Україна програла Угорщині та Румунії важливі правки до закону про освіту. Чим це загрожує

Дмитро Гомон
13 жовтня, 2017 п'ятниця
12:40

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила документ, в якому є жорсткі висловлювання щодо українського закону про освіту

Резолюція, яку ухвалила 12 жовтня ПАРЄ, містить багато зауважень до українського закону про освіту. Це не дуже дивує, оскільки більшість правок у документ було внесено угорськими та румунськими депутатами. Саме Будапешт і Бухарест висловлювали найбільше претензій до закону.

Що саме ухвалили в ПАРЄ

Резолюцію схвалили після гарячих дебатів. За їхніми наслідками було схвалено більшу частину пропозицій румунських та угорських депутатів, повідомила "Європейська правда".

"Обговорення резолюції по закону про освіту було дуже емоційним і маніпулятивним. На жаль, електронне жеребкування вибрало на дебатах в основному угорських і румунських доповідачів, а з української делегації виступили лише Костянтин Усов, Володимир Ар'єв, Борислав Береза", - написала після ухвалення документу член української делегації Ірина Геращенко.

Одним із пунктів ухваленої резолюції Парламентська Асамблея Ради Європи шкодує, що Верховна рада змінила статтю 7 закону про освіту (про мову освіти) без консультацій з представниками національних меншин.

ПАРЄ відзначає, що Україна звернулася до Венеціанської комісії за думкою, але водночас критикує той факт, що це було зроблено після ухвалення закону. Асамблея звернулася до України з проханням врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії, а також внести відповідні зміни до закону про освіту.

У той же час, в тексті міститься зауваження, що вже зараз, до ухвалення висновку комісії, є низка юридичних питань до закону. Ця правка, до речі, суперечить позиції автора звіту, на базі якого схвалювалася резолюція, естонського депутата Андреаса Херкеля.

Багато правок української сторони було відкинуто. Наприклад, була провалена пропозиція ввести "змішане навчання", наприклад, із викладанням 60% предметів українською, а 40% - мовою меншини.

Також не пройшла правка про те, що навчання "виключно мовою меншини" (без викладання частини предметів державною мовою) завдає шкоди самим дітям через зменшення їхньої конкурентності на ринку праці та ускладнення вступу до вузів.

А саме ця теза є однією з ключових української сторони, коли вона пояснює необхідність ухвалення закону.

Також резолюція рекомендує адаптувати окрему методику навчання української мови для дітей, які є представниками національних меншин.

Що вдалося відстояти

Як повідомила "Європейська правда", з мінімальною перевагою була відхилена угорська поправка, за якою з документа хотіли викреслити посилання на право України захищати державну мову, а також про те, що мова є чинником об’єднання держави.

У цьому ж пункті сказано, що держава має право заохочувати вивчення офіційної мови та просити, аби державна мова була мовою навчання для всіх.

Також вдалося залишити згадку про відсутність виключно українських державних шкіл (або із навчанням виключно мовами інших меншин) у "сусідніх державах", тобто в Румунії та Угорщині.

За схвалення документа із внесеними в нього правками проголосували 82 депутати, проти - 11, і ще 17 утрималися. Українська делегація, за винятком Мустафи Джемілєва, проголосувала проти.

Доповідач Андреас Херкель утримався, бо правки суттєво змінили зміст його звіту. Поправки до документа подавали виключно угорські та румунські члени асамблеї.

Що буде далі

Перш за все слід зазначити, що резолюція ПАРЄ носить суто рекомендаційний характер. Отже, це справа України - виконувати надані поради, чи ні.

"Агресивні заяви деяких представників угорської і румунської делегаціі взагалі іноді виглядали як приховані територіальні претензії до України і це неприпустимо", - написала у Facebook після ухвалення резолюції учасниця української делегації Ірина Геращенко.

Вона вважає, що риторика румунських та угорських колег носила "передвиборчий характер" і була спрямована на мобілізацію власного електорату, аби показати, що румунські й угорські політики борються за своїх співвітчизників в усіх куточках світу.

"Нам вдалося збити майже всі найодіозніші поправки, та, на жаль, не всі. Чекаємо висновки Венеціанської комісії і працюємо далі, над реформуванням країни і над посиленням нашої єдності", - підсумовує Геращенко.

Румунський політолог, президент Асоціації європейської конвергенції Серджіу Дан обурився словами пані Геращенко про те, що Румунія має територіальні претензії до України.

"Приховані територіальні претензії"? Від румунської делегації? Вам не соромно, пані Геращенко?" - написав він у коментарях до її допису.

Ще один учасник української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв вважає, що ухвалена резолюція - то "не страшно". "Ніяких окремих вимог, окрім імплементації висновків Венеціанської комісії. Але про це вчора казав Президент - будемо слідувати висновкам експертів. Жодних імперативів немає взагалі!" - зазначив він на своїй сторінці у Facebook.

Він також нагадав, що в резолюції "відзначено важливість знання офіційної мови і міститься заклик до сусідів, які ініціювали резолюцію в тому числі, так само ревно захищати права української меншини на їхній території".

Висновки Венеціанської комісії очікуються до кінця року.


Венеціанська комісія - це орган Ради Європи, котрий надає висновки про відповідність законів європейським стандартам та цінностям. Її висновки мають рекомендаційний характер та не обов’язкові до виконання. Проте це потужний аргумет під час дискусії з країнами-противниками закону. Авторитет організації змушує дослухатись до її думки всіх членів Ради Європи, до яких належить і Україна.


Заступник голови ЦВК, юрист Андрій Магера побоюється, що вони також можуть бути не на користь України після резолюції ПАРЄ.

"Після резолюції ПАРЄ, швидше за все, висновок "Венеціанки" також буде негативним для нас. Більше того, комісія буде посилатися на резолюцію ПАРЄ у своєму висновку. Крім того, можуть ще й згадати про російську мову у школах; РФ це точно сподобається. Ми не повинні себе тішити ілюзіями. Натомість, треба готуватися до цього варіанту заздалегідь", - зазначив він у коментарях до допису Ар'єва.

Магера вважає, що Україна могла б денонсувати ті міжнародні договори в рамках Ради Європи, які "об'єктивно зараз шкодять нашим національним інтересам".

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
22:45
Маріно Пушич
Тренер "Шахтаря" відмовився від роботи в "Ліверпулі"
22:13
Кремль москва
Таджикистан застеріг громадян від поїздок у Росію
21:24
Ілюстративне фото
У Камбоджі на військовій базі вибухнули боєприпаси: загинуло 20 солдатів
21:20
Віталій Миколенко, Евертон, АПЛ
Тренер зробив моторошний прогноз щодо участі українського футболіста на Євро-2024
21:13
Ексклюзив
Віталій Портников
Україна втратила вікно можливостей, щоб убезпечити себе від агресії РФ, - Портников
20:54
презентація книги "Гвардія наступу. Самовидець"
У Києві презентували воєнно-історичний роман "Гвардія наступу. Самовидець" на основі історій реальних військових
20:43
окупант
Кубинські найманці ліквідували російського командира на Донеччині, - "Атеш"
20:28
Бердичі
Росіяни захопили Бердичі, - DeepState
20:28
Ціллю РФ під час сьогоднішньої атаки були об'єкти транзиту газу, від яких залежить безпека постачання в ЄС, - Зеленський
20:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 27 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
20:11
Ексклюзив
ЗСУ
"Десятиліття протистояння без будь-яких угод": дипломат Чалий спрогнозував, як може завершитися війна Росії з Україною
20:07
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
20:02
OPINION
Галина Пагутяк
Боюся, що про них забудуть
20:02
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
Спротив запускає серію соціальних відео з закликом допомогти Силам оборони України
19:54
землетрус
В Японії стався землетрус магнітудою 6,5 бала
19:50
На головній сцені Євробачення: Alyona Alyona & Jerry Heil провели першу репетицію
19:38
OPINION
Андрій Яніцький, директор з розвитку сайту Еспресо ТБ
Розмови на кухнях повернулися
19:29
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 49 ворожих атак на чотирьох напрямках
19:25
Ексклюзив
Еспресо логотип
Телеканал "Еспресо" має більший спектр позицій, ніж телемарафон, - членкиня громадської ради при Комітеті ВР України з питань свободи слова Дуцик
19:20
Оновлено
Зеленський звільнив голову Броварської РДА Майбоженка, якого заарештовано на 2 місяці за п'яний наїзд на пішоходів
19:06
Наслідки ворожого удару по залізничній станції в Очеретине
Росіяни прорвалися й контролюють частину Очеретиного: офіційно від ЗСУ
19:05
IOS 17 APPLE
Apple поновила переговори з OpenAI щодо впровадження генеративних функцій ШІ в iPhone
18:50
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
Стороною обвинувачення було штучно створено дві військових експертизи, - адвокат Червінського про доказову базу у справі
18:41
Як-52
Захисники Одеси збили російський дрон-розвідник за допомогою навчального літака
18:33
малий бізнес
Харків скасує плату за землю та інші податки для бізнесу
18:22
В Одесі відтворили події євангельської історії
В Одесі відбулася щорічна великодня реконструкція хресної дороги Христа
18:10
Ілюстративне фото
Була 6 днів без їжі та води: у США подружжя випадково відправило кішку у зворотній посилці Amazon
18:06
OPINION
Юрій Богданов
Наш світ є продуктом малопрогнозованих і малопрорахованих рішень
17:47
OPINION
Радослав Сікорський
Польща визначилася з політикою щодо України та ЄС
17:44
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
17:37
міномет обстріл
Окупанти обстріляли з мінометів Козацьке на Херсонщині: трьох людей поранено
17:33
Олександр Сирський
"Має тенденцію до загострення": Сирський про ситуацію на фронті
17:15
Оновлено
Австралія
ППО, безпілотники й обладнання: Австралія виділяє Україні пакет військової допомоги Україні на $100 млн
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
Більше новин