OPINION

Навіщо Україні допомагати Орбану. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
3 грудня, 2023 неділя
15:11

Українська влада пояснила скасування дозволу на виїзд за кордон депутата Верховної Ради й колишнього президента України Петра Порошенка тим, що нібито планувалася його зустріч з премʼєр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Така зустріч, враховуючи те, що Орбан займає протиукраїнську позицію, могла бути використана спецслужбами й пропагандистами РФ із власною метою, зокрема для заклику до переговорів з Україною і для демонстрації того, що Україна має схилятися до таких перемовин.

Зміст

Я ніколи не зустрічав більш дивовижних пояснень рішень про заборону виїзду за кордон народного депутата України. Почнімо хоча б з того, що ми не знаємо, чи дійсно Петро Порошенко і Віктор Орбан мали зустрічатися. Однак є абсолютно очевидним той факт, що скасування зустрічі із подальшим оприлюдненням рішення таку зустріч не допустити вже може бути використано будь-якою пропагандою - угорською або російською - з метою дискредитації України. 

По-друге, для мене є абсолютно незрозумілим, про які такі перемовини й схиляння України до перемовин може йтися в офіційних документах. Про це можуть писати західні медіа, але ми прекрасно розуміємо, що сама Росія абсолютно не тяжіє до жодних перемовин з Україною, а в планах президента РФ Володимира Путіна - багаторічна війна на виснаження нашої держави.

Наше завдання - протистояти тим путінським планам, робити усе можливе і неможливе для посилення власної обороноздатності перед обличчям війни, фінал якої губиться десь у темряві часу. Ми з вами прекрасно розуміємо, що така війна може закінчитися і без будь-яких перемовин взагалі, просто фактом вичерпання можливостей сторін. Але коли це відбудеться, у якому році чи десятиріччі, сьогодні не знає ніхто, адже війна абсолютно непередбачувана.

Ще один важливий момент - чи мають представники владних структур вирішувати, з ким зустрічатися тим чи іншим українським політикам? Очевидно, що завдання політика - мати різноманітні контакти, розмовляти із різними людьми, шукати у таких розмовах найкраще для власної країни. З цієї точки зору влада і партії, які не перебувають в уряді, мають говорити одним голосом.

Саме тому я постійно виступаю за створення військового кабінету, уряду національної єдності. Впевнений, що це шлях до успіху. Порошенко та інші лідери українських демократичних партій мають бути у такій владі поруч з Володимиром Зеленським і впливати на владу не як опозиційні депутати, а як керівники найважливіших державних структур так, як це завжди відбувається у державах у стані війни, що хочуть зберегтися на політичній мапі світу. 

Тепер щодо самої розмови з Орбаном. Можна, звичайно, в офіційних документах схарактеризувати угорського премʼєра як людину, що виступає з антиукраїнськими заявами. І це буде абсолютно відповідати дійсності. Однак від Угорщини зараз залежить, як розвиватиметься ситуація із європейською і євроатлантичною інтеграцією нашої країни, та чи буде Україна отримувати допомогу ЄС.

Ми вже неодноразово переконувалися, що одна країна може спокійно заблокувати і початок перемовин з Європейським Союзом, і надання допомоги, і санкції проти РФ. Це демонстрував не тільки Віктор Орбан. Болгарія тримала Північну Македонію у передбаннику перемовин про вступ до ЄС кілька років поспіль, а перед цим Греція також наодинці тримала ту ж Північну Македонію у передпокої перемовин про вступ до НАТО. Так що навіть невеличка країна Євросоюзу чи НАТО може загалом загальмувати будь-який шлях, схвалений всіма іншими країнами.

Як це відбувається - можна зараз дізнатися у Стокгольмі. Як відомо, ані Швеція, ані Фінляндія не думали про те, що у них будуть проблеми зі вступом до НАТО, коли подавали свої заявки. Фінляндії вдалося домовитися, а Швеція досі очікує схвалення Туреччини і цієї ж Угорщини.

Від Віктора Орбана залежить, чи отримає Україна допомогу від Євросоюзу. Оті десятки мільярдів доларів, які нам так потрібні до нашого бюджету, якщо їх не буде - це стане серйозною проблемою на тлі відсутності допомоги від Сполучених Штатів.

І тут також потрібно, щоб з американськими конгресменами говорили представники різних політичних сил країни, а не тільки партії, яка отримала більшість на парламентських виборах 2019-го року. Тим більше зараз, у час війни, немає ніякого значення, хто отримав більшість. Має значення спільна легітимність патріотичних сил. Тільки так вона і виглядає в очах тих, хто сьогодні хоче допомагати Україні. 

Коли я розмовляю із закордонними дипломатами та журналістами і вони питають, чому я виступаю проти проведення виборів під час війни, я відповідаю їм, що такі вибори можуть зруйнувати українську державу. На те, що у їхніх країнах також виборів під час війни не було, я чую одну і ту ж відповідь: "Так, але ж у нас був уряд національної єдності, а у вас його немає". 

Орбан може заблокувати допомогу і початок переговорів України з Європейським Союзом, які розпочнуться тільки тоді, коли Угорщина з цим погодиться. Орбан може заблокувати будь-яке рішення Вашингтонського саміту НАТО. Виникає питання, якщо є хоча б невеличкий шанс знайти спільну мову з угорським премʼєр-міністром, отримати хоча б допомогу у 50 млрд або згоду Угорщини на початок перемовин з ЄС, на прискорення процесу євроатлантичної інтеграції України — це буде на користь країні чи ні? Це буде рятувати життя наших захисників чи ні? Це створить для нас перспективу того, що війна закінчиться хоча б на два чи три роки раніше, ніж вона може закінчитися, якщо у нас не буде цієї допомоги? Це буде на користь звільнення наших територій від російських загарбників чи ні? Усе це риторичні питання.

Звичайно, якщо вважати, що таких домовленостей може досягати тільки конкретний політичний лідер чи сила, що Україна існує заради того, щоб такі успіхи були в однієї політичної сили, можна відмовляти у поїздках всім, хто не працює на майбутні електоральні можливості такої політичної сили. Знову ж таки, не знаючи, чи мова йшла про реальну зустріч Порошенка з Віктором Орбаном, чи ця історія була вигадана, але справа про будь-які важливі дипломатичні контакти. 

Хочеться запитати людей, які й досі, на другому році війни Росії проти України, коли все більшій кількості українців стає зрозуміло, що ми перебуваємо у війні, яка може продовжуватися десятиріччя, і ніяких виборів у цей час не буде, — а що ми будемо робити, якщо ми не те, що виборів не зможемо провести, а й країну не збережемо? Де тоді будуть обирати президента, депутатів Верховної Ради і місцевих рад? У Брюсселі, Парижі, Лондоні, інших місцях еміграції чи у ровах, де опиняться вбиті росіянами українці? 

Перемога України може бути тільки спільною перемогою. Національна єдність - це не забаганка і не гасло, а передумова виживання української нації в українській державі. Ми перебуваємо не у час політичної боротьби та конкуренції, немає ніякого значення, якою буде доля тих, хто сьогодні є при владі. Як правило, люди, що керують країною під час війни, залишають владу після війни. Це норма історії.

Для цих людей буде успіхом, якщо вони як звичайні громадяни будуть по телевізору дивитися, як відбуваються сесії Верховної Ради, приймає присягу новий президент країни, затверджується новий уряд. Це буде їхнім величезним успіхом, адже вони будуть знати, що Україна вистояла й існує. Мені здається, що більшого жодний з тих, хто сьогодні ухвалює принципові рішення щодо майбутнього української держави, і бажати не має.

Але для того, щоб так було, потрібно, аби Україна збереглася, щоб ми шукали усі можливості для внутрішньонаціонального діалогу, для того, щоб знайти спільну мову з тими, хто робить усе, щоб не пустити нас у цивілізований світ; щоб ми не давали зайвих приводів для Віктора Орбана та інших політиків, які використовують своє членство у ЄС і НАТО, аби надійно заблокувати Україну і полегшити задачу Росії. Навіщо нам самим сприяти тим, хто і без нас готовий з нами боротися?

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин