![На фото: Меланія та Дональд Трамп На фото: Меланія та Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/318000_319000/318921_GettyImages-1244812622_new_80x50_0.webp)
Чужа влада
Українці мають зрозуміти одну просту річ. В результаті Майдану вдалося змістити вельми ефективну - з точки зору інтересів бандитів і Кремля - чужу владу на не дуже ефективну, але свою
Кожного разу під час чергової річниці Майдану можна чути звичні слова про розчарування і владу, яка «прийшла на крові» захисників головної площі країни і «не виправдала» надій.
Ці стогони були б виправдані тільки в тому випадку, якщо б метою Майдану було б встановлення будь-якої влади, боротьба за інтереси політичних сил або їхніх лідерів. Але нічого подібного під час повстання 2013-2014 років не було.
Коментатори Майдану 2013-2014 років плутають його з Майданом 2004 року. Тоді велика частина учасників протесту дійсно покладала надії на кандидата на пост президента країни Віктора Ющенка, а сам Майдан розпочався за підсумками президентських виборів і був частиною плану по захисту результатів голосування від маніпуляцій влади.
І, дійсно, багато хто з учасників протесту швидко розчарувався в своєму обранцеві - тому що очікував від нього не просто змін, а кращого життя. Питання навіть не в тому, що «помаранчева» команда не була командою реформаторів і швидко посварилася, а в тому, що останній період її правління збігся зі світовою економічною кризою, яка торкнулася і України.
Саме тому багато хто з колишніх виборців Ющенка проголосував за «міцного господарника» Віктора Януковича - в надії, що колишній рецидивіст наведе порядок в країні. Янукович і навів. Але висновків ані з правління Ющенка, ані з цього «порядку» зроблено не було.
Більшість українців досі не хоче зрозуміти, що ефективна влада з'являється тільки у ефективного суспільства. А не навпаки.
Майдан 2013-2014 років був перш за все повстанням «проти», а не повстанням «за». Повстанням проти Януковича, проти несправедливості, проти спроб «здати Україну Росії». Європейські прапори, якими так тішилися на Заході, залишилися цьому Майдану в спадок від студентських акцій на підтримку євроінтеграції.
Але сотні тисяч людей вийшли на вулиці саме після побиття студентів. Вийшли, тому що були обурені несправедливістю і з одним-єдиним гаслом, який я добре бачив і чув 1 грудня 2013 року - «зека геть!». Політичні лідери були не ініціаторами цього багатотисячного протесту, а посередниками між громадянами і владою, яку ці громадяни хотіли скинути.
При цьому важливим завданням цих політичних лідерів було збереження держави, яка в умовах масового протесту в столиці а також в західних і центральних регіонах країни могла втратити керованість і стати легкою здобиччю колишньої метрополії. Про те, що такі побоювання - не ілюзія, підтвердило захоплення Росією Криму та частини Донбасу відразу ж після втечі Віктора Януковича з України.
Повстання 2013-2014 роки – тільки шанс побудувати нову країну. При цьому потрібно давати собі раду в тому, що якби не анексія Криму, не війна на Донбасі, не штучне вилучення з виборчих списків мільйонів прихильників проросійських сил, які опинилися «по той бік» лінії розмежування - цей шанс і після Майдану був би мінімальним.
До Майдану вороже або байдуже ставилася приблизно половина країни. Настрої почали змінюватися тільки після початку війни. Але найголовніше - ані жителі Криму, ані велика частина жителів Донбасу не мали можливості проголосувати за своїх традиційних обранців.
Саме тому потрібно розуміти, що ситуація, яка склалася сьогодні - це вікно можливостей, яке може незабаром закритися на довгі роки.
Причини можуть бути різними - голосування за популістів, які не зможуть впоратися з завданнями перебудови країни. Відновлення територіальної цілісності, яке поверне в списки виборців мільйони прихильників проросійських сил. Посилення кризи керованості на Заході, що остаточно виключить Україну з пріоритетів зовнішньої політики цивілізованого світу.
Кожна з цих обставин може призвести не тільки до того, що ніякого «кращого життя» ще довго не буде, але і до розпаду країни по вже відомим кордонам геополітичних впливів.
Але шанс побудувати єдину демократичну і успішну країну все ще є - хоч він і зменшується з кожним днем. Однак цей шанс вимагає осудності і від влади, і від суспільства.
Влада повинна докласти зусиль для надання процесам такого будівництва незворотності - навіть всупереч суспільним настроям і страху через власні рейтинги на виборах.
Суспільство має відвикати від анархії і навчитися поваги до державних інституцій, навіть коли в них виявляються не найкращі, на думку окремого громадянина, представники істеблішменту.
Суспільство повинно навчитися контролювати цю владу. Громадяни повинні самі йти у владу - перш за все в місцеву.
Громадяни повинні бути готові до самостійного фінансування своєї політичної і громадської активності - на подачки від великого бізнесу державу не побудувати.
Отже, пересічному українцеві потрібно взяти всю відповідальність на себе не тільки в повстанні, але і в процесі державного будівництва. Інакше нічого не буде.
Ми маємо зрозуміти одну просту річ. В результаті Майдану вдалося змістити вельми ефективну - з точки зору інтересів бандитів і Кремля - чужу владу на не дуже ефективну, але свою.
Якщо це розуміння не прийде, наступна влада теж буде чужою.
![Оленівка - наша Катинь Оленівка - наша Катинь](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/250000_251000/250913_2022-07-30T124407Z_1724509590_RC2CMV9DDGAA_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-PRISON-RALLY_new_300x170_0.webp)
![відновлення електропостачання відновлення електропостачання](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/306000_307000/306367_356622523_663011745867654_8004420405868554579_n_new_300x170_0.webp)
![Володимир Машков Володимир Машков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/288000_289000/288336_Volodimir_Mashkov_new_300x170_0.webp)
- Актуальне
- Важливе
![Румунія, прапор Румунії Румунія, прапор Румунії](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305369_GettyImages-1478115586_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)