Чи зробить Росія Крим енергонезалежним

4 травня, 2016 середа
13:00

Росіяни витрачають величезні кошти на енергонезалежність Криму. Та чи справді це робиться для кримчан?

Зміст

З 1 січня 2016 року анексований Крим відрізаний від електропостачання з України. Після цієї дати росіяни взялися вибудовувати енергонезалежність півострова.

Так, 14 квітня була запущена вже третя з чотирьох анонсованих ниток енергомосту з Росії. На відміну від помпезного запуску першої лінії особисто Володимиром Путіним у Сімферополі, старт третьої був набагато скромнішим і майже не привернув уваги.  

Згідно обіцянок місцевої "влади", тепер, з урахуванням перших двох ниток, надходження електроенергії в Крим має збільшитись до 600 МВт. Чиновники урочисто відзвітували, що загальна електрична потужність на півострові збільшена до 1060 МВт зі 1100 МВт мінімально необхідних.

У Кремлі одразу заявили, що тепер енергетична автономія Криму - вже доконаний факт. Однак, попри задекларовану незалежність кримчани продовжують скаржитися на вимкнення світла, особливо в невеличких селах та містах.

Світло для "зелених чоловічків"

Коли Україна забезпечувала Крим електроенергією, він споживав 900-1150 МВт. З них на самому півострові генерувалося 150-200 МВт, а решта поставлялися з України за чотирма високовольтними лініями.

З найсвіжіших заяв Міненерго Росії виходить, що для повного задоволення потреб Криму тепер потрібно значно більше - 1442 МВт потужності.


Ба більше, згідно даних Центру глобалістики "Стратегія XXI", якщо всі задумані Кремлем проекти по перекиданню та створенню додаткової генерації стануть реальністю, то сумарна потужність на півострові становитиме 2225 МВт. Це в 1,8 разів більше ніж споживав Крим до анексії Росією.


Виникає логічне питання, куди буде витрачатися додаткова потужність? Особливо якщо врахувати, що на півострові не спостерігається шалений розвиток промисловості і сільського господарства.

"Величезні потужності пов’язані із зростаючими потребами російських військ. Крим поступово перетворюється в військово-морську сухопутну і авіаційну фортецю. Туди перекидається додаткові авіаційні частини, кораблі і судна Чорноморського флоту, розміщуються дивізіони берегових ракетних комплексів, системи протиповітряної оборони. Також мова йде про відновлення пунктів зберігання та обслуговування ядерних боєприпасів. Відповідно буде збільшуватися кількість особового складу, їх родин", - пояснює енергетичний експерт Михайло Гончар.

Довгий-довгий енергоміст

Цікаво, що при прокладанні кабелю по дну Керченської протоки російські проектувальники вибрали найдовший шлях з усіх можливих – 13,5 км. Для цього довелося побудувати 50 км магістральних мереж у Краснодарському краю до пункту пропуску "Кубань" і 50 км у Криму – від пункту пропуску "Крим" до Камиш-Бурунської підстанції. Хоча в районі коси Тузла відстань лише 3,5 км, і виходить прямо на Камиш-Бурунську ПС.

Як пояснив Гончар, росіяни у випадку з "довгим" енегомостом переслідували 2 мети: закопати побільше грошей і убезпечитись від рухливого дна Керченської протоки.

"Варто врахувати, що дно Керченської протоки дуже мулисте і мінливе. Глибина відкладень сягає 70-80 метрів. Нормально закріпити кабель там неможливо", - розповідає експерт.

nullЕнергоміст за своєю суттю – це кабель, який потрібно прокласти в спеціальному тунелі, і закріпити на нестабільному дні. І тут є велика фінансова різниця прокладати його на 13,5 км або на 3,5 км. Щодо того, чи виправдається така далекоглядність, буде зрозуміло у найближчі пару років, коли Чорним морем пройдеться кілька великих сезонних штормів.

Гончар говорить, що росіяни прокладали кабель методами "штурмовщини", тільки для того, щоб приїхав президент Путін та відкрив першу лінію - сам цей факт ставить під сумнів надійність проекту.  До того ж кабель прокладала китайська компанія. А на думку експерта, китайці не відрізняються високою якістю робіт в цій галузі.

Енергодефіцитна Кубань

Міністр енергетики Росії Олександр Новак переконує, що Крим стане енергетично незалежним до вересня 2017 року. "Для того щоб забезпечити повну надійність необхідно ввести додаткові потужності власної генерації в Криму – це 940 МВт, 470 МВт з яких будуть введені до вересня 2017 року, а до березня 2018 року буде ще приблизно 470 МВт", - заявив він.

Для цього росіяни підвищують обсяги видобутку газу так званим "Черноморнефтегазом" (колишня дочірня компанія НАК "Нафтогаз України" "Чорноморнафтогаз") на Одеському, Архангельському газових родовищах та Штормовому газоконденсатному родовищі. Саме газ і має стати основним ресурсом для виробництва електроенергії на півострові. 

Щодо Краснодарського краю, звідки перекидають енергоміст, не варто забувати, що регіон сам по собі енергодефіцитний. Нещодавно там навіть хотіла побудувати електростанцію німецька компанія E-On, щоб зайнятися продажем електроенергії.

Михайло Гончар пояснює, що забезпечити Крим електроенергією можливо, однак це відбудеться не раніше 2020 року і зарахунок величезних фінансових вливань. Мають бути збудовані і генеруючі, і передавальні потужності в Криму та на Тамані.

Інфографіка Центру глобалістики "Стратегія XXI"

Всі плани Москви по Криму можливо буде реалізувати лише із введенням в експлуатацію ІV енергоблоку Ростовської АЕС у 2019 році. Якраз нові потужності атомної генерації (ІІІ та ІV енергоблоки) можуть покрити дефіцит Криму та півдня Росії. Однак роботи ще тривають, отже це - не доконаний факт. 

Дорогий та неросійський

Аналітик Renaissance Capital Володимир Скляр підрахував, що для запровадження повної енергонезалежності Криму Кремлю доведеться витратити близько $2 млрд. В цю суму входить як перекидання потужностей з Краснодарського краю, так і створення власної генерації.

Ця сума виглядає досить реалістичною, адже вартість лише перших двох ниток за оцінками Міненерго Росії обійшлася Москві в 47,3 млрд руб (близько $700 млн за поточним курсом).

Отже, енергоавтономія Криму недешево обійдеться бюджету Росії. Однак тут є ще один важливий нюанс. Попри всі вихваляння московських чиновників, самостійно Росія не в змозі забезпечити електрикою півострів.

"Високовольтні підводні кабелі в Росії не виготовляються. Немає компаній, що здатні здійснювати укладку такого кабелю. Для прокладення енергомосту довелось залучати китайських постачальників, зокрема "Jiangsu Hengtong HV Power System" та "Shanghai Foundation Engineering Group Co, Ltd.", - йдеться в дослідженні Центру глобалістики "Стратегія XXI".

До того ж, ефективна електрогенерація в Криму неможлива без газотурбінних установок німецького "Сіменса", який намагається діяти в обхід санкцій.

Дійсно, у Москві всіма доступними засобами намагаються показати світу, що Крим стає все більш російським і не потребує ані українських харчів, ані української електроенергії.

Тут постає інше питання: скільки часу і грошей буде витрачено, щоб забезпечити електроенергією регіон, який і без того висить ярмом на шиї російського бюджету.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.13
    Купівля 42.13
    Продаж 42.73
  • EUR
    Купівля 43.74
    Продаж 44.49
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
8 січня
08:31
крига
На Чернігівщині під лід провалилися чоловік і його 7-річний онук: їхні пошуки тривають
08:11
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 176 боєзіткнень: Сили оборони відбили 41 штурм росіян на Покровському напрямку і 32 - на Курському
08:00
OPINION
Войовнича риторика Трампа і його "розуміння" Росії
07:58
Іран
Після падіння режиму Асада з Сирії втекли тисячі іранських військових і їхніх союзників, - WSJ
07:52
Німеччина закликає країни ЄС послабити санкції проти Сирії, - Reuters
07:45
катастрофа літака МАУ в Ірані
П'яті роковини катастрофи збиття літака МАУ в Ірані. Пошук правди та покарання винних
07:43
прикордонники
З початку великої війни ДПСУ затримала понад 40 тис. людей, які намагалися незаконно перетнути кордон
07:40
Огляд
«Рамштайн», 20-та зустріч Контактної групи з питань оборони України
Чи буде "Рамштайн" 9 січня останнім та про що говоритимуть. Пояснюємо
07:26
Інфографіка
покинута росіянами техніка і награбоване
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 1660 військових, 4 танки і 19 артсистем
07:18
Ніколас Мадуро
Мадуро заявив про затримання Венесуелою 7 осіб, із яких троє - українці: їм закидають підготовку теракту
06:55
терористи ХАМАС
Ізраїль ударив по терористах, які брали участь у нападі 7 жовтня
06:47
Оновлено
корабель рф
РФ завела усі ракетоносії з Чорного моря до пунктів базування
06:47
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну ударними дронами у ніч на 8 січня: у Києві та області працювала ППО
06:43
пістолет
На заводі у Німеччині працівник застрілив двох своїх колег і тяжко поранив ще одного
06:22
ВООЗ
"Не є новим": ВООЗ оцінила небезпеку метапневмовірусу людини hMPV
06:18
хакери
Хакери зламали російський реєстр із особистими даними росіян, - росЗМІ
03:34
БПЛА атакували Енгельс Саратовської області РФ: попередньо, є влучання у нафтосховище
02:49
Рамштайн-3
У міноборони США розповіли, про що говоритимуть на 25-му засіданні у форматі "Рамштайн"
02:19
Україна та Болгарія уклали протокол про співробітництво у сфері освіти й науки в 2025 році
01:52
Володимир Зеленський
Зеленський запропонував новообраній президентці Швейцарії долучитися до гумдопомоги для Сирії
01:35
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
"Немає ні найменшого шансу": Трюдо й Джолі відповіли Трампу на його план об’єднання Канади зі США
00:47
конгрес США
До Конгресу США повторно внесли проєкт резолюції щодо визнання геноцидом дій Росії проти України
00:04
Оновлено
Міноборони
Вибори до антикорупційної ради при Міноборони відбулися. В МО розповіли, коли чекати результатів
2025, вiвторок
7 січня
23:58
Війна з РФ, Курахівський напрямок, Донбас
РФ майже повністю окупувала Курахове, - DeepState
23:53
Ільхам Алієв
Алієв назвав Вірменію "фашистською" державою
23:19
Оновлено
Петер Сіярто
Сіярто звинуватив Україну в тому, що газ в Європі подорожчав після припинення транзиту. В МЗС України запропонували віддати місце в НАТО та ЄС
23:16
ШІ-зображення українських військових
У ЦПД пояснили, чим небезпечні відео та фото з "українськими військовими", які поширюються у TikTok
22:40
Денис Берінчик
Берінчик дізнався імʼя суперника і дату наступного чемпіонського бою
22:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Оточення Трампа починає ставати на землю і розуміти, що великих можливостей у них немає": політичний експерт Цибулько
22:08
Ексклюзив
Суджа, РФ, Курська область
Полковник СБУ Костенко припустив, що стало причиною активізації ЗСУ на Курщині
22:07
ЗСУ
ЗСУ стабілізували ситуацію в районі Кругляківки та Колісниківки на Харківщині, - DeepState
21:57
Літак JetBlue, США
У шасі літака, який прямував з Нью-Йорка до Флориди, виявили 2 трупи
21:37
Оновлено
Олександр Лукашенко
"Гаюн": Білорусь наростила військову присутність біля кордону з Україною. У ЦПД прокоментували
21:13
Дональд Трамп
Трамп не виключив, що буде тиснути задля встановлення контролю над Гренландією та Панамським каналом
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Підсумки п'яти місяців бойових дій на Курщині - не на користь противника. Колонка Сергія Згурця
20:31
санкції США
США ввели санкції проти члена уряду Орбана
20:15
Дональд Трамп
Трамп виключив зустріч з Путіним до інавгурації, і заявив про можливість ескалації війни в Україні
20:02
Стела на в'їзді в Покровськ
На Покровському напрямку за останній тиждень ліквідовані понад 7600 окупантів, - речник ОСУВ "Хортиця"
20:00
OPINION
З приводу одного флешмобу: майже все XX сторіччя для України це роки сарани
19:45
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про створення переліку терористичних організацій
Більше новин