Коронавірус як каталізатор економічної кризи в Україні

Юрій Гаврилечко
23 березня, 2020 понедiлок
13:20

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина

Зміст

Україна може втратити до 10 відсотків ВВП, але коронавірус – швидше каталізатор кризи, аніж причина. Внесок паніки, присвяченій коронавірусу, у чергову світову економічну кризу, можливо, будуть вивчати у ВНЗ. Але це потім, а зараз, коли все тільки починається, кожна країна вирішує проблеми, що з'явилися, - самостійно, не кооперуючись одна з одною. Якщо ще на рівні обміну інформацією в галузі медицини співробітництво йде, то в економічній сфері – кожен сам за себе.

Тенденція до "економічної самоізоляції" держав почалася не сьогодні. Як доречно зазначає економічний експерт Павло Вернівскій, все почалося ще з кризи 2008 року. Судячи за даними сайту GlobalTradeAlert, створеному в 2009 році щоб відстежувати нові тренди (бо всі уряди побоювалися, що сусідні країни повернуться до політики «розорити сусіда»), де свої проблеми вирішуються за рахунок інших, - саме тоді почалося зростання протекціонізму в усіх провідних економіках світу. Паралельно з цим, в 2010 році почалися Валютні війни (як різновид торгівельних війн). І до сьогодні про ці війни ніхто не говорив відкрито. Вони, швидше, вважалися безумством ряду осіб. Не говорили, оскільки побоювалися, що це призведе до заходів у відповідь. Не говорили, тому що є договірні зобов'язання в рамках СОТ. Однак, якщо на цей новий тренд закривали очі, то це не означає, що його не було. Україна ж, стала винятком із загального правила, і робить все суто протилежне тому, чим займається весь цивілізований світ. А саме: відкриває свій внутрішній ринок для імпорту, знищує вітчизняного виробника за допомогою зростання фіскального навантаження і знімає всі нетарифні бар'єри на шляху імпорту.

Зараз, коли епідемія коронавірусу випробовує на міцність економіки всіх країн, і від запасу цієї міцності залежить те, як далі буде розвиватися економічна ситуація в кожній окремій країні – ми катастрофічно не готові до викликів, які стоять перед нашою державою. Українська економіка завершила минулий рік на спаді, з мінімальним запасом міцності, з падінням експорту, падінням промислового виробництва і з зростанням боргів. Уряд Гончарука занадто захопився залученням валютних коштів через державні цінні папери, що впродовж короткого терміну відобразилося в зміцненні і зростанні курсу гривні. Але це ілюзія позитиву, оскільки така політика зачинила для українських експортерів зовнішні ринки і перекривши більш важливе джерело валютних надходжень. На даний момент недонадходження до держбюджету вражають.

Зокрема, за митними платежами при плані – 30,2 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 16,2 млрд. грн. або 54%. Такими темпами до кінця місця надходження від митниці складуть 25-26,5 млрд. грн. Щодо податкових надходження, то тут картина ще гірша: план на березень - 54,5 млрд. грн., станом на 19 березня фактичні надходження – 26,5 млрд. грн. або 49% од плану. До кінця місяця при таких темпах ми отримаємо 42-43 млрд. грн. Тобто сумарний недобір тільки за березень може скласти 17-20 млрд. грн.! Так на початку березня ще не було карантину...

І це ще одна проблема, яку, до речі, треба буде розв'язати Денису Шмигалю на посаді прем'єра. Крім того, спекулянти почали фіксувати прибуток і виходити із піраміди ОВДП. З початку березня частка нерезидентів в портфелі ОВДП (в перерахунку на долар США) скоротилася з $5,2 млрд до $4,4 млрд. НБУ за березень витратив на утримання курсу більше $2 млрд. Тільки з 10 по 18 березня включно, Нацбанк продав на міжбанківському валютному ринку $1,72 млрд для утримання курсу гривні! І цей процес продовжиться, тому що прибутковість вкладень в українські ОВДП для спекулянтів, що їх купили минулого року, зберігається при курсі до 31 - 31,5 грн / 1$. І чим плавніше буде девальвація, тим більше вони зароблять. Ну а українська економіка – втратить. Так що логічним було б різко обвалити курс до 32 грн / 1$ і тримати його вже на цьому рівні. До того ж, такий курс допоміг би і вітчизняному експорту і дав би зростання надходження до держбюджету від митниці. Але зараз, на тлі паніки, що нагнітається в зв'язку з коронавірусомв, подібний крок НБУ привів би е ще більших проблем на внутрішньому ринку, зокрема і політичних. І тому ... спекулянти поки можуть спати спокійно і підрахувувати свої прибутки.

Що ж нас очікує в найближчі місяці і з чим доведеться зіткнутися новому уряду? Часовий лаг української економіки десь 6 місяців, тобто за місяць ми побачимо наслідки не сплати податків, а лише потім – нестачу замовлень по всіх виробничих ланцюжках. Навіть без впливу паніки, за останні півроку через «спадщину папірєдніков» держбюджет недоотримає близько 90-120 млрд грн або, орієнтовно, 10% планових надходжень. Перекрити які може або емісія або нові кредити. Припустимо, від МВФ. Укупі ж з наслідками навіть трьох-чотирьох тижневого карантину і зупинки близько 1 млн підприємств, на яких зайнято 4,5-5,5 млн найманих працівників, загрожує «мінусом» з внутрішнього ринку ще в таку ж приблизно суму. А якщо врахувати і недобір до ПФУ, то ми цілком може вийти на 250+ млрд грн прямих втрат для економіки. І це без фінансування будь-яких заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації і боротьбу власне самим вірусом і без витрат на соціальне забезпечення соціально незахищених верств населення, а також без витрат на поліцію / дснс і, можливо, армію, щодо забезпечення карантинних заходів. Що може додати в скарбничку «мінуса» ще 50+ млрд грн. Таким чином, 8-10% втрат ВВП в сумі, до кінця року, у нас цілком може виявитися. Слід також визнати, що уряд Дениса Шмигаля діє в кризових умовах, які є абсолютно новими не тільки для України, але і для всіх країн світу. Нові виклики вимагають нових підходів і нестандартних рішень. А для нових підходів і нестандартних рішень необхідний час. До речі, щось раціональне вже робиться зараз, наприклад Мінфін отримав завдання підготувати зміни до держбюджету з метою пошуку коштів на боротьбу з епідемією. При цьому, будь-які спроби нового уряду, нового прем'єра в складних умовах захистити національні інтереси стикаються з протидією тих, хто навіть зараз вимагає розпродажу активів, які все ще належать державі, зокрема землі сільськогосподарського призначення. І, як раз, завдання Кабміну, повністю ігнорувати даний тиск, в іншому ж випадку, зростає ризик того, що через півроку країна впритул підійде до "голодних бунтів" і "військової диктатури".

Перевірена інформація про коронавірус в Україні! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/coronavirus_in_ukraine

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин