OPINION

Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України

Арсеній Яценюк
22 січня, 2025 середа
12:04

Щиро вітаю народ Сполучених Штатів з інавгурацією їхнього нового президента Дональда Трампа

Зміст

У цей історичний момент пропоную замислитися над тим, що дійсно робить Америку великою і як вона може стати ще більшою.

Протягом усієї своєї історії Сполучені Штати боролися за свободу. Від війни за незалежність до боротьби з нацизмом — це прагнення до свободи стало визначальною рисою США як вдома, так і за кордоном.

Це глибоко резонує з українцями, які також мають довгу історію боротьби за свободу. Покоління українців століттями боролися проти російського імперіалізму, нацизму і радянського терору. За допомогою Сполучених Штатів і всього вільного світу Україна зараз захищається від російського імперіалізму XXI століття.

У той час, як найбільше вторгнення в Європу з часів Другої світової війни триває вже три роки, це спільне прагнення до свободи об’єднує США та Україну як ніколи. Є також низка дуже практичних причин, чому подальша підтримка України вигідна Сполученим Штатам і президентові Трампу.

Сполучені Штати не воюють із Росією, проте росіяни переконані, що вони воюють зі США. Путін прагне перехитрити Дональда Трампа і розглядає вторгнення в Україну як можливість принизити Сполучені Штати на світовій арені.

Безпосередня мета Путіна — знищити незалежність України. Але його кінцева мета — переписати історію після 1991 року і покінчити з заснованим на правилах міжнародним порядком за лідерства США. Якщо його не зупинити в Україні, Путін намагатиметься підкорити інші країни колишньої Російської імперії — від Молдови й Білорусі у Східній Європі до Казахстану й країн Центральної Азії.

Якщо дозволити Путіну досягти успіху в Україні, головними бенефіціарами стануть Росія та дружні їй авторитарні режими, зокрема Китай, Іран, Північна Корея та Венесуела, а також такі парії, як ХАМАС та "Хезболла". Ця вісь автократів уже формується на тлі війни Росії в Україні.

Читайте також: У команди Трампа немає чіткого плану завершення війни в Україні

Новий авторитарний світовий порядок був би катастрофічним для інтересів США. НАТО було б дискредитовано, а автократи й диктатори по всьому світу посилилися б. Долар США як світова валюта поступився б китайському юаню, а багато нинішніх партнерів США з так званого Глобального Півдня почали б дедалі більше розвертатися в бік Пекіна. Вплив на міжнародну безпеку й американську економіку був би надзвичайно серйозним.

Перемога Росії в Україні завдала б непоправної шкоди престижу, який лежить в основі американської потужності у світі. У 2021 році Путін з радістю спостерігав за невдалим виведенням американських військ з Афганістану. Нині він прагне, аби таке повторилося в Україні. Кремлівський диктатор переконаний, що це підірвало б довіру до США і водночас надзвичайно посилило б російський вплив у Європі та за її межами.

Дружні Путіну автократи також зробили б логічні висновки з російського успіху в Україні й самі розпочали б більш агресивну зовнішню політику. Це підірвало б безпеку союзників США, включаючи Тайвань, Японію та Південну Корею.

У Трампа є можливість запобігти цьому. Рішуче підтримавши Україну, він може зупинити сповзання до Третьої світової війни й відновити лідерство США в умовах, коли міжнародній стабільності дедалі більше загрожує путінська вісь автократій.

Важливо відзначити роль президента Джозефа Байдена та підтримки обох, і Демократичної, і Республіканської партій, що відіграло важливу роль у посиленні України з 2022 року. Водночас очевидно, що можна було б зробити набагато більше. Як українець, щиро сподіваюся, що адміністрація Трампа піде далі.

Як зазначають багато коментаторів, військова допомога Україні є, можливо, однією з найкращих зовнішньополітичних інвестицій в історії США, яка суттєво знизила військовий потенціал ключового супротивника, не вдаючись при цьому до безпосередньої участі американських військ. Підтримка України також корисна для економіки США. Адже більша частина допомоги, що виділяється Україні, фактично витрачається в Сполучених Штатах, створюючи робочі місця в оборонній промисловості.

Вторгнення Росії в Україну є ключовим зовнішньополітичним питанням, яке стоїть перед адміністрацією Трампа. Результат цієї розв’язаної Путіним війни визначатиме клімат міжнародної безпеки на майбутні десятиліття. Зараз уже всім очевидно, що це не "дрібний конфлікт", який можна вирішити шляхом умиротворення чи компромісу. Так само очевидно, що слабкість Заходу лише заохочує російську агресію.

Поки деякі західні лідери вагалися, Путін поставив усе на перемогу в Україні. Він перевів усе російське суспільство на військові рейки й відкрито готує свою країну до суворих умов тривалої війни. Це самообман — вважати, що він зупиниться, якщо його не змусити це зробити.

Співпраця між Москвою та її авторитарними союзниками поглиблюється. Іран озброює Росію безпілотниками та перебуває за крок від отримання ядерної зброї. Тисячі північнокорейських військових воюють на лінії фронту проти України, а Китай звинувачують у наданні "дуже суттєвої" допомоги російській військовій машині. Всі ці країни об’єднані у своєму прагненні принизити Сполучені Штати й зруйнувати нинішній міжнародний порядок.

Читайте також: Про що свідчать перші заяви та укази Трампа

Щоб зупинити Росію, потрібні рішучі дії. Це означає запровадження і суворе дотримання санкцій, які позбавлять Москву фінансування шляхом експорту енергоносіїв. Це означає тиск на всіх, хто прямо чи опосередковано допомагає російській війні.

Водночас потрібно значно посилити військову підтримку України та зняти обмеження щодо її можливостей захищати себе. Україна потребує залізобетонних гарантій безпеки, які убезпечать країну від подальшої російської агресії до моменту вступу в НАТО. План Трампа, за зразком Плану Маршалла після Другої світової, профінансований коштом конфіскованих російських суверенних активів, допоможе післявоєнному відновленню України.

Справедливого й сталого миру можна досягти шляхом переговорів. Та ці переговори мають відбуватися у чотиристоронньому форматі за участю України, США, Європейського Союзу та Росії. У 2014 році я був одним з ініціаторів такого формату, що був створений у Женеві. Альтернатива — якщо Україна залишається наодинці з Росією — означатиме капітуляцію Сполучених Штатів і всього західного світу.

У той час як прихильники realpolitik закликають до поступок, реальність така, що майбутнє міжнародної безпеки залежить від непохитного захисту заснованого на правилах порядку, на який чинить наступ Росія. Захід має для цього всі необхідні сили й ресурси. Все, що потрібно, — це сильне лідерство з боку Сполучених Штатів.

Колонку опубліковано в  Atlantic Council

Джерело

Про автора. Арсеній Яценюк, український політик, експрем'єр-міністр України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-8.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
10:13
Російський газ
Путіну запропонували возити газ із РФ на атомних підводних човнах: російський диктатор вважає ідею перспективною
10:08
Ексклюзив
На Донеччині внаслідок російських обстрілів загинули 5 людей, понад 50 будинків зруйновано
10:00
OPINION
блог Андрій Магера
Трамп — Путін: уявіть, що Рузвельт раптом захотів мати справи з Гітлером
09:49
забруднене повітря
У Києві зранку зафіксували погіршення стану повітря
09:48
Бурітікупу
У бразильському місті Бурітікупу через ерозію ґрунт утворились гігантські воронки: влада оголосила надзвичайний стан
09:29
Інтерв’ю
Олекса Руденко
Символіка бригад – не просто емблеми, це частина ідентичності, - Олекса Руденко про сенси в ЗСУ
09:27
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
08:54
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
ХАМАС назвав імена заручників, яких мають звільнити в рамках угоди про перемир'я з Ізраїлем
08:51
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським
08:41
Чарльз Браун
Трамп і Пентагон звільнили голову Об'єднаного комітету начальників штабів США і ще низку ключових командувачів
08:24
Оновлено
За минулу добу на фронті відбулось 90 боїв, третина з них на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Що може противник, крім самовбивчих піхотних штурмів?
08:06
ппо
Сили оборони збили 82 зі 162 "шахедів", 75 безпілотників були локаційно втрачені
08:00
Аналітика
вибори до Бундестагу
Новий Бундестаг: якими будуть вибори у Німеччині і чого очікувати Україні
07:20
втрати окупантів
За добу армія РФ втратила 1140 військових, 15 танків і 66 артсистем
07:15
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
06:57
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели у Чорне море ракетоносій: скільки "калібрів" в одному залпі
06:48
Фільми про Білий дім
Reuters: Адміністрація Трампа розморозила $5,3 млрд фінансування іноземних програм безпеки
06:31
Німеччина, військова форма
Збройні сили і поліція Німеччини розслідують ще один можливий випадок диверсії на військовому кораблі
06:20
Кір Стармер
Стармер оголосить про новий пакет допомоги Україні та санкції проти РФ попри тиск Трампа, - The Telegraph
04:56
трансплантація органів
Кабмін ухвалив постанову, якою дозволив лікарням створювати госпітальні банки тканин для трансплантації
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
22:16
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
В цій ситуації Зеленському слід розглянути заміну переговірника з адміністрацією Трампа, - політик Луценко
22:09
Дрони не можуть довго літати: в ОТУ "Харків" розповіли про перебіг бойових дій за морозної погоди
21:43
Ексклюзив
ЄС - Україна
Країни ЄС готують великий пакет військової допомоги Україні на 2025 рік, - кореспондентка "Еспресо" з Брюсселя
21:42
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Німеччина посилить тиск на США через їхню позицію щодо України, – глава МЗС Бербок
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія не має й не матиме потенціалу для захоплення важливих центрів України. Колонка Сергія Згурця
21:25
Девід Петреус на події КБФ 21 лютого
Існує двопартійний консенсус щодо необхідності продовження підтримки України, - ексдиректор ЦРУ Петреус
21:16
Олександр Усик
Усик відвідав матч Роналду в Саудівській Аравії
Більше новин