Огляд

Кім Чен Ин у захваті від російської зброї, Захід боїться зближення РФ і Північної Кореї, Зеленський пригрозив сусідам через зерно. Акценти світових ЗМІ 16 вересня

16 вересня, 2023 субота
11:30

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин оглянув російські літаки та кораблі, Захід боїться зближення Москви та Пхеньяна, але Китай, імовірно, іншої думки. ЄС скасував заборону на експорт українського зерна, однак три країни-сусідки продовжують блокування, на що відреагував Зеленський

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 16 вересня.

Лідер Північної Кореї глибоко вражений авіабудівництвом РФ, а Захід боїться зближення Кіма та Путіна

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин під час свого турне до Росії оглянув військові літаки, аеродром та відвідав фрегат Тихоокеанського флоту "Маршал" у Владивостоці. Зазначається, що північнокорейському диктатору говорили про розширені можливості нових систем управління ракетним озброєнням, які дозволяють ефективно використовувати крилаті ракети морського базування "Калібр" проти морських і берегових цілей на відстані понад 1500 км від корабля. Також він оглянув винищувачі та штурмовик, гіперзвуковий ракетний комплекс "Кинжал". Відтак, за повідомленнями ЗМІ Північної Кореї, їх лідер нібито був глибоко вражений відвідуванням російського авіабудівного заводу. 

Водночас зустріч Кіма та Путіна призвела до спекуляцій щодо потенціалу військового співробітництва між Москвою та Пхеньяном, пише CNN. Подробиць зустрічі немає, проте зрозуміло, чого кожен чекає від іншого. Росія потребує нових поставок боєприпасів і снарядів, оскільки її війна проти України затягується, а Пхеньян має запаси. Тоді як Північна Корея після багаторічних санкцій через ядерну та ракетну програму потребує всього – починаючи від енергоносіїв та продовольства і закінчуючи військовими технологіями, які є в Росії. 

Кім Чен Ин в Росії

Фото: Reuters

Але Захід боїться зближення РФ та Північної Кореї, зазначає видання. Зустріч двох лідерів викликала тривогу в країнах від Південної Кореї та Японії до України, Сполучених Штатів та їхніх партнерів у Європі. При тому зауважується, що Китай – найбільший економічний рятувальний центр як для Москви, так і для Пхеньяна, може мати іншу точку зору. На думку аналітиків, замість того, щоб протидіяти чи обмежувати співпрацю між Москвою та Пхеньяном, Пекін може побачити більше переваг, ніж ризиків для себе в цій новій осі, у зв'язку з суперництвом зі США. 

Поки незрозуміло, наскільки глибоко китайські чиновники розуміють переговори між Північною Кореєю та Росією, але сама зустріч, можливо, не завершилася певним рівнем розгляду зв'язків Китаю з обома країнами, йдеться в аналізі CNN. Один з аналітиків підкреслив, що Китай надто важливий як для Пхеньяна, так і для Кремля, тому для них було б нерозумно робити щось за спиною Пекіна, що йому може не сподобатися. Відтак, китайський фактор в цьому є. 

Про протилежний ефект для Китаю говорить The Times, пишучи, що обійми Путіна та Кіма можуть поставити Сі у безвихідь. Привид зародження роману між президентом РФ Володимиром Путіним та лідером Північної Кореї Кім Чен Ином після їх зустрічі цього тижня може бути не такою бажаною подією, як це здавалося спочатку. Оскільки тісніші зв'язки між Росією та Північною Кореєю можуть послабити залежність обох країн від Пекіна, зменшивши вплив Китаю на глобальні переговори щодо припинення війни Кремля в Україні та згортання ядерної програми Північної Кореї. Це також може завадити зусиллям Пекіна стабілізувати свої зв'язки із Заходом. 

Три країни ЄС блокують експорт українського зерна та попередження Зеленського сусідам

Вчора, 15 вересня закінчився термін блокування Єврокомісією поставок зерна з України до п'яти прикордонних країн Європейського Союзу. Але це змусило Польщу, Угорщину та Словаччину запровадити власні обмеження на імпорт, пише The Washington Post. Обмежений доступ до чорноморських портів під час війни спричинив сплеск експорту українського зерна через сусідні країни, що знизило ціни та розлютило місцевих фермерів. У травні ЄС ввів заборону, відповідно до якої Україні було дозволено експорт через сусідні держави за умови продажу продукції в інших країнах. 

ЄС дозволив припинити дію заборони 15 вересня після того, як Україна пообіцяла вжити заходів для посилення контролю над експортом до сусідніх країн, повідомляє Reuters. Комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив, що країни повинні утриматися від односторонніх заходів проти імпорту українського зерна, але Польща, Словаччина та Угорщина негайно відреагували, знову запровадивши власні обмеження на імпорт зерна з України. При тому вони й надалі дозволятимуть транзит української продукції. 

Видання також процитувало президента України Володимира Зеленського, який привітав рішення ЄС більше не продовжувати заборону на експорт зерна Києвом, але заявив, що його уряд відреагує цивілізовано, якщо країни-члени ЄС порушать правила. Він зазначив, що Україні потрібна підтримка сусідів під час війни проти Росії, і для європейської єдності важливо працювати на двосторонньому рівні з сусідами. 

"І якщо рішення наших сусідів будуть не сусідськими, Україна відповість цивілізовано", – сказав Зеленський. 

зерно, експорт

Фото: Reuters

Зеленський їде до Байдена та як США після виборів мають підтримати Україну

Зеленський зустрінеться з Байденом, а Україні надходить допомога від американців, повідомляє Reuters. Сполучені Штати планують оголосити про додаткові поставки для Києва наступного тижня. А їхній лідер Джо Байден прийме президента Володимира Зеленського у четвер у Білому домі. Очікується, що останній зустрінеться з лідерами Конгресу обох політичних партій під час перебування у Вашингтоні. 

Американське видання The Times також публікує думку про те, що повинні робити США, щоб підтримати Україну після виборів. Автор стверджує, що Україна заслуговує на повну підтримку проти неспровокованого вторгнення Росії, і в національних інтересах Америки очолити своїх союзників по НАТО, щоб продемонструвати, що вони не терпітимуть реваншистських амбіцій Путіна. Це демонстрація відданості США демократії та лідерству, на яку спостерігають інші потенційні агресори. Однак підтримка України не виключає відкритих дебатів щодо масштабу та ступеня підтримки Америки чи того, як може закінчитися війна. Навпаки, перекоує автор, зобов’язання такого масштабу та таких наслідків потребує дебатів, щоб виправдати підтримку громадськості, особливо в умовах сучасної гострої політики.

Негайним завданням пана Байдена є підтримка не лише Конгресу та американської громадськості, а й союзників. Наразі неможливо сказати, скільки часу знадобиться, щоб мирні переговори у російсько-українській війні вийшли на горизонт. Обов'язок Америки полягає в тому, щоб допомогти Україні досягти цієї точки сильною та вільною, і ця підтримка може бути забезпечена лише відкритою дискусією та поінформованою громадськістю.

Велика Британія офіційно заборонила російське воєнізоване угруповання Вагнера як терористичну організацію через кілька тижнів після смерті її засновника Євгена Пригожина, йдеться у повідомленні BBC. Наказ був ухвалений у п'ятницю, 15 вересня, й він забороняє бути членом або підтримувати Вагнера. Особам, яких визнають винними в пособництві воєнізованим формуванням, загрожують великі штрафи та покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 14 років. Міністерка внутрішніх справ Великої Британії Суелла Браверман назвала групу Вагнера загрозою глобальній безпеці.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин