Чи зробить Росія Крим енергонезалежним

4 травня, 2016 середа
13:00

Росіяни витрачають величезні кошти на енергонезалежність Криму. Та чи справді це робиться для кримчан?

Зміст

З 1 січня 2016 року анексований Крим відрізаний від електропостачання з України. Після цієї дати росіяни взялися вибудовувати енергонезалежність півострова.

Так, 14 квітня була запущена вже третя з чотирьох анонсованих ниток енергомосту з Росії. На відміну від помпезного запуску першої лінії особисто Володимиром Путіним у Сімферополі, старт третьої був набагато скромнішим і майже не привернув уваги.  

Згідно обіцянок місцевої "влади", тепер, з урахуванням перших двох ниток, надходження електроенергії в Крим має збільшитись до 600 МВт. Чиновники урочисто відзвітували, що загальна електрична потужність на півострові збільшена до 1060 МВт зі 1100 МВт мінімально необхідних.

У Кремлі одразу заявили, що тепер енергетична автономія Криму - вже доконаний факт. Однак, попри задекларовану незалежність кримчани продовжують скаржитися на вимкнення світла, особливо в невеличких селах та містах.

Світло для "зелених чоловічків"

Коли Україна забезпечувала Крим електроенергією, він споживав 900-1150 МВт. З них на самому півострові генерувалося 150-200 МВт, а решта поставлялися з України за чотирма високовольтними лініями.

З найсвіжіших заяв Міненерго Росії виходить, що для повного задоволення потреб Криму тепер потрібно значно більше - 1442 МВт потужності.


Ба більше, згідно даних Центру глобалістики "Стратегія XXI", якщо всі задумані Кремлем проекти по перекиданню та створенню додаткової генерації стануть реальністю, то сумарна потужність на півострові становитиме 2225 МВт. Це в 1,8 разів більше ніж споживав Крим до анексії Росією.


Виникає логічне питання, куди буде витрачатися додаткова потужність? Особливо якщо врахувати, що на півострові не спостерігається шалений розвиток промисловості і сільського господарства.

"Величезні потужності пов’язані із зростаючими потребами російських військ. Крим поступово перетворюється в військово-морську сухопутну і авіаційну фортецю. Туди перекидається додаткові авіаційні частини, кораблі і судна Чорноморського флоту, розміщуються дивізіони берегових ракетних комплексів, системи протиповітряної оборони. Також мова йде про відновлення пунктів зберігання та обслуговування ядерних боєприпасів. Відповідно буде збільшуватися кількість особового складу, їх родин", - пояснює енергетичний експерт Михайло Гончар.

Довгий-довгий енергоміст

Цікаво, що при прокладанні кабелю по дну Керченської протоки російські проектувальники вибрали найдовший шлях з усіх можливих – 13,5 км. Для цього довелося побудувати 50 км магістральних мереж у Краснодарському краю до пункту пропуску "Кубань" і 50 км у Криму – від пункту пропуску "Крим" до Камиш-Бурунської підстанції. Хоча в районі коси Тузла відстань лише 3,5 км, і виходить прямо на Камиш-Бурунську ПС.

Як пояснив Гончар, росіяни у випадку з "довгим" енегомостом переслідували 2 мети: закопати побільше грошей і убезпечитись від рухливого дна Керченської протоки.

"Варто врахувати, що дно Керченської протоки дуже мулисте і мінливе. Глибина відкладень сягає 70-80 метрів. Нормально закріпити кабель там неможливо", - розповідає експерт.

nullЕнергоміст за своєю суттю – це кабель, який потрібно прокласти в спеціальному тунелі, і закріпити на нестабільному дні. І тут є велика фінансова різниця прокладати його на 13,5 км або на 3,5 км. Щодо того, чи виправдається така далекоглядність, буде зрозуміло у найближчі пару років, коли Чорним морем пройдеться кілька великих сезонних штормів.

Гончар говорить, що росіяни прокладали кабель методами "штурмовщини", тільки для того, щоб приїхав президент Путін та відкрив першу лінію - сам цей факт ставить під сумнів надійність проекту.  До того ж кабель прокладала китайська компанія. А на думку експерта, китайці не відрізняються високою якістю робіт в цій галузі.

Енергодефіцитна Кубань

Міністр енергетики Росії Олександр Новак переконує, що Крим стане енергетично незалежним до вересня 2017 року. "Для того щоб забезпечити повну надійність необхідно ввести додаткові потужності власної генерації в Криму – це 940 МВт, 470 МВт з яких будуть введені до вересня 2017 року, а до березня 2018 року буде ще приблизно 470 МВт", - заявив він.

Для цього росіяни підвищують обсяги видобутку газу так званим "Черноморнефтегазом" (колишня дочірня компанія НАК "Нафтогаз України" "Чорноморнафтогаз") на Одеському, Архангельському газових родовищах та Штормовому газоконденсатному родовищі. Саме газ і має стати основним ресурсом для виробництва електроенергії на півострові. 

Щодо Краснодарського краю, звідки перекидають енергоміст, не варто забувати, що регіон сам по собі енергодефіцитний. Нещодавно там навіть хотіла побудувати електростанцію німецька компанія E-On, щоб зайнятися продажем електроенергії.

Михайло Гончар пояснює, що забезпечити Крим електроенергією можливо, однак це відбудеться не раніше 2020 року і зарахунок величезних фінансових вливань. Мають бути збудовані і генеруючі, і передавальні потужності в Криму та на Тамані.

Інфографіка Центру глобалістики "Стратегія XXI"

Всі плани Москви по Криму можливо буде реалізувати лише із введенням в експлуатацію ІV енергоблоку Ростовської АЕС у 2019 році. Якраз нові потужності атомної генерації (ІІІ та ІV енергоблоки) можуть покрити дефіцит Криму та півдня Росії. Однак роботи ще тривають, отже це - не доконаний факт. 

Дорогий та неросійський

Аналітик Renaissance Capital Володимир Скляр підрахував, що для запровадження повної енергонезалежності Криму Кремлю доведеться витратити близько $2 млрд. В цю суму входить як перекидання потужностей з Краснодарського краю, так і створення власної генерації.

Ця сума виглядає досить реалістичною, адже вартість лише перших двох ниток за оцінками Міненерго Росії обійшлася Москві в 47,3 млрд руб (близько $700 млн за поточним курсом).

Отже, енергоавтономія Криму недешево обійдеться бюджету Росії. Однак тут є ще один важливий нюанс. Попри всі вихваляння московських чиновників, самостійно Росія не в змозі забезпечити електрикою півострів.

"Високовольтні підводні кабелі в Росії не виготовляються. Немає компаній, що здатні здійснювати укладку такого кабелю. Для прокладення енергомосту довелось залучати китайських постачальників, зокрема "Jiangsu Hengtong HV Power System" та "Shanghai Foundation Engineering Group Co, Ltd.", - йдеться в дослідженні Центру глобалістики "Стратегія XXI".

До того ж, ефективна електрогенерація в Криму неможлива без газотурбінних установок німецького "Сіменса", який намагається діяти в обхід санкцій.

Дійсно, у Москві всіма доступними засобами намагаються показати світу, що Крим стає все більш російським і не потребує ані українських харчів, ані української електроенергії.

Тут постає інше питання: скільки часу і грошей буде витрачено, щоб забезпечити електроенергією регіон, який і без того висить ярмом на шиї російського бюджету.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.28
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
3 грудня
19:05
Оновлено
Південна Корея
Президент Південної Кореї оголосив надзвичайний воєнний стан. Парламент вимагає його скасування
18:59
Віталій Мандзин, біатлон
Українець Мандзин фінішував у топ-4 індивідуальної гонки на КС з біатлону
18:59
Литва прапор
Литва заборонила складання іспитів на водійські права російською мовою
18:48
діти, злочини росії
РФ примусово передала щонайменше 314 українських дітей у російські сімʼї, - звіт лабораторії Єльського університету
18:42
електроенергія, відключення
Одна та дві черги: як вимикатимуть світло українцям 4 грудня
18:40
мобілізація
Верховна Рада у першому читанні підтримала зміни щодо військового обліку 17-річних
18:37
Ексклюзив
зсу артилерія
Доводиться говорити про це публічно, - Defense Express про закупівлю озброєння через ДПСУ
18:33
Ексклюзив
Франція
В Об'єднанні українців Франції розповіли про зміну настроїв щодо можливого введення французьких військ в Україну
18:32
Ігор Смілянський
Гендиректор Укрпошти Смілянський отримав нову посаду
18:30
Олександр Мережко
Ми кандидати в ЄС, потрібно координувати з ним зовнішню політику, – нардеп Мережко про невизнання парламентських виборів у Грузії
18:14
Оновлено
на фото нардепка Альона Шкрум
Уряд призначив Шкрум заступницею міністра розвитку громад і територій
18:13
Інтерв’ю
Юрій Макаров
"Російські класики сьогодні би плескали, вітали та убивали нас": публіцист Юрій Макаров про деколонізацію мислення та "велику російську культуру"
18:03
Оновлено
РФ обстріляла Костянтинівку й Покровськ: є загиблі, серед поранених 3-місячне немовля
18:00
OPINION
блог Сергій Таран
Чи замінять українські воїни американських у Європі
17:58
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Циганков травмувався втретє з початку сезону та вибув до кінця року
17:31
Євгенія Кравчук
"У жодній країні такого немає", - нардепка Кравчук переконана, що відповідальність за публікування даних із реєстрів не має стосуватися журналістів-розслідувачів
17:30
Вийшов документальний фільм "Конвеєр помсти" про прикордонників-операторів БПЛА
17:27
Огляд
Конор Макгрегор
Конор Макгрегор: від президентських амбіцій до тотального кенселінгу
17:27
Оновлено
блекаут
Світло вимикатимуть більше, ніж планували: Укренерго оновило графіки відключень 3 грудня
17:13
ДТП у Дніпрі
Смертельна ДТП в Дніпрі, через яку загинула 10-річна дитина: підозрюваного взяли під варту на 2 місяці
17:12
Олександр Усик
"В Усика психологія російського військового": ексчемпіон WBC дав прогноз на реванш з Фʼюрі
17:11
Порушують закон про зброю: в Японії відкликали мечі з книжок про Гаррі Поттера
17:10
Україні потрібні гарантії безпеки до вступу в НАТО, але не замість, – нардеп Мережко про заяву МЗС щодо безальтернативності членства в Альянсі
16:49
Резерв+
У застосунку Резерв+ може з'явитися функція трекінгу повісток: подробиці від Міноборони
16:47
війна з РФ, ЗСУ
З початку доби відбулось 125 атак РФ на позиції ЗСУ, найважче на Курахівському та Покровському напрямках
16:46
Оновлено
Олексій Чернишов, НАК "Нафтогаз"
Очільника Нафтогазу Чернишова призначили міністром національної єдності України
16:22
ЗСУ, мобілізація
Мінекономіки оновило критерії для отримання статусу критичності: які підприємства тепер можуть бронювати працівників
16:04
Гарві Вайнштейн
Увʼязненого за звинуваченнями у зґвалтуванні Гарві Вайнштейна перевели до лікарні
16:00
OPINION
Про монетарну політику, зарплату та інфляцію
15:55
Гривня, 1000 гривень, гроші
"Тисяча від Зеленського": українці подали через Дію понад 4 млн заявок за 3 дні
15:55
Оновлено
Херсонська область
Росіяни атакували артилерією Білозерку на Херсонщині: є загиблий, двоє постраждалих
15:44
Грузія протести
Конституційний суд Грузії не взяв до розгляду позови президентки й опозиції про скасування результатів виборів
15:37
Володимир Зеленський
Виробництво дронів, ракетна програма, захист енергооб'єктів: Зеленський провів засідання Ставки
15:35
Ексклюзив
Карта бойових дій за 20-27 литопада
Передмістя Великої Новосілки не було заміновано та залишилося без фортифікацій, - полковник ЗСУ Селезньов
15:24
Окупанти, кримінал, росіяни
Росіяни залучають раніше засуджених жінок до штурмів на сході, - ОСУВ "Хортиця"
15:23
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:57
Рустем Умєров
Постачання неякісних мін ЗСУ: Рада викликала міністра оборони Умєрова
14:44
Ексзаступнику голови Вищого господарського суду оголосили підозру в одержанні хабаря та участі у злочинній організації
14:42
Офіційно не пропонували нічого, – Координаційний штаб про оприлюднені Росією списки полонених
14:09
злочини окупантів
У 2025 році українці зможуть подати онлайн-заяву про репарації за злочини РФ, - Федоров
Більше новин