька днів до того Reuters писав, що двоє ключових радників Трампа представили йому план припинення російської агресії в Україні шляхом мирних переговорів між Києвом і Москвою, до яких Київ примусять через обмеження військової допомоги. Що ви думаєте про це?

Я думаю, що деякі радники Трампа, ймовірно, більш активні та ініціативні, ніж сам Путін, тому що ми більше чуємо від них про укладення угоди з очільником Кремля, ніж від самого нього. Це повинно змусити їх подумати, що вони, мабуть, як казали раніше в Польщі, перебувають в оманливій омані. Радники Трампа помиляються, і всі ті, хто сьогодні закликають до припинення вогню, якогось перемир'я, повинні зрозуміти, що Путін цього не хоче. Цього хочуть радники, або Віктор Орбан, який їде до Києва і щось там пропонує, але не Путін.

Це дуже погана тактика, тому що вона послаблює Захід і розмиває проблему війни 

Поговоримо про головування Угорщини в ЄС, яке розпочалося 1 липня і триватиме 6 місяців, до 31 грудня. Далі — Польща. Варто зазначити, що з самого початку Віктор Орбан погодився підтримати початок переговорів про вступ з Україною за умови, що Київ публічно візьме на себе зобов’язання виконати 11 вимог Будапешта, які стосуються прав угорської меншини на Закарпатті. Деякі з них звучать досить дивно, як-от вимога користуватися на Закарпатті переписом 2001 року, або, наприклад, визнати цей регіон традиційно угорськими територіями. Що ви думаєте про це?

Орбан є ревізіоністом і намагається використовувати механізм розширення ЄС для просування своїх поглядів. Він знає, що зараз не може діяти на повну, тому що росіяни програли під Києвом і Харковом, і він має здати назад, адже будь-який план зміни кордонів зараз неможливий. І все ж Орбан намагається використовувати переговорний механізм ЄС для просування своїх ідей або впроваджувати їх через бічні двері.

Які були найбільші виклики для Польщі під час переговорів про вступ? Чи були випадки, що деякі вимоги Варшава просто не могла виконати? Як це було тоді? Чи допомагав Брюссель? І чи може тепер разом із Варшавою допомогти Україні у дискусії з Будапештом?

Безумовно, для нас були найскладнішими переговори щодо сільського господарства та транспорту. Для України це також будуть складні виклики, але це суто стосується норм ЄС, а питання меншин — це питання участі в Раді Європи. Мені є, що сказати з цього приводу. Мені здається, угорський тиск — це стимул для української влади по-новому оцінити польську політику щодо меншин. Ми очікуємо простої взаємності, доброго ставлення до польської меншини, наприклад, у Львові, зокрема, якщо ми говоримо про шкільну систему.

Я вважаю, що все це має змусити багатьох людей в Україні задуматися про те, яка велика різниця між угорським стилем використанням меншин як елементу тиску на Україну і польським підходом — пам’яті та підтримки

Ми ніколи не використовуємо поляків на Сході або де-інде в Україні як елемент шантажу. Це гарний момент для тих, хто відповідає за політику меншин в Україні, подумати про це і зробити жести доброї волі щодо, наприклад, польських місць пам’яті чи у справах освіти — не міняти структуру польських шкіл у Львові. В сьогоднішній Україні польська меншина — це невеличка частина населення, але це вже частина традиції української держави, лояльна меншість і справжнє багатство України. Коли я слухаю, що говорить Орбан, то згадую то одного, то іншого мого польського друга зі Львова, які пішли в ЗСУ, — спочатку були на фронті у 2014 році, потім повернулися і тепер знову стали на захист України. Можливо, це гарний момент, щоб про це поговорити і показати роль польської меншості.

Що далі з переговорами про вступ?

Переговори про вступ до ЄС будуть нелегкими для України. Євросоюз має свою велику традицію цих перемовин, це були десятиліття законотворення. І тому Україні нелегко, адже вона приходить і мусить домовлятися. І деякі партнери будуть мати рішучі позиції щодо питань сільського господарства або транспорту. Дехто, як Орбан, висуватиме додаткові умови — і, на мій погляд, непотрібні. Переговори і так заскладні, але як би не було, варто пам’ятати про головне: результат дуже вигідний для безпеки України, Польщі і Центральної Європи загалом.

Поки прем'єр-міністр Угорщини Орбан відвідував Київ, 2 липня до Варшави з дипломатичним візитом прибув канцлер Німеччини Олаф Шольц. Під час пресконференції з прем’єр-міністром Дональдом Туском він заявив, що співпраця між Німеччиною та Польщею для підтримки України у боротьбі з країною-агресором РФ буде поглиблена. Шольц наголосив, що Варшава та Берлін співпрацюватимуть для власної безпеки і для кращого захисту біженців з України, які опинилися в їхніх країнах внаслідок війни. Як може виглядати ця поглиблена співпраця?

Підтримка та відбудова України є, на мою думку, одним з найважливіших елементів польсько-німецької співпраці сьогодні. Це і співпраця органів місцевого самоврядування Польщі та Німеччини з органами місцевого самоврядування України, і питання вдосконалення хабу в Ряшеві та його розширення. Зміцнення цього транспортного вузла та демонстрація його ролі є ключовими для відбудови України з точки зору практично всього Заходу. Ми б хотіли більшої військової підтримки від німців для України, особливо згоди на використання "Таурусів" тому що для мене вкрай важливо, щоб українці могли вільно вражати цілі всередині Росії. Розвиток виробництва боєприпасів в європейському масштабі також потребує німецької підтримки. І ми хочемо більшої участі Німеччини, коли йдеться про "Східний щит" щоб німці розуміли, що це не лише справа Польщі, але й справа оборони кордонів усього ЄС.

Зміцнення східного флангу НАТО.

Саме так.

Коли мова заходить про проблеми біженців, як може виглядати ця поглиблена співпраця?

З одного боку, потрібна підготовка плану для Харкова, якщо ситуація погіршиться. Після мого останнього візиту я бачу, що в першу чергу потрібно буде допомогти внутрішнім біженцям у самому місті. Друге питання — це питання біженців з-за меж ЄС та з-за меж України. Польща повинна отримати фінансову підтримку для розширення всіх можливих систем охорони кордону, тому що це не лише кордон Польщі, а й кордон усього ЄС.

А що з біженцями з України, які вже перебувають у Польщі та Німеччині?

Коли мова йде про біженців з України, тобто тих, хто приїжджає через війну і хто ще приїде, то це питання не викликає ніяких суперечок. Зрозуміло, що ці люди повинні знайти відповідні умови праці в Польщі і мати можливість виїхати на Захід, якщо вони хочуть. Я не можу уявити, щоб люди в такій травматичній ситуації, часто матері з дітьми на руках, були позбавлені почуття безпечного перебування протягом кількох років на Заході. Інше питання — це проблема тих біженців зі Сходу, які зараз нелегально намагаються перетнути польсько-білоруський кордон. Нещодавно через це загинув польський солдат. Польща не повинна приймати біженців, які силоміць порушують її кордони. 

Чи є якесь рішення всередині ЄС?

Зараз немає, але точно будуть. Сподіваюсь, ми скоро дійдемо до спільного визнання — укріплені кордони, "Східний щит» — це дуже важливо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.59
    Купівля 41.59
    Продаж 42.12
  • EUR
    Купівля 47.88
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
24 червня
04:16
Оновлено
електроенергія, шахеди
РФ запускала безпілотники по Україні: на Сумщині серед 3 загиблих - дитина, у Харкові є постраждалі
03:50
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що Ізраїль та Іран домовилися про повне й остаточне припинення вогню
02:25
Фінляндія
Фінляндія готує новий пакет військової допомоги Україні вартістю €143 млн
01:18
Потенціал нашої артилерії обмежує нестача боєприпасів, - Княжицький
00:38
Оновлено
Трамп
"До слова "ядерний" не можна ставитися так недбало": Трамп відреагував на заяву Медвєдєва про Іран
2025, понедiлок
23 червня
23:50
Оновлено
Іран
Іран випустив ракети по військових базах США у Катарі та Іраку: Трамп подякував за "слабку" відповідь
23:09
Оновлено
Оборонна співпраця, санкції проти РФ: Зеленський зустрівся зі Стармером і королем Чарльзом III у Британії
22:41
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 127 боїв: понад третина з них сталася на Покровському напрямку
22:34
Василь Ломаченко
"Трагічний день": боксер Ломаченко відреагував на обстріл рідної школи у Білгород-Дністровському
22:31
Газпром
Нафтогаз виграв арбітраж проти Газпрому на $1,37 млрд
22:25
Ексклюзив
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Київ і ще одне місто: військовий блогер про нову тактику ударів росіян по Україні
22:19
Оновлено
Кількість загиблих внаслідок балістичної атаки РФ на навчальний заклад у Білгороді-Дністровському зросла до трьох людей
22:05
Ексклюзив
І Нетаньягу, і Трампу потрібна була маленька переможна війна, - експосол України в Ірані Самарський
22:01
Олександр Усик та Олександр Красюк (праворуч)
У команді Усика пояснили, чому припинили співпрацю з промоутером Красюком
21:19
Ексклюзив
У найближчій перспективі на це й годі розраховувати: Селезньов про перехід ЗСУ у контрнаступ
21:18
Ексклюзив
Соломія Бобровська
Буде масовий протест проти Зеленського через ситуацію з мовним омбудсменом, - нардепка Бобровська
20:50
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Дезінформація проти Резерв+: у мережі ширять фейки про збір геоданих
20:24
Ексклюзив
"Орешник"
Запуск серійного виробництва "Орешника" зменшить можливості РФ по відновленню стратегічного ядерного потенціалу, - військовий експерт Рябих
20:11
Ексклюзив
Микола Княжицький
Безвідповідальне ставлення часто нагадує вороже: нардеп Княжицький про ситуацію з мовним омбудсменом
19:58
PR
Супермаркет онлайн Фора – швидка доставка продуктів і побутових товарів
19:57
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
"Зможемо здивувати ворога": Єрмак повідомив про серійне виробництво балістичної ракети "Сапсан"
19:47
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Шмигаль доручив уряду посилити звітність щодо благодійних зборів після ситуації з Назарієм Гусаковим
19:42
санкції
Новий санкційний пакет ЄС проти Росії затвердять до кінця тижня, – Каллас
19:31
Ексклюзив
Путін пропонує спершу прямі перемовини у Стамбулі, а потім перемир'я
Це пряма погроза і сигнал: Романюк про заяву Путіна щодо готовності зайти в Польщу, щоб рушити на Німеччину
19:30
РФ ударила дроном по маршрутці в Костянтинівці: загинув водій, є поранений
19:28
Сили оборони уразили нафтобазу "Комбінат "Атлас" у Ростовській області РФ
18:59
РФ атакувала дронами Сумщину: серед постраждалих діти й вагітна жінка
18:48
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте відвідав Одесу
У підсумковій декларації саміту НАТО будуть "важливі формулювання" щодо України, – Рютте
18:35
Оновлено
Олексій Чернишов
Віцепрем'єру Чернишову повідомили про підозру в корупції та зловживанні службовим становищем
18:22
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:21
Василь Малюк
Боротьба з "агентами в рясах": Малюк розповів про 174 провадження проти священників УПЦ МП
18:19
Звільнення політвʼязнів та війна в Україні: Келлог розповів, про що говорив у Білорусі з Лукашенком
18:18
Аналітика
рідкоземельні метали
Битва за критичні мінерали: де тут Україна
18:11
Александар Вучич
Сербія зупинила експорт боєприпасів: тепер потрібні "спеціальні рішення"
18:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Для Москви існують два варіанти, які не влаштовують Росію: професор Ханін з Ізраїлю припустив, про що Путін може домовлятися з Іраном
18:05
Андрій Єрмак
"Найкращий президент": Єрмак переконаний, що Зеленський має балотуватися на другий термін
18:00
Аналітика
Саміт НАТО у Гаазі
Саміт НАТО в Гаазі: чи дійсно Трамп диктує умови, а Україна лишається на узбіччі. Пояснюємо
17:50
Оновлено
Наслідки атаки росіян на Київ проти ночі на 23 червня
Росія атакувала дронами та ракетами Україну: у Києві та в області є жертви і руйнування
17:50
Роберт Фіцо
"Словаччина має інші пріоритети": Фіцо виступив проти збільшення оборонних витрат до 5% ВВП
17:45
Ексклюзив
Лукашенко приймає парад у Мінську (вечір 9 травня 2025 року)
Лукашенко може вступити у війну проти України на боці РФ лише за однієї умови, - політичний аналітик Тишкевич
Більше новин