Кшиштоф Швагжик: Для ідентифікації загиблих слід працювати з генетичними лабораторіями. Ми готові допомогти

Антін Борковський
10 грудня, 2015 четвер
10:05

Професор Кшиштоф Швагжик, керівник відділу пошуку та ідентифікації Інституту Національної пам’яті Польщі (Instytut Pamięci narodowej), у програмі Еспресо.TV "Студія Захід з Антоном Борковським" розповів про те, як у Польщі вдалося налагодити процес пошуку і встановлення осіб, загиблих у боротьбі з комуністами, і скільки це коштує

- Наскільки в Польщі вдалося реалізувати програму з пошуків та ідентифікації загиблих польських солдатів? Йдеться ж не лише про архіви, але й про генетичні дані.

- У Польщі  після закінчення Другої світової війни кілька десятків тисяч людей воювали проти комуністичної системи  й боролись із більшовиками. Останні збройні підрозділи антикомуністичного підпілля, за теперішніми даними, були ліквідовані у середині 1950-х років. Тисячі людей було закатовано, вбито або страчено на підставі судових вироків. Комуністи вважали, що ті, хто підносить на них руку, заслуговують на найвищу кару чи на ліквідацію. Вони трактували ці останки як свою власність й робили все, аби захоронити їх невідомо де. Дотепер у Польщі кілька десятків тисяч людей шукає місця, де ж упокоєні їхні найближчі родичі, що були вбиті комуністами. І ми не говоримо про війну – йдеться про повоєнний час. Тож ми створили групу людей, які представляють окремі напрямки знання. Відтак зараз у нашій групі маємо архівістів й істориків, які спочатку вивчають архівні матеріали  й доходять до джерел.  Крім того, є археологи, антропологи, судові медики  й врешті є генетики. Ми одразу вирішили, що крапкою у нашій роботі стане день повернення імен і прізвищ нашим героям.

- Хотів би уточнити, як виглядає почерговість оцих кроків, тобто як діє ця система?

- Є два шляхи. По-перше, ми в Інституті національної пам'яті маємо близько 100 кілометрів актів служби безпеки. І це дуже багато. Завдяки тому, що ми знаємо, що в цих актах, ми можемо самотужки визначати місця, де вірогідно поховано людей, або ж дізнаватись про це з дотичних повідомлень.  Друга можливість – це самі родини. Знаючи про те, чим ми займаємось, вони самі зголошуються прийти до нас й питають, чи є шанс, аби знайти їхніх родичів. Ми збираємо цю інформацію й, відповідно, визначаємо місця, де останки можуть перебувати. Але це стається ще до того, як ми беремось за лопати, бо поки не почнемо копати, маємо знати, кого ми шукаємо, скількох людей шукаємо?! Чи загинули ці люди у бою, чи були вбиті в інший спосіб? Це були жінки чи чоловіки?  Коли це сталось? Яка приблизно дата? Це була зимова чи літня пора? Це ж все має величезне значення!

Водночас паралельно до цих робіт ми розпочинаємо вивчення ґрунтів без втручання як такого – ми використовуємо георадари. Йдеться про вивчення структури ґрунту, аби мати змогу звузити великі площі і конкретизувати ці території, аби визначити, що саме ця, а не якась інша територія, має бути досліджена.

Одночасно доходимо до сімей, сестер, братів і дітей жертв комунізму, аби від них отримати генетичний матеріал. Це все відбувається в дуже простий спосіб. Колись, ще 10 років тому, ми могли подібне бачити лише в американських фільмах, а зараз це – реальність. Тож це дві маленьких палички, подібні до тих, якими чистять вуха. Ними береться мазок з ротової порожнини. Все складається у коробочку, заповнюється анкета й надсилається до нас. Ми маємо банк, у якому зібрано нагромаджену інформацію. В ньому ми зберігаємо генетичний матеріал - як зібраний у родичів жертв комунізму, так і зібраний з останків загиблих, які ми знаходимо. Найважливіше, що наше суспільство усвідомило: загиблі загинули за нас  і ми їм зобов'язані! Ми зобов'язанні робити пошуки й знаходити! А потім має бути похорон у гідному місці, з військовими почестями, на які вони заслужили.

 

- А як бути з технічними проблемами? Як функціонує генетична лабораторія, скільки у ній людей, чи вона є власністю ІНП чи належить, скажімо, головному управлінню поліції чи ще комусь?

- Ви поставили дуже важливе питання. Пошукові роботи такого плану, зокрема ексгумаційні та ідентифікаційні, не можуть відбуватись на засаді спонтанних дій, що йшли б лише з низових ініціатив. Вони мусять бути організованими центральними державними інституціями,  й іншого шляху немає. Це гарантує якість і ретельність виконуваних робіт. Це також гарантує фінансування з центрального бюджету. Держава має такий обов'язок, і не можна його перекидати на пересічних громадян. Держава має відшукати своїх героїв, і це держава має їх вшанувати!. Це зрозуміло і не підлягає дискусії.

У нашому відділі працює чимало людей, це вищезгадані люди, включно з генетиками. Інститут національної пам'яті керує роботами і запрошує до співпраці представників різних організацій, медичних інститутів, генетичних лабораторій і часом поліцейських. Тобто ми організовуємо роботу й запрошуємо спеціалістів, які з нами співпрацюють багато років.

- А хто за це платить? Чи кошти йдуть через бюджет інституту?

- Платить держава, однозначно держава. В  Інституті  національної пам'яті окремо виділено кошти на пошук, на земляні роботи, зокрема ексгумацію, а також на ідентифікаційні дослідження. Але крім цих членів групи, так було завжди і це дуже важливо,  всюди, де ми працюємо, безвідносно чи це Варшава, Вроцлав, Гданськ, чи якесь маленьке село, до нас завжди приходить дуже багато волонтерів. Найчастіше це молоді люди, але не тільки. Найстарший волонтер, який їздить з нами, віком понад 70 років. Наймолодші особи - від 15 років. Це засвідчує, що для багатьох поляків  це є найвищою честю – пошук останків  національних героїв.  Дещо вас, напевно, здивує, дуже часто стається так, що більшість з тих волонтерів становлять уболівальники різних футбольних клубів.

- Тобто не лише пиво, не лише горілка і виїзди на матчі!?

- Категорично ні!  Це люди, які приходять з портретами героїв, і, запевняю вас, жодного разу під час робіт  не було такого, щоб поведінка вболівальників виходила за якісь рамки. У деяких місцях, в одних і тих же розкопаних ямах, працюють пліч-о-пліч фанати з ворогуючих фан-клубів, котрі переважно не палають один до одного симпатією. Не зносять одне одного, - це так, делікатно кажучи. Ніколи не було такого, аби в районі розкопок доходило до якихось конфліктів. Вони знають, що це важливі речі, важливіші, ніж любов до їхніх клубів, що всі ми є поляками! А те, що вони перебувають на розкопках, є найвищою честю для них.

- Який бюджет вашого відділу?

- Потреба у грошах, звісно, залежить від масштабу пошуків. Ми у Польщі впродовж останнього року були в кількох десятках місць, що були перекопані й досліджені. Було знайдено кілька десятків людських останків. Все, ясна річ, залежить від масштабу пошуків. Але можу сказати, що це не є витрати, про які можна сказати, що бюджет Польщі чи бюджет України не був би здатний витримати. На рівні одного року потреба становить десь 300-400 тисяч злотих. Переведіть це в гривні і отримаєте пропорції.

- Тобто йдеться про 120-130 тисяч доларів?Це справді невеликі гроші.

- Але навіть якби це було дорого! Якби це було навіть у десять разів більше! Коли вдома вмирає хтось із родичів, то ми не питаємо, чому він помер саме зараз і скільки це буде коштувати? Наш обов'язок поховати людину гідно! І в цьому випадку ми маємо дивитись на це так само - це наші предки, це наші близькі.

- Я з вами погоджуюсь, але є ще таке серйозне питання. Маємо польські поховання на території України й Росії, йдеться про Харків та Медноє, тобто йдеться про Катиньський злочин. Так само маємо ситуацію з Волинню й Волинським злочином. Якби, наприклад, українська держава запросила ваш відділ для ексгумаційних досліджень або ж спільних дій, чи мали б ви змогу приїхати?

- Ми ніколи не відмовимо у допомозі, яка б стосувалась пошуків  будь-чиїх останків. Ми знаємо спільну історію, будучи колись у Варшавському договорі, маючи стільки жертв... Тож ми, маючи досвід, просто зобов'язані ділитись ним. Водночас у законі про Інститут національної пам'яті  чітко сказано, що ми можемо проводити пошуки суто на території Польщі, але ж це не означає, що не можна віднайти іншої формули, аби ми могли розпочати пошукові роботи на території України. Кілька місяців тому ми повернулись з Грузії, де ми ділились своїм досвідом з грузинами, які так само, як і ми, намагаються скинути з себе історичний баласт і віднайти своїх героїв, адже йдеться про тисячі людей, похованих у невідомих місцях. Маємо вступні запрошення також і з інших держав колишнього Варшавського договору.

- А з України?

- До цього часу – нема, але, сподіваюся, що це зміниться.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
18:41
Як-52
Захисники Одеси збили російського дрона-розвідника за допомогою учбового літака
18:33
малий бізнес
Харків скасує плату за землю та інші податки для бізнесу
18:22
В Одесі відтворили події євангельської історії
У Одесі відбулась щорічна великодня реконструкція хресної дороги Христа
18:10
Ілюстративне фото
Була 6 днів без їжі та води: у США подружжя випадково відправило кішку у зворотній посилці Amazon
18:06
OPINION
Юрій Богданов
Наш світ є продуктом малопрогнозованих і малопрорахованих рішень
17:47
OPINION
Радослав Сікорський
Польща визначилася з політикою щодо України та ЄС
17:44
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
17:37
міномет обстріл
Окупанти обстріляли з мінометів Козацьке на Херсонщині: трьох людей поранено
17:33
Олександр Сирський
"Має тенденцію до загострення": Сирський про ситуацію на фронті
17:15
Оновлено
Австралія
ППО, безпілотники й обладнання: Австралія виділяє Україні пакет військової допомоги Україні на $100 млн
17:07
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
15:29
обстріл Херсон
Російська армія вдарила ракетою по Херсону: частково зруйновано заклад освіти
15:16
Віола фон Крамон
Верховною Радою керує не Стефанчук, а призначений Офісом президента Штучний: заява депутатки Європарламенту фон Крамон
15:10
Оновлено
Голову Броварської РДА Майбоженка заарештували на 2 місяці
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника "літака Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
Більше новин