Вибори в об'єднаних територіальних громадах. Що це і для чого потрібно


фото: zn.ua
У неділю, 29 жовтня, в Україні пройшли місцеві вибори в 201 об'єднаній територіальній громаді. Навіщо взагалі їх створили

Ці вибори стали найбільшими в Україні за останні 2 роки.

Центральна виборча комісія призначила вибори в ОТГ (об'єднані територіальні громади) усіх регіонів України, крім окупованого Криму і окупованих районів Донбасу. Можливість взяти участь у місцевих виборах мали 1,3 млн українців.

На місцях обирали 674 депутатів міськрад, 1514 - селищних рад, 2318 - сільських рад, 25 міських голів, 61 селищного голову та 115 сільських голів

Раніше, 30 квітня 2017 року, вибори депутатів та голів місцевих рад пройшли в 47 об'єднаних територіальних громадах з 19 областей України. 

Що таке об'єднані територіальні громади

5 лютого 2015 року було ухвалено закон "Про добровільне об'єднання територіальних громад". В добровільні ОТГ можуть об'єднуватися громади сіл, селищ і міст, що мають спільні межи. Після об'єднання ОТГ включає територію, якою раніше керували місцеві ради, що об'єдналися. Об'єднана територіальна громада не може включати іншу територіальну громаду, яка має свій орган місцевого самоврядування.

Ініціювати об'єднання територіальних громад можуть сільські, селищні та міські голови або депутати місцевої ради в кількості не менше третини. Також пропонувати створити ОТГ можуть місцеві жителі або органи самоорганізації населення, що представляють інтереси не менше третини членів громади.

ОТГ має бути розташована в межах однієї області, а її створення не змінює статусу населених пунктів сільської чи міської місцевості.

Об'єднана територіальна громада отримує все майно, права та обов'язки територіальних громад, які об'єдналися.

Навіщо об'єднувати громади

До впровадження адмінреформи в України існувало 11520 територіальних громад, із них 458 міських, 783 селищних і 10279 сільських. При цьому в 92% сільських громад проживало менше 3 тис. жителів, майже 11% сільських територіальних громад мали менше 500 жителів. Трапляються навіть громади, що включають менше 100 осіб. 

Водночас у понад 50% сільських громад дотаційність складала понад 70%. 483 територіальні громади взагалі на 90% утримувалися за рахунок дотацій.

У таких маленьких населених пунктах неможливо створити повноцінне самоврядування, тому реформа дає можливість їх об'єднати.

Передбачається, що після завершення процесу об'єднання в Україні діятимуть близько 1500 потужних громад.

Як щодо грошей

Законом "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що в місцевих бюджетах має бути достатньо грошей для розпорядження органами самоврядування. Держава виділяє субвенції на ОТГ згідно з планом соціально-економічного розвитку. Пропозиції щодо фінансової підтримки вносить до Кабміну рада ОТГ.

Адмінреформа передбачає зміни до законодавства для збільшення як власних доходів місцевих бюджетів, так і місцевих податків та зборів. Зокрема, ліквідовано неефективні податки, завеликі видатки на адміністрування, введено нові економічно ефективні податки тощо.

Частка місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів, яка в 2014 році становила 8,8%, у 2017 році зросла до 28%.

За підсумками січня-вересня 2017 року надходження від місцевих податків і зборів по Україні склали 37,8 млрд грн - на 25,5% (7,7 млрд грн) більше аналогічного періоду 2016 року. При цьому найбільше грошей надійшло від плати за землю (52,6%) та єдиного податку (42%).

Темпи надходжень місцевих податків  до бюджетів ОТГ за 9 місяців поточного року зросли на 30,6%, а динаміка зростання виявилася на 5,1 відсоткових пунктів вищою, ніж у цілому по Україні.

Надходження до місцевих бюджетів від плати за землю зросли на 14,2%, тоді як по об'єднаних громадах - на 20,2%. Доходи місцевих бюджетів від єдиного податку збільшилися на 39,3%, по об'єднаних громадах – на 42,3%.

Загалом, частка місцевих податків і зборів у доходах ОТГ становить майже 33% у структурі усіх власних доходів.

З 1 січня 2018 року до місцевих бюджетів зараховуватиметься 5% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату, з яких 2% – до обласних бюджетів і 3% – до бюджетів міст обласного значення, ОТГ і районів (2% - до районного бюджету, 1% – до сільських, селищних та міських бюджетів у складі району).

Бюджетам у 2018 році надаватимуться базова дотація, додаткові дотації (на заклади освіти, охорони здоров'я та компенсацію податкових пільг зі сплати земельного податку), а також освітня субвенція та медична субвенції.

Старости в об'єднаних територіальних громадах

Сільські території в об'єднаних громадах представлятимуть старости. За даними порталу "Децентралізація", у 366 об'єднаних територіальних громадах обрано вже 330 старост, ще близько 1000 осіб виконують обов'язки старост.

Старосту обирають на 5 років. Він є членом виконавчого комітету, представляє інтереси жителів села, здійснює комунікацію між владою та громадою, відповідає за роль громади у прийнятті рішень, працює з громадськими об’єднаннями. Він є підзвітним і відповідальним перед жителями та радою ОТГ.

У чинне законодавство вводиться поняття "старостинський округ" - це одне або декілька сіл (селищ) на території об’єднаної громади, інтереси жителів яких представляє староста. Рада громади самостійно формує старостинські округи. На території адміністративного центру староста не обирається, отже і старостинського округу там не буде.

Староста також бере участь у контролі за благоустроєм і використанням об’єктів комунальної власності на території округу, у підготовці проекту місцевого бюджету та утворенні органів самоорганізації населення. У деяких громадах староста уповноважений місцевою радою на нотаріальні дії та реєстрацію актів цивільного стану.

новини партнерів

6 березня, 2021 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати