Коронавірус як каталізатор економічної кризи в Україні

Юрій Гаврилечко
23 березня, 2020 понедiлок
13:20

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина

Зміст

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина. Внесок паніки, присвяченій коронавірусу, у чергову світову економічну кризу, можливо, будуть вивчати у ВНЗ. Але це потім, а зараз, коли все тільки починається, кожна країна вирішує проблеми, що з'явилися, - самостійно, не кооперуючись одна з одною. Якщо ще на рівні обміну інформацією в галузі медицини співробітництво йде, то в економічній сфері – кожен сам за себе.

Тенденція до "економічної самоізоляції" держав почалася не сьогодні. Як доречно зазначає економічний експерт Павло Вернівскій, все почалося ще з кризи 2008 року. Судячи за даними сайту GlobalTradeAlert, створеному в 2009 році щоб відстежувати нові тренди (бо всі уряди побоювалися, що сусідні країни повернуться до політики «розорити сусіда»), де свої проблеми вирішуються за рахунок інших, - саме тоді почалося зростання протекціонізму в усіх провідних економіках світу. Паралельно з цим, в 2010 році почалися Валютні війни (як різновид торгівельних війн). І до сьогодні про ці війни ніхто не говорив відкрито. Вони, швидше, вважалися безумством ряду осіб. Не говорили, оскільки побоювалися, що це призведе до заходів у відповідь. Не говорили, тому що є договірні зобов'язання в рамках СОТ. Однак, якщо на цей новий тренд закривали очі, то це не означає, що його не було. Україна ж, стала винятком із загального правила, і робить все суто протилежне тому, чим займається весь цивілізований світ. А саме: відкриває свій внутрішній ринок для імпорту, знищує вітчизняного виробника за допомогою зростання фіскального навантаження і знімає всі нетарифні бар'єри на шляху імпорту.

Зараз, коли епідемія коронавірусу випробовує на міцність економіки всіх країн, і від запасу цієї міцності залежить те, як далі буде розвиватися економічна ситуація в кожній окремій країні – ми катастрофічно не готові до викликів, які стоять перед нашою державою. Українська економіка завершила минулий рік на спаді, з мінімальним запасом міцності, з падінням експорту, падінням промислового виробництва і з зростанням боргів. Уряд Гончарука занадто захопився залученням валютних коштів через державні цінні папери, що впродовж короткого терміну відобразилося в зміцненні і зростанні курсу гривні. Але це ілюзія позитиву, оскільки така політика зачинила для українських експортерів зовнішні ринки і перекривши більш важливе джерело валютних надходжень. На даний момент недонадходження до держбюджету вражають.

Зокрема, за митними платежами при плані – 30,2 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 16,2 млрд. грн. або 54%. Такими темпами до кінця місця надходження від митниці складуть 25-26,5 млрд. грн. Щодо податкових надходження, то тут картина ще гірша: план на березень - 54,5 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 26,5 млрд. грн. або 49% од плану. До кінця місяця при таких темпах ми отримаємо 42-43 млрд. грн. Тобто сумарний недобір тільки за березень може скласти 17-20 млрд. грн.! Так на початку березня ще не було карантину...

І це ще одна проблема, яку, до речі, треба буде розв'язати Денису Шмигалю на посаді прем'єра. Крім того, спекулянти почали фіксувати прибуток і виходити із піраміди ОВДП. З початку березня частка нерезидентів в портфелі ОВДП (в перерахунку на долар США) скоротилася з $5,2 млрд до $4,4 млрд. НБУ за березень витратив на утримання курсу більше $2 млрд. Тільки з 10 по 18 березня включно, Нацбанк продав на міжбанківському валютному ринку $1,72 млрд для утримання курсу гривні! І цей процес продовжиться, тому що прибутковість вкладень в українські ОВДП для спекулянтів, що їх купили минулого року, зберігається при курсі до 31 - 31,5 грн / 1$. І чим плавніше буде девальвація, тим більше вони зароблять. Ну а українська економіка – втратить. Так що логічним було б різко обвалити курс до 32 грн / 1$ і тримати його вже на цьому рівні. До того ж, такий курс допоміг би і вітчизняному експорту і дав би зростання надходження до держбюджету від митниці. Але зараз, на тлі паніки, що нагнітається в зв'язку з коронавірусомв, подібний крок НБУ привів би е ще більших проблем на внутрішньому ринку, зокрема і політичних. І тому ... спекулянти поки можуть спати спокійно і підрахувувати свої прибутки.

Що ж нас очікує в найближчі місяці і з чим доведеться зіткнутися новому уряду? Часовий лаг української економіки десь 6 місяців, тобто за місяць ми побачимо наслідки не сплати податків, а лише потім – нестачу замовлень по всіх виробничих ланцюжках. Навіть без впливу паніки, за останні півроку через «спадщину папірєдніков» держбюджет недоотримає близько 90-120 млрд грн або, орієнтовно, 10% планових надходжень. Перекрити які може або емісія або нові кредити. Припустимо, від МВФ. Укупі ж з наслідками навіть трьох-чотирьох тижневого карантину і зупинки близько 1 млн підприємств, на яких зайнято 4,5-5,5 млн найманих працівників, загрожує «мінусом» з внутрішнього ринку ще в таку ж приблизно суму. А якщо врахувати і недобір до ПФУ, то ми цілком може вийти на 250+ млрд грн прямих втрат для економіки. І це без фінансування будь-яких заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації і боротьбу власне самим вірусом і без витрат на соціальне забезпечення соціально незахищених верств населення, а також без витрат на поліцію / дснс і, можливо, армію, щодо забезпечення карантинних заходів. Що може додати в скарбничку «мінуса» ще 50+ млрд грн. Таким чином, 8-10% втрат ВВП в сумі, до кінця року, у нас цілком може виявитися. Слід також визнати, що уряд Дениса Шмигаля діє в кризових умовах, які є абсолютно новими не тільки для України, але і для всіх країн світу. Нові виклики вимагають нових підходів і нестандартних рішень. А для нових підходів і нестандартних рішень необхідний час. До речі, щось раціональне вже робиться зараз, наприклад Мінфін отримав завдання підготувати зміни до держбюджету з метою пошуку коштів на боротьбу з епідемією. При цьому, будь-які спроби нового уряду, нового прем'єра в складних умовах захистити національні інтереси стикаються з протидією тих, хто навіть зараз вимагає розпродажу активів, які все ще належать державі, зокрема землі сільськогосподарського призначення. І, як раз, завдання Кабміну, повністю ігнорувати даний тиск, в іншому ж випадку, зростає ризик того, що через півроку країна впритул підійде до "голодних бунтів" і "військової диктатури".

Перевірена інформація про коронавірус в Україні! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/coronavirus_in_ukraine

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.06
    Купівля 41.06
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.35
    Продаж 46
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
3 жовтня
22:28
Ізраїль, ЦАХАЛ
У Генштабі Ізраїлю заявили, що не дозволять "Хезболлі" залишитися на півдні Лівану
22:23
Андрій Сибіга
"Обговорили кроки, які приведуть до історичних рішень": Сибіга провів розмову з Блінкеном
21:58
міст метро
Київське метро переплатило 160 млн грн за доставку з Польщі подарованих вагонів метро, - аудит
21:36
Денис Попов (праворуч), Гоффенгайм - Динамо
"Динамо" програло "Гоффенгайму" в другому матчі в Лізі Європи
21:36
Владислав Дубінчак (ліворуч), Гоффенгайм - Динамо
"Гоффенгайм" - "Динамо" 2:0: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
21:35
Ексклюзив
Ukraine Russia war live map september 25 - october 2
Після окупації Вугледару РФ зможе відновити інтенсивну військову логістику через Волноваху, - "Інформаційний спротив"
21:31
Купʼянськ
У Купʼянську немає жодного цілого будинку, - РВА
21:11
Іван Любиш-Кірдей
Оператор Reuters українець Любиш-Кірдей прийшов до тями й заговорив після поранення під час удару РФ по Краматорську 24 серпня
21:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
Зараз ситуація складніше: полковник СБУ Костенко про ситуацію на Курщині
20:58
Джо Байден
Байден розповів, чи може підтримати удари Ізраїлю по нафтових об’єктах в Ірані
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ атакували аеродром, на якому базувались Су-34 та Су-35, окупанти продовжують атакувати на трьох напрямках. Колонка Сергія Згурця
20:25
без води, вода
У Сумській міськраді розповіли про ситуацію з водопостачанням після обстрілів РФ
20:02
OPINION
Про квадроберів: Це не про дітей, це про дурних, переляканих дорослих
19:58
Південноукраїнська АЕС
Енергоатом замовив захист Південноукраїнської АЕС. Інженерні споруди мають бути готові до зими 2025 року
19:39
Молдова
У Молдові заблокували російські Яндекс і Rutube
19:38
Оновлено
Курська АЕС
У МЗС спростували російський фейк про нібито спробу ЗСУ атакувати Курську АЕС
19:31
Армія РФ вдарила по зупинці громадського транспорту у Купʼянську: серед поранених 16-річна дівчина
19:11
Україна отримала від ПРООН 10 спецавтівок для медиків у прифронтових областях
19:11
Молдова
РФ підкупила 130 тис. громадян Молдови, аби завадити країні вступити до ЄС
19:09
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
У Білорусі 3 жовтня вранці вибухнув "шахед", - Гаюн
19:00
Аналітика
ізраїльські солдати
Війна на трьох фронтах: чому Ізраїль одночасно воює з ХАМАСом, "Хезболлою" та Іраном. Пояснюємо
18:46
Свічка пам'яті
Удар РФ по Полтаві 3 вересня: у лікарні померла ще одна людина, кількість загиблих зросла до 59
18:39
Роберт Фіцо
"ЄС потребує РФ": Фіцо заявив, що "зробить все для відновлення нормальних відносин" з Москвою
18:33
Український легіон розпочав набір добровольців у Любліні
18:19
рада слуга народу
Нардепа від "Слуги Народу" судитимуть за незаконне збагачення на 11 млн грн
18:18
острови Чагос
Британія передасть свою останню африканську колонію Маврикію
18:16
Ексклюзив
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ отримала нові можливості з виготовлення "шахедів", - Defense Express
18:14
Новини компаній
У Києві відбувся форум "People Power: Сила бути різними" про безбар’єрність у робочому середовищі
18:09
Люксембург
Люксембург долучився до Коаліції дронів
18:02
OPINION
Чи підтримують українці добудову АЕС
17:52
поїзд РФ з символами "Z"
Литва відмовилась пропускати транзитний поїзд РФ з символами "Z": персонал зобов'язали стерти написи з вагонів
17:48
Кароль Навроцький
Директор польського Інституту нацпам'яті назвав Галичину "Східною Малопольщею"
17:39
Шалва Папуашвілі
Спікер парламенту Грузії Папуашвілі підписав закони, які обмежуть права ЛГБТ-спільноти
17:18
Єврокомісія
Порушує законодавство ЄС: Єврокомісія подає на Угорщину до суду через закон про "захист суверенітету"
17:18
Ексклюзив
Дана Ярова
Це буде важливий крок: радниця заступника МОУ Ярова про експорт дронів українського виробництва
17:12
"Океан Ельзи" оголосив 5-й поспіль концерт у Палаці спорту, чим встановив рекорд
17:09
на фото ситуація на фронті
Від початку доби на фронті відбулося 73 боєзіткнення: ворог найактивніший на Курахівському та Покровському напрямках
17:02
Ексклюзив
окупанти в Криму
Противник накопичує сили для проведення штурмових дій: командир 31-ї ОМБр про Таврійський напрямок
16:56
Микола Точицький
Точицький вважає, що треба залучати бізнес для фінансування культури 
16:48
В Україні до 15 років засудили брата й сестру, які діяли на Харківщині для розвідки РФ
Більше новин