"Роблять утрати ворогу по всій лінії фронту": Як львівські волонтери виготовляють саморобні дрони-камікадзе
Впродовж чотирьох місяців волонтери благодійного фонду "Ейпріл" збирають FPV-дрони. Саморобні апарати назвали "Грім". За словами ініціатора виробництва Юрія Танасійчука, безпілотні літальні апарати допомагають нашим захисникам несподівано знищувати ворога
Про технічні характеристики залізних пташок, виробничі потужності та майстеркласи з виробництва дронів Юрій розповів журналістці "Еспресо" Катерині Олійник.
Як ви почали конструювати FPV-дрони?
Ми самоучки. У нашій команді не було жодної людини з інженерною освітою. Ми придбали найпопулярніші моделі фабричних дронів і розібрали їх до гвинтика. Досліджували внутрішню архітектуру, з яких матеріалів він зроблений, як деталі взаємодіють між собою. У вересні 2023 року ми створили перші FPV-дрони. У жовтні почали їх тестувати, щоб переконатися, що прилади справді потрібні на фронті. Тобто за декілька місяців ми налагодили виробництво, але дотепер бачимо свої помилки й кожен тиждень стараємось удосконалюватися.
Які технічні характеристики дронів "Грім"?
Наш фонд одразу відмовився робити так звані дрони-сімірки, тобто найпростіші моделі. Я не бачу в них великої потреби. Ми робимо дрони-камікадзе трьох розмірів – на 8, 9 та 10 дюймів. За сприятливих умов "громи" точно пролетять не менше 10 кілометрів і візьмуть навантаження в півтора або два з половиною кілограми. Двигун дозволяє підняти й три-чотири кілограми ваги.
Від яких факторів залежить ефективність роботи дронів на передовій?
На ефективність БПЛА впливає погода, ворожі засоби радіолокаційної боротьби та здібності оператора ударного дрона. Розумієте, на виробництвах програмують базові критерії, за яких умов дрон може працювати. Виробники закладають такі критерії, як частота приладів радіолокаційної боротьби, висота радіопередачі, спроможності антен.
Кожне влучання у ворожу ціль – це робота цілої групи людей, понад 30 осіб. Це тотальна робота - і волонтерів, і інженерів, і хлопців та дівчат зі Збройних Сил України.
Де ви купуєте деталі для дронів?
Ми намагаємося оптимізувати наше виробництво. Тому придбали в майстерню п’ять 3D-принтерів. Друкуємо 18 позицій – різні хвостики, стійки, елементи кріплення. Також у майстерні нарізаємо рами з карбону. А всі інші деталі купуємо за кордоном через інтернет. Собівартість одного дрона коливається від 18 тисяч гривень і до 27 тисяч гривень, залежно від курсу долара.
Чим ваші саморобні дрони відрізняються від фабричних?
Ті дрони, які ми створюємо, мають потужніші двигуни та батареї, більш стійкі рами, які можуть витримати великі навантаження. "Громи" оснащені преміальними контролерами, які відповідають за управління. Тому саморобні прилади краще служать нашим військовим, ніж дорогі безпілотники, виготовлені на заводі. Так кажуть військові. Наші дрони оптимізовані під потреби Збройних Сил.
Чи ділитеся ви досвідом з іншими волонтерами?
Раз на тиждень ми навчаємо охочих складати дрони. В нас є правило – навчити якнайбільше дівчат, щоб у випадку масової мобілізації наше виробництво не зупинилося.
"Є насамперед потреба захистити країну. Чим більше людей це вміє, чим більше людей складає, тим більше ми маневрені. В мене навпаки розуміння таке, шо нам потрібно якнайбільше дрібних виробництв. Тобто ми маємо бути гнучкими. Ми не можемо дозволити собі розкіш концентрувати одне велике виробництво в одному місці, бо точно туди будуть летіти і "шахеди" і ракети"
Чи можливо збирати якісні ФПВ-дрони вдома? Що для цього потрібно?
На мій погляд, це малоефективна ідея. Я ставлюся критично до цієї хвилі хайпу. З 10 дронів, які змайструють на дому, добре змайструють лише половину. З них літати може два. А полетить лише один. На жаль, така статистика. Щоб скласти й прошити дрон, потрібні певні знання. Мені здається, набагато ефективніше було б, якби Міністерство оборони уклало договори про співробітництво з відомими компаніями, які виготовляють дрони серійно. Міноборони може компенсувати витрати на виробництво. І таким чином інвестувати в ці виробництва. Результат був би кращим.
Скільки дронів ви передали військовим?
Від листопада 2023 року ми змайстрували й безкоштовно передали понад сотню безпілотників. Тим самим зекономили Міністерству оборони щонайменше два мільйони гривень. Наші дрони-камікадзе роблять втрати ворогу по всій лінії фронту - на Херсонському, Запорізькому, Бахмутському, Лиманському, Авдіївському та інших напрямках. Ми хочемо робити більше, та потребуємо додаткових коштів. Особливо просимо долучатися до фінансування представників українського бізнесу та релігійних спільнот. На постійній основі в нас відкрито збір на комплектувальні деталі. Давайте очистимо землю від москалів і примножимо кількість знищеної російської техніки.
- Актуальне
- Важливе