Коронавірус як каталізатор економічної кризи в Україні

Юрій Гаврилечко
23 березня, 2020 понедiлок
13:20

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина

Зміст

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина. Внесок паніки, присвяченій коронавірусу, у чергову світову економічну кризу, можливо, будуть вивчати у ВНЗ. Але це потім, а зараз, коли все тільки починається, кожна країна вирішує проблеми, що з'явилися, - самостійно, не кооперуючись одна з одною. Якщо ще на рівні обміну інформацією в галузі медицини співробітництво йде, то в економічній сфері – кожен сам за себе.

Тенденція до "економічної самоізоляції" держав почалася не сьогодні. Як доречно зазначає економічний експерт Павло Вернівскій, все почалося ще з кризи 2008 року. Судячи за даними сайту GlobalTradeAlert, створеному в 2009 році щоб відстежувати нові тренди (бо всі уряди побоювалися, що сусідні країни повернуться до політики «розорити сусіда»), де свої проблеми вирішуються за рахунок інших, - саме тоді почалося зростання протекціонізму в усіх провідних економіках світу. Паралельно з цим, в 2010 році почалися Валютні війни (як різновид торгівельних війн). І до сьогодні про ці війни ніхто не говорив відкрито. Вони, швидше, вважалися безумством ряду осіб. Не говорили, оскільки побоювалися, що це призведе до заходів у відповідь. Не говорили, тому що є договірні зобов'язання в рамках СОТ. Однак, якщо на цей новий тренд закривали очі, то це не означає, що його не було. Україна ж, стала винятком із загального правила, і робить все суто протилежне тому, чим займається весь цивілізований світ. А саме: відкриває свій внутрішній ринок для імпорту, знищує вітчизняного виробника за допомогою зростання фіскального навантаження і знімає всі нетарифні бар'єри на шляху імпорту.

Зараз, коли епідемія коронавірусу випробовує на міцність економіки всіх країн, і від запасу цієї міцності залежить те, як далі буде розвиватися економічна ситуація в кожній окремій країні – ми катастрофічно не готові до викликів, які стоять перед нашою державою. Українська економіка завершила минулий рік на спаді, з мінімальним запасом міцності, з падінням експорту, падінням промислового виробництва і з зростанням боргів. Уряд Гончарука занадто захопився залученням валютних коштів через державні цінні папери, що впродовж короткого терміну відобразилося в зміцненні і зростанні курсу гривні. Але це ілюзія позитиву, оскільки така політика зачинила для українських експортерів зовнішні ринки і перекривши більш важливе джерело валютних надходжень. На даний момент недонадходження до держбюджету вражають.

Зокрема, за митними платежами при плані – 30,2 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 16,2 млрд. грн. або 54%. Такими темпами до кінця місця надходження від митниці складуть 25-26,5 млрд. грн. Щодо податкових надходження, то тут картина ще гірша: план на березень - 54,5 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 26,5 млрд. грн. або 49% од плану. До кінця місяця при таких темпах ми отримаємо 42-43 млрд. грн. Тобто сумарний недобір тільки за березень може скласти 17-20 млрд. грн.! Так на початку березня ще не було карантину...

І це ще одна проблема, яку, до речі, треба буде розв'язати Денису Шмигалю на посаді прем'єра. Крім того, спекулянти почали фіксувати прибуток і виходити із піраміди ОВДП. З початку березня частка нерезидентів в портфелі ОВДП (в перерахунку на долар США) скоротилася з $5,2 млрд до $4,4 млрд. НБУ за березень витратив на утримання курсу більше $2 млрд. Тільки з 10 по 18 березня включно, Нацбанк продав на міжбанківському валютному ринку $1,72 млрд для утримання курсу гривні! І цей процес продовжиться, тому що прибутковість вкладень в українські ОВДП для спекулянтів, що їх купили минулого року, зберігається при курсі до 31 - 31,5 грн / 1$. І чим плавніше буде девальвація, тим більше вони зароблять. Ну а українська економіка – втратить. Так що логічним було б різко обвалити курс до 32 грн / 1$ і тримати його вже на цьому рівні. До того ж, такий курс допоміг би і вітчизняному експорту і дав би зростання надходження до держбюджету від митниці. Але зараз, на тлі паніки, що нагнітається в зв'язку з коронавірусомв, подібний крок НБУ привів би е ще більших проблем на внутрішньому ринку, зокрема і політичних. І тому ... спекулянти поки можуть спати спокійно і підрахувувати свої прибутки.

Що ж нас очікує в найближчі місяці і з чим доведеться зіткнутися новому уряду? Часовий лаг української економіки десь 6 місяців, тобто за місяць ми побачимо наслідки не сплати податків, а лише потім – нестачу замовлень по всіх виробничих ланцюжках. Навіть без впливу паніки, за останні півроку через «спадщину папірєдніков» держбюджет недоотримає близько 90-120 млрд грн або, орієнтовно, 10% планових надходжень. Перекрити які може або емісія або нові кредити. Припустимо, від МВФ. Укупі ж з наслідками навіть трьох-чотирьох тижневого карантину і зупинки близько 1 млн підприємств, на яких зайнято 4,5-5,5 млн найманих працівників, загрожує «мінусом» з внутрішнього ринку ще в таку ж приблизно суму. А якщо врахувати і недобір до ПФУ, то ми цілком може вийти на 250+ млрд грн прямих втрат для економіки. І це без фінансування будь-яких заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації і боротьбу власне самим вірусом і без витрат на соціальне забезпечення соціально незахищених верств населення, а також без витрат на поліцію / дснс і, можливо, армію, щодо забезпечення карантинних заходів. Що може додати в скарбничку «мінуса» ще 50+ млрд грн. Таким чином, 8-10% втрат ВВП в сумі, до кінця року, у нас цілком може виявитися. Слід також визнати, що уряд Дениса Шмигаля діє в кризових умовах, які є абсолютно новими не тільки для України, але і для всіх країн світу. Нові виклики вимагають нових підходів і нестандартних рішень. А для нових підходів і нестандартних рішень необхідний час. До речі, щось раціональне вже робиться зараз, наприклад Мінфін отримав завдання підготувати зміни до держбюджету з метою пошуку коштів на боротьбу з епідемією. При цьому, будь-які спроби нового уряду, нового прем'єра в складних умовах захистити національні інтереси стикаються з протидією тих, хто навіть зараз вимагає розпродажу активів, які все ще належать державі, зокрема землі сільськогосподарського призначення. І, як раз, завдання Кабміну, повністю ігнорувати даний тиск, в іншому ж випадку, зростає ризик того, що через півроку країна впритул підійде до "голодних бунтів" і "військової диктатури".

Перевірена інформація про коронавірус в Україні! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/coronavirus_in_ukraine

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
07:33
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
07:00
"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рога: є загиблий та двоє постраждалих
02:01
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка: армія РФ ввечері 22 лютого запустила ударні дрони по Україні
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
17:21
Ексклюзив
путін
Путін пропихає сценарій виборів не через те, щоб в Україні з'явилася нова влада, - Рибачук
16:50
Кшиштоф Гавковський
Віцепрем’єр Польщі Гавковський заявив, що його країна продовжить платити за роботу терміналів Starlink в Україні
16:45
Координаційний штаб
"Всіх на всіх": Україна сформувала пропозиції щодо обміну полонених на випадок перемовин з РФ
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець хотів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
Більше новин