Як авіакатастрофа в Єгипті зламала плани Путіна
За тиждень після падіння літака авіакомпанії "Когалимавіа" на Синайському півострові Путін заборонив туроператорам возити росіян до Єгипту. Схоже, російський президент "дозрів" до того, щоб визнати очевидне: літак підірвали терористи, яким він оголосив війну в Сирії
Російська пропаганда, яка зазвичай реагує швидко, цього разу забуксувала. Путін виповз на телеекрани лише на третій день. Інші представники влади відмахувались від запитань про причини катастрофи традиційним "почекаємо результатів розслідування".
Натомість американська та британська розвідки, які мають супутники і гарні джерела інформації по всьому Близькому Сходу, одразу почали зливати інформацію саме про вибух бомби у багажному відділенні Аеробусу. Робили це поетапно: спочатку повідомили про тепловий спалах на місці трагедії. Потім про нехарактерні звуки. А в неділю, 8 листопада, вустами ЗМІ сказали, що впевнені вже на 99,9% у тому, що причиною авіакатастрофи став вибух бомби, яку терорист підкинув у багаж. І демонстративно передали Росії дані розвідки про ймовірність теракту.
Росія та Єгипет від цієї версії і досі відмахуються. З Єгиптом все зрозуміло: для них теракт автоматично означає визнання недбалості роботи служби безпеки аеропорту в Шарм-ель-Шейху і втрату туристів. Що вже відбувається. Велика Британія чи не перша оголосила про зупинку польотів та повернення туристів, а потім до неї долучилися й інші країни Європи.
Речник російського президента Дмитро Пєсков, коли це відбувалося, назвав версію про бомбу спекуляцією. А тепер от вимушений, по суті, спростовувати сам себе і пояснювати, чому ж Росія чинить так само, як і британці.
Москва до останнього намагалася переконати всіх, що скоріш за все катастрофа сталася через недбалість авіаперевізника. Звучало правдоподібно, росіянам до цього не звикати. Почалось інформаційне цькування "Когалимавіа" (вона ж "Метроджет"). Російські пропагандистські ЗМІ на кшталт "Лайфньюз" швиденько накопали, що і літак був проблемним, і авіакомпанія не чиста на руку, не платила зарплату, а отже, мабуть, економила й на безпеці.
Все це, аби не визнавати того простого факту, що російські спецслужби, гордість Путіна, облажалися і не змогли попередити теракт.
"Російська розвідка не тільки не змогла попередити можливий теракт у літаку, але і зараз не може зібрати інформацію навіть постфактум та встановити істинні причини катастрофи, що помітно з щоденної та невиразної зміни вектору офіційної Москви щодо причин катастрофи", - пише для сайту "Еврейский мир" український журналіст-міжнародник Ігор Соловей.
Є також версія, що російські спецслужби готували теракт з мирним літаком, але зовсім не такий, який маємо зараз. Про це на сайті "Хвиля" пише оглядач Олександр Смолянський.
Він стверджує, що загибель цивільного літака була зумовлена ще з початку військової операції Росії в Сирії. Та задумка була інша: збити літак мали б з ПЗРК. Смолянський пише, що весь жовтень російську аудиторію переконували, що джерелом отримання "Ісламською державою" ПЗРК була Україна. Цю версію навіть почали розкручувати одразу після авіакатастрофи.
"Однак одна лиш звістка про те, що літак впав не на зльоті, а через 20 хвилин нормального польоту з висоти 10 тисяч метрів, миттєво перетворила на пил всю заготовку щодо ПЗРК та можливий "український слід", - пише Смолянський.
Російські диванні експерти пропонують одну безумну версію за одною. Одні в теракті звинувачують спецслужби Саудівської Аравії, другі - американців, треті - британську МІ6. Відповідно вони вже пропонують російському Генштабу хитромудрі плани війни з саудитами, розширення спецоперації росіян з Сирії на Синайський півострів та іншу маячню.
А головні рупори пропаганди тим часом мовчать і пропонують росіянам вдовольнятися підрахунками про втрати туроператорів.
Читайте також: Страх вибуху
- Актуальне
- Важливе