Україна програла Угорщині та Румунії важливі правки до закону про освіту. Чим це загрожує

Дмитро Гомон
13 жовтня, 2017 п'ятниця
12:40

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила документ, в якому є жорсткі висловлювання щодо українського закону про освіту

Резолюція, яку ухвалила 12 жовтня ПАРЄ, містить багато зауважень до українського закону про освіту. Це не дуже дивує, оскільки більшість правок у документ було внесено угорськими та румунськими депутатами. Саме Будапешт і Бухарест висловлювали найбільше претензій до закону.

Що саме ухвалили в ПАРЄ

Резолюцію схвалили після гарячих дебатів. За їхніми наслідками було схвалено більшу частину пропозицій румунських та угорських депутатів, повідомила "Європейська правда".

"Обговорення резолюції по закону про освіту було дуже емоційним і маніпулятивним. На жаль, електронне жеребкування вибрало на дебатах в основному угорських і румунських доповідачів, а з української делегації виступили лише Костянтин Усов, Володимир Ар'єв, Борислав Береза", - написала після ухвалення документу член української делегації Ірина Геращенко.

Одним із пунктів ухваленої резолюції Парламентська Асамблея Ради Європи шкодує, що Верховна рада змінила статтю 7 закону про освіту (про мову освіти) без консультацій з представниками національних меншин.

ПАРЄ відзначає, що Україна звернулася до Венеціанської комісії за думкою, але водночас критикує той факт, що це було зроблено після ухвалення закону. Асамблея звернулася до України з проханням врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії, а також внести відповідні зміни до закону про освіту.

У той же час, в тексті міститься зауваження, що вже зараз, до ухвалення висновку комісії, є низка юридичних питань до закону. Ця правка, до речі, суперечить позиції автора звіту, на базі якого схвалювалася резолюція, естонського депутата Андреаса Херкеля.

Багато правок української сторони було відкинуто. Наприклад, була провалена пропозиція ввести "змішане навчання", наприклад, із викладанням 60% предметів українською, а 40% - мовою меншини.

Також не пройшла правка про те, що навчання "виключно мовою меншини" (без викладання частини предметів державною мовою) завдає шкоди самим дітям через зменшення їхньої конкурентності на ринку праці та ускладнення вступу до вузів.

А саме ця теза є однією з ключових української сторони, коли вона пояснює необхідність ухвалення закону.

Також резолюція рекомендує адаптувати окрему методику навчання української мови для дітей, які є представниками національних меншин.

Що вдалося відстояти

Як повідомила "Європейська правда", з мінімальною перевагою була відхилена угорська поправка, за якою з документа хотіли викреслити посилання на право України захищати державну мову, а також про те, що мова є чинником об’єднання держави.

У цьому ж пункті сказано, що держава має право заохочувати вивчення офіційної мови та просити, аби державна мова була мовою навчання для всіх.

Також вдалося залишити згадку про відсутність виключно українських державних шкіл (або із навчанням виключно мовами інших меншин) у "сусідніх державах", тобто в Румунії та Угорщині.

За схвалення документа із внесеними в нього правками проголосували 82 депутати, проти - 11, і ще 17 утрималися. Українська делегація, за винятком Мустафи Джемілєва, проголосувала проти.

Доповідач Андреас Херкель утримався, бо правки суттєво змінили зміст його звіту. Поправки до документа подавали виключно угорські та румунські члени асамблеї.

Що буде далі

Перш за все слід зазначити, що резолюція ПАРЄ носить суто рекомендаційний характер. Отже, це справа України - виконувати надані поради, чи ні.

"Агресивні заяви деяких представників угорської і румунської делегаціі взагалі іноді виглядали як приховані територіальні претензії до України і це неприпустимо", - написала у Facebook після ухвалення резолюції учасниця української делегації Ірина Геращенко.

Вона вважає, що риторика румунських та угорських колег носила "передвиборчий характер" і була спрямована на мобілізацію власного електорату, аби показати, що румунські й угорські політики борються за своїх співвітчизників в усіх куточках світу.

"Нам вдалося збити майже всі найодіозніші поправки, та, на жаль, не всі. Чекаємо висновки Венеціанської комісії і працюємо далі, над реформуванням країни і над посиленням нашої єдності", - підсумовує Геращенко.

Румунський політолог, президент Асоціації європейської конвергенції Серджіу Дан обурився словами пані Геращенко про те, що Румунія має територіальні претензії до України.

"Приховані територіальні претензії"? Від румунської делегації? Вам не соромно, пані Геращенко?" - написав він у коментарях до її допису.

Ще один учасник української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв вважає, що ухвалена резолюція - то "не страшно". "Ніяких окремих вимог, окрім імплементації висновків Венеціанської комісії. Але про це вчора казав Президент - будемо слідувати висновкам експертів. Жодних імперативів немає взагалі!" - зазначив він на своїй сторінці у Facebook.

Він також нагадав, що в резолюції "відзначено важливість знання офіційної мови і міститься заклик до сусідів, які ініціювали резолюцію в тому числі, так само ревно захищати права української меншини на їхній території".

Висновки Венеціанської комісії очікуються до кінця року.


Венеціанська комісія - це орган Ради Європи, котрий надає висновки про відповідність законів європейським стандартам та цінностям. Її висновки мають рекомендаційний характер та не обов’язкові до виконання. Проте це потужний аргумет під час дискусії з країнами-противниками закону. Авторитет організації змушує дослухатись до її думки всіх членів Ради Європи, до яких належить і Україна.


Заступник голови ЦВК, юрист Андрій Магера побоюється, що вони також можуть бути не на користь України після резолюції ПАРЄ.

"Після резолюції ПАРЄ, швидше за все, висновок "Венеціанки" також буде негативним для нас. Більше того, комісія буде посилатися на резолюцію ПАРЄ у своєму висновку. Крім того, можуть ще й згадати про російську мову у школах; РФ це точно сподобається. Ми не повинні себе тішити ілюзіями. Натомість, треба готуватися до цього варіанту заздалегідь", - зазначив він у коментарях до допису Ар'єва.

Магера вважає, що Україна могла б денонсувати ті міжнародні договори в рамках Ради Європи, які "об'єктивно зараз шкодять нашим національним інтересам".

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.77
    Купівля 38.77
    Продаж 39.29
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
11:02
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
11:02
Гаїті
На Гаїті банди вчинили напад на елітні райони столиці: загинуло щонайменше 12 людей
10:59
Огляд
міжнародний огляд
Що означає для українців перемога Путіна на президентських виборах, приєднання України до ЄС та підтримка російським народом війни. Акценти світових ЗМІ 19 березня
10:54
відключення електроенергії
Через обстріли РФ є знеструмлення у 7 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 19 березня
10:47
Україна ЄС
ЄС відкидає публічні обговорення перспектив членства України з двох причин, – Politico
10:41
WSIS Prizes 2024
Дія.Engine номінували на міжнародну нагороду WSIS Prizes 2024
10:33
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
10:22
Американські зоологи модифікували ДНК корови, аби у молоці продукувалися білки людського інсуліну
10:18
Володимир Зеленський та Хакан Фідан
У МЗС Туреччини висловили надію, що 2025 рік стане мирним для України
10:01
OPINION
Орест Сохар
Німецький канцлер піддався на тролінг Макрона
10:00
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що дії Китаю у Південнокитайському морі є провокаційними та порушують права Філіппін
09:50
Ексклюзив
Парад ганьби. Путін
Путін боїться оголошувати широкомасштабну мобілізацію, - Згурець
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 березня: гривня послабшала щодо євро та долара
09:40
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
"Є кращий спосіб": Байден застеріг Нетаньягу від наступу на Рафах
09:38
Огляд
вбивство Маргарити Разаз
Що відомо про вбивство українки в Німеччині: підозрювана з Росії та інші деталі справи
09:30
крилата ракета X-32
Партизани "Атеш" з'ясували, скільки ракет X-32 РФ планує виготовити цьогоріч
09:18
Дмитро Кулеба
В Індії анонсували візит Кулеби: названо дати
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій: Бахмут
Оперативна ситуація на Бахмутському напрямку стабілізовується, - командир екіпажу БПЛА "Кара Небесна" Отченаш
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
06:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що євреї, які голосують за демократів, "ненавидять власну релігію та Ізраїль". У Білому домі відреагували
06:24
Бельгія
Мінні тральщики і 300 бронеавтомобілів: Бельгія готує пакет допомоги для України на €412 млн
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
Більше новин