П`ять українських митців, на яких ображалася влада

Андрій Кокотюха
17 березня, 2016 четвер
11:24

Україна повернулася до ситуації, коли слова митців, їхні заклики та думки знову нічого не значать, пише Андрій Кокотюха

Днями в Кельні одна з учасниць російської панк-групи Pussy Riot Надія Толоконникова представила свою книгу "Порадник з революції" ("Руководство по революции").

Нагадаємо: у лютому 2012 року Толоконникова разом із іншими учасницями групи, Марією Альохіною та Катериною Самуцевич, московська поліція затримала після проведення в храмі Христа Спасителя панк-молебну. Дівчата закликали: "Богородице, Путіна прожени!" Вчинок хуліганський, порушниці спокою самі визнали це. Проте покарання виявилося неадекватним: два роки колонії.

На презентації Толоконикова пояснила причину невідповідності кари до злочину: "Нема закону, який карає за пісню в церкві. Путін уважно вивчав нашу творчість, ставлення до нас було дратівливе і особистісне. Я думаю, це була особиста образа".

Не будемо тут оцінювати творчість Pussy Riot, засоби самореалізації і втілення. Важливо інше: образа влади на митця незалежно від його мистецької "вартості". Ляпаси владцям, свідомо чи мимоволі, відважували творці здебільшого в країнах із авторитарною й тоталітарною системами правління. Покарання не барилося.

Показово, що передусім тут згадується Росія. Ще в XVIII столітті цариця Катерина Друга, відома, серед іншого, експансіоністською політикою щодо України та ліквідацією Запорізької Січі, назвала публіциста Олександра Радіщева бунтівником, гіршим за Пугачова. Так імператриця відреагувала на його "Подорож із Петербурга в Москву" - твір, в якому звучить жорстка критика російського кріпосницького ладу. Радіщева засудили на смерть. І лише в останній момент володарка помилувала його, замінивши страту десятирічним засланням. 

Можна по-різному ставитись до Олександра Пушкіна, але цар Микола Перший у ХІХ столітті образився на поета, результат – заслання. Ображав помазаника Божого і Михайло Лермонтов, цього вислали на Кавказ. До речі, цей російський цар аж надто ображався на митців – через поему "Сон" постраждав і український поет Тарас Шевченко, заплативши за сатиру на першу особу держави десятьма роками солдатчини.

Свіжіший випадок – особиста образа диктатора Йосипа Сталіна на поета Осипа Мандельштама, за вірш "Горянин" ("Горец"), яким поет кинув виклик вождю, не добираючи виразів. Помста відтягнулася на п`ять років. Є свідчення: Сталін особисто наклав резолюцію на доповідну щодо вчинку поета: "Ізолювати, але зберегти".

Та повернемося в сучасну Україну. Конкретніше – в часи, коли Путін образився на Pussy Riot. Виявляється, українські митці, хто несвідомо, а хто – з конкретним наміром образити, теж ставали особистими ворогами владців. Саме 2011-2012 роки виявилися і для наших митців штормовими.

1. Андрухович проти Януковича

У серпні 2010 року українські медіа розтягали на цитати інтерв’ю Юрій Андруховича німецькому виданню "Франкфуртер Альгемайне Цайтунг".

Тодішнього голову держави письменник назвав поганою пародією на Путіна. Даючи оцінку його піврічній діяльності на президентській посаді, Андрухович категорично заявив: "Ще гірше, ніж Кучма", при цьому назвав першу особу держави беззмістовним балакуном із диктаторськими замашками.

Нагадавши: в СБУ вже складають списки незгодних, а з журналістами проводять профілактичні бесіди. Здається, тоді обійшлося, хоча Януковичу напевне доповіли, і той образився – мав таку вдачу. 

2. Комуністи проти Марії Матіос

На початку 2011 року відразу після різдвяних свят письменницю, лауреата Шевченківської премії Марію Матіос оголосили в розшук. Хоча вона нікуди не ховалася, негайно заявивши про політичні репресії. Причина – заява комуніста Петра Цибенка, якого обурила книга Матіос "Вирвані сторінки з біографії".

У той самий час твір оголошують "Книжкою року". Але комуніста образило порівняння пам’ятника Перемоги в київському Парку Слави з фалосом. Тодішній очільник МВС Анатолій Могильов заявив – міліція виконує свої обов’язки і працює по заяві. Принагідно зазначивши: такої письменниці не знає. Втрутитися довелося особисто Януковичу. Кажуть, знову не обійшлося без прохань Ганни Герман.

3. Василь Шкляр проти Дмитра Табачника

У 2011 році роман Василя Шкляра "Чорний ворон", у якому йдеться про першу російсько-українську війну на початку ХХ століття, висунули на здобуття Шевченківської премії. Але письменник просить Януковича перенести нагородження. Він не згоден отримувати премію, поки міністром освіти в Україні лишається українофоб Дмитро Табачник.

Одіозного міністра ображено особисто, тож він робить хід у відповідь: ініціює кампанію з дискредитації роману, звинувачуючи автора в антисемітизмі й ксенофобії. Звісно, він не робив цього сам, але всі втаємничені чудово розуміли, звідки ноги ростуть. Після чого Шкляр сам відмовляється від премії, що стає публічним ляпасом верховній владі: її мав вручати особисто Янукович.

4. Юрій Винничук і "Убий підараса"

У вересня 2011 року письменник Юрій Винничук під час традиційної "Ночі еротичної поезії" у Львові прочитав вірш "Убий підараса!". Сам автор назвав своє творіння метафоричний, не вказуючи на конкретного адресата.

Але президентом України вже більше року був Віктор Янукович. Тому мистецька спільнота не плуталася в здогадах. Зрозуміли все і у владі. У квітні наступного, 2012 року, нардеп від Комуністичної партії України Леонід Грач подав на пана Винничука скаргу до Генпрокуратури України, адже вбачає у вірші прояви порнографії та заклики до насильницьких дій щодо влади.

А Головне управління МВС у Львівській області направило вірш на дослідження до Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз. За словами самого винуватця, в справу втрутилася Ганна Герман, тоді – радниця Януковича, і йому дали спокій. До речі, за Мандельштама перед Сталіним поручився Микола Бухарін...

5. Анатолій Дімаров проти Януковича

У травні 2012 року письменник, дев’яносторічний Шевченківський лауреат Анатолій Дімаров відмовився приймати від Януковича орден Ярослава Мудрого 4-го ступеня. З цього приводу митець написав заяву, де пояснив: "Не можу прийняти нагороду з рук людей, які штовхають мою країну у прірву".

Нагадавши при цьому: письменник повинен бути в опозиції до будь-якої влади. Вчинок вийшов яскравим і показовим ще й тому, що на той час у гуманітарній раді при Януковичі був його колега, Іван Драч, який у радянські часи зажив слави опозиціонера чинному режиму. Дійство лишилося без реакції. Дімаров сам пішов з життя за два роки.

На щастя, жоден випадок не вилився в тюремне ув’язнення. Але сьогодні ми повернулися до ситуації, коли слова митців, їхні заклики та думки знову нічого не значать. Між байдужістю та ворожим ставленням нема третього варіанту. 

Відсутня традиція, котра давно склалася в цивілізованих країнах: зважати на думку творчої спільноти й залучати інтелектуалів до розбудови держави. І часом радієш профілактичній бесіді в СБУ через власний довгий язик більше, ніж впертому ігноруванню: тебе попереджають – значить, ти почутий.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
23:42
Live
Наживо
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
Більше новин