live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Цей день в історії: за наказом Сталіна агент НКВС Судоплатов вчинив замах на Євгена Коновальця

Євген Коновалець (посередині) з однодумцями
фото: cdvr.org.ua
23 травня 1938 року загинув полковник Дієвої армії УНР Євген Коновалець, командир корпусу Січових стрільців, начальний командант Української військової організації (УВО), голова Проводу українських націоналістів (ПУН) й перший керівник тоді ще єдиної Організації українських націоналістів ОУН Євген Коновалець

Про це нагадує Еспресо.TV з посиланням на освітній проект Ukrainian Military Honour.

"Усе своє життя Євген Коновалець присвятив справі визволення України. Саме тому Москва вирішила знищити його. Напередодні Другої світової війни, московський агент Павло Судоплатов підсунув Коновальцеві вибуховий пристрій у коробці з-під шоколадних цукерок", - зазначається у повідомленні.

Обставини загибелі політика детально переповідає портал JNSM.

У 1934 році через керівника осередку ОУН у Фінляндії Кіндрата Полуведька з Коновальцем познайомився втікач з УСРР Василь Хом'як, що вже два роки проживав у Бельгії. Галичанин, колишній офіцер київського корпусу Січових стрільців, у минулому в'язень Соловецького концтабору (де він нібито свого часу і познайомився з Полуведьком), а на той момент - вже агент ОДПУ-НКВС під оперативним псевдонімом "Лебедь", він зумів переконати Коновальця у можливості створення в Україні підпільної мережі і наступного року в Берліні в якості представника однієї з націоналістичних груп познайомив його зі своїм 28-річним "племінником" Павлом Грищенком, "колишнім комсомольцем, що розчарувався в большевизмі", а насправді - уродженцем Мелітополя старшим лейтенантом НКВС Павлом Судоплатовим.

Користуючись тим, що він нібито працює радистом на вантажному судні "Шилка", яке заходило у різні порти Європи, Грищенко-Судоплатов мав можливість кілька разів зустрітися з Коновальцем та провідними членами ОУН і переконати їх в існуванні в УСРР ініціативної групи національно свідомих патріотів, задля навчання методам підпільної роботи якої він і прибув за кордон. Судоплатов справив загалом позитивне враження, що сприяло налагодженню між ним і Коновальцем довірчих, а згодом і дружніх стосунків.

Читайте такожДень героїв. Що це за свято і чому його святкують у травні

"23 травня 1938 року після дощу, що пройшов, погода була теплою та сонячною. Час за десять дванадцята. Прогулюючись вздовж провулку біля ресторану "Атланта", я побачив Коновальця, що сидів за столиком біля вікна і чекав на мене. Цього разу він був сам. Я увійшов до ресторану, підсів до нього, і після нетривалої розмови ми домовилися зустрітися у центрі Роттердаму о 17.00. Я вручив йому подарунок, коробку шоколадних цукерок, і сказав, що мені зараз треба повертатися на судно. Йдучи, я поклав коробку цукерок на столик біля нього. Ми потиснули один одному руки, і я вийшов, стримуючи своє інстинктивне бажання відразу ж кинутися бігти",  - писав Судоплатов у книзі "Спецоперації. Луб'янка і Кремль. 1930-1950 роки", що була видана вже по його смерті.

Вмонтований в коробку вибуховий механізм спрацював коли той вже йшов по вулиці Колсінгель - від потужного вибуху, який пролунав о 12:16, Євген Коновалець загинув на місці і було поранено двох випадкових перехожих.

Розслідування поліцією обставин вбивства Коновальця не дало жодних результатів - Судоплатов через Францію та Іспанію повернувся в СРСР, де зробив блискучу кар'єру, працюючи в підрозділі зовнішньої розвідки та розвідувально-диверсійному управлінні НКВС/НКДБ, що займалось індивідуальним терором.

Громадянина Литви Євгена Коновальця поховали 28 травня 1938 року на роттердамському цвинтарі "Кросвейк" коштом литовського консульства у Нідерландах за присутності його дружини Ольги Федак та кількох членів ОУН.

Як було встановлено пізніше, наказ щодо знищення Коновальця віддавав особисто Сталін.

  • Після загибелі Коновальця українські патріоти запровадили День героїв.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

25 вересня, 2020 п'ятниця

24 вересня, 2020 четвер

25 вересня, 2020 п'ятниця

24 вересня, 2020 четвер

23 вересня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати